CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: awanysss

AKU NI JIMAT KE KEDEKUT???

bagi aku time belajar ni tak ada istilah kedekut atau x, pasal bukan ada income nk belanja meriah2. duit ptptn tu kadang2 bukan cukup pun untuk satu sem. aku pun dulu time belajar macam ko jugak. semua benda buat list, tiap2 bulan kira duit keluar berapa.

bagi aku, tak payah peduli kalau orang cakap kau kedekut. Kalau kau loaded anak orang kaya mungkin logik. Tapi kau pun guna duit pinjaman je. Aku waktu jadi student dulu, aku pun byk kali jugak kena cop kedekut ni, tapi aku pekakkan telinga je, pasal itu duit aku, bukan duit diorg.

Lagipun bagi aku bagus kau menyimpan ni. At least ada berbaki lepas kau habis belajar. Kalau terus dapat kerja, dah ada duit starter untuk bayar balik pinjaman, atau, kalau tak ada job lagi, duit baki tu la yang selamatkan kau sementara nak dapat job.

tapi...aku punya rule, kedekut-kedekut jimat aku ni pun, kalau orang tak berkira dgn aku, aku tak berkira dgn orang, as long as tak meyusahkan@menyesakkan diri sendiri. Kalau ada derma2 dekat masjid ke, apa ke, rajin2 la menderma. Tu untuk recycle rezeki, InsyaAllah. hehe..

Athrun.Zalaa replied at 29-12-2014 12:12 PM
Lebih kurang aku jer...
Kedekut, berkira utk berjimat utk masa depan...
Hehehe...

jimat pasal fikir nanti bila sesak takde siapa nak bagi..nak mintak family malu..hehe

gekkou replied at 29-12-2014 11:40 AM
ko kira sedar diri dlm penggunaan wang
bagus..muda2 dah pandai berjimat..nnti keje cepat la ko kump ...

nak start sem ni mcm dah terlambat..next sem inshaallah aku try hahaha

Tak kedekut pon...
Tp..Mak aku pesan jgn selalu ckp xde duit...
Nnt betul2 xde duit...

aku baca timbul gak rasa pelik .. check avatar nko.. lady. patut lah. nko byk fikir sgt lah.
setiap org design dia x sama yg penting ikhlas berkawan. klu nko rasa beban nk keluarkan duit, jgn keluarkan.
kalu ada duit lebih, nko belanja lah kawan nko tu sesekala. pahtu klu ada sesapa nk pinjam duit nko, nko bagi
dalam jumlah yg nko mampu halalkan. jadi kedian hari nko xyah sesusah hati nk minta semula.

Lula2 replied at 30-12-2014 06:04 PM
Tak kedekut pon...
Tp..Mak aku pesan jgn selalu ckp xde duit...
Nnt betul2 xde duit...

sama la..kadang2 cakap kat dia 'duit aku ade,tapi untuk pakai bulan ni'
tak pernah cakap takde..takut nanti betul2 takde..hehe

Follow Us
Pelindung replied at 30-12-2014 08:52 PM
aku baca timbul gak rasa pelik .. check avatar nko.. lady. patut lah. nko byk fikir sgt lah.
setiap ...

memang ade je ke kawan2 lain yg kadang2 mintak pinjam tapi bayar balik..ni pasal rumet kan,dia rasa dah rapat sgt sampai rasa tak perlu bayar kot..hehe
tapi kadang2 tu ade la belanja dia jugak mcm kalau jalan2 tu..

rawahah replied at 29-12-2014 12:40 AM
teruskan berjimat dan jgn terlalu berkira dgn kwn tu.. walaupun dia mcm tu, aku dpt rasakan dia kwn  ...

in sha allah akan tolong dia kalau dia susah..

Takpe bagus dari muda dah menyimpan.
Teruskan usaha murni kau tt.
Orang nak cakap apa kau lantakkan je.
Duit kita kesusahan kita orang bukan faham pun.

kedekut pada benda yg btl...tu nama nya jimat...

popjack replied at 24-12-2014 10:46 PM
jimat..pada masa yg sama sikit lah akaun kau terlalu in detail...sorry

tapi aku bet kau  ...

ha ah, betul jugak
tapi kalau di saat ko tak ada duit, ko ckp je terus terang
tu lebih baik

aku rasa ko mmg jimat
bagus gitu

aku dulu pun macam ni...kita dah tau belanja tu untuk sebulan, so pandai2 la budget...

dapat plak kwn yg jenis mudah dapat duit dari keluarga, situasinya mcm yg tt cerita ni la

dia mudah dpt duit, jd pada dia hutang seringgit dua ni bkn apa sgt

sampai la aku dah kerja, aku menyewa sorg. dia yg belum dpt kerja masa tu,dtg umah sewa aku..pastu mcm pelik kenapa brg rumah belum lengkap..haish susah nak terangkan..

kita ni walau ada gaji, kena jugak plan, bln ni beli ini..bln depan beli itu..mana boleh suka2 terus beli semua.

pastu, dlm tempoh belum kerja tu, dia beli umah (pinjam duit keluarga) sbb fikir makin lama makin mahal..

memang la makin mahal, tp keluarga aku tak sama dgn keluarga dia, boleh suka2 pinjam duit utk benda yg bukan urgent mcm tu

alhamdulillah, setelah 3 tahun kerja, aku pun dah beli umah sendiri.rezeki tu ada,lambat sikit ja.

maka, bertabahla dik.

*aku rasa kehidupan tt di tempat belajar akan lebih happy kalau dapat kawan yg sama background dgn dia

Eiii geram aku baca psl rumet ko ni
tak paham bahasa
Ko mmg normal tt, jgn risau. Semua student mmg jimat cermat mcm ko
Kalu ko x boleh sound dia direct, ko halalkan je lah. Tapi tkt melarat smpai beli barang keperluan dia pulak

aku dulu pn ada sorg member kelas tu asyik la ckp weh belanja la aku. asyik2 ckp mcm tu..last2 aku sound dia balik lpas tu dh tak penah ckp mcm tu lg. aku smpi skrg rasa malu nak mtk or belanja aku..

btw, ko buat bodo je la dia kata ko kdkt. nti yg susah ko. ko kna byr hutsng plak tu bila abis blaja. dia plak mane ade hutang. huh!!! rugi tol

iznanaziz replied at 31-12-2014 07:22 AM
ha ah, betul jugak
tapi kalau di saat ko tak ada duit, ko ckp je terus terang
tu lebih baik

new layout ni ambil quote pun dia notice kan juak ye

Emm its a good start for u actually.
Sbbu know berapa byk yg u boleh belanja bulan2.

Ako masa study dulu seminggu dlm pocket ad 70 Je. No extra money like emergency or whatsoever. Sehari makan ako bajet pagi+lunch+dinner=10ringgit. Itu pon ad balance lagi. Dgn 70ringgit seminggu tu pepandai r nak hidup. Cukup dgn TopUp n potostat keje segala. Mmg style ako mcm tu. So bile kawan ckp nak pinjam duit ako just bagi 5hengget jer. N kawan2 ako paham. May be sebb sekapal kot. The next day they will pay back.

Pada ako xde istilah nk belanja kekawan zaman study ni. SBB its not your money. Sampai masa u kena pay balik. So its either u need to explain to her or u kena hadapi selamanye masalah ni. Explain bagi dia paham. Klu dah explain tapi xde perubahan sila tinggalkan org yg xsebulu ni.

Betui. Pk banyak. Lantaklah org nk pk kedeks ke, taik idung masin ke..
At the end of the day, klau ko miskin akibat mmbazir ntah pape nk ikut gaya org xnk d kata kedekut, ko yg akan tanggung.
Ko yg tanggung sndri okay. Len kali klau dia nk pnja ke apa ckp je xda duit.

u ni mcm salah sorang kawan i waktu zaman u dulu. berjimat n always use her money wisely. and i lak mcm perangai kawan u except bab tak bayar hutang tu. i akui i memang boros. kuat shopping.n my parents bank in duit every month. i pun jenis kalau parents lambat bank in n i mmg urgent sgtt nak guna salunya i akan pinjam duit dia but once da ad duit mmg i akan cepat2 bayar.

kawan i plak.. memang la dia berjimat but dia pun ad perangai yg buruk sikit.. i guess u pun ada gak prangai ni.
baca ya...i  jenis pemurah kalau ada duit. we all duduk satu rumah n biasanya kalau i ada duit i akan beli makanan or something yg i leh jamu kawan i. salunya roti sosej ka bihun goreng ka mcm2 la... bukan i sorang la yg salu wat gini. kawan2 lain pun except dia.. dia boleh kata tak pernah la keluarkan duit utk benda2 camtu... but whenever we all buat makan2 sikit... dia mesti muncul kat meja makan dulu...like everytime tau.

masalahnya skarang dia ni sama perangai ngan u la.. berkira n always berhati2 nak guna duit tapi pernah tak u buat mcm ni. u berkira sangat nak keluarkan duit  but let say kalau ad kawan2 u belanja ke, buat mkn2 ke.. pernah tak u terasa mcm nak buat the same thing to them....?

kalau tak pernah. maksudnya.. u ni berkira n kedekut..

btw its all about COMMON SENSE

*sorry i emo haha but prangai kawan i sebijik mcm u.. i pernah hutang dia 3 hengget tp dia kecoh kat org lain mcm i hutang dia 3 ribu... haha

takyah pedulilah org lain kata ape... jimat2 je

ak time study cmtu gak dulu. berjimat gila.
kekadang makan hasil awek payung selalu.