CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: GhostWalking

[Tempatan] Adi Putra - Genius Tak Diiktiraf

Edited by awanearisu at 4-3-2015 01:27 PM

kita pernah hadir ke salah satu seminar adi masa di ipt dulu. keluarga beliau dilayan sebagai vip.
malah adiputra sendiri berkesempatan berkongsi ilmu beliau.
sayang.  sokongan sebenarnya dah banyak.
pucuk pangkalnya sikap ibu-bapa beliau sendiri kalau beliau tersilap langkah.

kenapa sampai sekarang masih kekurangan dana untuk keluar belajar.
sedangkan banyak undangan diterima beliau suatu masa dahulu?
ditambah dengan 'perniagaan' ubat yang akhirnya diserbu KKM.

tambahan, kalau benar-benar genius, harap ibu-bapa beliau jangan biarkan adiputra hidup dalam tempurung. pergilah bercampur dengan genius-genius lain di Mensa.  Mungkin di situ banyak sokongan dan sumber yang boleh membantu meningkatkan lagi kehebatan beliau.

Malaysian Mensa

gi amek spm la dekkk..pung pang pung pang xdek dana nk masuk u.
kalu ko excellent spm dpt 17A mcm amalina rambut blonde misti berebut2 jpa, petronas, shell nk taja ko. nk monash ke, oxford ke tadak hal

leylapple replied at 4-3-2015 10:23 AM
yeker sebab takdak spm?

warga asing yang ambik degree, master PhD kat uni local pun takder SPM. ...

itu la pasal,org mesia ni hadap sgat dekat spm padahal nan hado je spm tu.harvard pon boleh terima budak 13 tahun masuk belajar,ni setakat uia kedekut tak bagi sijil.puii sgat pprt dekan

Changa replied at 4-3-2015 01:18 PM
kalau budak ada autism itu normally mereka akan ada at least satu kelebihan pandai secara abnormal ...

mmg..anak sedara aku salah satu cth autism..berbakat besar dlm komputer.xpandai membaca..xpandai mngira..tp bab komputer..reka2 guna software mmg pandai.tp kena ada org yg bijak utk.cungkil kepandaian dia.kalau x sia2.terbuang gitu shj.

awanearisu replied at 4-3-2015 01:25 PM
kita pernah hadir ke salah satu seminar adi masa di ipt dulu. keluarga beliau dilayan sebagai vip.
...

Oh ya. Adakah Adiputra ni member Mensa?

fire_place replied at 4-3-2015 01:13 PM
alamk..nk pm xtahu mcmne kat hp..

tp jiran aku cakap anak dia kat st.andrew's autism..dia ckp k ...

betul...kat mesia ni kebanyakan pendidikan khas bercampur.so kalo yg mild autism tu bercampur dgn yang agak kritikal takut nati die terikut2.doc yang treat anak i pun ckp gitu.tp paham2 jek la nak cari school with special needs kat mesia ni payah. yang gomen ada...tp i dok selidik2 mcm agak menghampakan. nak anto ke mainstream...i tgk  feedback parents yang da anto tu mcm menakutkan plak.anak i 6 tahun,asperger syndrome (mild autism) suke sgt melukis.umur 4tahun anak i da bleh membaca tp anak2 special ni kdg2 bile u suruh haram nye nak buat. tcer pun pening jugak nak treat die sbb tatau die phm ke tak

Follow Us
fire_place replied at 4-3-2015 01:28 PM
mmg..anak sedara aku salah satu cth autism..berbakat besar dlm komputer.xpandai membaca..xpandai m ...

di tanah air ada tak pusat asuhan kanak2 sebegini, silap haribulan anak2 sebegini lah yg boleh mnyumbang sesuatu kepada negara atas kepakaran mereka itu.
ataupun sis cuba join group2 parent ada kanak2 autism ini yg berpusat di negara2 maju kokesen?
sayang la sis kalau tak dapat pupuk dan asuh minat mereka itu sehingga betul2 berjaya sebab budak2 sebegini mmg elohim dah anugerahkan mereka untuk gifted dengan sesuatu cabang bidang.

ada yg gifted dalam melukis etc. tak tentu konsep bidang nya

fire_place replied at 4-3-2015 10:51 AM
tulah..aku kalaulah ada anak genius aku sanggup pindh ikut akak aku kat us sana.sbb kat us org dar ...

jdgn salahkan negara ..salahkan mak/pak budak tu mereka lah yg patut merancang hala tuju si guines ni.

Edited by Changa at 4-3-2015 01:38 PM
dodolgemok replied at 4-3-2015 01:27 PM
itu la pasal,org mesia ni hadap sgat dekat spm padahal nan hado je spm tu.harvard pon boleh terima ...

alahai sis yg bimbo, gimana nak bagi sijil kalau tak ambil exam a level?
a level bukan nya guna konsep CGPA sis.
mcm STPM masa dolu2 jah, lepas dua tahun or less ambil la exam a level itu.
tengok berapa A dpat.
si ingat harvard terima masuk tanpa ada apa2 ujian kah?
sis pegi klem sis genius lepas tu harvard terus terima sis masuk sebegitu tanpa ada apa2 bukti sis genius?
banyak la kecadak kau noks!!

ada satu blog ini juga menyenaraikan pencapaian adiputra dan kanak-kanak genius lain.

Malaysian boy genius and other geniuses.
1) Adi Putra Abdul Ghani (Born in Perak: 27 Jan 1999)
10-year old Malay boy mathematics genius. (Has 2 older siblings.)

Was reading today's news about him.  Havent heard of new geniuses here for a long time after the previous 2 (unfortunate) Malaysian geniuses.  Parents discovered his uniqueness when he was 4 years old and solved a mathematic question for his 10 year old brother.

-  Originally from Perak, has now moved to KL.
-  CEO of two companies (run by his mother) selling vitamins under the brand "Adi".
-   Invited by certain universities to lecture and charges RM6000 per lecture.   
-   He keeps track of foreign stock markets via the internet.
-   Interested in maths, physics, chemistry, biology, geography.
-   Stopped schooling (finds it boring) and studies at home. Dislikes reading books but likes to surf the net.
-  seldom eat rice, likes bread, chocolate milk, ice cream
-  does not eat egg yolk
-   Has a bit of  'six sense'? - was asked to help  locate a drowned child's body in a river. Drowned 18 days but couldnt find body. Adi told them where to search and body was found later that day.  Was also asked by police to help locate Sharlinie.  Went to Gombak, found the word 'media' written on the ground, but no sign of Sharlinie.  (As we all know she was found dead in a sports bag.)
-   Hopes to be a lecturer in Islamic studies.

Most of his inspirations come in the middle of the night. Active brains - dont sleep much.  He sleeps at 4am to 10am. From 12 midnite to 4am, he is most active, playing or doing his mathematics questions given by his father.  (He never do the questions in front of his parents.  Strange.)

UPDATE - May 3, 2011 :  
Wonderkid Ardi (now 12 years old) says its a burden being called a child genius. Learnt 8 languages and publishes mathematical formulae book.  Read news: click

We will wait and see how he turns out 10 years from now. While reading and researching about geniuses, it is better to be normal rather than 'genius' because not every genius will turn out to be like Einstein.
(BTW Einstein was not a good husband and father and his work comes first. His wife is also a genius but pity her. One son is schizophrenic. This story for another day.)
kredit untuk Gloria Jay Victor

seperti yang kita katakan, sokongan untuk beliau banyak sebenarnya.  Keputusan di tangan ibu-bapa. Jadi faham-fahamlah.

syamzana replied at 4-3-2015 01:33 PM
betul...kat mesia ni kebanyakan pendidikan khas bercampur.so kalo yg mild autism tu bercampur dgn  ...

macam anak buah aku..xnak pg sekolah mak marah..tp aku tanya baik2 knp lari sekolah..kenapa pontenh balik rumah..dia cakap apa..,'saya ni auntie kawan dgn budak istemewa(ko phmkn mksud anak sedara aku smpaikn ni..ko phm istemewa dia ckp mcmne) sy ni ok..sy boleh itu ini..tp sy xnak kelas mcmtu tu sy balik..sbb sy bosan.'

bis tu nak ckp mcmne..

Changa replied at 4-3-2015 01:37 PM
alahai sis yg bimbo, gimana nak bagi sijil kalau tak ambil exam a level?
a level bukan nya guna k ...

dah amek exam kat uia siap lulus lagi pastu xbagi sijil.cmne nak gi smbung blaja lagi sis?jgan bimbo sgat ponen tu

Changa replied at 4-3-2015 01:33 PM
di tanah air ada tak pusat asuhan kanak2 sebegini, silap haribulan anak2 sebegini lah yg boleh mny ...

mcm jiran aku ni mmg ada hntar anak sekolah tempatan sini dulu.tp dia ckp cikgu asik marah2..lepastu cara pembelajaran tu.skrg dia xsangka anak dia boleh berbahas n banyak kebolehan yg terserlah

bg aku kalau betol2 berkesan xda lah ahmad idham ke sapa pengarah yg sggup pindah johor nak anto anak sek autism kat singapore..sbb setahu aku kat kl ada satu..tp mungkin xtahu cara pengendalian.sbb singapore tu banyak pakar dr luar dtg.dan aku ada tgk wanita hari ini..sorg mak ni sggup bhenti keje,jual segala aset dia...dia pindah kat us..semata bg pendidikan anak dia yg autism.

mmg betol ckp ko..anak autism kalau didik betol2 leh jd pandai dr kanak2 biasa.

maybe adi takot.
what if budak genius tapi tak excel dlm spm?
that's y dia xnak amek..
who knows.
deep inside dia sndiri pn tau yg dia takla genius mn pn.
sekadar ada kelebihan dlm bidang tu sj.

fire_place replied at 4-3-2015 01:38 PM
macam anak buah aku..xnak pg sekolah mak marah..tp aku tanya baik2 knp lari sekolah..kenapa ponten ...

hahaa...betul.anak i xmo p school guling2.bile tnya kenapa tak xnak pegi, dia jawab imaan da pndai la reading n counting, i hate repeating same things  over n over (masa ni dia da pndai ckp.masa umur 4 tahun xreti ckp, angguk n geleng ja). kesian sgt tgk die struggle nak adapt ngan org2 normal ni.

axl_bach replied at 4-3-2015 02:55 AM
ceramah laa bleh wat duit....kurang2 dia wat ceramah di skolah2 bebudak lebih meminati Math dgn ka ...

mmg la ceramah leh buat duit..maksud aku nak habiskan masa remaja dia dengan ceramah je ke..dia pun patut belajar lagi, amek la exam apa2 buktikan genius dia tu..zaman sekarang semua org nak bukti..yang kantoi beli ijazah/doktor palsu pun belambak..tambah si adi ni terangan ngaku genius..

betul...kat mesia ni kebanyakan pendidikan khas bercampur.so kalo yg mild autism tu bercampur dgn  ...

sis kena lehat cerita hindi arahan amir khan pasal kanak2 autism ini then sis maybe akan menangis dan faham perasaan mereka.
dalam cerita itu pun anak autism ini gifted dalam melukis.

tajuk cerita akak lupa la pulok, tapi akak menetes air mata tengok cerita itu

yg ni tak genius ker?

Syamzana.. Sorry nak tanya.. Mcm mana nak test anak kita ada autism atau x

dodolgemok replied at 4-3-2015 01:42 PM
dah amek exam kat uia siap lulus lagi pastu xbagi sijil.cmne nak gi smbung blaja lagi sis?jgan bim ...

lulus berapa A?
tak payah nak tunggu sijil sangat, takkan UIA tak bagi slip result A level heshe?
guna la slip result a level itu untuk apply ke oxford pelbagai kalau dah dpt result cemerlang??

habis tu sis minta univesiti tunggu keluar sijil SPM dulu kah?