CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] PLKN: 604 pelatih tidak boleh bercakap bahasa Melayu

sharfox posted on 26-10-2014 04:12 PM
Ramai yg menyalahkan parti politik ke? Aku nampak kelemahan pada sistem pendidikan negara. Dah hampi ...

ini aku setuju

cuba kat indon ngada2 tak nak ckp... kena kerap 8 la jwbnya

shernazz posted on 25-10-2014 03:47 PM
Bangla pakistan myanmar pon pandai cakap bahasa melaysia

Are u sure? Bangala yg kerja dgn saya selama 3 tahun, cakap BM masih seketul seketul, kalau lu nak berbanding dgn pelajar cina/india yg dikelas hujung yg A sampai Z pun susah nak hafal, mmg lah bangala lebih bagus.

JDT posted on 25-10-2014 11:57 AM
Bahasa kebangsaan haruslah jadi bahasa kebanggaan kita. Sepatutnya jadi bangsa Malaysia berketurunan ...

Menteri2 hantar anak mereka ke negara omputih belajar english, balik memerintah yg hari2 tempek "hidup bahasa mulayu"

I tengok kat tv, orang2 besar mulayu pun suka cakap rojak, sepatah english sepatah BM, kenapa ya?

yehaaaa posted on 26-10-2014 12:27 AM
cina kat indon pon tak dapat lagi cakap cina

Jangan banding negara mundur yg baling taik dgn Malaysia, sejarah kita lain.

Banyakan lagi sekolah cina DAN india.

P/S KALAU ADA SIAPA KAT SISNI NAK JUAL IPOD CLASSIC 160gb bagi tau aku. Kawan aku nak beli. Last edited by FOTHER-MUCKER on 26-10-2014 05:49 PM

Hehehe, dulu saya dapat A2 dlm BM, kawan mulayu saya pun kata, apa nak jadi ni, BM cina lebih bagus dr mulayu.

alah, ko orang suka ambil cina/india yg lemah BM sbg contoh, dan mengheboh2 macam semua cina tak erti BM.

Mulayu yg kelas hujung2, A sampai Z pun tak erti, boleh kata Bahasa Mulayu mereka bagus tak?

Follow Us
Dovahkiin posted on 26-10-2014 09:42 AM
Geli dgn BM, bukan tak reti. Nak je aku memaki dlm BM tgk sentap ke tak sentap geng2 bukit ni yg kun ...

Honestly, mulayu urban , mulayu kaya2, dkt rumah pun cakap english dgn anak, anak mereka BI lebih bagus dr BM, tapi tak jadi isu pun???

Mulayu kelas atasan sendiri pun tak nak cakap bahasa mulayu, ingat orang tak tau ke?

FOTHER-MUCKER posted on 26-10-2014 05:47 PM
Banyakan lagi sekolah cina DAN india.

P/S KALAU ADA SIAPA KAT SISNI NAK JUAL IPOD CLASSIC 160gb b ...

perkara 152 perlembagaan malaysia, semua orang bebas mempelajari dan mengguna bhs ibunda masing2.
kebanyakan orang cina dan india hanya dapat belajar 6 tahun bhs ibunda.

Lagi pun, kenapa mulayu bising sangat orang cina tak pandai BM, tapi kalau jumpa cina yg tak erti English, mereka akan mengejek secukup2nya, heranlah,sebab apa ya?

v(T.T)v posted on 26-10-2014 05:54 PM
perkara 152 perlembagaan malaysia, semua orang bebas mempelajari dan mengguna bhs ibunda masing2.  ...

Aku tak pernah pulak jumpa orang melayu ejek cina tak tau BI. Orang melayu pun bersepah tak tau BI.

FOTHER-MUCKER posted on 26-10-2014 05:57 PM
Aku tak pernah pulak jumpa orang melayu ejek cina tak tau BI. Orang melayu pun bersepah tak tau BI ...

Dkt fb pernah jumpa, orang tak erti BM dia marah, tapi bila orang pakai english yg salah grammar, dia terus mengejek. Dia pun bangga sendiri English bagus.

Pikirkanlah, kenapa orang tak pandai BM dia marah, Tapi orang tak pandai BI, dia banyak happy?

Banyak juga orang cina banana yg tak erti mandarin, so what, buat apa  nak marah2, bukannya kita dapat habuan.

Dia orang tak erti BM itu dia sendiri yg susah bila kena deal dgn agensi kerajaan, orang lain buat apa kisah sangat

v(T.T)v posted on 26-10-2014 06:02 PM
Dkt fb pernah jumpa, orang tak erti BM dia marah, tapi bila orang pakai english yg salah grammar,  ...

Swbabnya ni negara Malaysia dan sebagai rakyat Malaysia lebih bagus kena tau dan fasih BM. Bagi aku BM dan BI penting, tapi sebagai rakyat Malaysia BM juga adalah penting.

FOTHER-MUCKER posted on 26-10-2014 06:07 PM
Swbabnya ni negara Malaysia dan sebagai rakyat Malaysia lebih bagus kena tau dan fasih BM. Bagi ak ...

Takkan kita nak pelajar yg lembab, mempunyai standard 1st class honour dlm BM? Kalau semua orang pandai pandai, kerja2 low class siapa nak buat?

Statistik PLKN bukti ancaman SJKC

Statistik menunjukkan hanya 604 peserta kaum terutama Cina dalam Program Latihan Khidmat Negara (PLKN) tidak boleh bercakap sepatah pun bahasa Melayu bukti ancaman sekolah jenis kebangsaan Cina (SJKC).

Naib Presiden 2 Ikatan Muslimin Malaysia (ISMA), Rahmat Mat Dali berkata, ia suatu yang serius kerana juga menunjukkan bahawa sekolah jenis kebangsaan ini tidak mengambil serius dasar kerajaan.

“Jadi mengapa harus diteruskan? Sedangkan ia menggugat dan memperlambatkan integrasi nasional yang menjadi pemangkin melebarkan jurang kaum dan bahasa khususnya antara Cina dan kaum teras iaitu Melayu.

“Oleh sebab itu kita gesa kerajaan untuk bertindak secara drastik untuk menyelesaikan isu ini dengan segera dan perlu buat keputusan yang berani,” katanya seperti dilaporkan dilaman web ISMA di sini hari ini.

Menurut Rahmat, kerajaan di gesa untuk mengambil tindakan drastik mencari penyelesaian kerana didapati masih terdapat ramai orang bukan Melayu yang tidak boleh berbahasa Melayu

ANGI, 6 Mei – Presiden Ikatan Muslimin Malaysia (ISMA), Ustaz Abdullah Zaik Abd Rahman menyifatkan kedatangan pendatang Cina ke Tanah Melayu bersama penjajah British suatu ketika dahulu adalah satu bentuk pencerobohan.

“Orang Cina datang ke negara ini bersama penjajah British sebagai penceroboh.

“Siapa yang bagi mereka hak kerakyatan dan kekayaan sehingga hasil pencerobohan mereka dilindungi sampai hari ini?

“Itu semua perbuatan British yang bersekongkol dengan Cina menindas dan membuli orang Melayu,” ujarnya hari ini dalam satu kenyataan.

Tambah beliau juga, ini merupakan satu kesilapan orang Melayu terdahulu yang harus diperbetulkan.

“Tiada siapa yang berhak untuk menggadai kedaulatan Islam dan Melayu di Tanah Melayu ini,” tegasnya.

Beliau berkata demikian mengulas suara-suara yang mempertikaikan kenyataannya baru-baru ini apabila beliau membidas golongan bukan Islam yang menentang hudud dan menyifatkan mereka sebagai tidak sedar diri dan tidak wajar campur tangan dalam urusan umat Islam.

Sebagai balasan kepada kenyataan itu, ada pihak yang mendakwa bahawa orang bukan Islam telah banyak menyumbang kepada negara contohnya dalam bidang perlombongan dan perladangan sejak sebelum merdeka.

----------------------------------------

Tak kira bagus tak bagus BM tetap digelar pendatang, penumpang dan penceroboh.
Kehipokritan keturunan indon caprut mmg tiada bandingan, sendiri memprovoke isu perkauman, nanti dia kata salah orang cina. puiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Zaman British, british pun tak suruh yg tak erti english keluar dr tanah penjajahannya.

saya cabar ISMA, adakah semua ahli ISMA dapat A1 dlm subjek BM spm???

Beranikah mereka kata, BM mereka lebih bagus dr semua cina?

Kalau tidak, berambuslah, BM mulayu kalah dgn cina? Malulah oiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

v(T.T)v posted on 26-10-2014 06:35 PM

Beranikah mereka kata, BM m ...

org tak ckap psal spm or education level la. org ckap psal pertuturan BM. blerghhh. aku ramai je kawan cina BM dpat A1 sebab duk hapal bpuluh2 karangan. tp ckap melayu aigoooo...

wa'ah posted on 26-10-2014 08:55 AM
Surprise? Memang ada pun yg tak boleh cakap melayu. Bukan pelat ya.
Member ofis lama. Saya cakap m ...

ikutkan hati mang rasa macam nak tampor2 je. kau duduk malaysia ke duduk london?

v(T.T)v posted on 26-10-2014 06:35 PM

Beranikah mereka kata, BM m ...

rasanya ini bukan pasal A1, A2, C3 band 6, band 2, band 1 ni sedara

masalah ni : lansung takleh berbahasa melayu

parah ni sedara ...

kalo sikit2 pelat2 boleh terima lagi

tap kalo lansung tak vleh

lu kasik kimcim sama dia

lu vara atas muka dia la

kimcim ngn vara pun lagi bagus belajar bahasa malaya

wa opposition juga la tapi bab2 bahasa ni, lu vara ka lu kimcim ka..lu duduk sini lu belajar bahasa sini la

Dovahkiin posted on 26-10-2014 09:42 AM
Geli dgn BM, bukan tak reti. Nak je aku memaki dlm BM tgk sentap ke tak sentap geng2 bukit ni yg kun ...

cadangan yang bernas...