CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 13661|Reply: 105

hutang

salam...

aku nak minta pendapat nie...berkenaan dgn hutang...

kisahnya macam nie, aku suruh orang tolong renovate rumah..aku katalah..aku nak dia buat yang simple ajer..bajet 20k (tu jer duit yang ada in hand)

sekali bila dah siap, dia cas aku 2 kali ganda!!!

rumah tu pun bukan rumah mewah..rumah low cost rm60k jer pun....logik tak kalo harga reno 40k?????

menyampahnya aku!!!

bila aku mintak breakdown, aku perhatikan ada byk benda yang diragui....cth, pvc pipe sampai 7k, pastu makan pekerja pun aku yang tanggung, drill bosch sampai 2k (drill pun claim dgn aku ker???) dan paling last, gaji pekerja sampai 3k seorang.....ada 6 org pekerja

aku ada minta nasihat kengkawan aku, diorang kata bayar jer lah 20k tu, yg lain2 buat dono..

tapi, aku nie jenis yang tak blh tdo malam berfikir pasal hutang....atleast kalo aku nak final bayar dia setakat 20k, org tu setuju aku bayar setakat tu jer...

so far, org tu tak layan aku...

so mcm mana?

Edited by juita at 9-1-2015 11:49 AM

uik makan peker pun TT tanggung...abih dwet gaji tu wat per?..lagik satu drill bosch tu pun dia claim ....TT leh mintak drill tu sbb TT bayar harga dia...kira tt la bli drill tuh....baper hari keje 3k sorang?ader buat tiling ker? kot tak pun plaster dinding? tu kira kaki persegi kot

uishhhh double kot die cas! giler lah....

masa dia nak upkan bajet tu xde ke kontraktor tu bgtau?
cthnye:
"kak ni bajet dah lebih dr bajet yg sy bg quote aritu"

ke dia pakai buat je smpai siap br mntak duet?
ada jugak org camni yek

xde quotation ke masa nk renovate tu?

100% salah ko.

patutnya sblm renovate da deal harga siap2.

apa yg aku nmpk 20k tu adalah bajet ko bkn bajet developer tu.

semoga jd pengajaran yg berguna buat ko dan org2 lain yg nak renovate rumah.

Follow Us
ko bagitau x dengan jelas dan nyata bajet ko 20k?

kalau ko dah bagitau, lantak la dia nak caj 100k pun, ko byr je la 20k. dah ko suh buat sekadar 20, pesal dia nak caj 40k pulak kan?

2. pasal makan tu; patutnya kontraktor la pk duit makan atau gaji pekerja dia.pesal end user plak nak kena tanggung.kalau gitu, ko caj pulak kat kontraktor tu sekali makan rm80 X berapa org X berapa hari. biar padan muka.

3. pasal drill; segala peralatan atau mesin buat kerja, tukang atau kontraktor kena sediakan.caj yg dikenakan termasuk dah dalam kos peralatan, idea, barangan dan baji pekerja. apesal pulak end user nak kena fikir drill bosh tu. bongok nyer kontraktor tu!

4. aku ckp ni as aku ni peniaga ok..

5. kontraktor selagi boleh dia nakmakan duit pelanggan.aku mmg tak pecaya langsung kat kontraktor2 ni.. tak kira la kopiah atau serban besar gunung pun; 95% bahan duit haram/rasuah.

6. dia xde hati perut nak fikir masalah ko, pesal ko xtdo malam fikir masalah dia?

7.kalau aku, bayar -+17k je.. tolak siap2 duit drill n makanan pekeje dia..

8.kalau boleh ko jadi cerdik sikit la.. jgn memanjang nak kena klepet

Rate

1

sebatang pvc paip harga Rm10 lebih kurang untuk 20 kaki (1 kaki=RM0.50). kalau 7k tu; lebih kurang 14'000 kaki.

buat airport ke renovate rumah? hehe

Ada x black n white u setuju utk bajet 20k?

apple, brp igek dah umah ktk??

ai muskil le, x silap ai you kerja construction kan, mesti tau byk perkara ttg contract managemet, yakni sblm lantik kontractor buat kerja kena ada quotation harga barang dan list barang hitam putih semua spec dalam kertas, dah ada persetujuan harga n drawing baru boleh lantik kerja. mmg ada org keliling terkena sebegini malah lebih teruk

suruh org tolong meaning tadek sign agreement la kan?

Ehh aku tumpang tred ang tt leh x..x boleh pun aku nak tnya jugak..

jadi, kalau kita nk reno umah kena buat htam putihla kan pasai kos? Pastu kalau ada penambahan yg dia nk cas ke kita, mcm manank tmbah dlm dokumen tu  

juita replied at 9-1-2015 11:43 AM
uik makan peker pun TT tanggung...abih dwet gaji tu wat per?..lagik satu drill bosch tu pun dia clai ...

itulah pasal...sampai makan, tempat tinggal pun aku tanggung (diorang stay kat rumah tu time buat reno)

diorang buat semua la..tukar toilet, tiling dgn plaster serta cat...buat bumbung blakang

khailya replied at 9-1-2015 11:51 AM
uishhhh double kot die cas! giler lah....

mmg giler...

aku pikir sampai sakit hati

lolen replied at 9-1-2015 11:55 AM
masa dia nak upkan bajet tu xde ke kontraktor tu bgtau?
cthnye:
"kak ni bajet dah lebih dr bajet y ...

actually, aku dah siap buat kira2.. sepatutnya kalo terlebih pun terlebih sikit jer...(sebab sub nie sebenarnya PM aku, org aku jugak, aku sebut sub atas tu sebab malas nak explen sapa dia)

semua bahan pun kompeni aku buat kredit...

sbu nie hanya tlg aku pantau dan report kat aku...3 hari sebelum final tu, dia bagitau aku dalam 13k+ dah guna...sekali dia fax kat aku naik hampir 40K..sakit hati betul aku

fcl29 replied at 9-1-2015 11:55 AM
xde quotation ke masa nk renovate tu?

ada...

aku yang buat bajet dan kira2... sub tu org aku, sepatutnya dia tlg aku mereport dan uruskan hal reno rumah aku sebab dia dekat lagi dgn rumah tu..aku hanya turun sebulan sekali jer...

semua guna kredit term..

paham ker apa aku ekplen nie?

otai_g replied at 9-1-2015 12:10 PM
100% salah ko.

patutnya sblm renovate da deal harga siap2.

amboi..sejelepuk nak hempuk kat aku?

ko paham tak maksud bajet?

bajet tak semesti nya bajet ko ajer, bajet tu merupakan kira2 dan helaian kira2 (bukan secebis kira2 guna tangan ajer)

apa developer?aku tak mention pun pasal developer?lagipun developer tak buat reno lah...

rawahah replied at 9-1-2015 12:22 PM

kalau ko dah bagitau, lantak la dia nak caj 100 ...

ai sukalah komen u nie...ckp info and u paham masalah iols....

harap2 momod @juju_amin84 or momod @prettyuglybabe bagi u tachang..

dah... mmg aku kata capping 20k sebab bukan aku nak duduk kat situ pun.... tapi buatlah mana yang ada supaya nampak comfortable and liveable..

kalau ko dah bagitau, lantak la dia nak caj 100k pun, ko byr je la 20k. dah ko suh buat sekadar 20, pesal dia nak caj 40k pulak kan?
ekceli masa aku tgk bajet dia, (last dia inform 13k+ before naik mendadak..yang naik mendadak tu dia tak bagitau, dia suruh sorang lagi inform) aku rasa mcm nak turun kat site dan2 jugak.... next trip aku g site, aku kesian pulak tgk muka dia..sebab tu lah dari hati batu and attitude 'ah, lantak dialah...sapa suruh buat overbajet!huh!' aku terfikir balik...
2. pasal makan tu; patutnya kontraktor la pk duit makan atau gaji pekerja dia.pesal end user plak nak kena tanggung.kalau gitu, ko caj pulak kat kontraktor tu sekali makan rm80 X berapa org X berapa hari. biar padan muka.
ekceli aku terfikir nak cas sewa rumah + api+ air..kat diorang..mmg melampau hal gaji tu sebab aku tau diorang punya gaji hari mcm mana... dan ko bygkan, keja 19 ari, makan lebih seribu utk 6 org?makan apa tu??makan besar?

segala dapur aku jugak yang sediakan...(angkut dari site)

6. dia xde hati perut nak fikir masalah ko, pesal ko xtdo malam fikir masalah dia?
sebab aku imejin dia mcm bapak aku....org tua beb... tapi kadang2 aku hangen jugak dgn org tua nie...degil!

8.kalau boleh ko jadi cerdik sikit la.. jgn memanjang nak kena klepet
aku tgh carik jalan nak 'cekmet' dia la nie...kalo blh in win2 situation

rawahah replied at 9-1-2015 12:26 PM
sebatang pvc paip harga Rm10 lebih kurang untuk 20 kaki (1 kaki=RM0.50). kalau 7k tu; lebih kurang 1 ...

khen????

mcm aku tak tau pulak..tu rumah aku...aku tau la brapa besar rumah tu...mustahil pakai pipe byk sangat mcm tu...paip tu lurus pulak, mana ada bengkok2 or belit2 mcm wayar