CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pentium_catz

MERANCANG UTK DIET & MENU SIHAT

resepi sesuai utk org nak diet

tataula kalo2 dah ada thread nih ke blom..kalo dah ada mod silalah delete yer
nak mntk resipi2 yang sesuaii utk org2 yg nak diet.yg aku tau kene makan rebus-rebus, jgn makan yg minyak2..kalo sesapa ada resepi menu yang sesuai silalahh share yer...
thanks....

dah ada rupanya thread menu sihat nie..sori aku tak perasan..byk jugak menu rebus2 ni.nak trylaa lepas nih...badan aku rasa makin berat dah..tuh pon aku try makan mlm sebelum mghrib...slalu aku kul 10 baru makan malam..

mmm....saya kekadang cuba nak diet, makan yang rebus rebus je...tapi kekadang kan seminggu je tahan, pas tu balik pada asal, makan bedal macam2..sebenarnya kena displin gak pasal makan ni kalau  nak kurus. Kengkawan saya kat Msia selalu ingat bila dah setahun tak jumpa tu, saya mesti kurus sebab susah nak dapat makan yang sama tekak ngan kita cam d Msia tu...tapi nak kata kurus sangat cam masa blum kawin tu tak jugak...nak kata gemuk sangat pun tak jugak..cuma kalau tak jaga tu memang boleh naik mendadak la.Kekadang bila badan naik tu, try jugak makan rebus2 je, bakar2...tapi tak tertelan la tekak ni kalau makan cam tu je..rasanya saya kena sesuaikan tekak saya ni la dengan makan makanan yang sihat2 nih...Bila makan pulak sup2, kena pulak ada sambal belacan makin berselera pulak nak makan banyak..tu yang payah kekadang tu...

Originally posted by sunshine05 at 10-6-2006 05:31 PM
mmm....saya kekadang cuba nak diet, makan yang rebus rebus je...tapi kekadang kan seminggu je tahan, pas tu balik pada asal, makan bedal macam2..sebenarnya kena displin gak pasal makan ni kalau  na ...

bukan sunshine sorang alami masalah ni..
kakkliza lagi la..:geram:
relax jer pastu..nak jugak slimkan body tapi kusssss semangat..makin naik ada....:geram:

Originally posted by sunshine05 at 10-6-2006 05:31 PM
mmm....saya kekadang cuba nak diet, makan yang rebus rebus je...tapi kekadang kan seminggu je tahan, pas tu balik pada asal, makan bedal macam2..sebenarnya kena displin gak pasal makan ni kalau  na ...

Tepat sekali. Kena variety masakan tu. Selain rebus, panggang & bakar, boleh kukus jugak. Mcm kawan kakak saya - dia diet dgn makan sedikit nasi saja, let say dlm seminggu tu dia makan sekali dua je nasi. Yg selebihnya dia makan bnyk sayur2an, buah2an & roti. Memang berhasil dia diet.

Saya tak adalah diet sebab memang tak berkesan pun. Kalau hari2 makan rebus, panggang, bakar & kukus mesti teringat nak makan ayam masak ketumbar, masak kurma lah. Kena kurangkan masakan yg berlemak yg bnyk guna minyak tapi tu jugak yg suka makan.

Originally posted by hanieliza at 11-6-2006 01:07 AM

bukan sunshine sorang alami masalah ni..
kakkliza lagi la..:geram:
relax jer pastu..nak jugak slimkan body tapi kusssss semangat..makin naik ada....:geram:

saya kak liza kalo cuti ni lagila makin naik badan...byk kali cuba nak diet tapi asik tak berjaya jer...mak saya lak masak suma sedap2 tiap2 hari..nak diet camna...saya masak sup2 konon2 nak jaga makan, skali tgk mak masak lauk ayam plak, mana tahan..isk2...slalu yang saya leh wat makan lauk je malam, nasik tak usik...

Follow Us
Originally posted by senahsirap at 11-6-2006 02:01 PM

saya kak liza kalo cuti ni lagila makin naik badan...byk kali cuba nak diet tapi asik tak berjaya jer...mak saya lak masak suma sedap2 tiap2 hari..nak diet camna...saya masak sup2 konon2 nak jaga ...

tula pasal..:geram:
camner nak diet..
ade jer plan nak menerai resepi baru...
so apa yg baiknya rasanyalah....
tukarkan ke  menu yg kiranya khas untuk diet..rebus..panggang..kukus..sup tanpa tumis minyak..
amacam?...:stp:

[ Last edited by  hanieliza at 11-6-2006 03:53 PM ]

sekarng ni yg mampu saya buat, makan nasi tengahari je la..malam tak makan. Kalau boleh nak makan apa2 pun, makan petang...malam kalau boleh tak nak makan apa2, minum je. tapi tak gak kurus...
Husb saya dulu cuma nak diet gak, makan makanan rebus ngan sup sayur je...menjadi gak. Nasi makan gak, tapi cuma tengahari, makan sikit je. Nampak le kurus, 3 bulan lepas tu. Tapi bila orang ramai dah kata dia dah kurus sikit, dia bedal balik makan macam2...tak de displin lansung
Bak kata husb saya, tak pe la gemuk pun..asal tak de penyakit...dia pun tak kesah...
cuma makan rebus2 ni baik la untuk jaga kesihatan.

my menu bila rasa badan dah 'semacam'

Pagi:

1.  Bermula dengan segelas teh panas tanpa gula (emo selalu guna green tea)
2. Buah-buahan tapi kalau rasa lapar sangat pagi2 emo telan le jugak beehon goreng/nasi lemak (ini kes bila emo rasa ketaq badan pagi2)

Tengahari:

1. Nasi of course (me perut orang kampung) sekadar sesenduk
2. Tomyam campur
3. Sayur (sayur memang banyaaaaak sangat...sampai doter pernah tegur emo macam kambing makan sayur.....nasib baik budak2 kalau tak memang dah kena lima jari dah
4. Air kosong

Petang:
Emo jarang minum petang......kalau rasa nak makan selalunya emo makan buah je......

Malam:
1. Laksa penang.....hmmmmm kecur airliur....

atau

2. Sayur tahap banyak (full blast) - i will eat sayur first hingga habis semangkuk tu baru emo makan nasi sikit dengan ikan/tomyam

inilah caranyer lebih kurang bila badan rasa semacam.....

Resepi untuk org diet

kengkawan..
boleh share resepi untuk org diet tak?...yang tak manis/berlemak banyak sangat..
tq

Melur01 This user has been deleted
Originally posted by mrs_halia at 17-7-2006 10:25 AM
kengkawan..
boleh share resepi untuk org diet tak?...yang tak manis/berlemak banyak sangat..
tq

Mrs Halia...

KakMelur suka masak steam fish...

Ikan talapia / ikan dory / apa-apa jenis ikan isi putih
Halia muda (dalam 1inci) dihiris halus
black pepper
soya sauce - sesdudu kecil
sos tiram
daun bawang

carrot
brokoli

masakan ni yang paling simple... dalam 8min-15 min dah siap boleh makan... depends on berapa besar ikan tu...

ikan yang dah basuh bersih letakkan dalam bekas yang kita nak kukuskan... letakkan halia, black pepper, soya sauce, sos tiram ... daun bawang yang dipotong kasar.. carrot dan brocolli potong besar-besar.. susunkan dalam bekas tu...then kukus...nak pedas..bolehlah masukkan cili padi / cili merah yang dah dihiris...

yang paling penting dalam berdiet ni jangan skip time makan utama. terutama sekali makan malam... apabila kita tak makan malam, so perut akan lebih lapar dan kita akan makan lebih banyak dari sepatutnya.

itu yang selalu KakMelur amalkan... ada-ada masa jugak kakmelur akan makan lebih dari sepatutnya... time makanan favourite...

Rate

1

emma_rafie This user has been deleted
kalu nak maintain try la mkn oat...byk fiber,baik utk jantung...

caranya..
rebus oat ngan air...pastu kalu nak taruk isi ayam ker...seafood ke daging ke terpulanglah...
pastu last sekali tabur bawang goreng,daun bawang,saun sup....lebih kurang rasa cam bubur MC D jer...ahakssssssss

sofia pun ingat nak start makan rebus2 ni, badan sofia dan hubby pun dah naik, hubby dah naik 5 kilo, sofia pun sama jugak...
ingat nak ajak hubby makan yang rebus2 je...
seingat sofia, makanan rebus macam ikan masak pindang, tapi makan dgn nasi beras poni le..takde karbohidrat, tinggi kalsium..
lagi satu tomyam atau sup sayur, bubuh sosej sket dahle..
ataupun nak makan salad je..
harap2 boleh la turunkan berat badan..

daging halia..
bawang putih 1/2 labu
bawang besar dihiris
halia 2 inci dihiris, 1 inci ditumbuk halus.
daging 1 mangkuk kecil
garam, gula
(hidangan utk 2 org)
tumis bawang dan halia dgn minyak sikit. pastu masuk daging..
tambah air(jgn banyak sgt coz daging pun akan keluarkan air)add garam ngan gula..tambah cili hijau hiris
Kalau nak lagi best, lebihkan halia tumbuk dan hiris tu. Pastu bila makan, jangan pilih daging je, makan skali ngan halia tu..
so kalau sekali sekala teringin nasi, boleh makan ngan lauk ni..esok pagi mesti lawas je..

[ Last edited by  bearrina at 3-8-2006 12:36 PM ]

Rate

1

ada org kata makan capati pon ok jugak utk diet (menu option)...
dah try guna tepung atta tu... ikut jer resepi kat peket...
BUT.. tak menjadi ler.. camna yer kawan2... ada idea tak untuk wat capati yg sedap

kalau utk diet, boleh gak makan roti parata, roti bakar, buat yang bakar2 je la...

Reply #116 sofia80's post

Yg bakar dlm oven or atas api? Ooooppsss kalau bakar atas api tu org sebut panggang kan.

Originally posted by obie_want at 7-8-2006 01:27 PM
Akm...

Dua tahun lepas saya telah berjaya mengurangkan 10 kg...alhamdulillah....caranya agak ekstrem....saya cuma mahu share...tapi tak pasti sama ada sihat atau tidak cara saya ini...caranya, s ...

obie-want ....

insyallah boleh turun berat badan ..obie_want kena usaha ..itu dh cukup bagus boleh turun 10 kg..macam kay ni pon susah juge nak kurus.. berat turun naik aje... tapi alhamdulilah setakat ni hubby banyak beri peransang tapi... tapi kalau hati senang pon diet macam maner pon naik juge badan entah laa susah juge nak dikata...

obie-want... bebetul nekad ek masa turun 10kg tu?.. tak sumer org sanggup tu.. dahla posa.. jogging lagi.
Usaha obie tu dah cukup bagus.. cuma mungkin sampai satu tahap, jadik susah sikit nak turun lagi. Jgn putus asa.
Anyway, pasal komen hubby obie tu, u jadikan penguat semangat jer. Ammall pun hubby komplen gaks.. Tetapi kadang-kadang tu katanya, yakin pada diri sendiri, jgn jadikan badan gemok ni cam penghalang utk buat apa-apala..selalu dier bagi contoh cam adibah noor...dan lelain yg popular tapi gemoks..

ye...puasa saya sanggup gaks....tapi itu saya buat dua thn lepas...kalau keadaan skrg ni...kena cuba taktik yg lebih praktikal...dulu keje saya tak makan tenaga sgt...rilek sikit...ini...aduhhh...
hmmm...thanks kay and ammall for the support....mmmuahss!!