CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: snowyqueeny

Korang jenis tolong or berkira dengan adik beradik?

Reply 139# zaralove

selalunnye klu mak ayah mtk sy akn bg..klu tak bg msti sy rase serba slh..dorg ssh takkn sy nk ddk diamkn..
lg2 klu da tibe tgh bulan mmg sy akn hulur lebih..kirenye dlm sbulan 5 6 kali sy akn hulur la.. sb tu kdg2 tuk diri sy sndiri pn tak cukup.. keje gomen gaji kn kecik..jd sy kene guna duet pn agak2 cket tkt2 sy sndiri yg ikt perut..nasib baik sy g keje sy bwk bekal.. jd tak la lpr sgt time keje... akk sy sb gaji die kecik around 6-8rats ikut ot.. tp loan asb lg, hutang brg2 elec die lg, hp die lg,mkn die lg.. sb tu sy kene tolong cket2..kdg2 sy tak thn.. tp sy nk wt cmne..sy kene trime keadaan sy.. mudah2 urusan sy terus dipermudahkn..

Narif tak berkira dengan adik beradik, pasal diorang pun memang camtu. Kitorang memang rapat. Tinggal pun dekat2, kecuali narif sorang le terdampar kat US, hehehe... Nak kata pasal amik kesempatan, alhamdulillah memang takde yang saling mengambil kesempatan. Masing2 reti perasaan segan.

adik beradik saya 5 org... saya anak ke 3... alhamdulilah kerja okay lah boleh tolong..

sy jaga adik bongsu 2 tahun. tingkatan 4 n 5 (sy tanggung semua)... family bukan org senang.. ayah dah meninggal.. mak, walaupun umur dah lebih 50 tahun dan ada sakit buah pinggang masih lagi bekerja... kakak n abg kerja kilang je... gaji memang x besar mana nak tolong tampung...  

now adik bongsu pulak kerja, adik lelaki duduk dgn saya sambung belajar...(sy juga yg tanggung semua)  mungkin lepas adik lelaki abis belajar, br yg bongsu tue boleh sambung...

mujur juga husband memahami dan kadang2 tolong support... kalau x, mungkin adik2 saya pun terumbang ambing.

Apa nak buat ye, suami saya seorang je bekerja, ada seorang abang tapi banyak masalah asyik telefon asyik sesak aje, saya tak berkira tapi kalau tiap bulan mintak duit dah macam suami saya tanggung seorang anak di U.. geram jugaklah

Kepada orang orang sebegini, tolonglah kesiankan anak saudara anda..

geram mcm mane pun...tetap tlggg...hati aku cepat kesian....nak2 bila mak aku bukak mulut...ayat mak aku..'adik bradik tak ramai' ..alahai....tapi aku paling tak boleh kate tidak pada 2 adik lelaki aku (even tho dorang ni dah bekeje...)...tak penuh ..sebelah tangan aku mesti kasik...sbb apa budak 2 ni masa arwah bapak aku dgn mak aku berpisah...aku yg 'jaga' makan minom dorang (mase tu dorang secondary)...so tu yg aku sentimentl sket kalo dorg mintak ...aku sayang worr adik2 aku dua nih..dah la hemsem ..hati dorang ikhlas..mcm mana lambat pun dorang tetap bayar balik apa yg dipinjam...kdg2 aku tak sampai hati nak ambik..aku pusing duit tu kasik kat mak aku ..buat belanja dapur ka bayo utilities ka...so aku selalu doa dorg dpt pasangan yg baik2...aminnn....

aku tak penah berkira dgn adik badik .....mana2 yang tepon nak pinjam mmg dapat....dan aku tak penah mintak balik....kira halal jer....sebab aku tahu mereka mmg susah...

Follow Us
Untungnya ada abg/kakak yang tak berkira.. Abg saya,saya nak pinjam 20ringgit pun tak layan,muka otomatik nampak badmood. Walaupun sebelum ni saya tak pernah pinjam 1sen pun.
Terkilan..

X berkira langsung kalau aku ada duit. Kalau tak de caner nk tolong.

Edited by doublethread at 17-9-2016 05:26 PM

Tolong duit, no hal kalau mampu. Berapa pun takpe. Tak bayar balik pun takpe.

Kalau tenaga, Inshaa Allah anytime. Mental support, pun ok2 jah.

Provided mulut jangan macam sial mengungkit segala mala benda lama semua nak bring up. Nak positive sampai ke langit pun tewas aku dengan manusia extra baggage.
Hah tak memasal curahan hati

Ada duit kita tolong. Takde duit kita sumbang tenaga. Mak selalu pesan, dgn adik beradik jgn berkira. Kdg2 ada juga mengungkit. Nak buat mcm mana kita ni manusia biasa.

Iols, abg n adik laki iols alhamdulillah saling tlg menolong. Kitorang tinggal ber3 je. Dua lg siblings dah meninggal... jd kami sgt menghargai hubungan adik beradik terutama lepas kehilangan 2 org siblings. Tlg duit ataupun tenaga. Tp sgt jarangla kami ni mintak tlg dr segi kewangan, kecuali terdesak sgt. Maybe sbb kami adik beradik jenis berdikari

Kakak ipar (isteri abg) pun jenis menolong adik beradik dia.
Husband iols pun jenis menolong adiknya.
Harap nanti adik iols pun dapat jodoh dgn perempuan yg sygkan keluarga & adik beradik

Edited by green~tea at 21-9-2016 12:02 PM

bila mampu, tolong aje la setakat kemampuan kita & redha je la kalo dia takde duit nak bayar ke ape, anggap je kita tolong bukan bg hutang... ape yang susah or berkira sgt... OMG what kind of question is this?

iols xtaulaa penah reply ke x dlm benang ni..

kalo dpt adek beradek y gok reti nak bayar balik xpa gaklaa ko nk bg pinjam kan...

kalo dpt mcm adek beradek aku....haihhh....serba salah di buat nya...xbg pinjam kene caci da bagi pinjam bleh buat xreti...gitu laa...

pastu kalo aku tuntut bayar balik...dan2 xigt bape byk utang....abg2 aku mmg sampai mati aku xkan tlg dah...aku susah pyh buat loan nak clear nama dorg dr cc..almost 30k....mula2 je monthly byr cantek...masok bulan ke 6 aku tanggung sampai skng ade dah dlm 7 thn...

abg2 aku ni xreti malu pun ada...xmalu dgn aku atleast malu la dgn laki aku...yg pes ade nak mintak pakai seme duit simpanan aku...nak refinance umah kene setel apa tah dia ckp..so xcukop duit..nak pakai duit aku...seme yg ada...vavi x??...yg loan aku buat pun ko xpenah bayar pastu ni nk soh aku hadap lg??..eh jln laa ko situ...sampai sanggup laa nak putus adek beradek...aku??...lantaklaa ko situ...nak ckp apa penat ko benti...

abg aku sorg lg plak...nak meniaga xde transport besar...nak jual baju...pastu nak pakai nama aku laki bini buat beli van Hiace...alasan sebab laki aku dpt staff purchase sebab keje kt tmpt buat Hiace...laki aku pas dgr terus blah....xreti malu betul laaa...xabes idop nyusahkan aku...

kakak aku plak lg best...mulut laki mcm puaka...dok mengata aku mcm2 depan laki aku...pastu asal ujung bulan soh bini dia mintak pinjam duit kt aku...memula aku bg laa...lama2 bleh buat2 lupa utang...aku terus xbg..sudahnya baru2 ni mcm2 dia ngata aku kt mak aku...

aku xtau pe salah aku...aku xpenah sekali pun mintak duit kt dorg...even aku kawen sikit pun xde mintak duit sapa...susah aku laki bini xde citer sapa2..hadap laa kitorg berdua...tp xpaham ade je yg ckp aku ni hj bakhil....

haihhh sedeh rs...

hunny_bunny replied at 22-9-2016 04:44 PM
iols xtaulaa penah reply ke x dlm benang ni..

kalo dpt adek beradek y gok reti nak bayar balik xp ...

hamboi..melampau adik badek hang ni nok??
dh kesedapan ada adik yg leh hulur duit, jd melampau plak nak suh hang jd banker..
x reti malu ker?
sebelum depa nak minta tolong kat hang, depa ada fikir x sumbangan dorg kat hang?
andai kata masa hang study dulu, depa de hulur sikit2, berpada la nak tuai balik hasilnya..
jgn la smpai menyusahkan adik..

bila tgk adik beradik ada masalah mcm ni, selalu aku akan jatuh simpati pada adik yg selalu menjadi mangsa kena berkorban utk abang kakak..
lagi sakit ati klu mak pulak dok menangkan abang kakak..x malu ke dh ada bini anak pun nak bebankan adik? chooiii...

green~tea replied at 21-9-2016 01:00 PM
bila mampu, tolong aje la setakat kemampuan kita & redha je la kalo dia takde duit nak bayar ke ape, ...

aku pun akan tolong setakat mampu
x kira la wang atau tenaga
sbb bagi aku, baik buruk pun adik beradik sedarah sedaging
cuma klu jenis yg jd biawak hidup & menyusahkan aku mmg aku berkira sikit..
klu bujang x per la jugak..klu dah kawen beranak pinak, takkan itu pun aku nak tanggung seumur hidup? nak2 klu lelaki..huhuhu

annabellaruz2 replied at 23-9-2016 01:54 PM
hamboi..melampau adik badek hang ni nok??
dh kesedapan ada adik yg leh hulur duit, jd melampau pl ...

aku dr kecik da xde abah...so mmg kdg bergantung harap dkt abg2 aku...tp abg aku yg nom 2 xdela pun hulur sgt nak menolong mak aku besar kan aku...

yg nom 1 plak...mmg dia slalu bg duit skolah...itulaa aku rela je buat loan utk dia dgn hrpn dia byr laa bulan2..ms tu aku br stat keje...kira baru jd permenant stff..da soh aku buat utang....sebab pk adek beradek aku buatlaa jugak....sudahnya mcm2 aku dia kata kalo lepas tu xtlg dia...

kakak aku plak mcm dengki sebab aku buat loan senyap2 xbg tau dia...kalo bg tau dia nak laa portion jugak...kira sorg 10k mcmtu....aku laa jd kambing itam...

sedehh sgt idop aku...aku mmg jauhkan diri dr adek beradek aku...kalo dorg dtg umah mak aku...mmg aku dok dlm bilik je...xkua sgt..kalo ajak jln2 aku mmg refuse...sebab kalo time g mkn...aku yg kene byr utk seme nnt...sedehlaaa...

aku dok dgn mak aku lg...even da kawen dan beranak pinak..sebab umah mak aku tu nama aku...so susah sket aku nk cr umah lain yg affordable..kalo ada jauh pulak tu...dah laa mak aku tu xsehat sgt....abg2 dgn kakak aku mana amek tau mak aku nye  monthly cek up....sakit pening dia xde org amek tau...aku je hadap tiap2 bulan...utk mak aku xkesah xbekira...sebab aku pk...esok anak2 aku akan layan aku dan syg aku mcm mana aku syg mak aku...itu jelaa penyedap ati aku....naseb laki jenis xkesah....syukur sgt tang tu..

annabellaruz2 replied at 23-9-2016 01:57 PM
aku pun akan tolong setakat mampu
x kira la wang atau tenaga
sbb bagi aku, baik buruk pun adik b ...

aaaa biawak hidup mmg tak mahu den menulong.. kasi ajar sket orang cam tu berdikari... mesti nak kena tengok effort yang dia buat utk cari duit utk family, then baru kita tolong topup kalo tak cukup.. kalo lelaki biawak idup.. iols nasihat kasi cerai je jantan tak guna

hunny_bunny replied at 23-9-2016 02:18 PM
aku dr kecik da xde abah...so mmg kdg bergantung harap dkt abg2 aku...tp abg aku yg nom 2 xdela pu ...

la.. siannye ko tolong adik beradik sampai buat loan... well.. aku pun ade gak wat loan tolong family... tp ada tujuan laa loan (topup capital untuk bina resort) tu bukan utk berjoli

green~tea replied at 23-9-2016 03:01 PM
la.. siannye ko tolong adik beradik sampai buat loan... well.. aku pun ade gak wat loan tolong fam ...

oklaa nmpk gak hasilnya kan...aku ni buat loan nk tlg clear kan cc yg dia guna renobet dapor dia...yg bini siap belagak ckp dgn aku buat pakai kayu jati...ujung2 jual gak umah tu sebab utang keliling pinggang..aku igt pas da jual umah berubah laa jd jimat ke apa....hmm..kalo da boros tu...boros jugaklaa...baru ni call ckp gas xde laa nk masak utk anak2 xde duit laa..padahal laki bini keje gj dkt 10k kot kalo combine...ni masih nak susahkan aku yg gj cukop2 utk diri sendiri je....

hunny_bunny replied at 23-9-2016 03:18 PM
aku dr kecik da xde abah...so mmg kdg bergantung harap dkt abg2 aku...tp abg aku yg nom 2 xdela pu ...

alhamdulilah dpt suami yg mengerti..
ada hikmahnya nok hang berbakti pada mak..
allah bg murah rezeki..
perangai abang kakak yg nan hado tu anggap jer sebagai ujian..
selagi boleh bersabar, bersabar...
klu dah x boleh, ignore jer kewujudan dorg tuh..
peduli haper dorg kata..
selama ni dh bebankan hang, kira settle le hutang piutang hang dgn dorg..