CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: atira

[Jenayah] Ummah menggelupur apabila rotan mahu di jadikan kesalahan jenayah

Changa replied at 25-1-2015 09:16 PM
yang menentang ini semuanya stok2 yg pernha kena rotan, ibu bapa stok terrorist.
harus la sokong  ...

masa aku kecik kecik, aku pelik tengok kawan kawan kena rotan dengan mak bapak. ngeri .

Mak aku cakap, kalau ko tak dengar cakap, nanti bapak ko rotan macam tu. nak?

Pada aku, mak bapak yg suka merotan ni, tak cerdik dalam pendekatan psikologi menangani perangai anak anak.

tiada budaya pencegahan awal. Budak buat salah sikit sikit dibiarkan.

budak dah naik lemak, bila dah tak terkawal, rotan je lah penyelesaianya.

orang x reti kena rotan xda kahaq masa besaq..

i rasa amalan merotan ni diamalkan oleh ibu bapa yg mengamalkan parenting bercorak authoritarian, alaa yg jenih exam mesti capai sekian sekian, if not pang...dia rotan.

dan lagipun  ia belum diluluskan lagi...so ada lagi peluang untuk mengusulkan sesuatu

merotan dalam kerangka dan konteks tertentu ?

kalau begitu - dalam konteks disiplin sekolah ada implikasi tak ?
ke ibu bapa - je? kalau tak dibolehkan apa syarat syarat ?
dan boleh ke kita tahu siapa yg mengusulakan dan siapa membuat usulan ini?

fikrah dia macam mana?

hmm?

Saya tak setuju merotan Anak diianggap melakukan satu jenayah...kena bezakan undang2 merotan utk mendidik dgn merotan utk mendera.

Anak_Nogori replied at 25-1-2015 09:40 PM
Saya tak setuju merotan Anak diianggap melakukan satu jenayah...kena bezakan undang2 merotan utk men ...

yups, saya setuju, kena tengok sapa usulkan dan apa mainframe dan konteksnya , harapnya masa usul ini dibahaskan

kena ada

a) implikasi tang mana nak letakkan kriteria mendidik dalam mana pendekatan berlembut dan menggunakan  hemah tidak berkesan
b) jenis bentuk kesalahan
c) ada pengecualian dari tatacara agama tertentu  - DAN INI kena kerjasama  dengan pihak JAKIM atai IKIM
d) apa implikasi dari segi displin sekolah

i hope ahli parlimen yg berfikrah islam dan melihat sesuatu secara holistik - sila bahaskan dalam parlimen.

sebab nak buat sesuatu usula kita nak yg berkesan dan realistik serta komprehensif yg mengambil kira semua aspek.
kalau tak ambil kira aspek aspek tertentu then kena bahaskan.

ini baru nak usulkan bukan luluskan

so tak benar nak kata menggelupur
tapi kita faham pendirian fikrah golongan ' tertentu'.

Follow Us

mbhcsf replied at 25-1-2015 09:50 PM
yups, saya setuju, kena tengok sapa usulkan dan apa mainframe dan konteksnya , harapnya masa usul  ...

Ahli2 parlimen seharusnya menilai apa yg terjadi pada keluarga dari kelantan yg tinggal disweden dimana anak2 dipisahkan dari ayah, dari ibu, dari suami dan isteri...ini tidak boleh berlaku di malaysia.

Kalau setakat satu dua kes dera anak kerajaan mahu jadikan ianya satu jenayah..saya tak fikir itu satu tindakan yg betul...

Edited by mbhcsf at 25-1-2015 10:09 PM
Anak_Nogori replied at 25-1-2015 09:59 PM
Ahli2 parlimen seharusnya menilai apa yg terjadi pada keluarga dari kelantan yg tinggal disweden d ...

sebab tu bila buat usul ni - kalau ade collaboration dengan pihak

a) JAKIM or IKIM
b) persatuan guru guru
c) PIBG
d) pakar psikologi perkembangan dari universiti tempatan - input .

lebih nampak komprehensifnya

but then sebab tu yg nak membahaskan nantio kena teliti bebetul sebab implikasi.

itulah sahaja kot.

the 'fikrah' is important.

Edited by primemova at 25-1-2015 10:13 PM

Merotan bukan sampai tahap mencederakan dan mendera.... Kanak kanak ni attitude berbeza beza... Ada yg nakal, ada yg x dgr ckp, ada yg baik, ada yg senang diajar.... Mcm la korang ni semua baru lahir smlm... Dlm islam ada mcm mcm pendekatan... Terpulang pada masing2... Kalau dh liat sgt ckp lembut dan guna pendekatan touhing heart pun tak jalan, rotan adalah jln terakhir... Masa kecik boleh dirotan, bila dh besar nanti pandai2 la dosa dh ditanggung masing2 punyer buku.....bukan lagi atas ibubapa... Tinggal solat tu hukumnya dosa... Kalau allah akan hukum di akhirat, maka begitulah metaforanya di dunia ini kalau hukuman kalau tinggal solat... Kena rotan kalau liat nak solat dh ckp berpuluh kali pun tetap taknak solat.... Utk menggambarkan betapa solat itu penting.... Tak dinafikan bagi kanak kanak, menunaikan solat tu satu yg mereka liat nak buat... Tanya la mana mana kanak2 , melainkan mereka yg bersekolah tahfiz.... Kalau dr kecik tidak di tunjukkan yg tinggal solat tu satu perkara yg serious dan berdosa...  nanti dh besar masing2 meremehkan solat... Solat tu tiang agama

Edited by kbyne at 25-1-2015 10:13 PM

Tajuk menggelupur tu yg nak tergelak...mengelabah kot...tu pun tak tepat gaks...

Biasanye kat sekolah cegu yg bijak pakai pembaris jer...lebih efektif,sebab pembaris boleh buat murid cepat tersedar dan minat nak baiki diri...macam tu jugak kat rumah selain rotan masih banyak boleh guna kaedah lain...w.a.

Apa kaedah mendidik anak selain merotan unislamix ke? Kenapa nak kaitkan rotan dgn islam?

tak de maknanye sis..
sazali mcm tu bukan sbb tak dirotan..
sbb ia mmg tak didisiplinkan langsung oleh bapanye...

primemova replied at 25-1-2015 09:11 PM
Mengikut sunnah rasul agama kita... Sis ni saje duk mainkan isu nak jadi aran dh kenapa? Nabi muha ...

iya la tu..
suka sangat kamu tu memfitnah rasul kita yg penyayang itu

mbhcsf replied at 25-1-2015 10:06 PM
sebab tu bila buat usul ni - kalau ade collaboration dengan pihak

a) JAKIM or IKIM

Yup...saya percaya usul ini dibentangkan utk mendapat feedback dari rakyat..terutama dari badan2 yg kamu nyatakan.

Changa replied at 25-1-2015 09:16 PM
yang menentang ini semuanya stok2 yg pernha kena rotan, ibu bapa stok terrorist.
harus la sokong  ...

yg tak tahan nye.. kata mereka ni ....merotan atas suruhan agama..
sedapnye mulut cabul mereka tu kaitkan agama dgn sikap fetish merotan mereka...

Dulu2 kena kasut terbang dgn cikgu tak pernah mak bapak marah... dulu2 kena belasah dengan getah paip dgn bapak tak pernah kerajaan marah mak bapak... la ni cikgu takleh rotan, mak bapak takleh rotan. Habistu nak ajar anak ikut acuan mana pulak... adakah kerajaan cuba mempromosi ekonomi dgn meramaikan physocologi pula...

atira replied at 25-1-2015 10:39 PM
sedapnye mulut cabul mereka tu ...

Sekor bimbo kat sini pun dah fitnah merotan adalah ajaran islam.katanya

atira replied at 25-1-2015 10:39 PM
sedapnye mulut cabul mereka tu ...

malam malam ... daddy lak spank mummy ...

primemova replied at 25-1-2015 10:08 PM
Merotan bukan sampai tahap mencederakan dan mendera.... Kanak kanak ni attitude berbeza beza... Ada  ...

Masa saya disekolah rendah...saya pernah saksikan seorang anak org asli diikat ditiang rumah..disebat dgn ekor pari oleh ayahnya...berdarah2 belakang budak tu sampai kulitnya terkoyak dan bermandikan darah..semata2 anaknya bertumbuk dan mencederakan anak jiran sampai berdarah.

Masa tu saya tak boleh fikir adakah perbuatan ayahnya itu mendidik atau mendera...tapi lepas kejadian itu..budak tu jadi budak paling baik dlm kg saya...yg dimanjakan even jentik pun tidak..jd gengster kg.. adu kat ayahnya..kita pula dimarahi oleh ayah budak tu.