CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: maxim

Isu Merotan Pelajar: Surat Terbuka Kepada Yasmin Hani Daripada Seorang Guru

hmmm....

tapi nampak macam sentap sangat cikgu yg tulis surat terbuka tu .. tak proefsional laaa ... siap  sebut tak cukup kain bagai ..... takder kelas punya surat ...

sixret replied at 25-5-2015 07:44 PM
Just nak cakap saya team guru. Saya ibu kepada seorang anak lelaki. Saya dan suami sudah bertekad ak ...

Setuju dgn pandangan/pendirian cek... pokok pangkalnya bertindak bijak mengikut keadaan/suasana/keperluan. Guru yg bertanggungjawab tak kan merotan/menghukum pelajar yg bertanggunjawap dan bijak kan, begitu juga sebaliknya.

manjalara_01 replied at 25-5-2015 05:49 PM
hhmmm...

manja pun nak share..story..atas pengamatan sndiri..

I tak boleh hadam mak pak yg begini...sakit mato...sakit hati. Anak tu dibiar jer jangankan nk marah, nk tegur pun tidak. Betullah, mak pak leka dgn gadget. Kalau anak I di rumah pun, bising mulut I kalau ada yg tak kena...tambah2 kt tpt org. Anak2 buah belah I siaplah...kalau dia org degil I jerit terus kt situ. Lantak lah mak pak dia org nk terasa. Cuma dgn anak adik ipar I jer dok meredap, tp sesekali terkeluar juga tengkingan. Nanti my mother in law backing la cucu2 dia...I buat bodoh jer. Dh kurang ajar begitu masih nk back up. Tak faham...tak faham...

rotan utk murid yang nakal tu pkara biasa lah, klu dah elok bebudi bahasa bagai xkan cikgu nak rotan pulak.. myb mak pak dh didik dgn bagus dr umah

Aku ni cikgu..ajar skola menengah...sbnrnyer kaedah merotan tu lg baik utk didik bdk...tp bkn semua bdk kiter nk rotan..ade je yg dikaunseling..tp kaedah rotan tu masih relevan lg skrg..lagi2 nk mendidik bdk2 yg 40 org satu kls...sgt stress sbnrnye jd cikgu ni kalau xsbr..bdk zmn skrg bnyk yg xhormat cikgu lg da

Kenyataan Yasmin Hani itu tidak langsung berbau emosi malah bersifat 'neutral' dan positif. Kaedah yang disebutkan itu lebih kepada pendekatan kounseling. Berkomunikasi dengan anak murid dan juga ibubapa jika anak2 murid itu bermasalah di sekolah, menimbulkan pergaduhan, kerja sekolah yg tidak siap dsb nya.

Lagi satu, dengan kaedah Group Whatsapp dan sebagainya, kebanyakan sekolah sudah menggunakan aplikasi ini untuk berhubung dua hala Guru dan Ibu Bapa. Segala hebahan hal2 sekolah, segala pertanyaan dari pihak ibubapa kepada Guru Kelas dan Guru2 Matapelajaran yang lain juga dapat diajukan.

Guru Besar yg berwibawa akan sentiasa memantau hal komunikasi 2 hala ini agar Guru2 sekolahnya dan pihak IbuBapa dapat menafaatkan sepenuhnya hubungan komunikasi ini.

Saya bersetuju dengan Yasmin Hani. Lagi satu, jangan memandang PIBG itu sebagai sebuah persatuan biasa. Get the right person to act as wakil IbuBapa yg mampu dan boleh meluangkan masa utk kedua2 pihak yakni Ibubapa dan Sekolah.

Ibubapa yang bertanggungjawab dan sayangkan anak2 nya akan menghadirkan diri ke setiap perjumpaan PIBG yg diaturkan utk bertemu dengan Guru Besar dan Guru2 serta Ibubapa yg lain bagi membincangkan apa yg terbaik buat anak2 kita dan juga sekolah khususnya.

Saya sama sekali tidak bersetuju dengan Surat Terbuka Guru ABCXYZ itu. Langsung tidak menjelaskan kenapa beliau masih ingin kaedah 'merotankan murid' itu diteruskan. Keduanya, menyindir cara pemakaian Yasmin Hani dan kehidupannya adalah sama sekali tidak wajar.

Follow Us
dewimalam78 replied at 25-5-2015 06:14 PM
Apa nak jd dgn bapak2 skrg kan. Dok sibuk dgn wechat wasup kan.  
Bapak tu marah2 doktor n nurse  ...

all i can say is yes...mummys generasi skrg...can make a difference....
bile family same2 ade kat rumah...always...divide..keje2..rumah..sama rata...
x kira anak boy ke girls..treat them equal....as possible....give them equal responsibities...
it's hard..but it's worth it...

niat satu saje...when the boys grow up....jadi husband...naturally akan ade rasa tanggungjawab nak tlg wife kat rumah...etc...
sbb dari kecik lagi dah didik...sifat tolong menolong...in the family.....in a healthy environment....
lagi best kalau husband jenis ringan tulang...lagi la mudah anak2 boys..terpengaruh..dgn sikap mcm ni....

joey_mcintrye replied at 25-5-2015 10:36 PM
I tak boleh hadam mak pak yg begini...sakit mato...sakit hati. Anak tu dibiar jer jangankan nk mar ...

sayang anak xde batas...jadi la mcm ni....masuk kategori spoilt brats...usually budak2 mcm ni have trouble respecting other people...
tp biase la kan..kalau dah anak2 perangai mcm ni...org akan tgk parents....
x kan nak salahkan budak2..tu pulak.....tp mmg stress..kalau dlm family sndiri....

Sebut pasal rotan tp judge pakaian..x suke cikgu mcm ni.

Satu je nak cakap.. Pukul, rotan anak bukan sunnah nabi. Nabi tak penah pukul anak, atau murid dia.. apetah lagi nak jatuhkan maruah orang macam cikgu tu tulis dalam surat.

Yasmin hani walaupun camtu.. dia just bagi pendapat, dia tak attack any personal.
Cikgu tu attack personal. tak cukup kain la apa lah. hurmm...

Shame on you cikgu yang tulis surat.

Cara cikgu tu membidas berunsur self defence saja. Xmnunjuk ciri2 seorg yg bijak dan terpelajar. Apatah lg mnunjuk sifat toleransi guru terhadap masyarakat. Vikgu suruh yasmin jd cikgu? Sama seperti tindakan menteri yg suruh rakyat pg luar negara klu xsuka malaysia. Berbaur sgt negatif dan bodoh.

#Makakupuncikgu #tapiakubukanteamcikgu

iols xtau la majoriti di sini generasi xyz ke tak...iols nk bgtau bdk2 skrg ni xmcm bdk2 dulu.. masa iols junior studnt pnjat tembok lari skola..bila iols  senior kuar ikut pgr je..
skola mana2 pn sama mmg ada perangai yg hauk..yg mcm beruk pn ada..yg gangster..pontng skola..brgaduh cm nk bunuh..certain cikgu smpi tkot..
cikgu cm haram jadah pn ada iols xnafikn..cikgu yg suka menampar..iols x suka set2 cikgu cmni.. masa iols skola rendah dulu cikgu tu tampar iols hnya sbb brdiri je kt koridor.. smpi skrg skt ati nya ada.. sbb bodoh je dia nk tmpr iols.. iols bnci smua cikgu skola rendah tu.. iols hrp dia mndpt blsn keturunan.. iols sgt gmbira skola menengah iols..iols sgt di sygi.. smpi skrg cikgu2 knal iols jika terserempak..
bdk2 ni d bntuk dr ibu bpa dorg.. ada yg bntuk anak xblh d mrh lnsng..smpi jd anaku sazali .. yasmin hani ni skola srjkc lee rubber..cikgu kt skola tu smuannya pegang rotan..mungkin dia trkesan la kot.. tp cikgu skola tu xde la rotan tanpa sebab.. biasanya sbb xbuat ke skola je

Duta lover replied at 25-5-2015 05:10 PM
Satu lagi
manusia ni suka generilize
contoh?

me likey.

Lepas grad, ramai member ioll tak dapat kerja then end up masuk kpli, dpli bagai.
Lepas habis kursus sebuk buat drama air mata tanak kena posting. bosan. waktu apply, waktu interview kenmain semua sanggup.

lepas dah dapat posting tempat yang ok, komplen lagi kena hantar kursus. Yang tak dapat tempat ok, asyiklah nak tukar penempatan. Oang kerja gomen lain ada buat peel gini nak tukar bagai? yang kerja private ada peel gini? Cikgu je la peel gini. Siap buat drama kat FB , masalah rumahtangga salahkan kementerian pendidikan. chait. Komplen lagi kerja sampai kul 5 sebab kena jaga budak Ko-K.

Pastu kmplen lagi kerja banyak, jadi cikgu semua benda kena buat , jadi kerani, setiausaha, bendahari... etc.. like helooooooooo, org kerja lain takde kena kursus ke? org kerja private takde kena pegi outstation lama lama ke? Org kerja lain takde comittee job ke? diorang pun buat kerja kerani, jadi secretary club dan treasurer kat office.  Ingat orang kerja private just 9-5, malam rilek tak buat kerja ke? weeked pun kerja, dah la setahun cuti tak sampai 20 hari.

Overrated sangat cikgu2 sekrang, dari 100 yang jumpa baik ada la kot tak sampai 10 orang. Yang lain tau komplen je.
Tak percaya pegi la masuk bilik guru, sehari jadilah. Aku yang elok bercita cita nak jadi pendidik, terus rasa bosan nak kena kerja dalam bilik guru. Demotivated gile kerja kat bilik guru, bukan sbb murid tapi sbb komuniti cikgu tu sendiri.

Budak kadang2 kena rotan bukan sbb cikgu nak 'ajar', tapi lebih kepada sbb  nak lepaskan geram. Geram kat cikgu besar, geram kat penolong kanan, piap balun anak murid.
Kat sekolah aku dulu cikgu yang suka bagi physical punishment ni aku nampak ada masalah emosi tak stabil. Cikgu2 yang ajar baguih takde pun nak pakai rotan. Dia jeling je budak dah sedih dan rasa bersalah. Cikgu2 cemerlang sekolah aku semua jenis yang tak pukul. cemerlang je. Anak2 murid score bagus je.

Aku ada idea. ape kata cikgu yang ponteng kerja, cikgu yang bermasalah, cikgu yang datang lambat, cikgu yang tanda buku tak siap..... kita rotan juga?
Baru lah adil. hehe.

Bese set2 urban ikut cara barat
Psikology skill..
But skill tu bgs dan sesuai praktik utk anak2 yg tidak seramai murid2
nak handle murid2 yg ramai dari pelbagai bangsa dan kelas
mmg cikgu kdg kena psiko..
So sebelum ajar cikgu cmne nk handle budak ko kena siapkan diri anak2 dulu.

Pada yg bela yasmin hani ni tosah ckp lebih ah klu diri sendiri pon xde masa disiplin anak2.
igt antara punca anak2 skng jd liar, biadap sebab ibu bapa kurang beri perhatian dgn sibuk kerja.

lek , yasmin hani bagi suggestion je, yg duk komen baju die lam siap kutuk die berpendidiakn barat, ape cite. Nak berdebat stick to the topic la xyah la attack peribadi. Nampak sgt kebodohan cekgu ni.

Ni my opinion plak, nak pukul berpada2 dgn niat nak mengajar bukan sbb lepas geram, sbb ko install fear kat budak tu bukan respek, so kene ade balance.

dewimalam78 replied at 25-5-2015 05:02 PM
Yo la. Ai pun bgtau anak2 ai..tak payah la sibuk hal org. Senyap je or tolak cara baik. risau kl ...

Tu yg ckp bangang...ada anak yg tadika ckp b*** kt mak, kt tok dia lagi aku rasa nak tangan2kan mulut tu. Tp mak tu relax jer, setakat ckp kenapa ckp mcm tu? Huhuhu...aku yg rasa nk terbakar dada...kalau aku yg kena mcm tu siap la...keluar suara petir depan mak pak budak tu lagi aku berani...

Teenagers perlukan discipline. Jadi kalau mereka dirotan sekali-sekala bila buat kesilapan serious memang patut.

Aku pernah mengajar kat sekolah yang tak suka memarah and merotan murid - sekolah tu lebih suka beri counselling pada murid-murid yang nakal. Sekolah tu memang huru-hara discipline-nya. Murid-murid kurang ajar dengan cikgu, dengan kawan-kawan sendiri dan sebagainya. Banyak problem.

Buat penat je cikgu ni menulis surat. Isi hampeh. Siap personal attack pula lagi tu

tepuk tangan utk guru xyz.

hehehehe...