CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 7524|Reply: 15

Belajar sembahyang.

Salam....

Ada tak kelas belajar sembahyang di sekitar kuala Lumpur/selangor. kalo saudara/i tahu jika tidak keberatan bolehlah berkongsi dgn saya.

sembahyang saya ni masih sembahyang sekolah rendah lagi... niat di hati nak memperbaiki lah kelemahan2 yg ada. sekarang ni nak sembahyang sunat pun tak pandai/konpiden. tu ari ada g kedai buku,tgk2,belek2... tetiba jumpa buku yg dok sebelah menyebelah memberi cara sembahyang yg sama,tp surah2 yg berlainan pula utk di amalkan masa sembahyang sunat..dah jadi konpius,terus tak jadi beli. tu niat dihati kalo boleh terus nak berguru face to face...agar lebih yakin.

Silalah beri tunjuk ajar

wasalam.

kau area mana?cari la ustaz kt area2 umh kau

....Alhamdulillah
Semuga terus bersemangat untuk memperbaiki diri.....

Solat lima waktu saja dulu, asalkan cukup rakaat. Selebihnya bertasbih memuji Allah.

terima kasih..
saya area setapak..kat surau/masjid sume dah ajar yg advance..sembahyang asas ni dah tak diajar.... dah masuk yg fardu2 kifayah ngan fardu ain yg advance jer..

bukan mengejar yg sunat, kadang terbangun tgh malam..mata terkedip2..nak solat sunat tak pandai....rasa rugi pulak...cuba juga cari kat pakcik goggle kot2 ada kelas tp tak jumpa...tu berikhtar tanya2 kot2 kat tempat saudara/i ada kelas semacam ini utk beginner...

Reply 5# cucur

Adik....
Sembahyang sunat sama je dengan sembahyang fardhu, cuma niat je lain.....
Sembahyang sunat kita buat setiap 2 rakaat satu salam...pastu buat lah sampai berapa rakaat yang kita mampu...kecuali solat witir dalam bilangan yang ganjil- 1 rakaat, 3 rakaat....
berkenaan surah yang nak di baca, terpulang pada kita, tak ditetapkan solat tersebut mesti baca surah yang di tetapkan.....
Mcm solat dhuha....yang afdhalnya surah dhuha...tapi akak tak hafal, akak baca je surah yang akak hafal....

SELAMAT BERAMAL.......

Follow Us
Buat yang wajib sahaja dahulu, Solat dan Puasa dibulan Ramadhan

Hasil Ibadah kita itu akan kelihatan setelah 7 tahun tanpa tinggal Solat dan Puasa. Redha dengan kehendak Ilahi. Segala Impian akan dapat secara sedikit demi sedikit. Tidak terpengaruh dengan tuntutan nafsu Dunia. Bahagia selama-lamanya.

Datangnya Hidayah Allah, Berduyun-duyun orang masuk Islam

terima kasih semua atas nasihat dan panduan...

sy masih lagi mencari guru/kelas untuk belajar solat. cuba nak perbaiki mana2 yg pincang kalo ada.kalo leh praktik dan ada yg menegur direct mungkin mudah di perbaiki.

Kalau ada kem solat bagitau ya. tq

dalam youtube ada banyak video cara asas solat, cuba cari dulu

Post Last Edit by habibollah at 2-7-2011 15:05

bismillah hir rahman nir rahim

saya nak share je perkara yang orang tak tahu atau terlepas pandang yaitu
1) tuma'ninah- berehat seketika , ini dilakukan pada waktu rukuk, iktidal, dudk diantara dua sujud, sujud. ini penting kerana ianya adalah antara rukun sembahyang.
2) merapatkan saf sembahyang berjemaah; antara bahu ke bahu atau kelingking kaki ke kelingking kaki
3)sujud yang betul adalah bila dahi dan hujung hidung menyentuhkn ke lantai.

Alhamdulillah

actually kan, fokus laa dulu tang solat 5 waktu

u kena tahu dah hukum wuduk, batak wuduk, syarat sah wuduk
u kena tahu hukum solat, RUKUN SOLAT, PERKARA WAJIB DALAM SOLAT ( RUKUN) dan kenapa IA PENTING, perkara sunat dalam solat,  dan sunai hai ah , ab ad ...

tahu ni dulu

tang surah surah solat sunat
bila laam u dah biasa solat fardhu dan FAHAM KONSEP SOLAT ni dan  berguru ya ...

you will know that solat sunat ni surah  surah tu tak pe...

dan bila anda bertanya ni saya dapati anda kena kukuhkan teori dan amali dan  faham bebenda ni BASIC ni dulu

satu satu dulu ya...pegang ni bebetul...

saya syorkan anda membeli buku ni sebagai rujukan. Highly recommended:
1)formula solat sempurna-ustaz zaharuddin abdul rahman
2)fikih sholat lengkap menurut 17 imam besar. http://www.qu2buku.com/Fikih%20S ... 2017%20Imam%20Besar

Salam...

terima kasih semua atas nasihat dan dorongan. Nanti saya cari buku yg tuan habibollah sarankan tu. Zaman sekarang payahnyer nak cari gurukan... Belajar dr buku/tenet ni bukan ape..kadang2 persoalan di jawab sendiri dengan akal yg nakal ni..takut jd hukum ikut akal saya semata2..apepun saya cubalah perbetulkan apa yg silap dalam solat fardu saya nanti..

same la cam mix-chinese kata tu...kalo ada mana2 forumers yg tau ada kem solat tepek la kat sini alamatnyer...

terima kasih sekali lagi.

Kalau ada kem solat bagitau ya. tq
mix_chinese Post at 2-7-2011 09:41

kebtulan sabtu& ahad (termasuk qiamullail) ni, kt umah sy (s.alam sksyen 20) ada wt kem solat..tp utk bwh 12thun..bgus gak kan klu ada mana2 organisasi yg wt utk golongan dewasa gak..mcm klas mngaji iqra..

kebtulan sabtu& ahad (termasuk qiamullail) ni, kt umah sy (s.alam sksyen 20) ada wt kem  ...
risza29 Post at 6-7-2011 14:35

saudara/i risza29 kah penganjurnyer? boleh di tepekkan no tel/alamat .?