CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: snowyqueeny

Korang jenis tolong or berkira dengan adik beradik?

aii pun tk bkira ngn adik badik..mna yg blh ditolong, aii tlg..setakat aii sorg je yg dh kwin ni, tkde pulak adik2 mintak atau nk pinjam duit..semua dh ada pendapatan sdiri..pandai2la nk manage..

tp selalunye, kalo nk apa2, dorg akan mintak bantuan mak abah jek..cthnye mcm deposit keta ke, nk beli mesin jahit ke..tp akan bayo kendian2,,tp kdg2, mak aii tk la bkira jugak..dia halal kan ajek..untung la adik2 aii...huhu

sape lg kita nk hrpkan esok lusa, kalo bkn adik badik kita..alhamd la..hubungan kitaorg, close sesangat..agaknye petua mandi bsama ngn abah time kecik2 dulu kot..org kata, air pancuran abah mandi tu, yg akan buat anak2 rapat bila beso nnti..

Satu jer korang kena tahu...asal korang bagi adik beradik atau keluarga meminjam duit..jadi pinjamlah dengan tawakal jer duit korang mmg tak berbayar..halallan toiyibba.itula namanya sedara.tp kalau orang luar...pasti mintak balik sampai dapat.huhuhuhu

so far aku ngan adik bradik ok je...tp bg aku kalo ade jenis yg suke amik kesempatan kene berkira gak la....zaman skrg ni...sbb duit pape pn boleh jd....

kadag2 kalau dgn adik badik yg susah dan jenis tak meminta2 ni lagi nak bagi, willing nak tolong...tapi kalu jenis yg suke meminta memanjang, malas gak nk tolong sbb kadg2 nk pinjam duit sbb utk benda2 tak logik cam nak baya astro laa....nk renew paspot sbb nk gi rombongan laa....takde duit buat cara takde duit....sbb tu aku selalu kena kutuk ngan adik dan in law aku, berkira...tapi kalau minta duit sbb nk operate mak ke, nk besar/baiki umah ke, so far aku takde masalah......

mcm aku.. mak ayah,akak,adik smua aku kene tolong..dgn gaji 1200, mane nk smpan duet kawen lg.. nk xnk aku kene bg jgk..sb tanggujwb aku sbgai anak.. aku ade abg pn x blh nk tolong sb die pn tak bekerja,, cume isteri saje yg kerja.. akk aku plk gaji around 6-8rats tu pn klu ot banyak.. adik bradik tak blh nk brgado,bermasam muke pn tak blh.. sb kite akn berjumpe balik.. nk tak nk aku sndiri yg kene brjimat smpai kn untuk diri sndiri pn aku xdpt nk bahagikn..

sy mmg x berkira dgn adik bradik..

Follow Us
erm..mmg bagus la topic nie....kes aku lak ceni..abg sulung aku mmg suke sgt2 pnjm duit..sebulan sekali la..tp die byr..cuma, aku xsuke satu peel de..die suke menipu..kdg2 die pinjam duit ckp nak byr itu ini, tup2 kak ipar aku ckp die xbyr ape2..then bile die dpt duit, de senyap ajeee... dpt bukan sikit..puluh2 ribu okey (ovetlap loan).. ms tuh die ade hutaang aku dlm 1.5k...bile aku tnye xnak ngaku..nie kak ipar aku bg info..last2 aku nyalak2 mntk duit br die bg...xsmpai sbln dpt puluh2 ribu tuh, dah xde duit...mntk pnjm 3k lg dgn aku..kate nak byr kad rkedit..mak aku ckp, die dah xde kad kredit dah.. so org ceni agak2 aku nak tlg x?abg sendiri...tp..tah la..speechless aku..

2nd kes, abg ke3... dlu elok2 ade kerja, benti..kengkonon nak bisness.. tggu durian runtuh project2 mega..dah 2 thn nan hado..smpai kete kene tarik, ape sume..aku tlg..bg pjm dlm 4k.. then die cr2 keje dpt la keje jookey kete...tup2 last month dah benti sbb katennye kwn tikam blkg...dah 3 mggu terjelopok kat umah xkeje..suh cr keje asik2 ckp xde jek..mcm2 keje kot ade kat luar tp tah la..org ceni agak2 nak tlg jugak ke?aku pening dah pikirkan dorg2 nie...

aku lak??..aku mmg berkire...taik idung masin...lg pe yg sesuai dgn org kedekut??..mmg bg kat aku jela...

tau nape aku jd camtu??..sebab adek beradek aku laa...sebab dorg laa aku jadik cemni...aku bukan xsyg dorg...syg...syg sggggttt....terlalu syg..sampai nama aku hampir2 blakclist sebab dorg xbyr duit pinjaman..dan sampai duit kete aku sangkut sebab dulukan utang dorg...

xcukup lagi tu...mak aku..kesian kat mak aku...xpernah berkira dgn anak2..tp dorg??..duit mak aku sesuka je nak bagi ke x...rs nak bg..bg...rs xnak buat bodo je...tau x..mak aku jg anak2 dorg makan minum berak cangkung...da tu jg dari gelap suboh kdg2 sampai tgh malam makpak baru balik....tp pe yg mak aku dpt??...duit bulan??..da bape lama sangkut xbyr2 kat mak aku...yela mak aku tu bukan bank kan..xbyr xkene tangkap pun...xkene blacklist pun kan...tu xpe lg,...duit bas sekola anak2 pun mak aku yg tlg  byr kan....patut x??..

setelah mcm2 yg berlaku kat mak dan diri aku sendiri...mmg la aku jd lg teruk dr hj bakhil...sume nyer aku catu...sumenyer aku berkira...sebab apa??..sebab bila sangkut pinjaman bank aku yg akan dulu kan duit aku....so kalo aku bg pinjam lg kat dorg nanti kalo sangkut kat bank aku nak byr pakai apa??...dan kalo mak aku tu duit xcukup sampai cukup bulan nak makan utk anak2 dier jugak tu...sapa yg hulur??...

tu xpe lg...yg paling aku sedeh...dorg ckp...dorg xpernah miss bg duit kat mak aku...sampai ati dorg...

nano rasa kan... nano jenis tak berkira.
baik dgn adik beradik sendiri mahupon adik beradik ipar.
tp, kalau nano hulurkan bantuan (tak kira la dr segi apa), nano tgk la jugak, dr segi priority nye. takde la kalau nak yg bukan2 pon nano kasi.
ikut kemampuan & KEPERLUAN. bukannya tolong utk MEMENUHI KEHENDAK org.

aku mcm ko gak hunny_bunny...apa je gelaran org nk panggil aku x kesah pun.

sebabnyer??aku ni anak sulung dari 5 bradik.dlm 5 org ni ada sekor yg mg bikin problem dari mula dia kenal laki dia.dh kawen anak 4 plak tu.slamba jer dia tinggalkan anak2 dia kat mak ayah aku kat kg.

Mkn minum sume org tua aku yg tanggung..senang btl kan idop adik aku ni.pernah skali duit dapor x ckp.mak aku kol aku tanpa bertanya khabar trus suruh bank in duit...aku apa lagi hangin tahap dewa la...sudahnyer aku bagi gak psl nk makan punya psl..

bila aku tegur org tua aku psl adik diorg menangkan adik aku...skrg sorry la aku nk tolong diorg...lantak la..dh la adik no. 4 aku still blajar..aku gak yg tolong...

abeh...apa nk jadi dgn idop aku ni...sampai aku ckp klu aku mati memang x de duit nak gali lubang kubor aku...sampai mcm tu aku tensen...tolong salah x tolong pun salah

pernah dgr tips lah, kalau orang nak pinjam duit dgn amount yang banyak or amount yg kita kurang mampu or kalo ko tahu ko bagi pinjam dan pasti susah nak dapat balik lagi2 yg rapat dgn kita cam siblings ke bagi la sket or half ke, jgn x bagi langsung. at least tunjuk effort nak tolong, sejuk sket hati orang tu

hmm..dengan adik beradik mmg x berkira la.kitaorg 6 adik beradik.me anak ke 5.semuanya keje,alhamdulillah...cuma yg bongsu masih di uni lg.kami mmg x pernah nk pinjam2 duit adik beradik rasanya..sebb semua berkerjaya yang agak baik and rasanya setaraf je semua.kami berlima dh kawen.tinggal si bongsu saja.so kitaorg mmg suka buat xtvt family.sy akn jd bendahari collect duit utk setiap xtvt..cth:bbq ke.open house time raya ke..bercuti ke.setahun skali mmg akan berkumpul n bercuti di mana2.semuanya kitorg collect adik beradik.slalu sy akan bg lebih utk kos mak ayah sbb sy je yg blm ada anak kan,so sy bg la lebih.lbh krg xde sape pon ungkit2 berkira.alhamdulillah syukur sgt ada family mcmni...

slalunyer klu bg pinjam kat siblings jarang yg dpt blk duit yg dipinjam...tapi x la sume sibling mcm tu...aku kdg2 sedih tgk buku ASB aku...klu dihitung duit yg bagi kat siblings n parents aku (yg kononnyer pinjam) rasanyer ada kot 10k...motto idop aku 'biarlah susah jgn menyusahkan'...

hmm..dengan adik beradik mmg x berkira la.kitaorg 6 adik beradik.me anak ke 5.semuanya keje,alhamdul ...
teratak.sepi Post at 21-11-2011 15:56

Alhamdulillah ade family macamni, seronok la boleh happily beraktivitis lagi dgn siblings

Reply 70# mummy75

ikutkan aku sedari dulu mmg bertekad nak tolong adek beradek..sebab dorg byk tolong aku time arwah bapa aku dah xde...so memula aku xdela kesah sgt..setakat 1000 apela sgt sesekali  meminjam kan...ni da masuk 30-40k...utk dua org...aku bg pinjam...last2 buat bodo je...xmo byr lagi....aku??...sgt hangin...sgt sakit ati...aku kalo kaya raya xpela gak..ni pun cukup2 utk aku dgn kete aku je...seb bek laki aku ada....dorg pinjam je keje nyer...baya xpernah...masa aku kawen...aku saja nak tgk adek beradek mana 1 yg nk tlg aku...aku bukan hadap sgt...aku kawen 1 sen pun xde buat utang...sume pakai duit aku laki bini...saving sendiri....saja aku nk tgk sapa yg nak tanya aku cukup duit ke x utk buat majlis...last2 aku dgr ckp2 belakang kata aku ade utang katering...padahal duit tu aku da dulukan kat dier buat beli baju sekola anak dier...pun xsedar2 lg...mengata aku xabis....bila laki aku dpt bonus sibuk mengendeng...aku plak yg malu...padahal segala utang kawen aku da setel...sedehnyer...

aku pon ade masaaalah ni
aku ngaku..aku sedikit berkire jgk ar.
tp kdg2 aku pejam mata aje kasik.
...
silica_SiO2 Post at 21-11-2011 10:54

uissshh, itu dah berkire melampau bg aku..
byk tu sampai abis beribu2 tok adik2.
xleh jgk camtu, kalau kiter selalu memanjakan adik dgn wang ringgit, nnt die xleh berdikari.
asal xda duit jer mest die cari kite.
sbb die tau abg die akan kasi die duit..
pada pandangan aku la, xleh ajar camtu.
nnt kite yg parah nk tanggung die lg, nk tgg family lg.

aii pun tk bkira ngn adik badik..mna yg blh ditolong, aii tlg..setakat aii sorg je yg dh kwin ni, tk ...
annorr_maira Post at 21-11-2011 11:15

waaa, kalo camni kene mandikan anak ngan bapaknye laaa..
ehehee, nk ikut petua maira tu..

Satu jer korang kena tahu...asal korang bagi adik beradik atau keluarga meminjam duit..jadi pinjamla ...
SriAdila Post at 21-11-2011 11:19

kalo aku mintak jerrr..nk susah ape kan.
tapi aku ingat cite mak aku kasi pinjam kat pakcik aku.
bile dikias2 bile nk byr utang, mest die menjawab tunggu ko miskin la dlu.
dalam nada bergurau la kan...ehehehee...
tpi kesudahannya xda pn byr...adik beradik camtu la kan.

Reply 76# zaralove
prinsip haku
selagi tak ngabihkan rete aku...aku masih ok lah..
kalo daa pinjam2 rete kite nak kasik kat adik badik deme...aim sori.
rete ai rete ai jue. bukan untuk dikongsi.

rete yu.kalu yu nak berkire. ai tak hadap jugek.
ai pong buleh carik sendiri..insya allah.

tp bab pinjam meminjam adik badik ni..
mmg kene tahan hati jugak ah..
lagi bagusss...redo n kasik sedekah je ar.

Reply  zaralove
prinsip haku
selagi tak ngabihkan rete aku...aku masih ok lah..
kalo daa pi ...
silica_SiO2 Post at 21-11-2011 19:40

yer la kalo rete kite die nak kasi kat adik beradik die pastu wat cam die punye rete xleh laaa..
kekadang org yg xbeli / xbyr ni die guna xmacam tuan punya.
kalo kite pakai kete contohnye mest jaga, xnak masuk lubang, pasrking pon jaga2..
kalo org lain mest xkesah, main balun jer kan.
tu yg xsyok kasi org pinjam.

ahahaa, ni kalo ada adik beradik reramai mest byk pahala kan.
kalo sorg pinjam 100 hinggit, byk kite dpt pahala...
redha jerrr, anggap tu satu pengorbanan la kan.
cam aku, adik ada 3 org, tiap kali besday diorang aku belikan diorg kek dan belanja makan...
tu pon kire pengorbanan seorang kakk la kan.
tpi bdk2 ni die heppy bile kit celebrate die nye besday.
aku dlu time kecik2 mak aku xpernah celebrate my besday.
tu yg bile aku dah tua ni aku rasa nk raikan besday bepa, bg depa tu merasa apa yg aku xpernah merasa kan...