CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: DumBell

(koleksi dari pengalaman sebenar)Rezeki

salam dbell..

next please..
heheee

waheedatul replied at 20-10-2015 03:30 PM
salam dbell..

next please..

..ye kak wawa..

.....

Ilmu Dari Seberang

Pagi itu,aku bangun dgn menguap panjang...selesai makan sarapan pagi..aku lihat mak ku dari pintu yg terkuak luas..terkekeh-kekeh berjalan,aku tersenyum.."mak beli lauk apa harini?"..kataku sambil menggumam cekodok yg sambal telur hancur.."sesampai mak ku di muka pintu,dia mencapuh tangannya di tulang pintu sambil mengetis seliparnya,memaksa untuk terlepas dari kakinya..aku memerhatikan sahaja perlakuan makku itu..bila sudah melangkah..barulah mak ku berbicara..memberi jawapan padaku yg ingin tahu menu untuk tengah hari itu.."ni haa..mak beli sayur sawi manis,,dengan ikan terubuk seekor.."mak ku tersenyum..aku pun tersenyum dengan mulut penuh dengan makanan pagi kegemaran ku itu..aku tahu..ikan terubuk mamang "feberet" mak ku..kalau xdibuat asam pedas cair,,dibakarnya ikan itu dan cicah dgn kuah asam xpun kicap berlada..

"ah..kalau ko dah siap makan kang,,ko tolong mak siang ikan terubuk ni ye..tarik sekali ye..bagi tulang dia rapat.."kata mak ku pada ku..aku mengangguk sambil meneguk kopi pekat.."hmmm..kata ku bergema suara didlam cawan plastik bewarna hijau yg sedang diteguk aku..

"lepas siang ikan..aku pegang ekor dan kepala ikan tu dan aku tarik..prapp..prapp..bunyi tulang temulang ikan tu berderap..dan bila selesai..aku letakkn didalam peti ais yg dah uzur..dah berkarat..pintu pun longgar..dah tak boleh hasilkan ais sbb nanti ais yg membeku tu keluar hingga menolak pintu peti ais tu..tupp..aku tutup perlahan lahan agar tidak tercabut..

"mak..ooo mak.."ah gi lepak ngan kawan jap ye..laung ku pada mak ku yg sedang khusyuk menelek bunga-bunganya yg kembang mekar.."ye lah..tapi jgn sampai xingat nak balik pulakk.."kata mak ku memerli ku.."hahaha..aku tergelak sambil tersenyum..pedih kena perli dgn mak..aku melangkah kaki ke rumah sahabat ku mat..

sampai di disana,aku melabuhkan punggung ku di kerusi kayu buatannya.."assalamualaikum mat.."aku melaung padanya yg sedang mengait sampah dibelakang rumah..laungan ku didengarnya..sbb kerna bunyi sampah yg dikaitnya mungkun bising..itu sebab aku melaung padanya.."waalaikumsalam..ha che'ah..aok nok apa?..tanya mat.."aku nak lepak le..semalam boleh asal harini tak boleh?'..kata ku sedikit terasa..'hahahaha...aok maroh nampok?..kata mat sambil mencucuh sampah dan daun kering..dan terus ke arah ku dengan meletakkan mancis api ke dalam seluk saku seluarnya..

mana john?..tanya ku hairan..(john bukan nama sebenar..dia buruh dari lombok)..."aaa,dia lari,,mlm tadi ada operasi..dia lari masuk ladang..terang mat pada ku sambil mengetis-ngetis debu di betis  seluar dan bajunya..
"oooo..'aku tak tau pun ade operasi mlm td..ujar ku mcm katak bawah tempurung.."mlm tadi..lepas kita lepak..dlm pukul 11 malam,dia keluar dari pondok rehat ni..dia xcakap byak kat aku,,terus redah belukar belakang rumah aku..pastu terus menonong masuk ladang..tak toleh..tak apa..sup sup hilang.."aku kejar la dia sebab ada barang dia tinggal..xdan nak kejar..polis tahan aku..mintok ic bagai..aku cakap la ic kt dumoh..kena gari sampai dumoh..mak aku terkejut ingatke aku ade buat saloh..polis tu terang kt mak aku..betul ke aku ni anak mak aku..pastu mak aku kasi ic aku..pastu lepas..terang mat pada aku panjang lebar tanpa aku sempat mencelah...
"ooo..hahaha..aok kene gari?..hahaha..kelako..gelak aku pada mat.."udah le,,malas aku nak layan ko..marah mat pada aku ..mcm awek pulak dia ni merajuk bisik hatiku..
gelak ku tak habis lagi..lepas puas gelak..aku menonong mat dari belakang.."rileks la mat..aok buat kelako..koi gelok la..xkan nak nangis mata darah kut..kata ku sambil terkekeh kekeh.."betul jugak..cilaka aok ni..hahaha..kami sesama tergelak...

Rate

1

check in.. heheeee

menarik cerita tt mengimbau kngn sgt maklumlah koi pun ank felda di pahang juga.
igt kn tt dah tua dkt 40 ke apa rupanya lebih kurang baya koi la kot.
nk tnya skrg ni cari lagi ke burung wak2?
teringin benor nk mkn ni. last time mkn masa budak2 dulu la.
goreng garing2 mkn ngn nasi panas2.. sedaknya tak terkata.
lg sedak burung wak2 dr puyuh.le ni susoh nk jumpe doh burung ni.kalo ade kat mana ade org jual bgtau ye teringin sgt nk nk mkn.kalo beloh jengka ade kabo ler.

eh laaa brsambung pulak

best2 cite tt

Follow Us
.....

Malam itu aku ke rumah mat selepas tengok buletin utama,aku terus melangkah pergi..bila sampai di rumah mat,aku lihat tiada siapa pun lagi datang melepak,"aik??mana diorang ni?..selalu penuh je..harini kosong?..fikirku sendirian.."assalamualaikummm..maattt..ooo mat..aku ni..."aku memberi salam."haa..waalaikum salam..mari le naik..sapa mat sambil menguak pintu rumahnya dan keluar diberanda sambil melambai tangannya memanggil aku nak duduk di beranda simen rumahnya..sambil aku duduk..aku menanya soalan budak darjah tiga padanya.."mana yg lain mat?..sorang pun xnampak?..kata ku macam hairan dan merenung tepat kewajahnya..
"entah..seko pun xnampak batang hidung harini.."haa..jap ..jap che'ah..ko tunggu jap."tiba tiba mat bingkas bangun dan menunjukkn jari telunjuk kearahku berkali kali dan hilang disebalik pintu rumahnya...aku terpinga-pinga dibuatnya dan aku menunggu dengan penuh sabar..

Tidak lama kemudia mat datang dengan membawa sesuatu ditangannya.ku lihat mat menatang sesuatu itu dengan kedua belah tangannya.."menda ni la yg aku nak kasi kat john..barang dia tinggai ni semalam kt bangsal"..terang mat sambil meletakkn sebotol kecil yg isinya bewarna kuning keemasan dan duduk bersila menghadap ku untuk mencari jawapan dan kepastian dari ku..aku sedikit terkejut dan mencapai botol kecil itu dan meniliknya.."hmm..entah le mat..kena tunggu john sampai baru kita tau mendaalah apa ni?.."terangku dengan penuh pertanyaan dihati..kerna aku sendiri pun tak tahu menda apa didalam botol itu..

Rate

1

...
Prammm..brumm..brumm..brumm..kedengaran ekzos motor yg makin mendekati kami.."assyalamualaikum syemua..aku menoleh kerana suara itu kami kenal.
"waalaikum salam..haa..john..baru kitaorang sebut sebut dah sampai..kata org rezeki tu.."kata ku untuk dia yg sedang menongkat motor honda lamanya..
"apa dia "ah.?" kata john sambil duduk bersebelahanku..."takk..ni haaa..mat cakap ko punya tertinggal semalam..masa operasi..ko lari tinggal menatang ni.."kata ku sambil menunjukkan botol kecil itu yg berisi cecair yg berwarna kuning emas padanya.."haa..itulah yg aku cari dari tadi tuuu...katanya pada kami dengan menyuakan tangannya pada ku seperti meminta barangnya dipulangkan segera..
"nah john..tapi menda apa tu john?..ko cakap dgn kami betul2..jangan nak konar2..kang xpasal kena debik ngan kitorang..bukan apa..ramai dah budak lombok bawak lari anak dara org..kalau menda ni memang betul apa yg diteka dalam kepala otak kami..baik ko buangkan xpun berhentikan lah.."tegas ku padanya dengan muka mengerut tajam padanya.."rileks la "ah..menda ni bukan minyak guna2 untuk perempuan gilakan laki laki..ni minyak kalau ada musibah yg nak mendatang..dia kasi tau dulu...haa..mcm semalam..sebelum operasi..minyak ni berbuih dan terkeluar sedikit dari tudung dia..sebab tu aku tau kalau ada masalah ka..musibah mendatang ka didepan aku."kata john dengan serius,dan dia memasang sebatang rokok surya dimulutnya..
"oo.kalau betul lah kata ko..xpe lah..kalau ko tipu padah lah..kata ku dengan nada amaran padanya."syipp..huuu..aku tau "ah..aku datang sini nak cari rezeki..aku xkacau org "ah..kalau xda ilmu ke barang2 mcm ni ka..teruk aku..kut dibunuhnya aku oleh org indun lain?.."katanya dgn nada kecewa dengan amaran ku sebentar tadi..aku tidak mengalah dengan jawapan ku tadi.."aku bagi tau je kat ko john..supaya ko tak terlupa..kang ko buat hal..payah..xde siapa nak tolong..kalau ko kata cari rezeki..aku pun tak tahu..tapi jangan taksub sudah lah dgn menda tu.."kata ku dengan memuncung mulut karah botolnya itu..mat hanya menjadi pendengar sahaja dengan perbualan kami berdua..

Rate

1

ilmu dari seberang..
Bahagian 2..ibu duit..

Mat hanya menjadi pendengar setia dengan perbualan kami...
Kata sepakat diambil,aku bersetuju dengan itu,situasi menang menang didahulukan..
Malam berlalu pergi dengan keindahan bulan purnama dan bagi kami orang kampung..itu perkara biasa..
Pagi itu aku bangkit awal..entah kenapa hari ini,,,bisik hatiku yg tiba-tiba gundah tak tentu hala..lepas mandi dan solat,aku menjemput rokok surya dimulutku..mungkin kerana manisnya rokok itu membuatkn ia menjadi pembuka selera ku..
Lama aku termenung sebelum aku teringatkan sesuatu.."ooo,abah ku ada pesan suruh ikut dia pergi temerloh,temankn dia dan pak cik hadi..hmmm.."ingatan ku kembali berputar sambil menggumam rokok surya ku..

Aku bersiap-siap kerna pak cik hadi sedang menunggu kami di hadapan rumah.."ponnn..ponn..bunyi honk dari kereta honda accord lama warna birunya memanggil kami untuk cepat..
Kulihat jam dinding berbentuk jam tangan (besar)warna emas di dinding ruang tamu ku menunjukkan baru pukul 8.15 pagi..entah apa yg digesakan pak hadi..aku pun tak tahu..ngomel diriku..dan kami pun bertolak ke bandar ikan patin..temerloh..
Sesampainya di temerloh..ayahku membeli sepasang kasut baru pada ku..walaupun kasut murah..tapi alhamdulillah bagi aku..biarlah abah nak belanja sekali sekala..senyum ku sendirian..
Dan setelah urusan mereka selesai..kami balik..bagi mereka kepenatan dinanti untuk berehat dirumah..tapi bagi aku..kegirangan sebab nak mencuba kasut baru..

Sesampainya kami di rumah..aku dengan tak sabarnya ingin mencuba kasut baru.."hoh kau ni 'ah..xnyenyabo nak pakai..marah abah ku dengan mencekak pinggangnya..aku tersenyum dan terus menyarung di kaki kananku..

"ni..abah nak kasi tau ni..sblm pakai..kekoh belakang kasut.."kata abah ku dengan serius padaku...terangkat kening ku dengan kata - kata ayah ku tadi..tapi disebabkn itu serius baginya..aku ikutkan juga tanpa membantah dan menyimpan kembali kasut baru ku didalam kotak..

Dalam pukul 5 petang,ayah ku melengging diatas kerusi malasnya sambil menunggu hidangan petang siap dimasak mak ku..aku duduk berhampirannya dengan seribu satu persoalan.."abah..'ah tgk tadi..pak cik hadi..pelik la abah..start dari isi minyok.."kata ku sambil menggayakan dengan gerak badan dan tangan.."pelik kedia?..balas ayah ku sambil menoleh malas pada ku.."tak de lah abah.."ah tgk..dia isi minyak rm50 hengget..pakai duit seratus hengget..beli barang pun tadi pakai seratus hengget..minum tadi kat kedai pun pakai seratus hengget..banyok duit dia aboh..kata ku..'ah tengok..dia seluk poket seluar belah kanan..pastu dia amik baki pakai tangan kiri dan seluk simpan dalam saku seluar belah kiri..tak pakai dompet pun utk keluar duit nak bayar..pelik 'ah rasa.."sambungku lagi pada ayah ku dengan teliti dan berhati hati kerana takut dimarahi abahku..mana taknya..sebab perhati gerak geri orang..

Rate

1

Putus ke? Ada sambungannya tak?

tt sambung pls

'ah.....sambung please

salah satu daripada thread terbaik. Penuh dengan pengalaman, penuh dengan petua dan cara penulisan yang bagus.

Tahniah TT.. Teruskan menulis..

antara thread yg menarik kat Cari nih. tahniah.

to be continiu pulak..best DB bnyk bg petua..nak amalkan dgn x je tu..kne rajin..aku dah laa jenis malas liat kemain...hahaha..tp bnyk jgk ilmu yg DB ada ye..wauuu

Buat sahabat semua..
Tak menegur bukan makna lupa..
Tak menjawab bukan maksud sombong..
Cuma ada waktu..kita kehilangan Kata-kata
Maaf kalau dbell xbalas pertanyaan dan lain lainnya

owh blom brsambng lg kisahnye...
rindu nak baca cerita tt

Rindu ke nak baca??

Edited by DumBell at 10-12-2015 11:49 AM

Sambung..

Aku lihat gerak geri ayah ku..kerna takut dimarahinya..dengan perlahan aku menundukkan kepala dengan runtunan gerakan badan ayah ku yang tadi baring dan bingkas menegakkan tubuhnya..seolah ingin memarahi tindakan ku yg kurasakan kurang molek dibicarakan..
Perasaan ku meleset..ayah ku tersenyum.."tu ibu duit"..kau ni culas culas pun cakna jugak ye.."kata ayahku dengan kiasannya yang tidak berapa aku nak memahaminya.."ooo..ibu duit?..soalku dengan nada ingin tahu dengan lebih lanjut soal itu..bukan apa,duit...ada duit senang..duit tak putus-putus mcm mesin atm..siapa tak nak...
Ayahku tersenyum padaku dengan isyaratnya yg sudah aku mengerti..aku bingkas bangun dan mencapai tempat habuk rokok yg berisi sisa gulungan rokok daunnya dan menghulurkan padanya yg sedang duduk di atas kerusi malas warna warni...dan aku kembali duduk untuk mendengar penjelasan dari ayah ku dengan tertib..
"ibu duit tu pak hadi dapat dekat org melaka..dia yg mintak sendiri kt tok bomoh tu..mungkin rezeki dia..tok bomo tu kasi kat dia.."terang ayah ku sambil mencucuh gulungan rokok daun yg sudah sedia ada dimulutnya dari tadi...selasai muncucuh,ayahku menyambung bicara lagi."duit tu ada sepasang,satu di simpan di rumah..satu di pakai..belanja duit tu tak lebih dari nilainya..mcm ko cakap tadi..tertib untuk menggunakan duit tu.."kata ayah ku sambil menggerek lighter pada rokok daun yg kehilangan baranya..."ooo..mcm tu ke abah?tanya ku.."tapi mcm mana dia dapat?..kata ku hairan.."masa dia,abah dan lain lain kawan yg pergi..hanya dia je yg tak bawah modal satu sen pun dalam poket masa jumpa bomoh tu..mungkin rezeki dia.abah dgn yg lain lain hanya dapat batu akid je.terang ayah ku yg membuat kan ku sedikit hampa dan yakin dengan qadarNya.."abis tu duit yg pak hadi pakai tak habis-habis ke abah?..tanya ku lagi.."ye..takkan habis selagi hayat dikandung badan..tapi dia xboleh bermewah..dulu dia pernah beli kete baru hasil dari mengumpul baki wang yg dia guna tu..tapi tak dan sebulan..kereta remuk..hancur kalau tengokkan keadaan kereta dia..mcm pemandu dia hancur..tapi takdir Allah,dia xde apa-apa...jelas ayah ku pada ku dengan nada yg menakutkan ku.,sekali lagi aku melopong panjang...dan agak rancak kami berbual,hidangan petang dah sampai..aku melahap dengan penuh pengertian di dalam otakku..buat apa ada duit mcm tu kalau xdapat nak hidup senang?..huhuhuhu...sambil aku tersenyum kerna terbayang pak hadi dengan kereta lamanya itu..
Tamat...

Rate

1

semua cerita TT best.. jangan lupa share story lg ye..kite sekapal laa.. sy org maran