CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: endus

mari kita selawat keatas nabi

Edited by mnm77 at 8-4-2015 05:30 PM
ussopp replied at 29-3-2015 11:26 PM
selawat pula, adakah ia ada kaifiyat khusus atau bebas dari segi ayat....sy tiada jawapan mutlak....

....sambungan dari post yang lepas (agak lama dah...)

Perkara ni memang boleh dibahaskan.... pihak yang kata selawat itu khusus, ada dalilnya. Contoh dalam thread ni pun dah ada dalil, cara berselawat yang disebut dalam hadith. Masalahnya, persoalan adakah selawat itu ibadah khusus, seperti solat, atau ibadah umum? Hal ini kena dipersetujui dahulu sebelum menghukum bida'ah atau tidak. Kalau hal ini tak dapat dipersetujui kerana ada khilaf, maka yang lebih baik ialah berlapang dada, dan ikut cara yang dari Al-Quran dan Sunnah tanpa membidaah yang lain jika ia masih khilaf (yang masih dalam batas syarak).

utk selamat, sy anggap ia perlu ikut yg nabi ajar semata2.....sedangkan berdoa utk nabi, contohnya ya Allah kau kurniakan nabi kami tempat terpuji....
ya Allah bahagiakanlah nabi kami,

Ya saya setuju... untuk selamat. Sama macam ucapan salam... dah disebut dalam hadith bagaimana ucapan salam, dan ucapan salam cara itulah yang terbaik. Adakah wajar sesuatu ucapan salam yang baik, tetapi yang lafaznya berbeza dari yang disebut dalam hadith, maka dikatakan tak boleh disebut atau dikatakan bida'ah? Ia akan berbalik kepada: adakah ucapan salam itu ibadah khusus atau tidak...? Kalau dapat jawab yang ni, maka tentu isu ni akan jadi lebih jelas kan?

Yang terbaik, cara yang disebut dalam Al-Quran dan Hadith, dan bergantung samada termasuk dalam kategori ibadah khusus atau umum. Dan jika ia masuk kategori umum, dan masih dalam landasan syarak, sepatutnya tiada masalah. Kalau ibadah khusus, tiada kompromi dengan cara lain.

ya Allah redailah nabi muhammad....

adakah itu termasuk selawat?

Jika istilah selawat itu sebagai ucapan 'penghormatan' (umum), tiada masalah kan? .... selagi dalam landasan syarak.

Jika selawat itu dikira ibadah khusus, yang lafaznya tidak disebut dalam Al-Quran dan Hadith, tentunya ada masalah.

Betul tak?

sy tidak pasti......adakah ia sama secara syarak atau tidak, mod mnm tolong saya...

jikalau sy ingin selamat tentu sy pakai seketul.....salawat ibrahimiah....

lagipun, jikalau ditanya mana yg terbaik, takkan sy nak kata selawat rekaan yg terbaik...?

Jika tak pasti, eloklah hadkan untuk diri dan jika sampaikan kepada orang lain, bahawa yang terbaik ikut dari sumber Al-Quran dan Sunnah.

Saya pun nak tahu jika ada dalil yang mengkhususkan selawat itu sebagai ibadah khusus.

lagipun jika dah thu yg lain semua kurang baik dari selawat ibrahimiah, buat apa nak buat selain itu...bukankah?

Yang ni persoalan yang sangat menarik. Saya cuba kupaskan, bukan bertujuan untuk memberi lampu hijau supaya selawat boleh dicipta-cipta, akan tetapi sebagai keharusan yang tidak dibebankan kewajipan padanya, mengikut keperluan-keperluan tertentu, sekiranya selawat itu termasuk dalam hal yang UMUM.

Kita tahu Al-Quran itu Asy-syifa, ayat Al-Quran seperti Al-Fatihah dan ayat-ayat tertentu juga boleh digunakan sebagai ayat Ruqyah. Persoalan yang timbul, jika dah tahu, kenapa perlu lagi berubat, ikhtiar dan ber-DOA kepada Allah? Bukankah cukup guna Al-Quran sebagai Asy-Syifa? .... BUKANKAH?

Kita sebagai orang Islam tentunya setuju, yang TERBAIK, adalah dari Al-Quran itu sendiri. Akan tetapi kita berdoa ikut KEPERLUAN kita, berikhtiar ikut keperluan kita... yang ini UMUM... kan? Tentunya tak salah nak jumpa doktor, nak berdoa ikut bahasa kita tentang penyakit-penyakit tertentu... kan?

Berbalik kepada isu 'selawat'.... sekiranya perkataan 'selawat' itu sendiri diambil dari segi istilah UMUM, dan ikut keperluan tertentu yang tidak langgar batas syarak, sepatutnya tak timbul isu kan? Contoh selawat yang menyebut puji-pujian kepada Nabi sebagai 'penghormatan' yang ada kaitan dengan doa kita untuk tujuan syifa...

Akan tetapi jika istilah 'selawat' memang dikategori sebagai ibadah khusus, tentunya ada masalah kan? Maka ia berbalik kepada istilah 'selawat' itu sendiri..

Kalau 'A' ambil istilah 'selawat' sebagai khusus, tetapi 'B' ambil istilah 'selawat' sebagai umum, tentunya berlaku khilaf kan? Patutkah khilaf ini tidak dijelaskan dahulu sambil terima istilah 'selawat' ikut pandangan satu pihak saja? Jika tak dijelaskan, ia boleh menimbulkan perbahalahan berpanjangan hanya kerana isu istilah yang tak sama cara pengambilannya!

Saya pun tak dapat nak beri jawapan secara mutlak, maka saya ambil pendekatan berlapang dada dalam isu khilaf, sambil menyeru kepada Al-Quran dan Sunnah sebagai yang terbaik.

Saya juga nak tahu input dari ussopp.... mungkin boleh beri pencerahan dan perkongsian?

Edited by ussopp at 21-4-2015 07:28 PM
mnm77 replied at 8-4-2015 11:04 AM
....sambungan dari post yang lepas (agak lama dah...)

Perkara ni memang boleh dibahaskan.... pi ...

saya mintak maaf kerana lambat nak respon....sy akan respon ya nanti.....insyaAllah...

Saya baca nukilan Mod MNM lalu terfikir bahawa melayan pemikiran utk mencari jalan utk tetap berkreatif & berinovasi pada sesuatu yg para sahabat RA tanyakan dan telah dijawap oleh Nabi SAW adalah punca banyaknya klaim2 amalan2 baik yg kita warisi sekarang.

Bila ada yg menyanggah sesuatu amalan atas alasan tiada sumber dari Nabi SAW, akan ada pula yg akan mempertahankannya atas alasan yg pelbagai seperti adakah ia bukan ibadah khusus, atas niat baik, daif pun tak mengapa dll. Adakah keegoan dan tetap hendak menyebarkan amalan ciptaan telah melanda para agamawan kita?

Ketika hayat Nabi SAW, arahan adalah khusus utk mencatit wahyu sahaja. Hanya selepas kewafatan barulah hadis dikumpulkan. Apakah masalahnya kita sebarkan apa yg dari Nabi SAW sahaja dan menahan diri dari menyebarkan susunan2 ayat2 bacaan2 yg dikarang sendiri walaupun faedahnya diklaim mampu membalik dunia sekalipun.

Perawat alternatif pun dah mula jadi penyebar amalan2 inovatif ni. Ada yg mengajar dgn mendakwa baca ayat tertentu atau selawat syifa dgn jumlah tertentu boleh menghilang sakit gigi, sakit perut, terang hati, dpt hamil hatta boleh mengubat kanser. Bila benda2 begini turun kepada orang awam, penerimaan kefahaman jadi berlainan dari agamawan, lebih2 lagi masyarakat yg berkelubung dgn mistik dan kegerunan pada makhluk halus sejak dari dlm perut lagi.

Dan bila ia diteruskan, akan bertambah2lah lambakan amalan2 sedia ada yg mengguna ayat2 agama yg diklaim penuh dgn kebaikan, pahala dan keberkatan ALLAH, sedangkan ia diklaim tanpa autoriti wahyu, nak disangkal terlalu sensitif. Jenuhlah  nak menapis amalan2 yg berautoriti dgn autoriti Nabi SAW, autoriti mimpi wali, autoriti penceramah agama, autoriti youtube/facbook etc

Edited by ussopp at 23-4-2015 08:22 PM
ussopp replied at 21-4-2015 07:25 PM
saya mintak maaf kerana lambat nak respon....sy akan respon ya nanti.....insyaAllah...

Tak mengapa.... jika boleh bantu menjelaskan, sudilah kongsi.... take your time....

Edited by mnm77 at 22-4-2015 06:12 PM
AwgSagi replied at 22-4-2015 12:51 PM
Saya baca nukilan Mod MNM lalu terfikir bahawa melayan pemikiran utk mencari jalan utk tetap berkreatif & berinovasi pada sesuatu yg para sahabat RA tanyakan dan telah dijawap oleh Nabi SAW adalah punca banyaknya klaim2 amalan2 baik yg kita warisi sekarang.

Terima kasih atas pembacaan tuan. Saya hanya sekadar berdiskusi, dan saya juga inginkan kepastian dalam hal-hal yang saya bincangkan...

Saya rasa point tuan AwgSagi.... janganlah kreatif dalam hal-hal yang telah dijelaskan menerusi pertanyaan para sahabat. Sebenarnya saya pun setuju. Tujuan saya menulis ni bukannya untuk menyebarkan fahaman selawat boleh dicipta-cipta dengan sewenang-wenang, akan tetapi tujuan saya tulis supaya bersabar dari terlalu cepat menghukum tanpa menghalusi asas-asas yang dibenarkan syarak dalam isu selawat.

Bila ada yg menyanggah sesuatu amalan atas alasan tiada sumber dari Nabi SAW, akan ada pula yg akan mempertahankannya atas alasan yg pelbagai seperti adakah ia bukan ibadah khusus, atas niat baik, daif pun tak mengapa dll. Adakah keegoan dan tetap hendak menyebarkan amalan ciptaan telah melanda para agamawan kita?

Ada dua perkara.

Point yang saya cuba bawa, isunya BUKAN mempertahankan EGO para agamawan untuk menetapkan amalan ciptaan baru, isunya sejauh mana keharusan yang dibenarkan syarak, bila sesetengah pihak menggunakan 'senjata' membida'ahkan pihak lain kerana kekhilafan istilah 'selawat' yang diguna pakai.

Dan yang satu lagi, memang saya setuju yang terbaik itu cara Rasulullah, atau cara yang dijelaskan oleh Rasulullah, ini dah jelas. Timbul persoalan adakah semua cara sebutan yang bukan Nabi sebut, semua termasuk dalam kategori bida'ah dari segi syaraknya?

Ketika hayat Nabi SAW, arahan adalah khusus utk mencatit wahyu sahaja. Hanya selepas kewafatan barulah hadis dikumpulkan. Apakah masalahnya kita sebarkan apa yg dari Nabi SAW sahaja dan menahan diri dari menyebarkan susunan2 ayat2 bacaan2 yg dikarang sendiri walaupun faedahnya diklaim mampu membalik dunia sekalipun.

Point pertama,
Saya kurang setuju dengan kenyataan selepas kewafatan Nabi baru hadith dikumpulkan. Hadith dikumpulkan dan ditulis sejak hayat Nabi lagi. Cumanya ada waktu Nabi larang tulis hadith ketika mana ayat-ayat Al-Quran yang turun boleh disalah faham dan mungkin bercampur aduk dengan hadith. Larangan ini bukan larangan berterusan sepanjang hayat baginda.

Point kedua,
Memang sepatutnya kita menahan diri dari menyebarkan sususan ayat untuk amalan tertentu yang tidak bersandarkan Sunnah. Ini saya SETUJU. Namun, bila ada selawat yang susun katanya bukan dari Sunnah secara lafzi, adakah ia terus jadi bida'ah tanpa menimbang dalam neraca syarak? Tanpa mendalami apa itu istilah 'selawat'?

Bila kita dapat tahu ada pujian selawat kepada Nabi yang diucapkan oleh Imam Syafi'i (Rah), yang tidak disebut dalam hadith dari segi lafaznya, sudah tentu kita akan kata  yang terbaik itu seperti dari Hadith, TANPA MEMBIDA'AHKAN Imam Syafi'i. Adakah Imam Syafi'i begitu jahil dalam isu selawat?

Patutkah kita terus menyatakan perbuatan itu (selawat) salah, hanya sebab kita dapat tahu itu bukan lafaz yang disebut dalam hadith? Sehinggakan boleh menimbulkan tersebarnya kefahaman membida'ahkan perbuatan Imam Syafi'i? Tanpa kita sendiri memahami apa itu istilah 'selawat', dan sejauh mana keharusan 'selawat' yang bukan dari lafaz hadith, dibenarkan atau dikhilafkan?

Perawat alternatif pun dah mula jadi penyebar amalan2 inovatif ni. Ada yg mengajar dgn mendakwa baca ayat tertentu atau selawat syifa dgn jumlah tertentu boleh menghilang sakit gigi, sakit perut, terang hati, dpt hamil hatta boleh mengubat kanser. Bila benda2 begini turun kepada orang awam, penerimaan kefahaman jadi berlainan dari agamawan, lebih2 lagi masyarakat yg berkelubung dgn mistik dan kegerunan pada makhluk halus sejak dari dlm perut lagi.

Benar. Ini menjadi masalah. Dari satu segi, kita nak membendung kekreatifan manusia dalam amalan-amalan tertentu supaya tidak terjerumus ke dalam bahana bida'ah. Bila membenarkan lafaz-lafaz baru, timbul berbagai-bagai versi selawat.

Pada saya, walaupun ada banyak versi selawat, selagi tidak bercanggah dengan syarak, ia hanya sebagai pembukaan doa, dan tidaklah ia lebih afdhal dari selawat yang disebut dalam hadith.

Dan bila ia diteruskan, akan bertambah2lah lambakan amalan2 sedia ada yg mengguna ayat2 agama yg diklaim penuh dgn kebaikan, pahala dan keberkatan ALLAH, sedangkan ia diklaim tanpa autoriti wahyu, nak disangkal terlalu sensitif. Jenuhlah  nak menapis amalan2 yg berautoriti dgn autoriti Nabi SAW, autoriti mimpi wali, autoriti penceramah agama, autoriti youtube/facbook etc

Yang berautoriti sebagai amalan agama hanyalah sumber dari Al-Quran dan Sunnah. Yang khilaf dari Al-Quran dan Sunnah, diraikan pada had-had yang dibenarkan syarak. Mimpi, agak-agak, persangkaan, semua tertolak jika mahu dikaitkan dengan amalan agama.

Ikhtiar, doa dan cara pengubatan... ini bukanlah amalan agama yang khusus. Maka ada kelonggaran, boleh diluaskan skop caranya namun masih perlu disaring dengan Al-Quran dan Sunnah..... hal-hal yang khilaf kita serahkan kepada ahli ilmu untuk dibahaskan....

Kalau tuan kata doa merupakan amalan agama yang khusus, bermakna kita hanya patut berdoa sepertimana Nabi berdoa. Setuju?

Selawat pula? Adakah ia amalan agama yang khusus atau tidak? Adakah tuan rasa tak penting untuk ambil tahu? Dalam Kitab Ar-Risalah karangan Imam Syafi'i, ada tak lafaz-lafaz selawat yang dinukilkan oleh beliau?

WAllahu a'lam

Edited by ussopp at 23-4-2015 08:25 PM
mnm77 replied at 22-4-2015 05:17 PM
Tak mengapa.... jika boleh bantu menjelaskan, sudilah kongsi.... take your time....

saudara mnm....

sebenarnya,
sy nak jawap cara lain(bukan yg post ni) dan detail mengikut susunan yg saudara tanya...agar menjawap persoalan saudara...

tapi, tiba2 sy terbaca pulak kata2 tentang selawat dan rekaannnya....

lalu sy nak tulis di sini, tp sy akui, ia akan memeningkan lagi perbincangan ni kerana sy tidak menjawap mengikut susunan saudara...

tapi sy nak sampaikan jugak apa yg sy baca...yakni.....

katanya"""

jikalau selawat itu bukan ibadah khusus, maka apakata selawat yg direka2 yg banyak2 tu di masukkan dlm tahiyat awal...atau tahiyat akhir??

apa pendapat mod mnm?

Follow Us

Salam ussopp....

katanya"""

jikalau selawat itu bukan ibadah khusus, maka apakata selawat yg direka2 yg banyak2 tu di masukkan dlm tahiyat awal...atau tahiyat akhir??

apa pendapat mod mnm?

Yang saya faham, apa-apa amalan yang dimasukkan ke dalam solat, sudah tentu ia menjadi khusus. Maka selawat yang masuk dalam solat mestilah selawat yang khusus sepertimana yang disebut dalam Al-Quran atau Hadith, sepertimana yang Nabi amalkan atau yang Nabi ajarkan, atau setakat yang Nabi benarkan di dalam solat.

Selawat yang bukan dalam solat, inilah yang menjadi persoalan saya dan saya inginkan penjelasan.... kerana selawat BUKANNYA terbatas untuk dalam solat sahaja.....adakah semuanya dikira khusus, atau ia khilaf sebagai amalan umum (yang masih dalam landasan syarak)?

hah. Ini baru betul...
tengok 5 minit yg first sudah....
bagus ni...untuk menarik semua orang gitu.
Jangan kata bida'h pulak.(sarc)

12
Return to list New