CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4572|Reply: 35

adik lelaki aku TANAK pi sekolah

dear warga FD..

saye ade sorang adik laki, thn nih umur 16 thn. masalahnye sejak pertengahan thn 2007 dier dah tak pi sekolah. sepatutnye thn lepas dier amik pmr, tapi dier reluctant sangat nak pi sekolah walaupon mak saye dah deal ngan cikgu sekolah. oleh sebab tuh dier takde surat benti sekolah, even dier memang tak pi sekolah langsung tahun lepas.

alasan dier tanak pi sekolah yang sama ialah dier malu ngan kawan sebab dier datang dari broken home. masa dier form 2 thn 2007, salahseorang cikgu yang kenal bapak saye penah pukul canang condition famili saye depan kawan2 adik saye. saya admit adik saye mmg nakal mstu tapi bagi saye tindakan cikgu tuh mmg sangat xpropesyenel.

tapi saye rasa penyebab utama ialah dier terpengaruh dengan kenkawan dier yang blaja kat giat mara. kalu bleh saye tanak dier masuk giat mara memandangakan saye nak dier amik pmr dan spm dlu.

tahun nih saye nak adik saye teruskan blaja. saye harap sis, bro dan sesape kat sini bleh advice saye

- cane prosedure nak bagi dier msk sekolah semula. adakah perlu uruskan kat kementerian or terus pi sekolah yang adik saye nak msk tuh?

- option sekolah yang seswai untuk budak2 yang memberontak. giat mara is my last choice ekceli. kalu bleh saye nak dier msk asrama so ade orang berpengalaman bleh monitor, tapi macam tak bleh je sbb result upsr dier tak cemerlang.

- tips untuk handle remaja yang memberontak smpai tanak pi sekolah dan fikir masa depan. (plus pemalas dan spoil)

apepon, thanks..!!

hantar ngaji skolah pondok

neighbour aku pun sama..
anak skolah takat form 4 je..
sebelom berenti..hari2 gaduh ngan ayah dia..
last2 berenti jadi despatch..
pangai dia liar sket...
so nak pujuk ati dia..bapak belikan motor n kete...
skang tgh gila drift..
tgh muda ni ok la kan..
dah nak kahwin besok baru tau tinggi rendah langit ni..

aku pernah tgk perkara yg sama, brlaku pd jiranku... aku tanyalah, knp anak dia yg masih belasan tahun tu, tak ke sekolah... mak budak tu kata, "dah budak tu taknak ke sekolah, takkan nak dipaksa juga?'

aku rasa, mak bpk perlu lebih tegas dlm hal ini... selain drpd suruh anak dia ke sekolah utk tuntut ilmu, perlu kaji apa masalah dia di sekolah tu... kalau perlu, tukar sekolah... pupuk semangat ingin belajar dlm diri dia... jgn trlalu manjakan dia dgn segala yg dia mau, kalau dia tak mau ke sekolah dan belajar rajin2 kat sana...

ibu bapk perlu 100% tunjuk minat dlm pembelajaran anak2... lebih baik, kalau setiap anak2 pulang sekolah, buka buku mereka dan check apa yg mereka pelajari di sepanjang sekolah... gunakan pendekatan psikologi, bukan kekerasan...

apabila anak2 nampak mak bpk minat nak tau apa yang dipelajari, anak2 tu sendiri akan berusaha belajar di sekolah...

[ Last edited by  Az_ at 26-1-2009 11:14 AM ]

Originally posted by switnesz at 26-1-2009 01:45 AM
tapi saye rasa penyebab utama ialah dier terpengaruh dengan kenkawan dier yang blaja kat giat mara. kalu bleh saye tanak dier masuk giat mara memandangakan saye nak dier amik pmr dan spm dlu.

adik ko ni...dia tak minat blaja teori...

dia lebih minat kepada praktikal...

so...bagi jelah dia masuk giat mara...

nak masuk giat mara, apa minimum qualification nyer...?

Reply #3 monreyes's post

tuh la, tgh isau pk-kan mase depan dier la. ble nasihat/sound pandai plak cakap tuh mase depan dier. nak kate xpenah nasihat, rasenye dah berbuih mulut nih. last skali bertekak smpai saye rasa cam nak heart attack sbb marah sangat. tapi adik saye nih menakutkan ekceli, kalu dier naik hantu, kitowg yang pompuan nih pon dier nak belasah.

skang mak saye mmg dah xbagi dier duwet sume. dalam minggu lepas dier msg saye paksa2 maki2 saye mintak duwet plak. tuh baru nak masuk 16 thn, tatau la in the future cane..

dats y kalu bleh saye nak masukkan dier dlm asrama, at least ade owang berpengalaman bleh monitor dier.

Follow Us

Reply #5 aku_komeng's post

last saye tgk website giat mara, asalkan umur dah cukup 15 thn dah bleh msk. tp certain subjek/course je la.

tatau la dier xminat or pemalas or terikut kawan. saye rase sebelum dier bercampur ngan budak2 tuh ok je dier studi.

Originally posted by switnesz at 26-1-2009 01:00 PM
last saye tgk website giat mara, asalkan umur dah cukup 15 thn dah bleh msk. tp certain subjek/course je la.

tatau la dier xminat or pemalas or terikut kawan. saye rase sebelum dier bercampur ngan budak2 tuh ok je dier studi.

swit...

dia dah tak minat tu...

hari rabu ni, ko pegi je amik borang giat mara...

Reply #4 Az_'s post

i agree bende nih jadi sebab kelemahan makpak atau kuarge, tapi dalam situasi saye skang ni mmg dari pihak makpak dah tak bleh nk ubah. broken home nih complicated, yang pasti anak2 adalah mangsa. bagi saye adik saye lelaki nih adalah mangsa yang paling teruk terima impact, memandangkan dier anak bongsu dah telan sume pergolakan famili dalam usia yang mentah. no wonder pemikiran tuh corruptted kot.

saye just harap ade solution and option. saye nih pon mentah lagi handle pasal procedure2 sekolah nih, sebelum nih pon saye blaja folo the flo je.

Reply #8 aku_komeng's post

huhuuu... dah xdapat diselamatkan ker komeng?
beratnyer hati nk anta dier pi giat mara nih

Originally posted by switnesz at 26-1-2009 01:10 PM
huhuuu... dah xdapat diselamatkan ker komeng?
beratnyer hati nk anta dier pi giat mara nih

ko ni le swit...

pasal nak selamatkan dia le ko kena hantar pegi giat mara...

ko kena ingat satu benda...

rezeki bukan ko yang bagi...

tapi Yang Maha Pemurah tu yang bagi rezeki...

silap ari bulan...dia yang lepasan giat mara tu nanti lagi berjaya hidup nyer dari nko...

Reply #11 aku_komeng's post

aiseh komeng, aku xde pon nk merendahkan giat mara tuh. aku tau la kalu ade kemahiran lagi bleh pegi jauh. memang rezeki tuh Allah yang bagi, tapi kte kne la berusaha.

tapi yang aku pk nih, aku nak dier abih smpai spm dlu. kalu dah abih spm tuh dier nk blaja kat giat mara ker mane ker, lantak dier la. bagi aku kemahiran tuh pon bleh je blaja kat teknik ker vokay ker, asalkan abihkan pmr tuh dlu.

tuh pendapat aku la. thn lepas bapak aku ade je soh dier keje kat workshop kete kawan dier sementara tunggu giat mara tuh. sudahnya dier ponteng, dok lepak + merokok ngan kenkawan kat umah sewa yang bapak aku sediakan. bagi aku, kalu bebtul dier minat kemahiran, dier akan pi keje, blaja sumthing kt workshop tuh.

Originally posted by switnesz at 26-1-2009 02:38 PM
tapi yang aku pk nih, aku nak dier abih smpai spm dlu. kalu dah abih spm tuh dier nk blaja kat giat mara ker mane ker, lantak dier la. bagi aku kemahiran tuh pon bleh je blaja kat teknik ker vokay ker, asalkan abihkan pmr tuh dlu.

tuh pendapat aku la. thn lepas bapak aku ade je soh dier keje kat workshop kete kawan dier sementara tunggu giat mara tuh. sudahnya dier ponteng, dok lepak + merokok ngan kenkawan kat umah sewa yang bapak aku sediakan. bagi aku, kalu bebtul dier minat kemahiran, dier akan pi keje, blaja sumthing kt workshop tuh.

aku paham...

ko nak dia at least ada sijil spm walaupun tak cemerlang...

tapi...dah dia tak minat nak blaja lagi kat sekolah...nak wat camne...

at least habiskan belajar dulu..
something to fallback to incase apa yg dia bljr kat giat mara tu tak ke mana...
lepas SPM pun berlambak jurusan kemahiran yg ada..

anto sek men teknik j ..

pernah jd kat adik ipo teman .. nangih2 mak mertua ngadu ..
sudahnya abg budak nih tala kepala dia cukup2 (siang hari) ..
ajak dia wat kira2 siap bawa calculator bagai (mlm hari, semua org dh tido)

tanya klu tak nak sambung belajar nak koje apa ..
- koje kontrak wat pago (jpn dia)
brp gaji
- rm2k sebulan
bleyh caya k ..? abg n kakak yg gaji dkt 10k pun tak cukup ..

* entah mcmn celik biji mata .. nak sambung tp bg dia pilih peberet course dia.. l

Reply #13 aku_komeng's post

tuh la komeng.. thanks sbb memahami..
hope budak nih jadi canni sebab mmg dah xminat la bkn sebab terikut kawan

Reply #14 monreyes's post

btul, btul, btul

Reply #15 alinone78's post

tak bleh nak anta sekolah teknik sebab pmr pon tak lepas. erk, ker ade sekolah teknik utk menengah bawah?

bagus btul abang budak tuh. kne blaja ilmu saiko nih

sama kes ngan adik aku..tp adik aku pompuan...

tensen aku tgk..ckp aku die buat bodoh jew...

gi sek selang sari..kekadang tak pi langsung...

mak aku ..cakp berbuih2 sapu bawah montot die ajew...

aku hengat nak kawenkan ngan bangla jew...padan muker die...

Balas #19 skymania\ catat

jangannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn kawinkan dia dgn bangla ..
kang kalo kena tinggal ... korang jg nak kena tanggung dia anak beranak ..

tanya apa dia suka ..
anto j kelas2 teknik ..
menjahit k (baju, manik).. mengait k .. memasak k ..

klu IKM, IKBN tak terima ..
try GiatMARA (rasanya asal ada UPSAR kot) .. siap dpt elaun lg ...
tak pun anto kat kedai2 jahit .. KEMAS ..

lps tuh suruh dia dok umah ..
buat bisnes!!!

12Next
Return to list New