CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5312|Reply: 32

ENGGANG SAMA ENGGANG...

sentap akak dengar citer ni...

dikala muslimin muslimat meraikan aidilfitri selama sebulan ni rasanya tak salah kalau kita ziarah menziarahi antara satu sama lain especially sedara mara.... betul tak!

well, disebabkan sedara mara belah hubby saya ni memang ramai n mertua pun memnag kaki jalan, selalunya setiap tahun memang le dok berziarah rumah2 so called 'sedara' ni. tapi tahun ni agak slow sikit pergerakan tu...

so saya tanya la hubby, tak pegi ke rumah pakcik dia yang kat situ, makcik dia yang kat sini? pastu hubby saya slow2 bukak citer..... ada orang bagitau mertua, 'sedara' tu cakap family mertua ni kalau datang beraya mesti bawak cucu2 dia yang kecik2 tu .. nak kutip duit raya la tu...

sebab pe tau 'sedara' tu cakap gitu.. sebab diorg ni kaya raya dok umah banglo kay bandar2 besar... mertua ni miskin... orang kampung.... umah pun kecit je kos rendah 2 bilik. manakan sama dengan diorg tu...

tapi yang sakit hatinya cucu2 mertua tu anak2 kitaorg la! selalu nya kitorg beraya 3 family, family kitorg anak satu, adik ipar anak 1, abg ipar anak 4. tak terlintas langsung di hati nurani ni nak beraya sebab nakkan duit diorg tu tau! takkan nak raya umah sedara anak2 kena tinggal! rasa nak bersemuka je dgn 'sedara' tu! n BTW, sepanjang kitorg raya umah dia bawak anak ni tak pernah satu sen pun duit raya diorg kasik tau! hangin aku!

org mcm tu pn ada ka?klu da kaya tu bawa2 ler bersedekah kt budak2..bkn rugi pong..

no wonder la... kenduri kawen anak dia tak jemput... buat open house pun tak jemput... lepas tu bercerita family mertua ni nak tunggu jemput baru datang! bila datang siap tanya siapa yang bagitau ada open house ni? ada rasa cam nak bagi penampo tak? tapi kalu ikutkan memang la bukan dia yang jemput, tapi ada sedara mara lain yang terbagitau dan ajak datang sekali. nyosal datang!

kekadang tu, ada sedara mara datang umah mertua bukak cerita haritu 'sedara' ni buat kenduri doa selamt ke hapa ke.... mertua pun cakap.. iye ke? tak jemput pun kita ni... sedih hatiku mendengarnya.. macam kena pulau dengan family sendirik...

bukannya apa.. mertua ni seorang balu... arwah suaminya merupakan abang sulung kepada semua pakcik makcik yang kaya raya ni. so mertua ni cuma takmo tali persaudaraan ni terputus lepas kematian suaminya. tu yang dia berusaha jugak ziarah ipar duai nya tu.. patutnya ipar duai yang muda2 ni ziarah dia yang tua tu.

c'mon la...
ko bgtau kat sini pun forumer kat sini blh buat apa?
pergila semuka je dgn sedara tu...
bincang secara baik...

p/s jgn igt org rumah bsr,kereta mhl2 tu org byk duit...
kebykn sanggup berhutang sana sini semata2 nk tunjuk kat org lain dia tu berduit..........

Reply #4 sharx's post

aku sakit hati ni, sekadar nak meluahkan perasaan yang terbuku... sekurang2nya bercerita kat sini dapat mengurangkan ketensionnan aku ni.

nanti korang kalu dah kaya raya jangan la buat perangai macam 'sedara' tu. yang baik jadikan tauladan yang buruk jadikkan sempadan

Reply #1 cikwawi's post

bukankah the purpose of bawak anak2 kecik tu mengenalkan mereka pada saudara-mara? utk merapatkan lagi tali silaturrahim? kalau tak buat macam tu, esok lusa berlanggar bahu pun tak tau yg tu sedara sendiri...bukanlah datang sbb nak kutip duit raya... itu macam punya orang pun ada...:re:

[ Last edited by  arysa at 29-10-2007 12:44 PM ]

Follow Us

Reply #6 arysa's post

yes, u r right! dahla kita ni kata orang time raya atau time kenduri kendara barula nak berjumpa / berkumpul sedara mara ni. jumpa tahun ni da ada anak sorang, jumpa tahun depan anak dah tambah lagi sorang. memangla nak kenalkan cucu2 sedranya tu daripada tak kenal langsung. camner la 'sedara' ni bole terpikir pasal duit raya je.

ala wawi... buat taktau jer laa.. diorang nak maki ke, ngumpat ke, mengata ke, wat derk aje... tak best laa gaduh sesama sedara.. nak wat canne kalo diorang dah tak suke, kalo awak bersemuka tanya diorang, dengan keadaan diorang yang dah memang tak suka family awak tu, bila kita pi bersemuka, lagi banyak lah modal diorang nak tabur fitnah + jaja cerita bukan2... as part of family, kita pun ada tanggungjawab utk menjaga maruah keluarga kita, apatah lagi maruah suami + ibu bapa kita (termasuk mentua)...

dengan sedara ni tak elok gaduh2 + masam muka... kalu dengan orang luar pun dah tak elok gaduh2, bila family sendiri, lebih buruk jadinya bila gaduh, orang dalam family kita bleh ingat sampai bila2... ada awak rugi apa2 kite wat baik jer ngan sume orang? buat baik tu bukan baik giler2 nyendeng2 kat dia... tp just act natural... mungkin masa ni kita di bawah, tp mana tahu, in the next 4,5 years, we're better than them... i'm quite sure of it...

Rate

1

Originally posted by cikwawi at 29-10-2007 10:10 AM
aku sakit hati ni, sekadar nak meluahkan perasaan yang terbuku... sekurang2nya bercerita kat sini dapat mengurangkan ketensionnan aku ni.

nanti korang kalu dah kaya raya jangan la buat perang ...

rileks wawi..
takpe... mari le luahkan perasaan tu. .daripada dipendam...

betul kata stargazers tu..

takpelah....ni hari kita.. esok2 hari dia mana tau..
Tuhan tu nak uji kita tak kira masa..

hari ni depa tak ngaku sedara...
masih ramai lagi sedara lain yg ada...

biarkan ajelah...
tapi bila berjumpa tu.. jgn le tak bertegur sapa pulak.. buat je macam  biasa..
lama2.. diorg pulak yg terasa 'kehilangan' keluarga awak...

apa kata cikwawi cadangkan kepada suami cikwawi supaya buat gabungan adakan open house sedikit kenduri kesyukuran.. jemputlah sekali orang kaya tuh. Tak salahkan bagi depa makan.

cikwawi...
bykkan bersabar dan beristigfar k.....

takyah la semuka ngan sedara2 awak tu.... dah confirm mereka tak ngaku.. ... buat masam muka dan putus sedara jer kang...
tapi just be more diplomatic jer ...
kalau tak jemput tak yah dtg..

kalau dok fikir byk2 kang makin sakit hati sendiri jer....

Originally posted by sharx at 29-10-2007 10:05 AM
c'mon la...
ko bgtau kat sini pun forumer kat sini blh buat apa?
pergila semuka je dgn sedara tu...
bincang secara baik...

p/s jgn igt org rumah bsr,kereta mhl2 tu org byk duit...
kebykn ...

apehal ngan forummer2 kat sini ni?
biar la org nk ngadu dlm nih..
korang tak kenal drg...
tak kenal sedara mara drg..
so bukannye ngumpat pun?
at least dpt luahkan ape yg dirase tanpa dosa ngumpat tu..
dan seterusnya dpt rase lega sket sbb dpt release pressure..
tak betul ke.......

betul..
jgn fikir byk2 pasal mende camtu..
just let it go..
tak effect life korang pun..

sorila berforum time keje ginila... tersekat2...

anyway mertua saya ni rajin jugak buat kenduri kendara ni. macam2la yang nak di doakan selamat. setahun 5-6 kali ada buat kenduri. setiap kali buat messti dia jemput sedara mara dia. baru sekarang saya realize setiap kali kenduri 'sedara' yg sorang ni tak pernah nampak muka. even masa saya kawen pon hubby kata diorg tak datang.

saya tak kisah diorg ni nak putus sedara ke hapa ke dgn family mertua ni.. tapi saya rasa tak patut kami dihina sedemikian rupa, macam melukut di tepi gantang gitu. macam fakir miskin datang merempat mintak duit diorg tu. sesedap mulut je bercakap. kitorg pon ada maruah jugak.

lenkali kalau lu pi beraya kat rumah dia rang...lu orang lak yang hulur duit raya...walaupun dia rang tak bagi....suruh anak-anak lu yang bagi kat orang kaya tu...kalau nak kasi lagi tambah garam kat luka....cakap jer...."nak tunggu lu orang datang beraya kat rumah kita orang rasa macam tak mungkin kan...tapi kita orang memang suker bersedekah...so kita rang jer la datang kat rumah banglo lu orang ni...sebab nak menyempurnakan hajat untuk bersedekah kat orang...termasuk orang kat banglo mewah ni"...

Reply #10 putubambu's post

btolla tu. hari ni hari diorg. mana tau esok lusa hari kitorg pulak. masa tu kita tengok sapa yang datang mintak duit raya..

what goes around comes around.

sekali lagi moral of the story, janganla suka menghina orang especially sedara sendiri. kalau dah kaya sangat tu jgnlah lupa bayar zakat dengan bersedekah. insya-Allah lagi berkat harta2 kita tu.

akhir kata saya selaku tuan rumah mintak jasa baik en. moderator agar menutup thread ni sebab saya dah puas meluahkan perasaan dan dah rasa rilex sikit. terima kasih daun keladi kepada forumner yang ada bagi feedback tu.

SELAMAT HARI RAYA DAN MAAF ZAHIR BATIN UNTUK SEMUA....

Reply #10 putubambu's post

btolla tu. hari ni hari diorg. mana tau esok lusa hari kitorg pulak. masa tu kita tengok sapa yang datang mintak duit raya..

what goes around comes around.

sekali lagi moral of the story, janganla suka menghina orang especially sedara sendiri. kalau dah kaya sangat tu jgnlah lupa bayar zakat dengan bersedekah. insya-Allah lagi berkat harta2 kita tu.

akhir kata saya selaku tuan rumah mintak jasa baik en. moderator agar menutup thread ni sebab saya dah puas meluahkan perasaan dan dah rasa rilex sikit. terima kasih daun keladi kepada forumner yang ada bagi feedback tu.

SELAMAT HARI RAYA DAN MAAF ZAHIR BATIN UNTUK SEMUA....

sebenarnya tuan rumah jalan cerita kita lebih kurang sama.. kakak ipar aku terkawen orang kaya jadi pernah sekali time raya dorang buat open house datang la sedara dari belah kakak ipar ke sana, sampai hati mereka suh semua sedara yang datang dari jauh naik ke atas, tak leh campur ngan tetamu kenamaan kat kem bawah rumah,.. yang buat saya sakit hati mentua perempuan saya pernah datang nak tengok cucu tapi bila orang datang mentua perempuan aku disorok dalam stor.
heran betul ngan dunia sekarang betul ke harta yang mereka miliki lagi berharga dari tali persaudaraan...

Orang kaya, org miskin, org kenamaan, org pendalaman....sedara rapat sedara jauh.....konsep hidup aku simple.....Berkelapangan aku pergi....kalau takder aku tak pergi.....begitu juga aku bila menjemput org....tak pernah letakkan bebanan pada sesiapa saja utk menerima jemputan ku.....WALLAHHUAKKLAM.

12Next
Return to list New