CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 12384|Reply: 48

Beginilah hidup aku berlarutan

Salam sejahtera pada u all.Sy inginkan pendpt/cadangan dr kamu semua.Ingin luahkan masalah yang aku alami sampaikan kekadang rasa terlalu sebak.Hanya satu -satu nyer tmpat yg aku boleh luahkan tangisan adalah di bilik air.Aku berumur 29tahun dan mempunyai 2 org anak yg masih kecil lagi.Suamiku hanya pekerja kilang dimana pendapatannyer setelah tolak sumer loan pinjaman,insuran,byr tu...ini tinggal secipot jer untuk perbelanjaan rumah.Aku baru 3 bulan join kerja di tempat baru dan masalah yg kami berdua alami hampir sama...gaji sebulan setelah tolak tinggal sikit sampai nak roll perbelanjaan sebulan memang tak dapat.Terpaksa minta tolong dari mak aku..dah lah rumah pun tinggal sebumbung dgn mak,abang,kakak.Memang malu tetapi pe nak buat... kekadang rasa nak jer buat perniagaan tetapi ..perbelanjaan sekeluarga kami berempat pun payah nak tanggung tak leh nak roll untuk sebulan inikan modal permulaan.Idea memang ada tapi selalu tertangguh sebab ada mcm2 penghalang... baru 2 hari lps nak beli barangan dapur tetiba motor suami buat hal..dh lar motor version lama....brake problem..chain dh putus...tayar pancit... mcm mana hal!Suami suara nk beli motor baru sebab motor dia bikin hal..aku plak guna kete dia gi kerja..padahal banyak duit kena pakai.Aku dibelenggu masalah lagi...lepas satu satu timbul!rasa tertekan !Walaupun kami tinggal berempat dirumah ahli keluarga aku namun kami bkn tinggal free kat situ..kami bagi belanja kat mak RM400.Anak kecilku aku dah biasakan dia dgn susu mahal sebab atas arahan doktor...susu similac nyer 1 tin tahan tuk 5 hari.. anak sulung plak aku dah biasakan dia dugro.Aku dh bincang dgn suami kita susah cm mana skalipun ..anak2 dalam bab makanan jgn kita perlekehkan... sebab tu kami dahulukan dulu susu/pampers anak kemudian baru selesaikan hutang piutang keliling pinggang.
Aku nak beli rumah.... tapi hutang banyak... duduk sebumbumg dgn ahli keluarga aku kekadang boleh feel si suami tidak selesa... lagipun kami nak beli rumah mesti kena ikut flow..atleast biar kat tgn ada rm13k.
Masalah duit kekadang menjadi punca utama kami suami isteri bertengkar sampaikan kekadang buatkan i rasa terlalu sukar utk kawal emosi.

Edited by elmen at 6-3-2015 07:28 PM

adui.. sian uols.. tp iols nak komen lebih pun x pandai sgt.. cuma iols rase, cuba bincang dgn mak uols, kot blh kurang kan sikit duit bg tiap2 bulan.. kalo kurang separuh, RM200 lg blh cover barang dapo tu.. nak bg balance balik keadaan.. pastu, iols cadangkan.. uols buat la bisnes.. kalo xde modal, buat je dropship je dulu.. google2 nanti seller yg buat dropship.. yg paling penting, uols jgn menambah hutang sedia ada sbb sekali hutang payah sebenarnye nak kambus.. try adjust keperluan ikut budget..lg 1, usah ler gaduh laki bini sbb duit.. x cukup duit bukan bermakna x bahagia kan.. sbb gaduh sebenarnye mcm x selesai masalah pun, menambah kusut lg ade..

yg lain, serah la pg yg kuasa.. kalo ade rezeki lebih, seringgit pun sedekah la pada yg memerlukan.. boh dlm tabung masjid ke..iols mmg akui sedekah byk sgt bukak pintu rezeki..harap uols tabah..

Rate

1

elmen replied at 6-3-2015 07:14 PM
adui.. sian uols.. tp iols nak komen lebih pun x pandai sgt.. cuma iols rase, cuba bincang dgn mak u ...

Makasih Elmen ...sharing is a caring...

laki kau keje kilang tu ada spm ke ada diploma? ramai kawan2 aku keja kilang tapi gaji boleh tahan..shift kan..tapi itu la memang letih..suruh la laki kau riki2 kilang lain yang gaji besar sikit..dah ada pengalaman kan..

Aku pernahlah tengok rancangan Suze Orman, dia ni memang tere pasal financial. Ada family masalah lebih kurang sama ngan ko la. Apa yang dia nasihat supaya bayar hutang dulu. dia kata yang tahu milk tu mahal adalah parent tapi anak tak tahu, they just minum je. Selagi hutang tak habis apa pun x boleh buat dan bayangkan nanti anak tu nak pergi tadika ke sekolah dan hutang tak habis lagi bayar, lagi teruk. So nasihat dia habiskan hutang sebelum anak besar. Cari susu atau pamper alternative yang kurang mahal tapi sustain, TT boleh buat research, baca review atau study forum. Mesti ada parent yang ada masalah sama ngan TT dan maybe dia ada jumpa alternative yang murah. Just kena buat banyak research.....

Rate

1

Aku rasa ko kna kontrol bab susu..pampers pn mahal ke? Klau dh ajar ank terbiasa bnde mahal,nnt dh blh mkn memcm,lg byk rekues nk itu ini..aku pnh tgk org yg ada masalah financial tp bab ank,dia manjakn bab makan n toys tiap2 minggu beli..aku plk stress.lol

Follow Us
tt rancang perbelanjaan n live within your means..tiap2 bulan dpt gj allocate duit gj utk perblnjaan n cuba disiplinkn diri dlm blnja..

tt cuba bt biz on9@buat kuih tmbh2 da dkt nk raya ni..jual di kilang husbnd@tmpt kje tt..i rase jual kuih@kek ke xde la byk sgt nk pki modal..bole jugak cuba jd dropship..xde kne guna modal..tp tt kne cuba dulu..

Edited by syabee at 6-3-2015 11:33 PM

aku dulu pun pakai susu enfa2 bagai... tp bila kewangan terdesak, aku tukar ke dutch lady..

walaupun rasa terkilan,tp aku niat dlm diri janji anak aku tak putus susu... dr aku beli mahal2 susu, sekali duit

takde nak beli, tak ke naya... pampers pun sama..sejak aku bertukar susu, jimat dlm 300 sebulan...berjimat cermat...

tt... jgn tambah utang ko settle ajela hutang yg ade dulu.. bisnes nak buat. elok cari yg xde modal dulu. cam laki ko kerja kilang. kilang tu lubuk bisnes. ko jual ajela nasik lemak pon konfirm laku. ko buat kek ke kuih. xpayah nk attend kelas bagai youtube ke google belambak resepi.

kalo ko xsempat nak buat sendri. gi kedai dkt area tumah atau sedara ko yg niaga mnde makan laki ko tinggal amek order je kat kilang. n amek la komisyen sikit atas tu. kalo sebungkus nasi ayam dia amek komisen 50sen, 20bungkus dah rm10. rm10 kalo sebulan paling paling 250 la tolak hari cuti.

aku pun keja kilang. kami mmg muak makan kt kantin.. in shaa Allah boleh.

Rate

1

tt, kaka blingpun tak kaya, cukup-cukup utk hidup, bela anak dan mak. Cumanya tak ada hutang, sekadar expenses biasa. tt asyik ulang banyak hutang, banyak hutang...boleh tak listkan semua hutang-hutang dan expenses termasuk utk belanja makan minum...mungkin dari sana org-org yg arif di sini boleh beri cadangan utk manage hutang dan perbelanjaan dgn lebih bijak.

syabee replied at 6-3-2015 11:31 PM
aku dulu pun pakai susu enfa2 bagai... tp bila kewangan terdesak, aku tukar ke dutch lady..

walau ...

Terima kasih kekwn....sudi sharing pendapat.I rasa lega sikit setelah luahkan masalah kewangan yang aku alami.Sangat2 menghargai bantuan nasihat dr u alls..
Aku dah cuba sedaya upaya tuk adjust yg mana boleh..cuma aku blm putus asa lagi tuk berusaha.Susu anak yg baru berumur 6bln baby ni memg dr nasihat dan cadangan dari doktor tu sendiri jadi  aku ikut jer bagi similac disebabkan baby kecil ni ada masalah kesihatan sewaktu lahir baru 2minggu dah masuk wad disebabkan RSV tapi sehingga kini aku just teruskan jer bagi sikecil similac.Pampers pulak aku nak beli yg economic sikit lepas ni...hahhah buat masa skunk memg tuk sikecil i gunakan drypers tapi taklah semahal mane.Aku rasa sepertimana kekwn berikan idea wat bisnes x kira dropship ker ataw jual nasi lemak.. memg buatkan i terfikir dan memg nk move forward.. thanks kekwn...love u all muaxx

insuran sebulan byr berapa? utk org tak berapa ada duit, insuran ini dah consider barang mewah tau.
dari ada insurans baik jadi AGENT INSURAN.
dari bulan2 bayar insuran rm100, baik bayar susu anak. susu nie susah nak jumpa yang sesuai badan anak. ada orang, anak dia boleh minum susu murah.
ada orang, anak dia kena minum susu mahal. bergtg pada nasib lah.
pampers tu boleh dikawal kot kalau ko boleh ajar anak ko kencing/berak sendiri (usaha kena lebih)

sebelum kawen, kedudukan kewangan mcm mana? mmg sengkek ke atau stabil?
kalau stabil/boleh la-then, ko kena kaji balik expenses apa boleh dikurangkan, cara apa yang boleh menjimatkan perbelanjaan etc..etc..
maybe ko boleh kurangkan duit bagi kat mak. mak misti memahami kesusahan anak. cuma kena berterus terang la.
kalau sengkek seblum kawen, then takde apa boleh dikatakan..

aku rasa ko kena buat side business. paling laku makanan le.
kalau jual baju ke barang ke, itu ikut musim. takut ko kena keluarkan modal pastu barang tak gerak2. untung pulak ciput-tak boleh rolling.

Rate

1

Hana replied at 7-3-2015 11:13 AM
insuran sebulan byr berapa? utk org tak berapa ada duit, insuran ini dah consider barang mewah tau.
...

OH hana... aku rasa nak dengar soalan ko.Hmm sebelum kahwin ok jer status kewangan maintain biasa jer..tak lah susah sepertimana aku alami waktu skunk.Aku pasti aku salah satu pyebab kerana setelah aku berhenti keja pas consive pregnant tuk anak sulung ari tu..at first si suami tersayang ku...huhuhu boleh roll dgn pendapatannya yang sedikit untuk perbelanjaan...Setelah anak ku lahir jer..memg aku tak menafikan rezeki memg melimpah...walaupun aku tak kerja tapi kekadang ader jer duit tuk roll.Tetapi aku duk tumpang dgan mak,abang,kakak aku...tak manis jika aku tak bagi mak duit belanja.Lagipun selama setahun lebih aku duk rumah tumpang dgn mak.. aku sendiri perhatikan si suami tak selesa &banyak merungut lagipun perbelanjaan dah melebihi pendapatan sampaikan tak mampu nak byr duit kete.Permulaan itu ok jer...pertengahan dah mula dah ..jadi aku pun pergilah kerja pas bersalin...dengan matlamat nak kurangkan beban si suami..abis pantang complete jer aku terus dapat kerja.Selepas kerja tuk 2 tahun lebih tu mane boleh settle aku settle..tetapi tak dapat gak nak manage hutang kete,courts,pinjaman loan rhb aku dgn suami...sampailah aku pregnant tuk anak ke2...terbabas.Jadi aku ikutlah balik langkah sebelum ni...pregnant jer..memg aku lemah rasa malas takde tenaga dan memg aku tak boleh nak kerja jadi duk rumah jaga anak sulung aku.Anak sulung skunk dh masuk 4thn manakala sikecil baru msk 6bln baby...Aku skunk dah 3 bln join kerja kat tempat baru ni...gaji ok cuma masalah lain yg timbul..bencana alam tetap melanda kekdg..Aku mampu move forward... Happy dgn Cadangan dan nasihat u alls memg aku mencuba untuk keluar dr masalah kewangan ni secepat mungkin.

bertabahlah

Aku cadangkan tt jgn beli brg berhutang seelok2 nya beli cash.. Kalo x de duit pendamkan dl niat mcm nak beli brg kat courts.. Coz aku rs beli byran ansuran lebih mahal dr beli cash.. Hf,barang elektrik semua pakai apa yg ada je.. Ada org penah ckp kat aku setiap pasangan akan melalui zmn kesusahan.. Cuma sama ada bermula awal susah berakhir senang atau bermula senang ber akhir susah...

poyohabis replied at 7-3-2015 03:09 PM
Aku cadangkan tt jgn beli brg berhutang seelok2 nya beli cash.. Kalo x de duit pendamkan dl niat mcm ...

makasih...untuk info...memg betul sampaikan aku susah nak cari jalan kuar!Time wat pemesanan barang tutup mata wat keputusan skunk baru nampak...mak aii bunga dia memg tinggi giler...!!!tetapi yg pasti kesusahan ini pasti ada jalan kuar!

Crystal_Apple replied at 7-3-2015 03:26 PM
makasih...untuk info...memg betul sampaikan aku susah nak cari jalan kuar!Time wat pemesanan baran ...

brg2 rumah macam perabut ke brg elektrik ko jgn utang nak oi...sakit nak bayar. Lainlah kalau beli sbb ada business yg boleh dijanakan utk dpt more income. Court tu brg2 nampak cantik tp nak bayar sakit, same quality, same design beli kat kedai biasa, cash, ko boleh jimat beratus2 ringgit  

Tuela janganla beli perabot ke brg elektrik kt court tue.. aku insaf dah, last beli laptop.. utang harga brg kt court kalu dikira bole dpt 2biji laptop klu kita beli cash.. skg nie kalu nak beli pape perabot ke brg elektrik aku g survey harga pastu kumpul duit.. xpela lambat pun asalkan bulan2 xpening kepala nk bayar utang..

kita ajek rasa semakin sengkek  or miskin tapi, kat luar sana/reality, ramai orang kaya raya tau.
aku suggest, kalau ko ada interent kat umah, nak beli apa2, join fb group terpakai. search ajek lah apa2 keyword.
ramai orang nak jual barang. kekadang tu barang masih elok tau. jangan tak percaya.
baru2 nie aku pun jual barang elektrik. itu hadiah kawen. tak penah guna pun. peram lama sbb "sayang" + tamak punya pasal. Hand Blender brand philips. jual rm60 ajek. bertalu2 orang pm-nak tau. tapi aku selective sket,nak cod ajek. tanak pos2. im not seller betul2 yang gigih gi pejabat pos pastu tunggu gilliran. puii.

ramai lah orang nak let go perabot/etc terpakai. barang masih elok tapi harga secondhand. tapi, as buyer kena tengok elok2 lah. baru2 nie aku beli bekas tempat beras brand tupperware. lantaklah second value janji masih CUN + boleh diguna. kalau buruk, aku pun tanak.

aku baru join fb group jual beli novel terpakai. aku baru terhegeh2 nak tgk novel aku nak,  zappp..customer menyambar novel2 yang terhangat di tv skrg. ceh.

cmf_blingblings replied at 8-3-2015 02:36 PM
brg2 rumah macam perabut ke brg elektrik ko jgn utang nak oi...sakit nak bayar. Lainlah kalau beli ...

Ye...mesti2..kekwn!!! Sumer... nasihat/bimbingan/pendapat aku sangat menghargai.... rasa beban di hati kurang sedikit.
Ini adalah pengajaran tuk aku..first&last huhuuhu..no more hutang2 okay... lps ni memg tak lar aku nak bik brg hutang2 lagi sebab nyer hutang terdahulu pun lom selesai lagi