CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: snowyqueeny

Korang jenis tolong or berkira dengan adik beradik?

Reply 32# sayawifenikmie

Thanks kak lid... hmm, ikut hati mmg.. dah kena lempang dah. Tapi takat ni, masih mampu tahan lagi la. Tau la adik bongsu ni, mmg dr dulu biasa kena manja... till tua bangka ni, nak lagi... susah.
Doa2 biar dia cepat dipinang org... lepas satu beban kan...

Kadang terfikir gak, agaknya, ini lah hikmah saya jadi ibu tunggal... At least boleh gak tanggung adik2. If masih ada suami, rasanya tak dapat saya tanggung adik2 ni kan... Masa masih ada hubby dulu, jarang dapat tolong keluarga sendiri. Asyik kena support hubby jer. Tapi bila dah bercerai, masa arwah bapa masih ada, merasa gak la tanggung org tua, hantar duit bulan2 etc. Puas hati gak la...

rasenya aku nih jenis tak berkira ngan adik bradik aku
sebabnya nanti,mase2 akan datang
klau aku ade problema akan pastikan diorang help me

pada i nak tolong biarlah berpada pada............

kalau nak tolong dari segi kewangan, kena teng ...
steadylady80 Post at 19-11-2011 15:36

setuju ngan pendapat anda...

Reply  sayawifenikmie

Thanks kak lid... hmm, ikut hati mmg.. dah kena lempang dah. Tapi tak ...
happydot Post at 20-11-2011 13:26

yes dear --

selagi mampu buatlah seikhlasnya semampunya -- sudah t/jawab tergalas dibahumu

kak lid selalu percaya -- setiap kebaikan yang kita lakukan ada ganjaran/balasa dari Allah -- lambat atau cepat saja -- begitulah sebaliknya -- bukan lah pulak bermakna kita nakmintak balasan pulak --- tai itulah janji Allah --

having said that --- jangan ko lupa menyimpan untuk sakit pening dalam susah  pulak -- bawak berbincang ngan adik yang patut kena panggg tu -- cakap baik2 dia boleh paham dan terima kot --

sambil2 tu berdoa lebih sikit agar dia cepat dipinang orang (yang berada-ada-- supaya dia tak nyusahkanko lagi nanti )

aku tak berkira... tapi adik beradik aku berkira... dan ini membuatkan aku sedar, apa2 pun no1 is family sendiri dulu (somi, anak2)... at the end of the day, adik-beradik sendiri pun leh jadi macam strangers, diaorang bukan pedulik sangat pun diri kita..... dan sekarang, aku dah mula berkira.... sorry, wa dah terantuk, susah nak lupakan benjol

aku plak ada sorng abg n 2org adik..nk kata aku berjaya sgt pon adek badek aku pon berjaya gk...bezanya rm aku lebih skit dr depa sbb aku ni mmg jenis suka menabung...dapat bonus ka..duit raya bos bg ka...aku akan simpan dlm asb...bln2 pon simpan gk...sbb tu kalu depa nk pinjam duit ka apa, depa mimnta kt akku...xbyk pon...rezki pon murah sbb aku bab mkn mmg xberkira dgn adek badek...aku suka belanja depa mkn kalu aku ada duit lebih....
depa pun bkn jenis mintak pinjam ke..kdg2 ja....

cuma aku xsuka org kedekut sbb aku akn kedekut 10kali ganda dr dia...

p/s: SIL aku kedekut skit.....sakit hati kdg2....

Follow Us
kalau ade rezeki lebih,takde la nak berkire sgt...
Islam pun cakap kalau nak rezeki murah,kite kena murah menghulur jugak...

me anak bongsu dr 5 adik beradik,n alhamdulillah me dpt kerjaya yg ok n gaji yg bagus.
kdg2 ade gak kakak n abg nk pinjam duit,biasala kdg2 ade time sengkek kan.tp dieorg akan byr blk.me tak kesah,sbb me ingt masa blajar dulu,kdg2 me pon slalu mintak duit ngan dieorg

Salam,

Saje2 nak buat survey di hujung minggu ni. Nak Tanya la korang jenis tolong siblings tak o ...
snowyqueeny Post at 19-11-2011 13:07

ku ditakirkan jatuh dlam golongan yg menolong adik beradik, even dah tak kerja skrg ni tetap menolong gak bila depa memerlukan....

aku memg tak penah berkire nk tolong adek badek, tak kirela dier miskin or kaye,, tp... kalu sampai bab susahkan mak ayah aku aka kedekut bin taikang jering, pdhal memg ade duit tu, memg aku akan banned dier termasuk anak binik dier skalik .

aku nk off topic jap.. mintak pendapat..

aku ni berkira ke? tp bkn ngn adik beradik... ngn sepupu yg rapat x berapa rapat..

aku menyewa sensorg kat kl ni.. ari isnin mlm lepas sepupu aku dtg menumpang... katenye sbb x larat nk ulang alik dr sepang ke k.sgor... die ade wat part time kat sepang... die dtg,  aku kate kat die buat la cam umah sndr
pagi selasa aku nk gi keje, die kate die x kuar.. so die stay umah je la.. smpai la ke hari ahad ni... mane ade aku tgk die gi keje... duk umah aje!
stat dr ari selasa tu menghabiskan segala letrik, air, stok mknn aku... aku hangin tol amek brg sesuke ati tanpa izin plak tu... mknn aku kot! die wat mcm die pon byr umah sewa aku ni...
pastu msk bilik aku time aku xde lak tu... bilik aku xde kunci   camne aku leh tau... aku tgk pintu almari (sliding) berbeza kedudukan dr biasa aku letak... dulu pon pernah die tumpang umah aku, die senyap2 pinjam cardigan aku... :@  kali ni aku tatau die amek ape sbb xde la brg yg ilang..

bab mknn aku mmg x sediakan tuk die.. pandai2 la die carik... mmg pandai pon, dok abiskan stok mknn aku...! aku da la berjimat... al maklum duit gaji bnyk abis tuk umah semata sbb duk sensorg... selama seminggu ni aku x pernah bwk die gi mkn... x pernah tny dah mkn ke lum... biar sama2 lapar...   aku x mkn mlm sgt..

aku bkn tanggungan die yg kene sediakan semua... lagi satu aku pantang org bersenang lenang tanpa memberi ape2 sumbangan...

aku ni berkira ke?   die sepupu aku... anak adik mak aku... btw, die student lagi...

aku nk off topic jap.. mintak pendapat..

aku ni berkira ke? tp bkn ngn adik beradik... ngn sepupu ...
fcl29 Post at 20-11-2011 20:44

Kita wajib muliakan tetamu selama 3 hari je, ( kalau aku x silap, kalau silap tolong check balik ) lepas tu kalau x puas hati ke apa ke cakap DIRECT je, jangan pendam2 jangan cakap belakang je depan senyap.
Go straight to the point, btw memandangkan dia student lagi dalam 3,4 hari boleh la ko belanja dia sikit ke apa ke, lepas tu ko kena cakap dengan DIRECT kat dia yg ko pun bukannya berduit sangat nak tanggung makan berak dia.

BE FIRM BUT FAIR, PEOPLE WILL RESPECT YOU...

kenapa kalo org dah kawin akn ckap dorg dah ada keluarga sendiri..........itulah menyebabkan org melayu nih asik bergaduh pasal duit adik beradik bergadoh pasal harta dorg x ingat susah senang masa kecik....

takleh ker ckp ak dah ada keluarga cuma nak besarkan keluarga jerk..

tak berkira kalau memang patut dan perlu ditolong.. kalau takde reason yang munasabah, itu kene berkira jugak beb.. kalau still single, okay lar nak perabis duit dgn adik beradik or sape2 sekalipun.. tapi bila dah berumahtangga dan berkeluarga sendiri, masing2 ada tanggungjawab sendiri.. so kene utamakan apa yang lagi penting la.. lagi2 kalau jenis keluarga yang ada membela parasit.. itu boleh buat hangin weh.. tolong bab lain2 pun same jugak.. kene ada give n take..kalo asyik give give give je, susah la.. kekadang kena jadi tegas jugak demi membantu meningkatkan moral insan..

nak share cerita sendiri,

kalau aku seng aku tolong famili aku..mmg  aku tlg sbb aku pikir dorg ni darah daging aku sendiri, mcm abg aku penah byk kali pinjam dt dr aku, n aku x berkira sngt. kalau ade dt lebih aku bg gak dt kt mak aku even aku student lg, ade dt lebih aku blanja dorg mkn tmpat mahal2.. but keadaan sebaliknya pada dorg semua. bile aku susah gila babas nak mampos time blaja, nk tumpang umah, blaja medik pakai dt sendiri,duk kt kawasan hitam..xde sorg pon tlg aku! sorg pon xde kecuali ayah aku tlg bg aku dt. tu je, tp die duk jauh. sanggup dorg bg aku yg perempuan ni yg masih dara ni duk sorg2 kt tempat org yg aku x biasa x knl walaupun akak aku duk dekat je ngn aku. n xde pon nk jenguk aku..sedih kan. aku penah tumpang duk kejap umah die tp seriously mcm hanjeng die layan aku..lagi sedih bile abg aku siap kol aku maser aku mula2 nak blaja ckp die x leh tlg aku blaja sbb die ade komitmen, which is family. sikit pon x penah tlg padahal die lawyer laku habis kot. pakai keta besar, umah besar.

aku pikir cm nie je. sampai hati dorg buat aku cmnie. aku mmg bersumpah ngn diri aku aku akan blaja btul2, keje best2, dapat byk dt. Dan aku bangga ngn diri aku sbb aku berjaya atas usaha aku sendiri. xde org tlg pon. hinaan dorg, cacian, cercaan sikit pon x kan melemahkan aku, ianya akan buatkan diri aku keras, kental, tabah n nak buktikan pada semua yg boleh berjaya.

skrg ni aku makin jauh ngn dorg n aku rs dorg pon perasan kenapa. org kata x baik adik beradik bermasam muka. tp xperlah, aku tanggung sendiri dosa tu, and hope Allah maafkan aku sbb DIA lebih faham ape yg aku rasa.

p/s: just nak ckp, korg patut  rs bersyukur kalau korg ade famili yg sentiasa amik berat ttg korg, selalu nk tlg korg walaupon seteruk mana pon korg. sape lg kite nak bergantung kalau bukan pada darah daging kita sendiri. xkan nk bergantung pd org lain, lainlah kalau korg ni hidup sbtg kara. aku ni lain, adik beradik 9, sorg dua je tlg aku, yg lain sume hampagas. xke sedih tu?

sekian~

kite plak ade 4 adik beradik. kita anak ke-2.

So far tak berkira. kalau boleh taknak diorang keluar duit sesen pun kalau ade celebration nak wat makan2 ke..beli hadiah ke..untuk barang2 keperluan my niece & nephew ke..

Kadang abang/SIL sesak diorang ada gak pinjam duit walaupun diorang macam segan gitu. kalau ada rezeki lebih memang kasik je pinjam & tak tetapkan pun bila diorang kena bayar. dalam hati memang dah halalkan duit2 yang dipinjamkan tapi sebab abang insist nak bayar jugak (maybe rasa macam tak patut pinjam duit kat adik tapi terpaksa).

Sampai sekarang, tak pernah pun mintak adik beradik bayar duit yang diorang pinjam sbb memang takmo diorang bayar pun. Tapi kadang bila diorang ada rezeki lebey diorang bayar ansur2 gitu.

Harapnya dimurahkan rezeki selalu untuk tolong adik beradik sekiranya diorang ada masalah kewangan ke apa. Takat ni bantu mana yang mampu je sebab baru 2 tahun bekerja. Kewangan tak kukuh lagi. Kalau dah kaya memang nak tanggung adik beradik sampai akhir hayat. insyaAllah..

Tengok pada keadaanla...kalau ashik memberi jer..apa nk jadi?...biasanya kalau diorang nak kahwin barula menolong byk2...selagi ada lebih duit selagi tuh la wat kuar sbb time tu la mana2 pasangan pun mmg perlukan bantuan keewangan dan barang2 lain.

pada aku, kite sbg tuan rumah xleh la layan tetamu xbaik.
org kata, tetamu tu adalah rezki.lagi rmai tetamu dtg umah kite, lg byk la rezki akan kite dpt nanti.
ok, bab masuk bilik ni aku mmg xsuka.aku ni jenis skema nye org.sbb aku xsuka org lain mengambil / menceroboh hak aku.walaupun masuk sesaje nak tgk keadaan bilik.
so, aku rasa better ko terus terang ngan bdk tu nape die masuk bilik ko dan ko ckp je ko xsuka ada org lain masuk bilik ko...
abis cite.

Tengok pada keadaanla...kalau ashik memberi jer..apa nk jadi?...biasanya kalau diorang nak kahwin ba ...
SriAdila Post at 21-11-2011 08:24

nasib baik aku nye sibling smua ok2...

aku pon ade masaaalah ni
aku ngaku..aku sedikit berkire jgk ar.
tp kdg2 aku pejam mata aje kasik.
kdg aku berkire2 jgk kalo amount tuh byk ribu2 ke..
ade jgk adik badik haku..konon pinjam ratus2 tp senyap sampai bertaun2
kes camnih aku kire halal je la. mls jgk nak gaduh2 nk ungkit2
tp jg ko hadap nak pinjam lg.

TAPI.aku hangin gile ngn laki aku..
adik die mintak laptop...KASIK FREE
adik die mintak duit beli tiket belon almost 1k..kasik free
bulan2 adik die mintak duit poket(100-200)..kasik freeeee.
aku yg bini die ni.......bersusah2 berjimat cermat
takdak penah kasik apa2 pon n some more berkire plak tuh.
aku penah hangin bab ni...dan aku ckp aku pong ade adik2 study jugek
bese aku kasik as loan basis..ko ade duit krg2 ko bayo la.
aku dgr2 plak..adik die abih study, gune plak kete die
kire mcm kasik kete kat adik die ah. aku mcm..doi..geleng kepala la
tp..nak cite lelebey pon bkn rete aku. aku masih sedar diri juge.
daaaaaan aku yg beriye nak kete besar sesekali nak balik kg or famili dtg sini....
tak buleh beli..kelisa tu le jgk.
itu yg aku terbakar nak beli kete besar (bsr skit dr kelisa la)sendiri punye.
puas hati..rete sendiri.

tp ye ar...+ve thinking..sedekah byk2
krg insya allah tuhan murahkan rezki.
tp aku mmg sedih gile ar. mcm bias plak di situ.