CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-Author

[Jenayah] "Apa Dosa Aku Dengan Bini Aku?" - Disahkan Menghidap Autisme, Suami Benci Dapat Anak Cacat, Berat Sangat Ujian

Mild autis boleh jer belajar cuma bab sosial mmg kurang. Makan pun kena ada meja khas kalau tak kompem takan makan kalau kawan2 ramai keliling.

Ada yang duk kelas biasa awal2 mmg susah nak.handle lama2 yang autis lagi terer belajar dari yg normal. Dorang akan kumpul vocab lama2 boleh berinteraksi dengan baik.

Parent memang kena super duper tolong anak dorang. Kena firm krna ajar smpai dorang bole berdikari.

Ada 3 org murid aku yang mild autis yer dan perkembangan dorang berbeza sangat bergantung pada parent buat macam mana dari kecik.

Parent bertanggungjawab anak boleh belajar macam2
Parent yang so so anak melingkup

Kesian

B40tastePosh replied at 1-1-2024 12:51 PM
Kalau pinggan tu dah "wear and tear" better uols beli pinggan ceramic yang baru.

Pinggan lama uol ...

Wear and tear tu macamana ya? Rumah saya sekarang guna yg seramic. Risau plak

acik2 post gud2 kena bersyukur dengan ujian la aku faham ja apa perasaan parents especially ibu2 yang penat mengandung tiba2 dapat anak autism. Macam mana nak hadap tahun2 mendatang dengan anak yang tak makan saman.

They have every right to feel scammed and the last thing they need is kecaman.

Kenapa tak tgok ank tu dari sudut istimewa dia sdgkan hackers terbaik dunia pun seorang autism... MOZART pun autism ..tgok lah citer pasal TEMPLE GRANDIN n amik tahu siapa Temple Grandin seorang autism yang genius matematik. Forest Gum pun autism jgak. Ramai je orang2 berjaya yang ada austism.Sir Anthony Hopkins pun autism. bill gates ,albert Einstein,Charles Darwin,Henry Cavendish, Ilmuwan Kimia, Fisika, dan Filsuf eh ramai lagi yang autism success.

midori888 replied at 31-12-2023 04:31 PM
tumpang simpati kat confessor...sometimes org hanya nak luahkan apa yg terbuku di hati dia..bukan ny ...

Mcm ank edrie hashim n pat candy dedua lelaki autism..ank adik edrie pun autism jgk so dlm family dorang ada 3 org yg autism..xtau lh genetik ke hape

Decaffeinated replied at 1-1-2024 02:06 PM
acik2 post gud2 kena bersyukur dengan ujian la aku faham ja apa perasaan parents especially ibu2 yan ...

Ada cara nk hidup dengan pesakit autisme ni ..ank sedara aku autism jgk sorang mak dia dh meninggal..dia xde lh tantrum teruk melain kn klo dia bnyk mkn gula coklat ke air gas ke klo bnyk mkn coklat dia hyper sket tp dia faham je apa kita ckp n suruh.

Follow Us
midori888 replied at 1-1-2024 10:11 AM
anggap lah masa tu dia tulis tu dia tgh kesedihan yg teramat sgt...org kalu tgh kusut fikiran sbb  ...

Iols paling benci dia guna perkataan "malu" tu..sapa yg lahirkan budak tu? Kau juga kan? Kenapa nk blame anak tu?? Mentang2 ko senang dpt anak tu..crett je terus jadi..sedap je ckp gitu?? Iols tggu anak lama ye berbelas tahun dh ni..serius geram dgr org ckp camtu

Iols bukan bajet good2 ye..iols awal2 dh siapkan mental sbb memang anak iols ada risiko tinggi.. both belah iols and husband ada anak buah autistik..iols duk tgk2 video tanda2 autisme walaupun anak iols baby lg ni..iols punya pemikiran kalau anak iols ada masalah..iols aim nk buat intervention seawal yg boleh..memang iols nampak paranoid tp iols lagi tak paham dgn org yg rasa malu dgn anak autisme..mcm hina sgt budak tu..sedangkan yg lahirkan tu kau juga kan..kalau rasa sedih tu iols faham sgt2..tapi MALU tu..serius i cannot accept..tu dh serupa menghina makhluk Allah

AWEKSAMURAI replied at 1-1-2024 02:17 PM
Mcm ank edrie hashim n pat candy dedua lelaki autism..ank adik edrie pun autism jgk so dlm family  ...

Memang kajian terbaru ada ckp yg genetic pun memainkan peranan utk autism ni

So jgn la disalahkan anak tu pulak kalau dh memang side kita atau suami ada history..utk batch kita ni mgkin ada yg tak tau..zaman2 dulu ramai je budak yg ada autism tak di diagnose..cuma dianggap lembam dan sebagainya

syamzana replied at 1-1-2024 10:15 AM
alaaa biasa la awal2 parents terkejut mula la fikir macam2 cuma reaksi dia tepek di medsoc (bdk2 skr ...

Uols ada anak autisme juga ye? Sedih tu biasalah kan..kalau iols mesti sedih + risau..tp rasa malu and tulis mcm benci tu iols takleh terimalah..kesian anak tu ..bukan dia minta nk lahir dgn autisme

selani replied at 31-12-2023 06:13 PM
Aku berharap anak ni dimurahkan rezeki & mendapat kehidupan yang baik. InsyaAllah.
Aku dibesarkan di ...

Kesiannya uols

Iols tak faham dgn parents yg malu & benci bila dpt anak istimewa..pastu dipersalahkan pulak anak tu..kalau iols..iols lg rasa bersalah pd anak tu..adakah apa2 yg iols salah mkn..salah guna produk yg menyebabkan baby sakit / effect genetic? Adakah iols yg tak cukup fit? Lagi rasa bersalah pada anak tu..kenapa pulak nk benci dia..dia pun x minta lahir camtu

pocongkiutss replied at 1-1-2024 02:39 PM
Uols ada anak autisme juga ye? Sedih tu biasalah kan..kalau iols mesti sedih + risau..tp rasa malu ...

aah dah 14yrs pun.
anak kalau tak brp normal tak kira la sakit apa skalipun mesti la kita sedih lagi2 mak2 ni merembes2 airmata keluar
kalau dah tulis benci tu takleh terima kenyataan lg la kot pasni hrp dia sedar la.

hrpnya lepas ni tak merempan la plak costly jaga anak autism ni, sbb kalau hrp terapi/treatment yg gomen je mmg lambat keberkesanannya. appt pun sebulan sekali tu pun sejam belum lg anak buat hal nak pujuk saje habis 20mins kdg2 sampai tak buat apa pun ada

midori888 replied at 31-12-2023 12:24 PM
kalu salah satu punca masalah genetic kita tak bole blame parents 100% jugak kan...kawan meols ada ...

Iya. Genetik kalu memang inevitable la.

Decaffeinated replied at 1-1-2024 06:06 AM
acik2 post gud2 kena bersyukur dengan ujian la aku faham ja apa perasaan parents especially ibu2 yan ...

Masalahnya bukan mak yang merempan. Si bapak penyumbang sperma.

dua_chzy replied at 1-1-2024 03:03 PM
Masalahnya bukan mak yang merempan. Si bapak penyumbang sperma.

sebab bapak tu main medsos, maknya mungkin hanya menangis (according to the story lah) tapi dua2 shared the same feeling.

nasbab86 replied at 1-1-2024 01:52 PM
Wear and tear tu macamana ya? Rumah saya sekarang guna yg seramic. Risau plak

Wear amd tear tu maksudnya dah lama. Macam dah bercalar.

Ceramic tu dah okey...cuma kalau cuci guna span.

pocongkiutss replied at 1-1-2024 02:30 PM
Iols paling benci dia guna perkataan "malu" tu..sapa yg lahirkan budak tu? Kau juga kan? Kenapa nk ...

'malu' tu normal, tak banyak sikit mesti ada rasa tu dan dia bukan salahkan budak tu pun. Being anonymous, he could afford to be honest about his feeling. Kat dunia realiti mungkin dia boleh kata he's 'proud of it' dan berlakun ni penat kot. 'Benci' tu kepada nasib dia, bukan bencikan anak tu. Eh, itu cuma apa yang aku faham maksud ayat tau bukan bekap.

Decaffeinated replied at 1-1-2024 07:21 AM
sebab bapak tu main medsos, maknya mungkin hanya menangis (according to the story lah) tapi dua2 s ...

Ntah2 maknya redho ja. Bapak yang bising2. Jangan lepas ni bapaknya pi cari hiburan lain sebab stress dengan anak cacat, udah.

Autism ni helok lagik. Kalau kau dapat anak cacat mental fizikal, lagik haru.

https://www.cshl.edu/siblings-wi ... ds-genome-not-moms/

Btw, bapak ni perlu realiti check ni of who's at fault. Kau anggap saja ini genetic curse.

LadyCarefree replied at 31-12-2023 01:43 PM
Ya ada tapi tak easily accessible to all.

Sebab mahal. Dan idok life threatening macam Thalassemia.

dia ni Islam ke bukan Islam ? kalau Islam dia x sepatut ckp mcm tu. nephew aku pun autism.. anak tunggal adik aku. non-verbal. kat TT ada 1 family tu 4 anak dia oku.. 3 autism & 1 lag aku pun tak ingat apa problem.  tapi dorang redha... dah itu ketentuan Allah.  kalau redha Insyaallah Allah permudahkan.