CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Buritan

[Aduan] Nak tanye ni

Buritan replied at 15-1-2024 12:02 PM
Aku dah call mais td tp leh hibah utk rete yg takde hutang dah dan nama dlm geran sorang sorang .  ...

majlis agama sendiri pun tk mau tolong buat hibah utk rete yg masih ada utang. Semua nk kayakan loyer je. Tp bila ceramah kemain itu mudah ini mudah...

Buritan replied at 15-1-2024 12:08 PM
Aku dah dpt pm sis . Tq tau.. kalo mahai sgt tak mampulaa

nnt kongsi kat sini caj hibah tu yea

krustykrab replied at 15-1-2024 12:31 PM
majlis agama sendiri pun tk mau tolong buat hibah utk rete yg masih ada utang. Semua nk kayakan lo ...

Kenkadang aku pelik dgn ajaran islam yg ustad aku ajo dulu.. srmuanya elok indah je.. bila aku beso mcm mcm yg aku sendiri pun tak phm..

Setad aku ajo kita kena utamakan ibu tunggal org sekin anak anak yatim.. bila aku beso emmm krik krikk krik..

Ni rete aku.. aku nak bg pd anak anak aku punnnn payah naw naw.. semua  lintah darat yg tau nak hisap darah je.. babi

Aku ada sdikit reta tp sbb caj hibah mahei...jd aku xde nk bri hibah reta aku kat ssiapun, klu aku ninggal, pandai2lah dia org gaduh...aku dh ninggal, gasak koranglah..hihi.

Buritan replied at 15-1-2024 12:56 PM
Kenkadang aku pelik dgn ajaran islam yg ustad aku ajo dulu.. srmuanya elok indah je.. bila aku bes ...

mana rete yg x der utang..

ko wat hibah guna MAIS

yg der utang ko gune ejen

krustykrab replied at 15-1-2024 10:57 AM
Amanah raya ni bukan ke diorg akan ikut faraid jgk... No point lah bayar kat diorg ujung² berfara ...

Ya, prob with any govt agency, if muslim kena ikut.  Walaupun ARB ada will writing tapi only for non muslim.  Derang pun ada hibah juga tapi iols tak tau berapa derang charge.  Iols sekarang ikut As-salihin bayar one time, derang kata ARB hanya buat documentation tapi execution tak buat, As-salihin you can appoint them as the PA.  Rumah yg tak habis bayar, kalau through them you buat hibah, derang akan bayar dulu habis rumah guna wang dalam bank ke insurance ke apa ke (tapi kena ada instruction dari kita) before hibahkan ke waris.  Wasiat pun I buat dgn derang, bila dah mati baru derang ambil fee, mahal gak if not mistaken 8%.  Cuma derang kata, kalau ada waris contest wasiat, kena balik ke faraid.  They can also do katanlah reta u banyak then anak you oku ke apa, you can instruct them, bagi monthly payment for your child to survive gitu.

Follow Us
Buritan replied at 14-1-2024 10:36 PM
Kalo tak tuko nama tp just mintak loyo tulis surat if anyything happen rete dpt kat sipolan boleh  ...

kakak aku ada buat dia boh nama cucu2 dia dlm geran tanah tp dia sebagai guardian so anak2 dia takleh kacao kalo dia meninggal tanah2 tuh dpt ke cucu

Buritan replied at 15-1-2024 12:07 PM
Mcm mahei je dan tak mampu..

Ntah la. Tp boleh tanya dulu kot tanpa komitment apa2.

zehra2 replied at 15-1-2024 08:01 AM
aku buat hibah asb sbb mmg cash semua kat situ dan nk elakkan dari adik tiri dpt harta aku. aku hiba ...

hibah asb ni buat kat mana & macamana?
hibah ni boleh bagi selain drpd sanak sedara ke? contohnya bagi kat masjid, pusat zakat

Saya suggest buat dgn kampeni yg buat pengurusan harta pusaka. Ada fees tp ikut nilai harta yg ada. Loyer tu blh juga tp takut2 kemudia hari dia pindah or mati..dah jem. Kalau dgn company mcm wasatiyah shoppe, as-solihin etc..itu big company yg InshaAllah jika egen or pic yg berurusan dgn kita takde lagi, your file still selamat dlm simpanan. Tp blh juga buat hibah terus tukar nama. Selagi hidup selagi tu milik kita. Yg ni hibah bersyarat. Nak wakaf ke, wasiat ke, buat siap2 dgn ehen diorg. You never know.. sekrg ni sy sdg uruskan harta pusaka arwah suami.. aaaammaaatlah susah sbb sy kena buat fr scratch. Mcm cari jarum dlm jerami sbb tak tau arwah ada simpan kat mana, ada insurans tak dll. Nasib baik sy ni masih hidup dan ada kuasa nak gerak sana-sini. Dah nak msk 2 thn pun byk lg tak setel. Rumah nak tukar nama pun tak tau lg mcm mana gayanya. So, nasihat saya, pergilah daftar mana2 sykt yg blh uruskan. Kalau anak kecik2 lg bwh umur… lglah tak tahu apa nasib.

Buritan replied at 15-1-2024 12:04 PM
Sis leh buat hibah ikut mais baru rm300. Ikut org mais yg ckp dgn aku td.. sipewaris tak leh halau ...

Check kt website mais tadi. Perkhidmatan penulisan wasiat mais caj rm300. Pinda wasiat rm50. & ada fi pelaksanaan ikut nilai harta. 0.25% utk nilai harta lebih rm250k lebih kurg rm12.5k juga la. Boleh tahan gak caj nye . Fi ni pemilik harta ke yg kene bayar masa buat wasiat? Aku ade 2 member yg buat pengurusan harta pusaka & hibah ni tapi takut nak tanya caj dorg

Rumah yg tak habis bayar, kalau through them you buat hibah, derang akan bayar dulu habis rumah guna wang dalam bank ke insurance ke apa ke (tapi kena ada instruction dari kita) before hibahkan ke waris.  

-oh mmg mcm ni ye...kiranya duit tu dr insurans company tu ke mcm.mana?..
Knp chuols buat wasiat? Utk bg pada non waris ke?
Hibah ni fees dia mahal namati...bukan utk b40 & m40. Selagi tak mati selagi tu la kna byr.

JamilBinAbu replied at 15-1-2024 02:32 PM
hibah asb ni buat kat mana & macamana?
hibah ni boleh bagi selain drpd sanak sedara ke? contohnya  ...

Hibah asb buat dgn asb jugak...chuols gi pejabat asb ambik borang...
Hibah utk semua termasuk waris.
Wasiat hanya utk bukan waris & terhad ⅓ je dari keseluruhan harta.

cm_vungtau replied at 14-1-2024 07:51 AM
Betul ke kena bayar a percentage of rumah pada loyer kalau kita hibah rumah?

Bukan % of nilai rumah, tapi bayar ke loyer atau ejen hibah sebagai kos/upah. Takkan dorang nak buat kerja free kan?

Tapi kos tu ikut nilai harga rumah juga, kalau rumah yang nak dihibahkan.

nurkasih74 replied at 15-1-2024 06:32 AM
Saya suggest buat dgn kampeni yg buat pengurusan harta pusaka. Ada fees tp ikut nilai harta yg ada.  ...

Wasiyyah Shoppe ni dorang boleh uruskan loyer kalau kita tak de loyer, cuma kena topup lah sikit kos dia.

Miss_Ceri replied at 15-1-2024 12:56 AM
Cadangan saya: boleh tukar nama terus pada anak, buat sendiri je kos dlm beberapa ratus, pada maa s ...

Kos hibah yang aku buat dulu bayar sekali je, % ikut nilai reta yang kita nak hibah.
Tak de bayar bulan2.

Buritan replied at 15-1-2024 12:56 PM
Kenkadang aku pelik dgn ajaran islam yg ustad aku ajo dulu.. srmuanya elok indah je.. bila aku bes ...

Bygkan ye...pompuan kawin lps tu suami sediakn rumah..tiba² laki mati, anak pun takde. Isteri dpt¼ je dari rumah tu. Kalau isteri nk.rumah, bayar bhgn waris atau byr sewa bulanan pada waris atau kalau takde duit, boleh berambus dari rumah tu ambik je bhgn ko. Ni bukan mengangkat darjat isteri tapi memusnahkn masa depan dia pulak bila jadi isteri. Kalau muda belia cantik rupawan blh la cari.laki baru.
Ada ceramah ustaz kata sampai ke suar katok laki pun ko kena faraid kalau idak ko.makan rete batil. Cenggitu la aku dengar pun rasa menakutkan je jadi pompuan islam ni kalau ko mandul or tk dpt anak lelaki.
Dah kuar dari rumah kelamin, takkn ko.nak balik dok rumah siblings lelaki ko pulak wpun dlm islam itu tanggungjwb diorg. Mesti la family diorg pun tak nk.terima ko.

Hibah asb yuran pentadbiran dia RM10 setiap tahun.
Tapi masa nak buat tu ada kena bayar sikit yuran pendaftaran, rasanya dalam RM170. Dia tolak dari akaun asb.

sufi^_^ replied at 15-1-2024 04:18 PM
Kos hibah yang aku buat dulu bayar sekali je, % ikut nilai reta yang kita nak hibah.
Tak de bayar ...

Boleh share tak fees diorg?

Lagi satu, cari ejen & buat hibah takaful.

Aku tak de pengalaman ni, tapi dari bacaan2 kat socmed, macam terbela jugak la nasib waris2 macam bini yang tak kerja atau gaji kecik dalam kes faraid kritikal.