CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 51170|Reply: 10

konfius darah nifas atau darah haid

nak tanye sikit kepada sesape yg berpengalaman..
hari ni da masuk hari ke-38 saya bersalin..lepas 2 minggu bersalin ari tuh..darah sy mcm da makin kering..cuma yg keluar mcm lendir2 coklat..
tp bermula malam td,tiba2 keluar darah semula..pagi ni pulak darahnye makin byk semcm darah haid..
untuk makluman,saya ni fully breastfeed...belum abis pantang pon lg ni..
ini pon kali pertama bersalin..
ada sesape boleh bantu?

Reply 1# babycc

hari ni da masuk hari ke-38 saya bersalin..lepas 2 minggu bersalin ari tuh..darah sy mcm da makin kering..cuma yg keluar mcm lendir2 coklat..
tp bermula malam td,tiba2 keluar darah semula..pagi ni pulak darahnye makin byk semcm darah haid..

Pertama sekali saya nak bagi tahu, sependek2 nifas ialah ia berhenti serta merta selepas bersalin, yakni masa bersalin keluar darah, pastu dah tak keluar2 lagi dah.....

dan, sepanjan2 nifas ialah 60hari.

Puan kata selepas puan bersalin 2 minggu, darah macam dah nak kering ( macam nak kering, makna nya blom kering lagi la ) cuma keluar lendir coklat2....selagi keluar coklat2 tu maknanya puan masih dalam nifas  , saya nak tanya puan, adaka selepas kuar lendir2 tu....darah puan terus kering ? maknanya tiada lendir2 langsung  ? atau pon lendir2 tu kekal keluar sedikit2 ...hinggalah pada hari ke 38 keluar darah banyak balik ?

mengikut pengetahuan saya, puan masih dalam nifas. darah yg keluar selagi puan dalam tempoh 60 hari bersalin adalah darah nifas.

wallahu'alam.

masa keluar lendir tuh sikit2 sampaila hari ke-38 tiba2 keluar darah merah balik..saya pon rasa ni nifas sbb mmg belom pernah kering langsung..cuma saya takut juga kalau ada pendarahan lain dari dalam..
apa pon terima kasih sbb beri pendapat..

kalau begitu ..sebenarnya nifas puan belom kering.

suka saya sebut di sini, tempoh nifas bukan di tentukan berdasarkan tempoh berpantang yg di amalkan oleh orang2 melayu (iaitu 44 hari ) . Maksud saya....walaupon anda sudah habis pantang selama 44 hari, tidak semestinya nifas anda juga akan turut kering, kerana kita kena ingat,sepanjang2 nifas ialah 60 hari.....

betullah mcm hairanaz kata tu...
selagi belum kering sehingga 60 hari maknanya tu darah nifas lagi, bukan darah haid.

tp kn tgok juga corak pemakanan dlm pantang, walaupun ia masih dlm nifas, mungkin yg dikatakan 'tumpah darah' jika corak pemakanan mahupun pergerakan yang banyak dlm pantang juga boleh menyebabkan pendaharan menjadi kembali banyak...

saya ari tu pun macam tu jugak TT...sampai 55 ari baru betul2 stop darah kuar.  masa 2 minggu ingat dah nak habis tup2 kuar balik darah merah..erm memang nifas lagi sebenarnya

Follow Us
kdg2 pas tungku darah keluar balik..

darah nifas lg la tuh..klu operate jap je kuar..klu bsalin nrmal lama gak...

owh...skang ni hari ke-50..darah da xde..tp balik kpd lendir2 tuh semula..tp mcm da nak kering..rasanye lg baper hari habis kot..

darah nifas lg la tuh..klu operate jap je kuar..klu bsalin nrmal lama gak...
misssyasha Post at 8-5-2012 13:25

patut pon..sy normal..

Saya mengalami situasi yg sama..dua kemungkinan pertama teknik mengeluarkn darah beku oleh doktor/nurse sms bersalin kurang tepat sebab tu nifas terlalu lm n yg kedua pergerakan bnyk sms lm pntg... Saya dlm pntg sendiri jd urusan anak2 dan hal2 rumah mmg mm biasa..insyaAllah slps 60 hari dh boleh solat mcm biasa