CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: atira

Di paksa mengikut mazhab melayu yg sesat

magnus posted on 21-10-2014 03:46 PM
Bukanke mmg dah disepakati tak elok sentuh anjing tanpa sebab...Apa masalahnya ya..itu pun dikira  ...

dia mcm ni...konsep berkasih sayang pada anjing tu dah betul...bgslah jika matlamatnya untuk hilangkan fobia anjing...tetapi isu pokok program tu lebih kepada sentuhan pada anjing tu...

dalam CI ni aku ngk...byk lari topik

ada berhujah dari sudut program
ada berhujah dari sudut sentuhan
ada berhujah dari sudur perspektif...

kucingTomey posted on 21-10-2014 03:42 PM
kalau kau kata takut terkesan pada masyarakat melayu yang agak prejudis isu anjing dan babi......i ...

sebab tu aku dah kata hanya perlukan seorg Ulama yg jujur dlm berilmu yg bukan penjilat gomen yg keluar statement spt 'kita akui akan wujudnya kepelbagaian pendapat ulama akan masalah kenajisan bulu anjing dan persoalan hukum sentuh anjing tetapi memandangkan di Malaysia sudah menjadi amalan sejak dahulu bahawa anjing ini najis berdasarkan mazhab Syafie, maka pihak Jakim merasakan belum bersedia dan tiada keperluan utk mengkaji akan fatwa kenajisan bulu anjing.'

Itu lebih lunak dan boleh diterima aktivis pembela anjing berbanding HARAM, HARAM, HARAM, KAPIR, MURTAD, SESAT, WAHABBI, WAJIB TOBAT, MASUK NERAKA bla bla.

Akui saja bahawa pendapat haramnya bulu anjing tidak sepakat.  Tapi tidak bermakna Malaysia perlu ubah fatwa sedia ada. Kalau nak ubah pun tak de salahnya kalau itu lebih baik.  

the_killer posted on 21-10-2014 03:52 PM
dia mcm ni...konsep berkasih sayang pada anjing tu dah betul...bgslah jika matlamatnya untuk hilan ...

meh aku simpulkan.......

pegang anjing tak haram....sebab hukum dia perlu bersuci .....contoh macam pegang najis ...tahi ke air kencing ke....kena bersuci lepas tu.....yang haram makan daging babi...makan anjing......

program ni matlamat dia nak suruh org melayu yang agak takut dengan anjing..tak percaya ..cube tgok kalau org2 melayu pergi mana2...jumpa anjing kecik je...chihuahua tu....org melayu lari bertempiaran takut...sebab takut digigit dan takut kotor najis katenye...

nabi saw kate...sape2 pegang anjing tanpa sebab pahala kurang....tapi nabi saw tak pernah kata pegang anjing haram....jadi ade konflik la kat situ bagi masyarakat melayu yang bermazhab imam syafiee yang terkenal dengan menjaga wudhuk solatnya...sebab tu dalam hal kebersihan imam syafiee sgt tegas....tapi dalam mazhab lain mereka lebih terbuka dalam hal ni.......jadi kalau nak kata haram teros mengikut islam...tu tak betul la...tapi kalau berdasarkan mazhab ye betul...

nak ubah satu2 pandangan masyarakat islam melayu di malaysia tentang anjing dan babi amek masa lama....tapi perlu ada la perbincangan terbuka....sebab pasal bende ni dah lama org2 kita belajar...tapi dah jadi amalan...belajar je amek tahu tak pun.....isu ni pun dah lama dah org kata....tahun 1930 lagi...tapi sebab tak pernah di beri perbincangan besar.....macam isu freemason contoh..dulu ummat melayu sgt2 takut freemason...tapi bila dah banyak perbincangan terbuka...org melayu pun dah paham....skang ni takde pun org melayu freemason ke sana kemari

a_gen2 posted on 21-10-2014 03:56 PM
sebab tu aku dah kata hanya perlukan seorg Ulama yg jujur dlm berilmu yg bukan penjilat gomen yg k ...

Mmg di akui pun kan..bulu anjing yg kering tak najis..air liur najis..kalau basah najis...dan sbb itu kena hati hati bukan boleh senang senang atau suka suka berpelukan dgn anjing

magnus posted on 21-10-2014 04:03 PM
Mmg di akui pun kan..bulu anjing yg kering tak najis..air liur najis..kalau basah najis...dan sbb  ...

kalau dah kotor...pegang gi samak.....habes cerita....islam ade guideline pegang kalau was was...pegi samak...sama jugak macam budak2 amek gambor dengan anjing sume tu dekat program tu...pegang lepas tu balik samak......yang sampai meleret kena taubat..jatuh akidah...rosak ahlak malukan islam...agenda yahudi nasaro ...meghina nabi saw........yang tu nape??

kucingTomey posted on 21-10-2014 04:00 PM
meh aku simpulkan.......

Bukankah lebih mudah dan aman jika ikut aturan mazhab syafie krn di malaysia itu yg kita pegang..perlukah kita memperbesar isu kecik ni sampai nanti ada ummah yg bergaduh krn mazhab pula..apakah anjing lebih utama kita juangkan berbanding penyatuan ummah atau masyarakat..adakah maksudnya mazhab syafie ni zalim pd anjing krn lebih berhati hati dlm menjaga  bab suci drpd najis..

Follow Us
kucingTomey posted on 21-10-2014 04:09 PM
kalau dah kotor...pegang gi samak.....habes cerita....islam ade guideline pegang kalau was was...p ...

Yg tu yu pi tanya org yg sebut tu...apa reason dia..

magnus posted on 21-10-2014 04:09 PM
Bukankah lebih mudah dan aman jika ikut aturan mazhab syafie krn di malaysia itu yg kita pegang..p ...

takde sape kata imam syafiee zalim..kau memandai2 tuduh macam tu....imam syafiee tak suruh bunuh anjing....dari aspek kebersihan untuk bersolat....jangan kata anjing...pegang kucing pun tak boleh kalau nak bersolat ..ditakuti kucing tu kotor .....ape yang zalim imam syafiee hanya sebab dia menjaga kebersihan untuk bersolat??

atira posted on 21-10-2014 01:47 PM
dr maza lagi

Dr Wahbah al-Zuhaili dalam bukunya Al-Rukhas al-Syar’iyyah meletakkan satu tajuk: A ...

tak wajib rupanya...kat m'sia ni rigid bebeno..cam wajib kena ikut jer

kucingTomey posted on 21-10-2014 04:00 PM
meh aku simpulkan.......

boleh beri hadis kata pegang anjing kurang pahala?

isu pokok atau dasar memang orang tak pertikai..dalam islam tatacara bersama haiwan ada...konsep anjing ni rujuk pada ilmu feqah..kerana imam syafie menjadi rujukan besar ulama muktabar dahulu..aku tak pertikai sentuhan anjing..dalam pemahaman aku..pegang anjign berburu,jaga rumah bg aku itu dibolehkan atau kalo dalam darurat mcm anjing tu sakit ke..itu boleh..persoalannya ialah sentuhan saja2..maknanya jumpa anjing tepi jalan..terus pegang..itu konflik disitu..aku pon pegang anjing kebun tok aku..lepas tu sertu

ada 2 konflik isu ni pertama ada golongan kata HARAM pegang anjing..ni aku tak setuju la...cuma isu haram tu ialah sentuhan saja2..2 benda yang berbeza...jika rujuk hadis yang mengatakan kena bsuh 7 kali air mutlak dan air tanah jika bekas jilatan anjing..kenapa Nabi Muhammad suruh bersihkan 7 kali air mutlak dan air tanah kenapa Nabi tak kata sekali je.....nampak tak

the_killer posted on 21-10-2014 04:18 PM
boleh beri hadis kata pegang anjing kurang pahala?

isu pokok atau dasar memang orang ...
Sesiapa yang memelihara anjing kecuali anjing buruan ataupun ternakan (menjaga ternakan) maka berkurangan pahalanya setiap hari sebesar qirat (Bukit Uhud)” (Riwayat al-Bukhari dan Muslim)
memelihara bukan atas sebab buruan atau ternakan.... ..sama macam memelihara kucing...pelihara kucing kita mesti akan belai....tu maksud dia...perkataan memelihara anjing kecuali anjing buruan atau ternakan membawa maksud yang macam aku sebut tu

kucingTomey posted on 21-10-2014 04:16 PM
takde sape kata imam syafiee zalim..kau memandai2 tuduh macam tu....imam syafiee tak suruh bunuh a ...

Ai tanya pendapat yu..bukan tuduh..dua benda jauh beza..itula sbbnya ai pelik..ikut sajela apa yg telah ditetapkan oleh imam syafie ..maka tidaklah kalut sampai berbenang benang isu anjing ni kat porem ni..dan kalau penganjur jugak ikut atau fahami apa yg terkandung dlm mazhab imam syafie dia tentu tak buat event yg tak perlu ni...bg ai honestly mmg tak perlu dibuat..

kucingTomey posted on 21-10-2014 04:21 PM
memelihara bukan atas sebab buruan atau ternakan.... ..sama macam memelihara kucing...pelihara kuc ...

isitlah qirat tu hanya Allah yang tahu,  kerana adakah anda mahu pahala anda berkurang setiap waktu jika mcm tu? itu pkoknya yang kedua anjing dimata Rasulullah tu najis ka tidak? setakat kata sentuh haram tu salah tetapi soal Imam Syafie menyatakan najis untuk semua anggota tubuh anjing, manakala imam maliki kata tak najis , hambali kata hanya lidah,air liur saja najis...tp soalan isu najis ni...niat pada pegang anjing SAJA2..tanpa tujuan..mcm ko lah..jumpa anjing kat tepi jalan nak peluk...mcm tu lah...

the_killer posted on 21-10-2014 04:28 PM
isitlah qirat tu hanya Allah yang tahu,  kerana adakah anda mahu pahala anda berkurang setiap wakt ...

nak jawab soklan kau ni...kena tanya balik...camne nak ubah pemahaman org tentang pegang anjing ni selain dari program tu??kalu kau boleh jawab....itu la jawapan dia...

[Off Topic]
Aku bukan orang alim, so aku tak nak cakap sal agama, or even debate sal menda nie dengan orang agama
Aku pernah cakap sal anjing dengan kawan yang ada anjing. Non muslimlaa.. Dia kata camnie, anjing ada kekuatan yang cukup untuk cederakan kita. But tak bermakna diorang nak cederakan kita. Anjing lebih kurang sama macam kucing jew, but lebih loyal, melindungi dan memahami. Well, coz diorang pack animal. Memang sifat  macam tu.Anyway, bagi aku laa.. " A Dog Is A Man Best Friend, He Will Stand To That Man Till the very end"
P/s- Aku tak pernah bela anjing mahupun sentuh or per per

isu yg mengelirukan..

kucingTomey posted on 21-10-2014 04:31 PM
nak jawab soklan kau ni...kena tanya balik...camne nak ubah pemahaman org tentang pegang anjing ni ...

itu berbalik kepada soal feqh itu sendiri...

AYAKAISHI_AYASY posted on 21-10-2014 08:32 AM
[Off Topic]
Aku bukan orang alim, so aku tak nak cakap sal agama, or even debate sal menda nie deng ...

tapi kes anjing serang tuan sampai mati lebih banyak sampai kucing serang tuan smpi mati kan?
man best friend? more like man best servant.
teringat video kucing selamat budak lelaki drpd kene gigit anjing

the_killer posted on 21-10-2014 04:36 PM
itu berbalik kepada soal feqh itu sendiri...

itulah jawapan dia

kucingTomey posted on 21-10-2014 04:31 PM
nak jawab soklan kau ni...kena tanya balik...camne nak ubah pemahaman org tentang pegang anjing ni ...

ulama muktabar berpendapat, jika sesuatu perkara tu betul2 merugikan kita kenapa perlu kita buat...kalo bela anjing..kalo anjing tu tak jilat..takpala...bela anjing dalam umah...pehtu asyik2 kena sertu ..kdan dah meyusahkan...berbanding kucing..