CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 2897|Reply: 54

Sejauh mana kesedaran sivik para pemandu di negara kita?

Salam. mungkin ada yang anggap thread ni sampah atau tak berbaloi utk ditempek kat sini. aku saja nak share dgn pendapat korang tentang senario sikap para pemandu kat malaysia ni. sejauh mana para pemandu prihatin, sama2 bertanggungjawab, punya kesedaran sivik dan berhati2 ketika menggunakan jalan raya di negara kita. lately, semakin byk kemalangan yg berlaku hingga menambah statistik kehilangan nyawa. 3-4 lepas kemalangan jiwa di Gua Musang cukup menyedihkan. baru2 ni adik aku pun kehilangan seorang classmate dlm kemalangan yang turut mengorbankan kedua ibu bapanya di jalan manjung-lumut. semalam plak abg ipar aku kehilangan seorang kawan dlm kemalangan di tanjung karang yg turut mengorbankan isteri dan anak tunggalnya. Al Fatihah.

dlm 10 thun aku jadi pemandu ni, pelbagai ragam & gelagat yang memualkan & meloyakan yang aku hadapi. ni antara sikap segelintir pemandu kat Malaysia yang amatlah tidak bertimbang rasa. semua bayar road tax. semua ambik undang2 kat JPJ. tapi ada gak yg hampehs sokmo. memandu cam jalanraya tok nenek depa punya. antara benda2 yang depa sukati buat :

-suka cilok sana sini ikut suka.
-masuk lane orang secara mendadak
-x bagik signal kalau nak masuk simpang/masuk lane orang (ni paling aku pantang!)
-tak beratur, main over take ikut sedap pale otak
-pakai lampu yg silaukan mata pemandu lain
-lampu signal colourful
-slow cam siput B*^i kat lane laju
-teragak2 nak jalan kat roundabout.
-suka main brake.
-race ngan keta lain.
-suka follow keta dekat2.
-x bagik laluan kat orang lain even orang dh lama kasik signal.esp kalau org nak masuk simpang yg xde traffic light, cuma berpandukan garisan putus2 (driver pompuan la plg kedekut nak kasik laluan)
-berhenti kat traffic light, duduk depan skali. bila dh green light terhegeh2 nak jalan. leka!
-leka pakai henpon. (beli keta mampu, beli henpon mampu, tapi tak mampu beli handsfree!...pastu memandu cam x betul..slow la...ketepi ketengah. cam haram jadah!)

sebenarnya memacam kejadian mengharukan la melibatkan pemandu2 yg tak berhemah langsung. dan sikap pemandu sebeginilah yg sering mencetuskan kesesakan lalu lintas dan penyumbang utama kemalangan. jalan licin, tak pakai seat belt antara alasan. tapi bagi aku kelalaian, kerakusan, kealpaan & kebodohan segelintir pemandu yang menyebabkan statistik kemalangan teramat JARANG susut. sadis.

macam tadi on the way balik dr subang jaya melalui Jalan Lapangan Terbang Subang, ada 1 kelisa kaler silver (aku ada simpan no plate dia...nak paparkan ke???) memandu tlalu laju terus mencucuk blakang keta aku. bila aku kasik signal nak tukar lane, dia plak terus ke lane kiri sampai aku terpaksa patah blk ke lane kanan. then secara mendadak dia terus over take n emergency brake! memang puaka tebing zionis punya driver!!! menjerit mak aku yg terkejut. mengucap pjg org tua tu. punyalah kurang ajar! driver puaka zionis mcm ni antara penyumbang kemalangan yg sering menyebabkan kehilangan nyawa di Malaysia. seharusnya driver puaka tebing zionis ni tidak patut ada di jalan raya di negara kita. patut di hantar di genting gaza menjadi benteng sempadan antara palestin-israel. dlm erti kata lain, kalau nak mati cepat, jgn melibatkan org lain.!
so, share2 ler idea, pengalaman korang sebagai pengguna jalan raya. manalah tahu, ia boleh dijadikkan pengajaran utk kita supaya lebih berhati2.

PANDU CERMAT JIWA SELAMAT. PEACE!

kasihanilah pemandu motosikal..

Originally posted by pressor at 4-1-2009 19:38
kasihanilah pemandu motosikal..

aku penah nampak pakcik yg bawak motor ni terbabas kat longkang bila ada 1 driver keta ni tetiba himpit dia..... sian giler pakcik tu. tp ada gk penunggang motor ni suka cilok2 x tentu arah, menakutkan....apa pun bhati2lah..

Reply #5 Tazmania_Lover's post

..aku sebagai penungang motosikal selalu berada dalam ketakutan..huuh..

nak bwk kete malas..sbb naik moto lagik cepat dan jimat..huhu...

kalo yang cilok tuh..mmg nasib lah..huu..nih yang tak bersalah menjadi mangsa..huuh

Follow Us

Malaysian drivers

nak kata kelakuan mereka mewakili / representatives  kepada semua pemandu Malaysia pun  tak adil  jugak ( kena ada stats) hehehe...

tapi in general, secara qualitative/ penilaian mata kasar

macam ni  

- pemandu kereta, penunggang motosikal tak ada perasaan berhemat langsung bila ada pedestrian  yg tekan lampu isyarat nak melintas ke sebarang jalan  dan  bila lampu merah   bernyala  mereka  terus jer langgar lampu merah , kita yg nak melintas ni pun takut ...   dan kalaupun yg stop bukan stop kat tepi zebra crossing tapi  atas zebra crossing ish ish  teruk betul

-  waktu kat Highway - bila congested sangat, suka guna jln belah lorong motosikal, potong kiri  ntah apa - apa

- tapi ada sikit peningkatan daripada pemandu bus di mana mereka tidak lagi membahayakan penumpang dengan membuat lencongan yg agak berbahaya
especially sapa yg dok kat "kampus Bangi " heheh ..selekoh tu pun dia turn  like F1 huuu...seram i

[ Last edited by  mbhcsf at 4-1-2009 08:14 PM ]

Reply #6 pressor's post

jap nak tanya - naik motor tak rasa gayat ker ?
sebab ni pengalaman saya, naik motor - a) saya tak tahu nak pegang kat mana - he 's  muy cousin i segan  b) Ya Rabb u rasa  lain macam bila kereta lalu kirikanan you ...like eeee....takut nyerrrrr tulah yg pertama may be yg terakhir

Originally posted by mbhcsf at 4-1-2009 20:11
nak kata kelakuan mereka mewakili / representatives  kepada semua pemandu Malaysia pun  tak adil  jugak ( kena ada stats) hehehe...

tapi in general, secara qualitative/ penilaian mata kasar
...

pemandu yg x bhemah yg aku maksudkan ni x semua...cuba baca perenggan terakhir bila aku ada sebut pasal pemandu yg bhemah n maha prihatin. alhamdulillah....

azam tahun baru aku :

NAK JADI PEMANDU BERHEMAH..

semoga aku berjaya..

aku penunggang tegar motosikal.... dan sangat skema dijalanraya sebab nak hidop lama...

last skali xsiden 2 tahon lps masa nak u-turn dah siap bg signal dlm 50 meter sblom tu, tup-tup 'gedegang!!!' satu keta dah hantam blakang moto...

tegolek la la tu jugak.. naseb baik keta tak banyak... keta yg langgar tu salahkan aku kononnya ikot lorong tak betoi (padahai hari2 aku ikot jalan tu dan sememangnya aku pasti sgt dgn halatuju yg sepatotnya..)....

kes kat atas aku klasifikasi sbg drebar keta tu ego, takmo ngaku yg dia laju/sebok dgn henfon/tak alert....

ada lagi fenomena yg slalu berlaku dikala dok bawak moto:

- aku sgt alert dgn tingkap keta/lori/van yg tebukak dikala lalu diantaranya....
   sebab: ayaq ludah (ni kes pengotoq), rokok (buang ikot suka depa).. kesimpulan, kurang ajaq!

- respek la sket tiang lampu isyarat..
  sebab: yg lampu merah, tak nyempat2 nak begerak
           : yg dah lampu kuning, dan lagi dok ligan tu..
           : yg hjiau, pecut selagi mampu sebab nk elak merah

semuanya bebalik pada sikap, toleransi, hormat antara pengguna... andai semua ni dipraktikkan, tak mustahil indeks eksiden dapat dikurangkan..

kadang2 terpikir gak, apa depa nih tak sayang nyawa kaa?? andai nyawa ada dijuai, mesti depa nih suka mati bekali-kali....

Balas #3 Tazmania_Lover\ catat

marah nampakkkkkkkkkk   saborrrrrrrrrrrrrrr ye

Originally posted by mbhcsf at 4-1-2009 20:16
jap nak tanya - naik motor tak rasa gayat ker ?
sebab ni pengalaman saya, naik motor - a) saya tak tahu nak pegang kat mana - he 's  muy cousin i segan  b) Ya Rabb u rasa  lain macam bila kereta ...

gayat gk bila selisih dgn lori, bas, keta2 yg gila.......nk tcabut lutut ni rasanya...melayang!

Reply #8 mbhcsf's post

hehe...seram mmg lah seram..tp kalo lori treler lalu tepi u lagik lah seram..huhu .aku sanggup berenti tepi dulu..biar semua lintas...huhu

Originally posted by nascimento at 4-1-2009 20:31
aku penunggang tegar motosikal.... dan sangat skema dijalanraya sebab nak hidop lama...

last skali xsiden 2 tahon lps masa nak u-turn dah siap bg signal dlm 50 meter sblom tu, tup-tup 'gedegan ...

tu arr kengkadang disebabkan slh org, kita gk yg kena.....kita dh over berhati2, tp kealpaan org, kita yg kena tanggung. mana la peginya pale otak dorang tu ek?

Reply #9 Tazmania_Lover's post

eh i tak kata you kata  that 's my general pembuka statement . why ? sorry yer.

samsul hamid yang kemalangan maut kat tanjung karang bersama isteri (yang mengandung 2 bulan) dan anak lelaki mereka tu, kawan aku.

orangnya periang dan baik. tak sangka sungguh akan kehilangan dia.
aku rasa, anak murid dia semua tentu akan merasakan kehilangan dia...

pasal sikap pemandu kat malaysia ni... erm..malas nak komen dah. isu lapuk tapi evergreen...

cadangan aku kepada kerajaan malaysia (errr..ada wakil SB dan kerajaan kat sini, kan??)
1. buat undang2 supaya kereta yang bergerak atas jalan di malaysia ni tak 'lanjut usia' dan terlalu uzur. 5-8 tahun pun dah cukup lama dah kereta. ni termasuk public transport.
2. turunkan la harga kereta supaya golongan yang berpendapatan rendah mampu nak beli kereta yang lebih baik dan besar. ini anak ada 9, nak jugak sumbat masuk dalam kancil. kalau harga kereta dan minyak murah, yang naik motor pun boleh tukar naik kereta.
3. pastikan polis tak makan rasuah dengan lepaskan pesalah lalulintas ni. pemandu yang akibatkan kemalangan maut, gantung je lesennya 10 tahun.
4. naik taraf jalan-jalan persekutuan dan jalan kampung kat malaysia ni.
5. buat sistem merit pesalah lalulintas. kena saman parking, tolak merit. kena saman laju, tolak merit. hujung tahun, siapa yang tak cukup meritnya jangan bagi renew lesen memandu atau road tax kereta...
6. naik taraf kemudahan public transport supaya kurang orang guna kereta n motor. ini nak naik lrt, macam nak masuk tengok konsert. komuter pulak slow sangat.. orang yang tak de pilihan kena la naik jugak..kat jepun, perkhidmatan public transport ni memang banyak menyelesaikan masalah kesesakan lalulintas.

ok tu dulu...
4.

Reply #11 nascimento's post

huhu..aku first time eksiden dengan kete rangers...dia nak u-turn..apa ke bangang nak u-turn time jem2 jalan str8 mcm tuh...dah jam..mana nak nampak ujan lak tuh..tibe dia u-turn...aku pun trus jer..kete dia mmg lah takde apa..moto aku abis sekeping tinggal...nasib baik takd eluka byk..tp skt lah..dah lah kawan aku kat belakang hempap aku lagik..

pastuh pompuan nih tak ngaku salah..g balai polis..dia kena sman padan muka..kalo setel kat luar kan lagik bgs..huhu..

tuh lah first time aku eksiden..dan harap2 takde dah..berati2 jer...

aku paling kecut kalo tgh on the road tetiba ade bas or trailer laju giler ikut lane kanan

kite yg bawak kete ni plak kene ketepi bagi dorang lalu...

semua apa yg korang duk discuz tu memang betul pon.......

aku pon kdg takut gak bwk keta, tp redha je la

ada highway pon same jek macam xde highway......lagi derang memecut aku rase

kalo x, kenapa still byk sgt eksiden

lagi satu condition keta tu sendrik.......

bunga tayar dh botak ke, alignment lari ke...........semua tu contribute jugak pd eksiden