CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 19979|Reply: 24

MORNING GLORY / SERI PAGI / KEMBANG PAGI

salam..
saya dah try cari topik ni macam takde.. saya suka morning glory jenis tricolour, baru ni beli biji benih dari supermarket dan tanam dah naik anaknya.. cuma saya nak tanya kalau ada apa2 tips untuk pokok ni berbunga dan cara jaga. sekarang ni daun anak pokok morning glory ni dok kene attack dengan anak belalang, tensen tengok daun baru jadi berlubang..

ni anak pokok tricolour morning glory saya

jenis yang macam dalam pic bawah ni, yang ni saya snap di bukit tinggi.

sorry kalau dah ada topik ni tapi saya cari tak jumpe, kalau mod nak mergekan dengan thread yang sedia ada silakan. tq.
sesiapa ada tips kongsi yer.

Rate

1

huhu takde ke yang minat morning glory?

bunga dia ala2 bga kangkung gittew xde tanam bga ni kt rumah..

bunga dia ala2 bga kangkung gittew  xde tanam bga ni kt rumah..
cincau Post at 9-12-2010 00:20

bunga kangkung sejibik gini ke? entah2 yang saya tanam ni bunga kangkung tak?

bunga je akan2 bga kangkung... daun lain

morning glory merah ..pada saya pokok ni lebih kepada moonstar yang selalu kembang malam tu,tapi jenis yang tahan bertahun-tahun

dok plan nak buat trellis bagi dia panjat..korang pakai ros saya nak pakai pokok ni je la

Follow Us
Reply 6# aishah

wowww...cantek bangat..... jual benih tak????

Reply 1# Lady_On_Earth

sy baru semai tadi,,gara-gara  morning glory rumah jiran sedang berkembanngan dgn lebat dan cantik sekali,terus pi beli benihnya....lady,amik masa yg lama tak untuk tumbuh?...apa perkembangan pokoknya sekarang?..

morning glory merah ..pada saya pokok ni lebih kepada moonstar yang selalu kembang malam tu,tapi jen ...
aishah Post at 17-2-2011 13:50

ya ampun cantiknya, tak pernah lagi nampak kaler merah..hidup subur pulak tu.. beli biji benih dia kat mana yer? di pasaraya lady tgk slalu ada yg purple tu je..

Reply  Lady_On_Earth

sy baru semai tadi,,gara-gara  morning glory rumah jiran sedang berkem ...
nickname Post at 21-2-2011 17:23

dia nak naik benih tu tak lama, kejap je about 3-4 hari gitu.. bila dah mula tinggi lady letak dekat dengan pagar belakang rumah, dia naik lilit situ tapi batang dengan daun dia kurus mcm tak bermaya jer.. bunga belum ada tanda2 lagi sedih betul.. hehe.. tangan lady ni panas skit kot.

kat tempat adik kite sepasu rm13...dah siap bunga

Cantiknyer Kak Aishah punyer morning glory itew....
Pinky ada gak tanam yg kaler purple, pun dari biji benih... Bunganya Ya Allah... Memang lebat dan cantik.  Dah memanjat pun kat pagar umah... Tapi malangnya lepas sebulan je dipanjatkan tu, pokok tu terus kering dan mati... tak tau apasal la hal tu terjadi... Panas sgt kot pagar tu... Tapi starflower di pagar yg sama elok je pulak idupnya...
Sekarang tengah dalam proses mengganti.... Moga2 hal sedih tu tak berulang lagi...

Reply 6# aishah

Nice...

Reply 12# pinkyberry

Kalau tak silap i kan...morning glory memang akan mati bila sampai ke satu stage...so kita kena rajin biakkan semula...masa i tanam haritu pun begitu...tapi sebab i kurang rajin membiakkannya...so pupuslah morning glory tu...

Post Last Edit by aishah at 23-2-2011 10:58

kalau yang annual type memang tahan 2-3 bulan jer (biji dia hitam), yang merah saya ni biji dia putih macam moonflower...cuma moon flower tahan 2-3 bulan tapi dia tahan bertahun ( ada bukti di Aspa cottage Kuantan)...uncle tanam tapi tak berani dekat sebab dia punya anjing banyak galang )

Reply 12# pinkyberry

saya penah beli kat melben australia...banyak kalerrrrr....tanam tepi tingkap. tapi skrg kat aus dah tak jual sebab jabatan pertanian dia dah masukkan MG ni dalam kategori weed..not to be planted/spread...tapi banyak kaler baru boleh oder kat ebay kan kan kan..murah jer

Reply  pinkyberry

Kalau tak silap i kan...morning glory memang akan mati bila sampai ke satu sta ...
shiina Post at 23-2-2011 10:12

la... ye ker Shiina.... tak puas pun lagi tengok bunganya dah kiok... tak puas hati betul

Reply  pinkyberry

saya penah beli kat melben australia...banyak kalerrrrr....tanam tepi ti ...
aishah Post at 23-2-2011 11:00

memang pinky punya tu biji benih dia kaler hitam... betul kata Kak Aishah... kat ebay banyak dan merambangkan pandangan... itu pinky beli kat ebay la tu... dah semai habis dah... tgh tunggu nak pindahkah anak-anak dia tu ke tanah... semoga sempat la nak kumpulkan biji benih...
sebenarnya teringin jugak nak beli moonflower tu, very the pretty... ish.. ish.. ish.. tergoda ni bila Kak Aishah mentioned ebay

Reply 17# pinkyberry

Ye...yang i tanam macam lady on earth punya...colour purple gambar kat atas tu...ada jugak colour biru belang2 putih...ada paste kat thread apa ye dulu...dah lupa...foto bunga2an rasanya...tapi dah agak lamalah...maklumlah...dah lama tak masuk forum ni... ...

minat sgt2 ngan MG ni...jenuh memusing cari serata ipoh n taiping anak benihnyer....baru smalam berjumpa....t dah blik ipoh nak semai...nak tanam tepi pagar...x sabar nk tgk dia berbunga......by the way, masa stay kat Sentosa Villa taiping, sgt teruja ngan MG  dia yg besar2!!lanskap kat situ mmg cantik...ada air terjun lagi...mmg relaxing!

12Next
Return to list New