CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 56920|Reply: 194

pregnant, tp xde ape2 dalam kantung???

ada sapa2 yg berpengalaman cmni x??? bole la share...

aku dulu penah jadi kes mcm ni.pegnen 2bln.memula tu kantung kecik tp still ada baby,pas seminggu tu kantung kosong..sedey sgt time tu..

nape TT ko ada prob ni ke?

haaa.....smlm g scan...kantung ok..cantik.....tp yg kat dlm tu xnampak.....hummmmm...

brp minggu dh ?.kalau below 5 kena tunggu lagi ler.
mcm aku yg anak 2nd aritu x nmpk gak.doktor suh tunggu ms 8 weeks..dia ckp it shuld be ok kalau u pnya kantung tu ok..bulat elok.pastu u x de sakit perut .takde bleeding.

berapa minggu skrg?

skrg dlm 7minggu......sakit2 perut tu adelaa...tp bleeding xde...

Follow Us
tunggu lagi la...kalau dlm 8 weeks takde..kena chek kat pakar kan..mebi scan tu tak betul ke...

tunggu lagi la...kalau dlm 8 weeks takde..kena chek kat pakar kan..mebi scan tu tak betul ke...
LiliSam Post at 16-11-2010 14:40

ok...tqs

saya scan masa 8weeks peknen.. nampak dua kantung.. maknanya saya peknen baby twins.. tapi satu kantung kosong tak nampak baby.. satu kantung jer yg ada baby.. doc suruh dtg scan semula lepas 2 minggu..

scan masa 11 weeks peknen, mmg tinggal satu baby jer.. satu kantung lagi dah mengecut.. maknanya baby tak develop dan dikira mcm gugur la.. saya takde bleeding pun.. nasib baik baby satu lagi ok..

ada sapa2 yg berpengalaman cmni x??? bole la share...
adekjeli Post at 16-11-2010 09:32

Maybe belum nmpk lagi kottt..

kite  dulu scan 8 weeks, mula2 doc kate tk nmpk ape2.. Tp rase tk sedap hati, gi scan kat gynae lak..
At 1st tu scan biase, doc kate tk nmpk.. ade kantung jek.. Tp nk pastikan lagi, die wat vaginal scan..

Dr situ nmpk ade baby, tp berdsrkan saiz mcm br 6 weeks..  then ade 2 spot.. doc tanye samada sy bleeding ke tidak.. Sy ckp takde bleeding.. Tp doc kate spot tu adalah drh.. means dlm rahim mmg ade blooodspot..

So doc kate chance hanyalah 50-50.. Tp die masih bg hrpn sbb sy lom bleeding lg mase tu.. Then die bg duphaston utk kuatkan rahim.. ade lah lg 2-3 ubat..

Tp 3 hari kemudian, mula kuar lendir coklat.. sy pon dh hopeless mase tu (my 2nd miscarriege).. Gi hspital, doc sahkan baby dh tkde.. tinggal kantung jek.. Tp sy disuruh balik jek..
Dlm 6 jam kemudian (kebetulannye keta kami eksiden mase br balik dr cek up di hospital) terus kuar darah.. Peliknya, doc (gomen) tkmo terima sy warded.. sbb die kate lainlaa kalo kuar drh byk smpai nk pensan, br die akan thn kat spital (nk tunggu aku mati agknyee ) So skali lg kiteorg balik ke rumah dgn hati yg terbuku

2 jam pastu, sy sakit perut yg amat sgt.. rase cam nk bersalin..

Hubby dah standby nk bwk gi spital smula (gi spital lain lak).. Tp baru nk kuar pintu rumah, terasa cam something kuar fr my vagina.. gi cek, rupenye kantung tu dh kuar.. patutle rase sakit sgt2.

Terus masukkan kantung tu dlm bekas, bwk gi spital.. Kena sound jugek dgn nurse tu, nape dtg lmbt.. Tp sy tkde la citer psl pengalaman gi spital lg satu yg mcm hampeh tu!

Alhmdulillah smuanya ok.. tk perlu buat dnc.. syukur..

Apepon dek, try la gi cek up pd gynae utk dptkan kepastian.. Tp doa2 everything will be alrite

aku pernah masa 7weeks..gi spital gomen. 2 org doktor muda yang takde otak tu terus cucuk jarum kat tangan aku, suruh husband daftar wad. aku terpinga2 tanya nape alih2 nak tahan wad. scan pun tak lagi...diorg kata nak wat DNC. aku tanya aku ni gugur ke...die kata tatau lagi. tapi esok kalau tak keluar ketul, kna wat DNC.

aku mintak balik, tapi diorang tak bagi kononnya kalau aku kuar depan pintu spital pengsan, nanti diorang kna jawab...aku geram giller..aku jawab la kalau u takleh confirmkan i gugur, watpe nak tahan wad..last2 ada 2 org doktor senior yg baik sangat. die marah 2 doc muda tu kenapa terburu2 nak DNC tanpa scan...

die kata 'ok puan...mari saya scan dulu...baru kite decide nak wat DNC ke tak'...so die scan, katanya kantung cantik, tapi takda isi...berdasarkan pengalaman die, memang dah takda. tapi die bagi aku balik dulu. next two weeks, datang lagi, scan, kalau takda perubahan, kna wat DNC. tapi jgn menaruh sebarang harapan...

aku ckp ngan doktor tu aku boleh terima kalau kata gugur...tapi confirmkan la...ini alih2 nak tahan wad, kul 9 pagi esok nak wat DNC. scan pun idak...dipendekkan cite, doc senior tu suruh 2 org doktor muda yg takde otak tu tulis mc utk aku 2 minggu..dan doc muda tu boleh biarkn aku balik tanpa cabutkan jarum kat tangan tu...bile aku gi bukak kat klinik swasta, kena bebel ngan doc tu...mana boleh doc gomen tu biarkan aku bawak jarum tu ke hulu ke hilir sebab risiko kuman...

so seminggu pas tu, aku gi jumpe pakar sebab plan nak wat DNC kat situ je...dan bila doc tu cek...ya allah...nampak ok je baby...alhamdulillah...dan anak itulah yang sedang aku kandung skang. dah masuk 8 bulan setengah...

so TT jangan terburu2 ye...mintak second opinion...kadang2 early pregnancy memang takleh detect lagi...biasanya doc akan delay 2 weeks utk tengok ada perkembangan tak. die consider kalau2 kite salah kira tarikh period ke...tapi kalau the next two weeks masih sama gaks, kena wat DNC la...sebab bahaya simpan lama2...ada sesetengah doc die bagi ubat turun darah je...

aku pernah masa 7weeks..gi spital gomen. 2 org doktor muda yang takde otak tu terus cucuk jarum kat  ...
aku_blur Post at 17-11-2010 13:31

Huihhhhh.. gitu skalii?? meremang bulu roma aku baca.. mujurlah lom sempat wat dnc ekk.. huhu.. kalo tak.. adeehhhhh
Tp mmg pernah terbaca jugek, baby dikate gugur.. tp sbnrnye tidak..

Betul laa.. baik gi cek kt tmpt lain dulu.. jgn buat keputusan terburu2..

klu 7 mggu x nmpk pepe... takut ectopic la pulak. sbb antara tnda2 dia... sakit kat bhgian ari2. stgh2 org akan ada bleeding, tp... ade gak org yg tanpa bleeding. apapun... doa je bnyk2 moga semuanya slamat...

Reply 13# mulberi

yup...mujurlah tak wat DNC...kalo tak sure kesal gila...anak sulung aku skang ni girl. insyaAllah yang kedua ni boy...alhamdulillah...so semoga TT pegi la cek kat tempat lain jugak. sebab lain tempat, lain kualiti mesin scan tu...

moi pon pernah pengalaman camnih bln 8 lepas...ada spotted klaler coklat bau busuk, so g cek klinik dia bt surat refer sepital, cek2 scan semua kompon kata dh xde (gugur) time tuh sedih sgt nangis la..tapi dr cina tuh baik sgt dia kata maybe xde rezeki atau kalo bb xdevelope dgn baik dia akan gugur...masa D&C tinggal kantung je...then warded 1 ari, esok pg cek lg utk pastikan betul2 bersih. then pkl 4.30ptg blh kuar wad...pantang cam biasa mc seminggu...then masa bulan posa rasa tak sedap bdn, makan tak lalu, muntah lembik semaam la...balik kg berubat kg, just minum air n makan sirih pinang je la...the after raya masuk keje cam biasa...selera mkn dah ada...pastu tanya MIL pas gugur bila dpt period sbb aku xdtg2 lg period..dia soh cek  kot2 lekat..
g klinik panel saje wat cek urine test, +ve...heheheh terkejut pon ada tak sangka pon ada...then g klinik swasta wat scan sbb panel xde scan...amazingnye dah beso bb tuh, dah 4 bulan maknanya masa D&C dia dh ada maybe kembar kata doktor pakar...so skrg moi tgh carry yg selamat nih la dlm 4 bln lebih...sgt besar kuasa Allah...

moi pon pernah pengalaman camnih bln 8 lepas...ada spotted klaler coklat bau busuk, so g cek klinik  ...
moimed Post at 19-11-2010 09:32

camne lak dah wat dnc & dah cek dalaman utk make sure clear tpi doc tak tau ada baby satu lagi yer? tak bahaya ke camtu? saya pun gugur satu baby, tpi takde wat pape sbb ada satu baby lagi dlm perut.. saya takde bleeding pun.. doc kata badan saya akan serap semua lebihan yg tak jadi tu..

haah la... mmg unik sungguh kes moi. pepun... tahniah moi... smoga slamat jd ibu...

erm...first time dengar kes mcm moi kan...aku dulu sebenarnya pernah wat DNC sebab gugur kandungan kedua...(ni kandungan kali ketiga, tapi anak kedua la)...sebelum DNC tu doc scan dulu...pas DNC sume die scan lagik. pastu die pesan pas 2 bulan leh scan sekali lagi.

tapi insyaAllah biasanya kalo DNC tu die cuci sampai bersih. masa aku DNC tupun darah pastu tak banyak mana sebab die dah sedut keluar kan...kata gynae tu pendarahan yg banyak lepas DNC menunjukkan cuci tak habis...

erk...TT dah wat ape2 susulan ke...

ye la semua kehendakNya...moi pon tak tau mcm mana leh jd camnih...masa D&C mmg cuci abis la, siap scan yg guna mende panjang mcm anau laki tuh tapi dia boh sarung cam kondom la, tuh scan ikut bawah terus, scan atas pon ye gak ...tapi mmg kompom dh xde kosong dah bersih kata dr pakar...tapi moi syukur sgt sbb ada pengganti gak huhuu...ni tgh jaga elok2 la, so semua program luar or outstation moi dah tak ikut sgt cuma byk buat keje2 opis je...malas nk kuar n tension2 sbb moi darah tinggi...