CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Fieza-mira

Ilmu Malaikat 44

Edited by pobedah at 27-10-2015 01:42 PM
Fieza-mira replied at 9-6-2010 08:58 PM
"Awaluddin makrifatullah - Awal2 agama mengenal Allah"

"Mereka yang tidak beragama adalah ibarat  ...

saya pernah dengar kata2 ni.... boleh tau sapa guru fieza?? adakah namanya adalah H**** ****T??

Alhamdulillah, byk ilmu baru ku dapat dr thread ni..

Nasihat pd TT: Moga TT skrg bukan lg TT yg dlu  

Aku pernah dengar pasal ilmu malaikat ni..
Dulu masa kecik, ada sorang pakcik ni kami panggil dia Ayah Mat.
Ayah Mat ni kalau tengok dari luar, mesti orang2 biasa cakap dia pelik.
Nampak mcm golongan Musafir yang aneh, hidup dia pulak memang as 'Traveler' hehe
Merantau, bermusafir mencari ilmu sana sini.

Ayah Mat ni, ilmu penuh di dada.
Sy ingat lagi macam mana dia pakai serban, baju berlapis2, jubah dan bawak beg baju.
Dia ni unik, dia suka datang rumah pinjam movie nak tengok VCD dulu dia paling suka tengok cerita perang etc. Sebenarnya Ayah Mat ni tok guru pada uncle aku, jadi selalu lah dia datang tido di rumah uncle sehari dua.

Yg uniknya lagi, dia memang xde kenderaan, kalau dia nak kemana2 dia just tahan je sape2 kat jalan and mintak orang tu hantar dia. Lagi pelik, strangers selalu je hantar dia ke mana dia nak pergi! hehe
Pernah sekali dia singgah rumah tengok2 kat luar ada orang muda naik motor hantar dia bila sy tanya sape dia cakap "Tak tahu" so sepanjang kami kenal dia, macam-macam orang dah kitorg tengok hantar dia.

Ayah Mat suka dtg rumah and sembang2 pasal ilmu ketuhanan and etc
ada pernah satu hari tu, aku baru balik sekolah singgah rumah uncle aku jap,
then dia tegur sebab dah lama x jumpa aku semua.
Then tiba2 dia cakap ambik pen tulis doa ni, doa tu untuk berlindung dari segala kejahatan.
Aku pun ingat-ingat lupa pasal doa ni,
yang seingat aku

"ada bismillah 40x.. and lain2 semua, lepas tu ada lagi ayat macam Malaikat Jibril, jaga kanan. Malaikat etc jaga kiri, depan belakang etc etc.." (Ni bukan ayat sebenar cos aku pun dah lupa aku sekolah time tu pls noted)" Ayah mat ada banyak doa, tapi semua dia ingat kat kepala je. Takde buku apa.

So, entahlah bagi aku orang yang banyak ilmu memang dorg tend to look 'pelik' as in kalau korang pernah baca 'Si Bahlul' zaman dulu2 and etc. Dorg ni banyak ilmu ketuhanan and choose nak hidup cara paling zuhud untuk mengabdikan diri. Dari zaman dulu lagi kalau org banyak ilmu ketuhanan memang masyarakat akan panggil 'Si Gila', 'Aneh' dan sebagainya. Cubalah baca buku2 zaman wali.. Dorang tahu banyak rahsia ilmu tapi dorang takkan guna untuk kepentingan dunia etc macam kita2 ni.

Apa-apa pun, aku bukan reti nak cakap apa salah apa betul. Tapi bagi aku, aku respect dengan Ayah Mat dengan ilmu2 dia ada yang mungkin orang2 biasa akan anggap 'Salah, Sesat, tak betul, gila dan sebagainya'. Konsep penting yg aku percaya, pandang dalam diri. Apa yg salah jangan sibuk duk cakap org tu sesat sebagainya. Well kita tak tahu , tu antara dia dengan Allah sekian ..   

Wow dah lama ye thread ni. First time dengar berdamping dengan malaikat. Banyak jugak perdebatan kat page depan.

Cuma nak cakap satu je. Allah tak pernah suruh kita berdamping dengan apa jua pun. Iblis syaitan jin mahupun malaikat. Berdamping apatah lagi dengan niat utk perlindungan diri lagi lahhh tak boleh. Sy ngaji xhabis. Tapi sy tahu satu je benda basic masa ngaji dulu.

Allah ada untuk didampingi. Mintak perlindungan dari Allah. Bagaimana cara Dia, terpulang padaNya. opinion sy la kan. Biasalah budak tak habis ngaji

Fieza-mira replied at 8-6-2010 12:52 PM
Ramai yang blurr tentang peranan malaikat nih sebenarnya. Kalau kita tahu peranan mereka eloklah kit ...

tang suggestion hang ni, aku musykil cket...

awat kita nak kena berdamping ngan malaikat pulak sedangkan ALLAH kata kalau nak apa2 minta ja pada Dia?
takda hijab antara doa kita kepada ALLAH

rukun iman pun, kita hanya disuruh PERCAYA dan BERIMAN kepada malaikat...bukan BERDAMPING dengan malaikat

mohon bagi cerah cket statement hang...kot2 la aku ni salah paham ka

no hurt feeling...dont sentap sentap okeh

aerolz replied at 25-11-2015 07:13 PM
Wow dah lama ye thread ni. First time dengar berdamping dengan malaikat. Banyak jugak perdebatan kat ...

okey, we've got d same point here

Follow Us
wanzackraizzo replied at 23-10-2015 09:12 AM
takde istilah berdamping dengan malaikat.
tapi dengan jin

kan...mmg tak pernah plak dgr berdamping dgn Malaikat

nak ke malaikat tu berdamping dgn kita ?

medangmru replied at 26-11-2015 08:14 AM
kan...mmg tak pernah plak dgr berdamping dgn Malaikat

die tak sedar diri kot...
mulia sangat ke sampai malaikat nak berdamping dgn manusia mcm kita ni
dosa banyak
amalan x ckup..

perasan je tu,kan..

Kan antara fadilat ayat Kursi menyebut sesiapa membacanya sebelum tidur maka Allah mengutus malaikat menjaganya sampai subuh. Jadi ia dalam ruang lingkup maksud berdamping. Damping samada mendoakan kerahmatan orang yang membacanya itu kita serahkan pada Allah Taala.

Begitu juga hal masuk masjid iktikaf dlm berwuduk maka malaikat mai doa ampun kat kita, ianya masih dalam maksud berdamping.

Ok, itu secara general. Dalam bahasan malaikat 44 ini, persoalan timbul adakah betul malaikat atau sekadar namanya sahaja yang hanya berupa doa memohon pada Allah lalu kerana mustajabnya doa ini daripada tajrubah org mengamalkannya maka diberi nama malaikat 44?

Nak berdamping dengan malaikat ini kenelah sama level atau lebih. Samalah berdamping dengan jin, kalau level kerohanian tinggi jin mana nak damping? Samalah berdamping dengan awek cun, pelakon terkenal pulak tu, kalau sekadar gaji cukup mkn, muka tak hensem, awek mana yang nak?

Tapi kalu kaya, kereta ferrari, hensem ramai awek yg mari tanpa mintak. Maka hal yg demkian samalah berdamping dgn malaikat. Kiaslah brg yg seumpama dgnnya.