CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 31877|Reply: 137

Pengalaman Yang Tak Dapat Dilupakan semasa memasak

First of all.. mod, izinkan ye... hehhehee.. takut bebeno kalu kena jeling ngan mod. Jangan mare shida...
Ni akak nk kongsi pengalaman pertama masak gulai lemak telur. Masa tu baru tingkatan 1. Memang akak tak pernah masuk dapur pun.. Mak masa tu mabuk sebab pregnant. Dia mengidam nak makan gulai telur itik. So, dia ajarlah cara2 nak masa tu. Mula2 tu mabeles le gulainya.. cantik jek.. disebabkan takut gulai tu berketul2, akak pun godak le tak henti2. Lepas boh telur pun still godak jugak. So, u can imagine what happened kan? Hehehhe... gulai tu dah tak rupa gulai.. dah rupa macam *****. So mak yg tengah mabuk bertambahle mabuknya..

pengalaman saya... masak ketam kari nenas... tutup kuali dengan penutup so that ketam cepat masak... so bila bukak penutup.. sy guna sudip.. wap panas keluar betul2 kene kulit bawah lengan... panas gila.. melecur teruk..... sampai skrg kalau masak ketam ingat peristiwa tu.. parut pun tak hilang.. dekat 10 tahun dah...

Dulu aku masak pakai 2 tunku punya dapo sbb api dia besar....satu kari satu tunku lagi goreng hati ayam...so tunku yg kari tu dah masak so aku kacau jap pakai senduk...tetiba tgh pandang blkg macam ada owg panggil aku...aku lupa nak letak senduk ingat pgg sudip lubang nak kacau hati ayam tu...so aku ngan tak pandang kuali terus bukak penutup nak kacau hati goreng tu...dah nasib aku...aku senduk minyak sekali...ku sangkakan sudip...meletup hati tu lagik kena dagu aku...and the senduk yg berisi minyak panas tu tertumpah atas kaki aku sbb tergelabah hati tu meletup...makan hari gak aku mc (masa tu pun baru je bbrp mggu start keja)...siap berkopeng2 nanah lagik:geram: bulan posa la nih tahun 2004 dulu...pas lecur dah kering gelabah aku cari activa...raya pun tak besh...kulit masih berparut...skang parut2 tu dah fade completely...sejak case tu smp skang aku fobia nak goreng hati ayam...goreng sotong aku kena hati2 gak sbb prone to burst...

[ Last edited by  kacang^soya at 5-12-2006 10:21 PM ]

i plak jarang2 masak.. kalo nak masak, buku resepi mesti ada sekali.. sbb sebelum ni masak makanan favourite bleh ingat.. tapi ntah kenapa leh lupa.. masa nak masa ikan  goreng berlada lupa letak garam.. kitorang satu family 4 org (sebelum kawen) tgh lapar.. start makan je terus kenyang.. malu i time tu.. bukan sekali plak tu lupa letak tu letak nie.. tu pasal kena ada buku resepi takut lupa..

bam lak..masa tu goreng ikan..lepas balik2kan ikan tu bam letak ka tepi dapur..bam terus amik periuk at blkang kuali ..sekali sudip yg masih panas tu kena kat lengan..terus bertanda bentuk lambang Nike tu..hihihi...sakit gak la..skang parut tu dah hilang..yg sadisnya..dah le tangan tgh pedih..pehtu jari telunjuk lak terkoyak sbb tersagat kat pentutup tin susu..adess..

Reply #2 braun's post

braun, aduss 10 thn dahparut tak ilang... mesti teruk tu..

Follow Us
Originally posted by kacang^soya at 5-12-2006 10:18 PM
Dulu aku masak pakai 2 tunku punya dapo sbb api dia besar....satu kari satu tunku lagi goreng hati ayam...so tunku yg kari tu dah masak so aku kacau jap pakai senduk...tetiba tgh pandang blkg macam ...

aduh kacang soya.... ngerinye baca u punya cerita... dah le kena dagu, kaki plk kena myk panas... kalau akak pun mesti serik dah nk goreng hati.

Originally posted by dianaris at 6-12-2006 01:20 AM
i plak jarang2 masak.. kalo nak masak, buku resepi mesti ada sekali.. sbb sebelum ni masak makanan favourite bleh ingat.. tapi ntah kenapa leh lupa.. masa nak masa ikan  goreng berlada lupa letak g ...

la... dianaris, kenapa lupa2 nih.. dok ingat apa nih? ingat buah hati ke sampai lupa letak garam? hehhee.. gurau2 ye..
tapi biasanya org terlebih garam kalu nak kawen.. ye dak?

Originally posted by tembamgirl09 at 6-12-2006 07:09 AM
bam lak..masa tu goreng ikan..lepas balik2kan ikan tu bam letak ka tepi dapur..bam terus amik periuk at blkang kuali ..sekali sudip yg masih panas tu kena kat lengan..terus bertanda bentuk lambang  ...

bam, seriaunya akak bila baca.. yg paling seriau part kena tin susu tuh.:

kalau saya kan, teringat cite 12 tahun yg lalu, masa tu baru mula2 kawin. Saya ni dulu memang tak pandai memasak. Masa balik umah mak mertua, konon nak impress kat dia yg konon kita ni pandai memasak, walhal tak pandaipun. Jadi buat2 la cam terror kat dapur. Masa tu husband suruh la saya masak telur dadar...mak mentua pun ada masa tu kat dapur tengah dok makan. Konon nak buat cepat2 sebab nak bagi mak mertua rasa la telur dadar saya ni, nak cepat punya pasal terlupa yg saya tak taruk pun garam...dah masak je telur dadar tu, mak mertua sayapun capai la sikit, terus dia macam nak terluah balik sebab dia kata TAWARnyer.....saya baru perasan yg saya tak taruk garam..tapi nak cover malu saya cakap saya memang biasa taruk sikit je garam ni..tapi dia kata..TAK RASA PUN GARAMnyer:malu: saya buat diam je la.Sejak tu saya malas dah nak masak apa2 kat umah mak mentua kecuali la kat umah sendiri...tawar hati dah:cry:

pegalaman yg amat memalu kan....

tetamu datang ramai lah gak.... dok kelam kabut masak .. hidang lauk bagai... macam 2 ada, gulai lemak rebung cili api , daging goreng , sup ekor, sambal belacan, ulam2 semua siap dah.. siap lah diorang dok kat meja tu nak makan....

sekali gi nak ceduk nasi.. dok jadik beras lagi... terlupa nak buka suis rice cooker!!!!!!!!!!!!!!!!!

malu nyerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... org dah siap dok nak makan dah tu.

keh keh keh .... last letak desert dulu sementara nak tunggu nasi masak.

Originally posted by aida2121 at 6-12-2006 21:11

la... dianaris, kenapa lupa2 nih.. dok ingat apa nih? ingat buah hati ke sampai lupa letak garam? hehhee.. gurau2 ye..
tapi biasanya org terlebih garam kalu nak kawen.. ye dak?

yelah.. time tu nak kawen pun.. hehe..:nerd:
tapi, lepas kawen pun kekadang camtu gak.. so, apa2 nak masak lauk pun kena guna buku.. kalo tak mesti ada rasa2 yg tak kena..

Reply #10 sunshine05's post

alaaa sunshine.. awat tak cakap biasernyer makan ngan kicap he he he... sbb tu wat tak masin. cover line skit

Originally posted by aida2121 at 6-12-2006 09:13 PM

bam, seriaunya akak bila baca.. yg paling seriau part kena tin susu tuh.:

seriau ye kak aida..bam lagi seriau..nampak terbelah darah membuak2 giteww:nerd:

ni ada lagi satu pengalaman..rasanya mmg takkan lupa kkott.heheh..
semalam bam buat kek coklat kukus utk potluck hari nih..balik sampai umah dah lewat..bam masak lauk dulu utk esok..lepaih tu baru le start buat kek..adunan dah siap..kukusan buat perangai..kukus tu pinjam kat makcik..eeiiii rasa cam nak tembak je makciku itu kukusan tu kemik mengik sampai penutup kukusan tu takleh nak tutup langsung!!!:
kesudahannya bam ketuk2 sikit penutup tu..pehtu balut kukus dgn foil paper...dahla dapur tu apinya lembab..aduhhh..bam start kukus pukul 10.30 mlm...utk menyiapkan 2 adunan tu bam sampai berjaga hingga 3.30 pagi..waaaaa..:geram: kek tu pun tak cantikkk:siok:
lepas siap 3.30 tu..bam tido jap..pukul 4.30 bangun balik buat choc's sos..grrrrr pukul 6.20 sampai opis terus qada' tido...eeiii serik wehhhh rasanya..pagi ni pun masih lagi pening2 lalat..:pmuka:

rimbun, masa tu tak terpikir lak nak sebut kicap
sebab dah malu dan sedih...tapi husband saje la ckp, nak ambik hati saya, dia kata tak pe la...telur cam ni pun sedap gak...

Pengalaman saya ketika memasak yang tak dapat dilupakan....

Bulan 6 lepas.

Tengah goreng ayam, anak dok kat kerusi, dinning set utk 4 orang jenis
dinning table kaca.

Dia bising2 nak milo... dah buatkan milo baru senyap, acctually dining table
tu memang letak kat dapur.

Bila turn back nak terbalikkan ayam goreng tu... tiba2 bunyi dentuman kuat...  Bila toleh ke belakang... Ya Allah!, anak saya tersungkur dekat tepi
kaca dinning table yang pecah bersama2 beberapa pinggan dan sayuran yang nak dimasak...

Panik kejap, angkat anak ke living, Al-hamdulliah - tak de apa yang serius
kecuali jari dia luika sikit, bawa gi klinik kena 3 jahitan!

Petang semalam akak masak asam pedas batang keladi...(favorites hubby)  kali ni dah masuk kali kedua.. 1st time dulu masak tempoyak... ok la ... lagi pun baru cuba-cuba... kali ni entah macam mana punya silap...rasanya dah ikut step dah...masuk je ke mulut terus gatal giler...frust betul... rasa nak nangis pun ade... cian kat hubby .

Kak,

Mungkin keladi tu jenis yang gatal...

Saya pun pernah terkena beberapa kali...

Serik rasanya nak masak keladi...

Originally posted by aida2121 at 6-12-2006 09:09 PM

aduh kacang soya.... ngerinye baca u punya cerita... dah le kena dagu, kaki plk kena myk panas... kalau akak pun mesti serik dah nk goreng hati.

mmg serik kak aida...kena minyak panas tu tau je lah rasa dia camana...perit yang amat bila dah bbrp minit kena tuh...masa tgh kena takde rasa sgt la kot

Originally posted by sunshine05 at 7-12-2006 01:54 PM
rimbun, masa tu tak terpikir lak nak sebut kicap
sebab dah malu dan sedih...tapi husband saje la ckp, nak ambik hati saya, dia kata tak pe la...telur cam ni pun sedap gak...

:clap::clap:untung kak sun dapat hubby yg mengcover isteri...ada kwn saya tuh selalu complain kecik ati ngan somi dia asik nak kondem masakan dia dpn org esp in laws...