CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Decaffeinated

[Tempatan] Musa Hitam: I'm liberal and proud of it (anda muslim, proud of it?)

mbhcsf posted on 24-12-2014 08:54 AM
i bukan generalised tapi ini from the  horse's mouth so ...i bukan dengaq cerita 'orang' .

contoh teladan yang ditunjukkan oleh Nabi Muhammad itu sebagai ikutan, kemunculan pemikiran mcm ni memang tak boleh nak dielakkan kerana ideologi mcm ni lahir dari pemerhatian,analisis dan tindakan.

Lagi bagus jadi umat islam yang mengikut Al-Quran dan Assunnah....pada masa yang sama, pemahaman tentang perspektif undang islam perlu dilakukan atas dasar iman bukan pemikiran jumud...

pemikiran jumud mcm kes anjing dalam hp...itu jumud la...

puterikhaleeda posted on 24-12-2014 09:02 AM
still not your experience ... and your friend is an american... again... as you said... source nye ...

dia yg menceritakan kat saya. Saya katakan dia memang ditanya dan disoal. apa masalahnya.
saya menceritakan.

DARSITA posted on 23-12-2014 02:46 AM
Pasal samak samak ni kan .. aii nak tanya kenapa tak ada hukum dlm Islam orang cina or india yan ...

Ya Allah.... Akak cakap apa ni kak? Islam x macam tu kak...

Sedihla ramai orang tak faham tentang islam tpi nak cakap fasal islam.... sepatutnya org yang mahir dalam agama islam buat la sesuatu untuk org lebih faham tentang islam.... I x faham kenapa mereka ni x buat apa-apa, diam je bila islam di hina macam-macam.... soooo sadd....

Yg mengaku islam perangai mcm ....dot dot dot.... pun ramai...... grrrrrr  

still not your experience ... and your friend is an american... again... as you said... source nye ...

saudari,

dia memuji malaysia , she is a lady prof from us.
dia ade cerita  kepada kami.  saya buat generalisasi kah?
dia juga berkata Malaysia BAGUS dari akses pengajian tinggi.

saudara aji itu boleh berkata apa yg dia mahukan.

so, u know ini forum , dan kita boleh saja bersetuju untuk tidak bersetuju.

kalau anda mendapat layanan bagus ,  even kat UKBA staff  member   sekalipun , anda tidak boleh kata semua org dapat layanan baik.

negative is perception. Semua orang ada pendapat dan saya berpendapat dalam hal idea atau gagasan , especially yg melibatkan liberalisme  ini sarjana islam atau yg berfikrah Islam sudah mengupas. apa barunya.

the_killer posted on 24-12-2014 09:07 AM
contoh teladan yang ditunjukkan oleh Nabi Muhammad itu sebagai ikutan, kemunculan pemikiran mcm ni ...

of course lah baginda jadi ikutan tapi .. u see baginda itu contih teladan yg baik

kes ? hp anjing - ni kes isolated - di mana ia tidak menggambarkan kesemua orang islam yg berpegang ajaran islam yg sederhana fikirkan, tapi biasalah  satu benda akan dihighlight.

dan lagi satu apakah nilai pada seorang liberalist kalau sirah rasul dan konsep bagi rasul pun dah tak tahu  kemudian dicerca nista , kan? itu lagi tidak bermoral.

Follow Us
stinger_attack posted on 22-12-2014 07:42 AM
Agak agak korunk, insight serta komen seperti ini........bung mukhtar kenabatang DAN adnan aleuto... ...

Adnan aleuto????

contoh teladan yang ditunjukkan oleh Nabi Muhammad itu sebagai ikutan, kemunculan pemikiran mcm ni ...

anda tak terfikir ke itu  dilakukan oleh agensi seperti IKIM etc

apakah mereka perlu bsiing?

sebenarnya saudara mereka boleh sahaja berdialogue dengan JAKIM , atau IKIM kalau nak cakap undang undang ISLAM

dan yes aliran pemikiran muktazilah, jabariah semua muncul dan lihat apa berlaku selepas itu ?

saudara , islam ada tasawwur atau sudut pandangan dia sendiri dalam memerhatikan sesuatu atau menilai sesuatu ...sebab tu org yg berilmu atau beragama amat berhati hati untuk even guna satu perkataan pun.

gagasan liberalisme ini muncul bukan baharu dah lama dan untuk memahaminya kita kena telusuri sejarah. org yg berilmu dengan hal displin begini dengan mudah akan dapat menilai atau be cautious bukan makna depa jumud , amda kena faham ya teori ilmu atau idea itu tapi kena fikir dan lenih dlaam impak - apakah anda nak katakan bahawa org yg 'nampa' dan memberi tahu : kita kena watch out ini...sebab ada implikasi syariah ...sebab apa , ada sebab musababnya....anda nak kata depa jumud? Islam tak pernah   mengekang ilmu? cuma anda perlu tahu yg golongan ini kat mana silap ialah daam aspek ijtihad pintu ijtihad dibuka bagi mereka yg tak ada kedalaman ilmu...

sebab itu sejara itu penting .

suriamir posted on 24-12-2014 09:09 AM

Sedihla ramai orang tak faham tenta ...

yes

inilah yg berlaku sebenarnya.

mereka memberi komen dan kekadang kita tertanya alamak apa yg basic depa faham ni ...goes back to basics dulu.

aliran ini lahir dari analisis pemerhatian dan tindakan

menarik frasa anda ini

tapinya
bila kita bercakap tentang sesuatu 'isme' di belakang...ia bermaksud idea dan gagasan

dan ini part of pemikiran dal falsafah

ia berkaitan dengan penetuan nilai

nak tahu asal usul - ke sejarah

dan actually sebenarnya apabial dewasa saya mengakui bahawa aliran asatera ni juga penting untuk dikuasai sebab
subjek seperti falsafah ni actually sungguhpun high order tapi ia penting untuk kita melihat sesuatu teori imu  tu aliran tu...

dah banyak dah orang bercakap dengan liberalisme dan maklumat dihujung ari dan bahan bacaan berilmiah.

Allah pun dah berfirman - org yg macam mana yg takutkan ALLAH. Adakah org yg macam ni akan tulis nista  cercaan

bolehlah dengan bangga berkata itu dan ini sebab , kita masih diberikan kudrat menghirup udara , badan yg alhamdulillah sihat ...tapi kita perhatikan pesakit yg terlantar apabila ALlah tarik nikmat itu

then masa tu kot baru nak sedar tinggi rendah langit.

selama boleh berkata tanpa ditarik nikmat itu , well berkatalaaa...kan ALLAH itu maha  mendengar, kan? even setiap cercaan?

hzln posted on 23-12-2014 07:35 PM
mung jangan tak tau kucing, bukan takat kajian barat depa pertikai, tafsir quran dlm inggerih pun  ...

tapi ada jugak yg tak mo baca buku/tafsir bahasa melayu... ostad/ostazah melayu semua tak mo... siap import ostad/ostajah pakistan..arab..indonesia.. wat usrah kat umah... kata nyer... ostad/ostajah dan kitab kitab melayu ni banyak sangat bidaah...

pendek kata... macam macam manusia ni.. nak tunjuk hebat.. moga Allah jauhi kita dari sifat merendah kan orang dan memandang hina pada orang... tak suka.. diam... suka... ikut...

suriamir posted on 23-12-2014 05:09 PM

Sedihla ramai orang tak faham tenta ...

Cuba baca posting saya barang sepoloh kali. Kalau tak faham jugak nanti akak perjelaskan.

mbhcsf posted on 24-12-2014 09:22 AM
anda tak terfikir ke itu  dilakukan oleh agensi seperti IKIM etc

apakah mereka perlu bsiing?

sebab itu lah aku kata undang2 syariah itu perlu berdasarkan iman, pemahaman islam yg ditunjukkan oleh Baginda Nabi perlu menjadi ikutan, walau dunia sudah berubah dari segi ketamadunan, islam tu tetap digaris Al-Quran dan As-sunnah, islam menerima keterbukaan selagi ia tidak bertentangan dengan Al-quran dan Assunnah oklah....umat islam di malaysia telah menerima pelbagai ideologi pemikiran zaman moden ni, bermula zaman british lagi dan terbaru ideologi ekstream atas nama agama...

mbhcsf posted on 24-12-2014 09:23 AM
yes

inilah yg berlaku sebenarnya.

Ya.... setuju sgt dgn semua hujah u..... & sgt appreciate perjuangan u dlm forum ni... semoga Allah membalas segala kebaikan....

Ya Allah.... lindungilah kami semua dari kesesatan....... Aaamiiinnnnn....

DARSITA posted on 24-12-2014 09:31 AM
Cuba baca posting saya barang sepoloh kali. Kalau tak faham jugak nanti akak perjelaskan. :lovel ...

Kakak.... saya faham apa u tulis tu.... akak bertanya kan? mb saya yg salah tulis kot.... & saya x pakar nak bagi jawapan takut tersalah cakap nanti ramai lak org yg tak suka.....

Luv u kaka......

the_killer posted on 24-12-2014 09:32 AM
sebab itu lah aku kata undang2 syariah itu perlu berdasarkan iman, pemahaman islam yg ditunjukkan  ...

frasa extremisme yg dicanang gempar oleh golongan itu sebenarnya depa yg ' mulakan ' dulu.

dan u know bagi org yg tak kuasai ulum al quran seperti saya , apa manhaj atau tools yg saya ada untuk tafsir al quran even sunnah? kalau seseorang bawakan sesuatu kupasan ayat Quran contohnya laaa kan

ada banyak contoh contoh ayat al Quran yg dikesan yg diterjemah dengan tidak mengikuti manhaj ilmu tafsir dan kegagalan menghayati ilmu asas ini
yg menyebabkan kita lihat kalamullah ditafsir secara literal - tapi depa pikiaq cewahhhh terrorlah dan munculkan frasa awat ? quran ni golongan ulamak je ke yg patit terjemah  nah... ambik ...

so u see what you are seeing now

tapi tidak bagi maungkin sarjana lulusan ulum quran yg buat PhD mengkhusus dalam bidang tafsir ..dan mengesan hal ini.

so u see Allah dah firman dah...org yg  macam mana takut kat ALLAH SWT. Bukannya ALLAH tak memerhati pun setiap asara nista , cercaan depa bagi...tak palah...silakanlah.

revolusi_30 posted on 23-12-2014 04:00 PM
Haram dimakan yes.. Semua sepakat... Haram disentuh tidak ...

Demi kebaikan sesama insan akak tepek balik akak punya post.

Are you sure?

Bukan ke Khinzir/babi itu najis di sentuh dan HARAM dimakan dagingnya. We cant wear anything made out of pig skin, it is considered NAJIS  kalau sentuh jugak kena samak. Sanggupke menyamak kaki 5 kali sehari sebelum mendirikan solat?

Ada tak akak Dar yang manis ini mengeluarkan fatwa HARAM menyentuh khinzir wahai adik revolusi?

the_killer posted on 24-12-2014 09:32 AM
sebab itu lah aku kata undang2 syariah itu perlu berdasarkan iman, pemahaman islam yg ditunjukkan  ...

first AL HAQ
kedua yes fungsi akal.

sedangkan dalam keadaan darurat pun Islam dah gariskan apa yg nak jaga : akal, badan , nyawa harta benda

kan?

ambik misalan science , kata islam tolak sains

aduhai kat mana ajaran islam tolak sains - tak pernah pun

sikap umat tu bukan salah ISLAM tu.

tapi u tengok itu modal hanya itu modal.

suriamir posted on 24-12-2014 09:32 AM
Ya.... setuju sgt dgn semua hujah u..... & sgt appreciate perjuangan u dlm forum ni... semoga Alla ...

doakanlah semua umat islam yg practsiing di  Malaysia ni terlindung

ada 73 jalan yg sampai hanya satu jalan

kan?

mbhcsf posted on 24-12-2014 09:41 AM
doakanlah semua umat islam yg practsiing di  Malaysia ni terlindung

Aaammiiinnnnn....