CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3434|Reply: 24

minta pendapat dan tunjuk ajar..

salam

mcm mane sy nak start citer erk...
ok.. mcm ni... dulu, dr saya kecik, kami duduk di penempatan setinggan...
nak di jadikan cerita, mama mula meniaga di hadapan rumah.. lama juga...
hampir 15 tahun... semenjak kerajaan selangor melancarkan selongor setinggan sifar,
kami di pindahkan ke rumah penempatan sementara.. yakni duduk di rumah flat..
jadi, semenjak kami duduk di rumah flat.. mama dah tak berniaga lagi.. sebabnye,
kami tak biasa meniaga di tepi jalan yg terpakse mengangkat dan memunggah barangan untuk meniaga..
dan kami juga tak mampu nak lari dari pihak berkuasa yakni MBPJ setiap kali mereka melakukan rondaan..
pendek kater dulu mereka ni slalu dtg anta surat saman pada peniaga tepi jalan....

lps tu.. mama pon tak meniaga.. sampai satu tahap, mama kate, kalo mcm ni je susah la kite.. takde duit masuk...
jadi saya pon pg la memohon tapak gerai dgn MBPJ... setelah 3 tahun memohon,
baru baru ni, pihak MBPJ meghantar surat menyatakkan kami di panggil untuk ditemuduga bagi mendapatkan
gerai dibawah jajahan pihak MBPJ... dan di takdirkan rezeki kami.. kami berjaya mendapatkan salah satu gerai tersebut...

persoaalan nye skrg ni... setelah lama tak berniaga, kami ketiadaan wang untuk memulakan kembali perniagaan mama...
ada yg memberi cadangan supaya kami membuat pendaftaran enteprise dan memohon pinjaman....
erm.. dan permasaalahan nye bagi saya, saya tak tahu bagaimana cara nak membuat pendaftaran syarikat dan memohon pinjaman tersebut..
apa syarat2 kelayakkan, dimana, bagaimana... semuanya saya tak berapa pasti...

jadi saya nak mintak tolong kawan2di boardEntrepreneur ini untuk membantu saya di dalam kesulitan saya ini...

terima kasih..

letih tak de idea nak tulis.... baru blk... nanti ada laa tu otai2 tolong bagi nasihat..

Assalamualaikum dan salam sejahtera,

kalau nak daftar perniagaan/syarikat pergi ke SSM (Suruhanjaya Syarikat Malaysia) tanya prosedur pendaftaran enterprise perseorangan. Sediakan beberapa nama cadangan untuk nama perniagaan tersebut andai nak guna nama selain nama pemilik perniagaan. kena sedia beberapa nama sebagai pilihan kedua jika nama tu dah ada orang pakai. Sediakan wang pendaftaran dalam RM 60 kalau tak salah. Kat dalam borang nanti masukkan jenis perniagaan atau jenis produk yang nak dibuat. Sekarang ni rasanya cepat saja dapat sijil. Bila dah daftar,pi bank daftar akaun semasa perniagaan, pergi ke agensi MECD seperti MARA/ TEKUN dan tanya pula prosedur buat pinjaman. Biasanya kena sedia kertas kerja. Bantuan seperti kos papan tanda atau promosi pun boleh diminta daripada agensi2 ni. daftar juga dengan pbt premis atau gerai tu. Selain agensi MECD, bank-bank pun ada sedia pinjaman. Buat perbandingan skim terbaik yang boleh diambil

Alamat agensi tu di Selangor  boleh search internet.

Terima kasih

buka web www.ssm.gov.my rasanya

daftar ssm RM60 + carian nama Rm10 = RM70. jangan bawak duit cukup2 rm60 naya aja.

Reply #1 nidzrain's post

setau pink carian nama free je. tp nak register kali pertama kena charge rm70.. kalau renew baru rm60.. utk tempoh setahun..tu kalau nak nama komersiol la.. tp kalau taruk nama sendiri ikut ic cuma bayar rm30 kala tak silap... pastu tak tau la tmpt lain.. tp aritu ade teman kawan pi mara s.a.. dier kata kalau nak wat pinjaman perniagaan tp kena ade tmpt la dlm rm10-rm20ribu... . nie tuk niaga kecik2 la.. nie je yg saya tahu, harap dpt membantu

Follow Us
Mara ada menyediakan pinjaman 10 ribu kebawah untuk penjaja pasar malam. jangan risau, tak ada prosidur2 yang terlalu ketat. Tapi, sebelum anda mengorak langkah untuk membuat pinjaman, perlu register dahulu perniagaan di SSM. Seperti yang geng2 kita cakap tadi, register dalam 70 ringgit sahaja.

Originally posted by nidzrain at 29-12-2008 08:36 PM
salam

mcm mane sy nak start citer erk...
ok.. mcm ni... dulu, dr saya kecik, kami duduk di penempatan setinggan...
nak di jadikan cerita, mama mula meniaga di hadapan rumah.. lama juga...
...

Berapa modal nak pakai ... ?
Register satu enterprise seperti kata otai2 di atas ... pastu apply Tekun ...

Bisnes pe ek ?

[ Last edited by  thedude at 29-12-2008 10:50 PM ]

1. soalan - permohonan gerai atas nama saper? nak daftar sykt atas nama saper? apa perancangan short term dan long term? nak berniaga apa? makanan ker?

2. either short term atau long term, apa2 hal, register company - ikutlah bajet - kalau byk daftar enterprise, kalau tidak pakai nama sendiri jer, baru RM30/-. pendaftaran siap 1 hari.

2. pegilah interview - tunjuk pada PBT betapa seriusnya anda nak berniaga dan tunjukkan pendaftaran syarikat - bersedia dgn soalan teknikal seperti "application atas nama lain, dan sykt atas nama lain"

3. buka bank atas nama sykt dan kalau boleh jualan harian masukkan dalam bank supaya transaksi jualan boleh dilihat melalui penyata bulanan bank.

4. apply sajer mana2 agensi/bank yg offer facilities, tetapi rasanya yg paling sesuai adalah TEKUN.

minta maaf, mama dulu berniaga ada modal ker? kalau ada dari mana? kalau tiada, masih bole survive kan?

sebab, kalau baru berniaga, elakkan berhutang.....

mikro kredit

1.  Buat daftar SSM cam otai2 tu bagitau

2.  Kalau pinjam tekun...lambat...paling cepat...pegi ar rahnu...gadai barang kemas...upah simpan cuma 2 hingit je...macam orang pantai timur buat, pagi gadai, petang amik...sok citer lain

3.  Pinjam kredit mikro dengan mana2 panel kredit mikro...yang tu cepat...tapi kena pinjam dengan panel dia le...kena tanya bank rakyat

nidz, apa kata apply loan dengan tekun, tekun nak enteprise ke? rasanya peniaga bergerai pun layak, asalkan buat lesen dengan majlis daerah, kan.. kalau jualan bergerai buat loan gerai, yg aluminium tu, boleh tutup, boleh senang nak berteduh, boleh bukak meja kerusi sama kat depan

saya salute dengan jiwa awak tolong fikirkan masalah keluarga!

lagi satu cara ialah mohon kat amanah ikhtiar ....tp tak dapat banyak lah dalam rm2,000 jer ...pastu yg ni x de interest so x la membebankan sgt ....tekun pun boleh gak cuma tekun ni ambik masa dlm 2-3 bln utk pemprosessan ....

Reply #11 ctredzuan's post

pinjaman mara senang nak dpt..tp kena ada lesen perniagan dan lesen dgn pembandaran..

chop nak niaga per?
kalau setakat gerai makanan... rasanya takyah kot daftar enterpise...
mulakan dengan apa yg ada.. mesti ko dh ada pinggan mangkuk semua tuh kan..
then nak beli makanan lak utk masak.. beli sikit2 then jual.. hasil keuntungan dari hari pertama simpan.. rasanya meniaga makanan untung bahagi 2...
hari kedua bt tambahan lagi..

kalau niaga kedai runcit lak..
bt secara kecil2an dulu.. jual apa yg laku
rokok..
newspaper kalau x silap dpt 10cen setiap jualan
gula2..
cekedis..
modal rm 200 pun dh boleh start

nk buat pinjaman mmg bole tapi lambat..
org dh berjalan ko nnti masih merangkak

tekun perlukan premis yg dh beroperasi  utk bg pinjaman

aku sokong ko buat lesen enterprise dulu... nak buat loan ke apa ke.. itu kemudian kira.. buat dengan apa yg ada dulu.. pastu bagi ok sikit.. isi laa borang mana2 yg agak senang..

kalau lambat dpt pun lambat la..tp yg penting kita mohon peruntukan tu..

selamat

bagusss

wat la apa yang patot dulu

daftar perniagaan..enterprise kalo baru nak mula berbiz...

sdn bhd kalo nak upgrade...

daftar bout 70 je...

pasal nak apply loan tu kasi wat menda di atas then nanti sembang

ok... kawan kawan...

erm mcm ni... dulu maser meniaga, mama cume jual kueh mueh... mcm pisang goreng, donat, pau sambal & kaya, kuih kochi, cucur udang..  dan beberape jenis lagi... maser zaman meniaga dulu, bley la dpt dlm 100-150 sehari... tapi di sebabkan da 3-4 tahun tak meniaga.. duit simpanan yg dulu tu da banyak habis ke hal yg lain...

bagi menjawab soalan lesen meniaga... lesen di keluarkan atas nama suami saya.. dan maybe nnt kalo reg enteprise pon gne name suami jugak la kot...

lagi satu persoalan saya.. mcm maner plak peniaga kecil yg tak ada daftar syarikat, yang boleh ambik loan..?? kalo mcm tu mcm maner plak carenyer yer...??

Originally posted by elle_gogo at 29-12-2008 10:28 PM
Mara ada menyediakan pinjaman 10 ribu kebawah untuk penjaja pasar malam. jangan risau, tak ada prosidur2 yang terlalu ketat. Tapi, sebelum anda mengorak langkah untuk membuat pinjaman, perlu regi ...

erm dulu disebabkan meniaga depan rumah jer, so tak de la org nak duduk lepak.. nak kene open table bagai... so barang, mcm pinggan plastik, sudu, meja lipat, bangku plastik tu sumer takde... bile da dapat gerai dr MBPJ ni, tak kan la kiter nak buat ala kadar mcm dulu jugak kan.. tu yg terfikir nak ambik loan.. mcm maser meniaga dkt dpn rumah dulu, tak payah pikir mana nak letak barang mentah yg cepat basi sebab sah sah la kat rumah ade peti sejuk.. tak de nak pikir barang tak cukup ke aper ker.. ni da dapat gerai tak kan nak angkut plak barang kat rumah g ke gerai tu kan.. tu yg ingat nak beli peti sejuk buat simpan brg mcm telur, sambal atau inti kelapa...

erm pasal pinjaman mara tu plak, aper yg diorg nak bg melayak kan kiter amek loan dgn dorg erk...??

Originally posted by nidzrain at 30-12-2008 04:43 PM
ok... kawan kawan...

erm mcm ni... dulu maser meniaga, mama cume jual kueh mueh... mcm pisang goreng, donat, pau sambal & kaya, kuih kochi, cucur udang..  dan beberape jenis lagi... maser zama ...

Cuba cari perabot kerusi meja yang terpakai .. kalau kat KL ni saya tau kedai dekat MRR2 tu .. Junk King ...

cuba pergi bkt antarabangsa... dengar penghuni2 rumah banglo tu ada yg dah tak nak barang2 nya..

tapi seriously, start with what u have for basic, bila dah nampak jenis pelanggan, barulah beli brg2 keperluan yg mengikut citarasa pelanggan..

anyway, tempatnya kat mana? kalau pelanggan yg jenis suka tapau, lagi senang, tak yah kerusi meja pelbagai..

good luck and have faith you can do it!

12Next
Return to list New