CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 10025|Reply: 34

Bahana Tayar Celup

Semalam lebihkurang jam 8 pm lebih kawan opis aku yg menunggang kapcai yamaha lagenda kemalangan disebabkan oleh tayar celup lori yg pecah yg bertaburan di lebuhraya. Dia terlanggar serpihan tayar ini masa balik kerja. Dia kini terlantar di wad ICU Hospital Sg Buloh dan baru je pagi tadi keluar dr dewan pembedahan selepas 6 jam operation. Head injuries. Masih tidak sedar lagi.

Persoalan disini adalah hari tu ada dengar ura2 nk diharamkan penggunaan tayar celup yg amat berbahaya ini utk lori dan bas. Namun tiada apa2 penguatkuasaan pon yg dilakukan. Adakah sudah berjalan atau hanya hangat2 tahi itik aje.

Dan lagi satu sememangnya laluan kecemasan adalah amat berbahaya utk pengguna motosikal. Juga lebuhraya yg gelap yg tiada lampu mengundang bahaya yg amat. Baik la guna lane kiri dan kita beredar sebentar ke lane kecemasan apabila lori dan bas yg datang yg tk mahu langsung memotong dr lane kanan. Bagilah laluan kemudian kembali ke lane kiri.

Semoga kawan aku akan sembuh seperti biasa. Amin.

Rate

1

tayar celup ni biasanya dibeli oleh Lori dan Bas sbb masalah kos . Kos yg amat tinggi utk beli Tayar Baru menyebabkan mereka terpaksa gadai nyawa sendiri dan pengguna jalanraya yg lain. Sikap Operator Lori dan Bas yg lahanat dan pentingkan diri sendiri.

Aku sendiri pun pernah alami masalah nak elak serpihan2 tayar yg bertabur2 kat jalan ni..Kalau langgar sepihan kecik kira ok lagi....tp serpihan sebesar pintu kereta kat atas jalan tu mmg susah nak elak melainkan kalau dr jauh kita dah perasan.

memang betol2 kena beware
siang hari ok lagi tp kalo malam2...huh..dh dekat baru nampak serpihan yg besar bagak ni..
jalan gelap..benda tu pulok hitam legam..

kawan aku tu memang hari2 balik malam
mungkin dah takdir dia tk sempat mengelak semalam..

pengusaha lori dan bas ni nk untung je lebih.

Reply 1# mat_krai

moga kawan tu cepat sembuh...

Dan lagi satu sememangnya laluan kecemasan adalah amat berbahaya utkpengguna motosikal. Juga lebuhraya yg gelap yg tiada lampu mengundangbahaya yg amat. Baik la guna lane kiri dan kita beredar sebentar kelane kecemasan apabila lori dan bas yg datang yg tk mahu langsungmemotong dr lane kanan. Bagilah laluan kemudian kembali ke lane kiri.
mat_krai Post at 29-6-2010 10:18

tak kira kita ikut jalan mana sekali pun.... serpihan tayar tu juga boleh berada dimana2 juga termasuklah di bahu jalan... minta semua lebih berhati2.... ingat.. moto & lori ni ibarat mentimun & durian....

Follow Us
tak kira kita ikut jalan mana sekali pun.... serpihan tayar tu juga boleh berada dimana2 juga te ...
ryo_takahashi1 Post at 29-6-2010 11:29

cuma at least kalo kt lane kiri tu kenderaan lain dh kasik tolak serpihan2 ni ke lane kecemasan
jadinya lane kecemasan tu tempat sampah sarap merata2..

pekerja lebuhraya bukannya terus ada utk membersihkan serpihan2 ini
kenkadang ambik masa 1 2 hari gak baru la dibersihkan

Reply  mat_krai

moga kawan tu cepat sembuh...
ryo_takahashi1 Post at 29-6-2010 11:27

harapnya gitu la.

head injuries..tu yg tak tau lg camana...(setakat ni masih blom sedar lagi)

pegi melawat kawan aku tadi

mengikut cerita keluarga beliau, beliau terlanggar tayar celup dan jatuh kepala dulu
helmet menjadi penyelamat namun tetap mengalami kecederaan parah
muka beliau bengkak dan anggota lain ok..cuma kaki luka sikit.
beliau kini masih blom sedar..mungkin utk mengurangkan kesakitan

Aku pernah kena skali tayar lori meletup kat highway...
Kononnya nak curik angin follow lori tu rapat2 pastu nak potong...
Sekali tayar dia 'KAPOM!!!"dan serpihan tayar tu melayang nak kena muka aku...
Aku elak tapi kena gak kat helmet...rasa mcm ko pakai helmet pastu org ketuk kepala ko dgn besi...nasib baik aku tak jatuh time tu...terus slowkan motor..
Sampai opis aku nengok helmet aku sopek dah...dalam lak tu..kalo tak pakai helmet mau 10 jahit tak lari tu....

satu lagi.. helmet tu hanya boleh digunakan utk satu hentakan saja.. walaupun drpd segi fizikal helmet tu nampak dlm keadaan baik.. tetapi helmet tu dah hilang ciri2 safety tu..  so conclusion beli la helmet lain..

helmet aku pun baru jatuh kemarin.. kuat gak la jatuh tu.. .. esok kena ronda cari helmet baru.. siap la rm300-400 pulak.. try beli sol pulak la lepas ni..

Pernah kuar semua kata2 kesat dr mulut aku bila terlanggar serpihan2 tayar pecah ni kat jalan Raya....itu langga dgn kete dah mcm nak terbabas kete aku...inikan plak kalau motor...aku rs kalau SBK tgh bawak laju dan terlanggar serpihan sederhana besar tayar pecah ni...mau tergolek anjing kekdahnya...

aku selalu berulang penang ke taiping ikut highway, naik moto jer.. mmg aku rasa bahaya sungguh sebab banyak serpihan2 tayar kt tepi2 highway, kalau malam dh la gelap.. mana nak perasan..

Baru2 ni B balik Utara pun jumpa situasi yg sama...
tayar lori baru pecah kot...bersepah2 ats jln raya...
mana2 yg sempat B elak...B elak...
ada 2 3 x sempat elak mcm naik bumper gamaknya...
mcm ckp medanguru la....kete mcm nak terbabas pun ader....

lori yg banyak2 tayar nie..setakat 1 tayar buat hal..bleh jalan biasa lagikk...

tp serpihan yg besar2 tuhh perghhhh...yg naik kete pon seram tgk..apetah yg naik motor...

pagi tadi jumpo 2 bijik serpihan besar bagak bergelimpangan kt lane kecemasan.
kalo la pekerja hiway tk kutip karang..takot ada la pulok mamat moto terlanggar..

tayar celup mengundang maut..tp salah siapa? salah org yg beli tu..tempah maut.

yg beli tayar dan pakai tayar celup ni bg aku boleh dikategorikan sebagai Pembunuh....dia dah tahu kesan dan akibat kalau pakai tayar jenis ni tp masih nak pakai...

penah jugak tekena ngn tayar lori meletup ni... mase tu lalu jalan lama kuantan-maran, jalan kecik 1 lrg je..dari jauh nmpak cam ade benda terbang2 dr lori tu... lori tu pulak tgh laju... mase tu ikang tgh drive, hubby tido kt sebelah.. mase selisih tu walaupun duk dlm keta n cermin tutup rapat, sebelah tangan ikang pegang stereng n sebelah lg tahan kt kepala coz mase tgk serpihan tayar tu mcm nk ke muka jerk padahal ikang duk dlm keta, tp serpihan tu kena body (belah pintu driver) keta, kuat jgk la hubby yg tido pun tekejut...nasib baik x kena cermin......... ni lori treler cm bawak balak tp ari tu lori tu kosong xde balak, tu yang laju merempit tu....

FUHH bahya nie......benda2 gini kadang kala yang ble membawa maut ni

12Next
Return to list New