CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Munah_Sparta

Banyak Lagi Akan Dituntutnya – Aidil Zafuan

Santeira replied at 8-10-2015 06:46 PM
siapa yg meroyan?ko lah. siap tanya tak boleh ke edel bayar ansuran 300k. jangan nak konar baring  ...

hahahhh edel sendiri yg cakap dia tak mampu bayar 300k kan? so? benda logik je kot kalau bayar ansur tu sume orang mampu. does that mean aku karat? OMG!!!!! LOL!!!!!

armin replied at 8-10-2015 06:50 PM
aku karat rita? im not even her fans. mana posting kata iols karat rita? aku just kata biar dia na ...

tak payah la tak ngaku ko tu karat sampah. you are so emotionnally invested into the topic sampai sanggup personal attack org lain. kalau kau tanam diri ko dalam gunung pun aku boleh bau  sampah tu.

Santeira replied at 8-10-2015 06:46 PM
siapa yg meroyan?ko lah. siap tanya tak boleh ke edel bayar ansuran 300k. jangan nak konar baring  ...

San, i always love your comments. Selalu ada fakta and u study before you comment.

Yang lain duk terjah ja bekap sana sini guna emosi. Bosan gila baca.

Santeira replied at 8-10-2015 06:40 PM
sbb tanggungjawab bini kata ko bukan masak dan mengemas, abis tu apa tanggungjawab bini apa? menga ...

fakta apa? sah2 tak baca aku post kot pasal efatwa tu.. habis rakyat2 malaysia rujuk siapa weh pasal hukum-hakam? are u kidding me??? aku rujuk dari situ je.

and kau sebagai perempuan lagi la embarrasing.. tak tau tugas isteri apa. Dalam islam, tugas isteri hanya melayan suami dan didik anak SAHAJA. Yes, bila suami minta tolong boleh tolong. Tapi kau tanya aku tugas isteri kan? Itu sahaja. Yg lain2 adalah sebab kasih sayang ihsan dari isteri sebab isteri patuh cakap suami. Kau pergila tanya ustaz, senang. Aku cakap kau memang tak percaya punya.

armin replied at 8-10-2015 06:51 PM
hahahhh edel sendiri yg cakap dia tak mampu bayar 300k kan? so? benda logik je kot kalau bayar ans ...

the point is buat apa nak bayar banyak tu? dia tak wajib nak bayar banyak tu. apa reason dia kena bayar banyak tu? mahkamah tetapkan RM 30k. kalau ko cuma kena bayar 30k utk beli motor, ko nak bayar 300k?

Edited by Santeira at 8-10-2015 07:06 PM
armin replied at 8-10-2015 06:54 PM
fakta apa? sah2 tak baca aku post kot pasal efatwa tu.. habis rakyat2 malaysia rujuk siapa weh pas ...

aku dah ulas apa yg ko bagi tu. ada dua pendapat pasal tu, e-fatwa tu satu pendapat, ada lagi satu pendapat lain kata bini memasak dan mengemas tu wajib sbb ia dikira ketaatan pada suami. terpulang siapa pun nak ikut yg mana satu sbb takde firman dan hadith spesifik ttg perkara tu. fatwa dibuat melalui ijtihad dan ijtihad berubah ikut individu. laki ko minta ko masak dan mengemas,ko bagi fatwa tu ke?

Follow Us
Santeira replied at 8-10-2015 06:52 PM
tak payah la tak ngaku ko tu karat sampah. you are so emotionnally invested into the topic sampai  ...

OMG first time dicop karat. kau yg start meroyan dulu takleh terima apa aku cakap. Memang ada orang bodoh sombong macam kau ni. Point asal aku bila aidil kata rita tak buat kerja rumah masak bagai tu tak leh jadi point kat mahkamah pun sebab tu mmg bukan kerja dia. Pastu bila aku bagi fakta, kau meroyan.

aku bukan karats rita woi. hahahaahahhh serius dohhh Dengan Nama Allah aku bukan karats tolonglah paham lol

mzzenma replied at 8-10-2015 06:53 PM
San, i always love your comments. Selalu ada fakta and u study before you comment.

Yang lain du ...

tak koser aku nak jadi fan sampah nok mcm org takde otak. bila kita study tak mcm dorg, mula insecure pastu nak personal attack. nak guna good argument, jgn harap.

armin replied at 8-10-2015 06:59 PM
OMG first time dicop karat. kau yg start meroyan dulu takleh terima apa aku cakap. Memang ada oran ...

eh? ko yang quote aku dulu. pastu assume aku lelaki, pastu meroyan PA aku kata aku lelaki bodoh, post berkali2 pulak tu, nak konar baring pulak? kalau ko bukan karat dia buat apa ko nak PA2 orang nak bekap RR? adakah ko spesis kena tinggal laki?atau spesis malas masak dan mengemas pastu guna efatwa utk justify kemalasan?

Edited by armin at 8-10-2015 07:15 PM
Santeira replied at 8-10-2015 06:58 PM
aku dah ulas apa yg ko bagi tu. ada dua pendapat pasal tu, e-fatwa tu satu pendapat, ada lagi satu ...

sekali lagi, MINTA dengan TANGGUNGJAWAB tu benda berlainan. Sebab tu aku tak sentuh pasal permintaan atau suruhan suami. Aku cerita pasal TANGGUNGJAWAB. Sebab tu la kalau kau baca apa yg aku post dari fatwa kebangsaan tu, dorang sendiri terangkan yg bila suami dah sediakan semuanya iaitu nafkah, makanan(sepatutnya sediakan makanan yg dah sedia dimakan), pakaian, barulah suami boleh minta tolong/suruh dan isteri boleh tolong. Kecuali suami suruh bini buat semuanya termasuk pergi cari bahan2 masak tu bukan TUGAS ISTERI.

Jangan keliru tentang MINTA dan TUGAS ya. TANGGUNGJAWAB tu amanah Allah u galas sebagai suami atau isteri. SURUH tu bila suami minta tolong, dan u sebagai isteri TOLONG DAN PATUH PADA SUAMI.
FATWA KEBANGSAAN <--- BUKAK LINK NI KALAU NAK TAU LEBIH LANJUT
1) Tanggungjawab suami memberikan nafkah kepada isteri iaitu makanan, pakaian dan tempat tinggal. Makanan yang dimaksudkan ialah makanan yang boleh terus dimakan oleh isteri. Bukan menjadi tanggungjawab isteri untuk memasak. Namun, sekiranya suami meminta isteri memasak dan ia tidak bercanggah dengan mana-mana hukum Islam, maka isteri perlu mentaati permintaan suami.

2) Isteri yang enggan memasak tidak dianggap derhaka (nusyuz) dan tidak boleh menjadi sebab untuk diceraikan oleh suami.

3) Walaupun memasak atau mengemas rumah bukan tanggungjawab isteri, namun sekiranya suami meminta isteri melakukannya dan ia tidak bercanggah dengan mana-mana hukum Islam, maka isteri perlu mentaati permintaan suami. <<--BOLEH BUAT BILA SUAMI MINTA. AKU TAKDE CAKAP TAK BOLEH.

4) Suami tidak boleh memaksa isteri memasak dan tidak boleh memarahinya sekiranya isteri tidak mahu memasak. <---KALAU ISTERI TAK NAK MASAK TAK BOLEH MARAH

So sape2 yg nak cakap aku salah, KORANG SALAHKAN MAJLIS FATWA KEBANGSAAN LAH YA

Santeira replied at 8-10-2015 07:04 PM
eh? ko yang quote aku dulu. pastu assume aku lelaki, pastu meroyan PA aku kata aku lelaki bodoh, p ...

aku kata kau bodoh sebab aku dah bagitau fakta pun kau masih nak tegakkan benang kau yg basah. Aku dah sumpah dengan nama Tuhan aku bukan karat sebab ko kan tak paham2, aku just rasa sebagai perempuan/bekas isteri biarla rita dia nak tuntut berapa byk pun hak dia. Aku bukannya benci/suka rita pun lol

armin replied at 8-10-2015 07:09 PM
sekali lagi, MINTA dengan TANGGUNGJAWAB tu benda berlainan. Sebab tu aku tak sentuh pasal perminta ...

apa yg ko tak faham apa aku cakap? ada dua pendapat pasal tu. fatwa tu dibuat melalui ijtihad dan ijtihad berubah ikut individu. efatwa tu kata tak wajib, tapi satu pendapat lagi kata wajib berdasarkan satu hadith nabi dan pada Al-Baqarah 288.

ko faham? terpulang la ko nak ikut pendapat yg mana. dekat ereb sodi sanun, ada fatwa pompuan tak boleh drive.

fatwa bukan rigid menyebabkan ia jadi satu2nya yg betul, sbb ia hasil ijtihad manusia. apa yg ko tak faham? in the end, dosa pahala tuhan yg tentukan.

bila laki ko minta ko masak mengemas, ko tunjuk fatwa tu ke?

Edited by Santeira at 8-10-2015 07:19 PM
armin replied at 8-10-2015 07:11 PM
aku kata kau bodoh sebab aku dah bagitau fakta pun kau masih nak tegakkan benang kau yg basah. Aku ...

apa benang aku yg basah tu? setau aku aku bagi ko fakta berdasarkan firman. Tapi ko tak terbalas so last2 ko terpaksa PA org. itu mmg standard karat sampah. apa relevan pun dgn ko minta edel bayar 300k secara ansuran tu? mahkamah kata 30k, ko tak puas hati pasal apa?

Namun, sekiranya suami meminta isteri memasak dan ia tidak bercanggah dengan mana-mana hukum Islam, maka isteri perlu mentaati permintaan suami.

Kenapa royani tak taat permintaan edel suruh masak? Edel suruh masak babi ke?

Santeira replied at 8-10-2015 07:14 PM
apa yg ko tak faham apa aku cakap? ada dua pendapat pasal tu. fatwa tu dibuat melalui ijtihad dan  ...

Allah berfirman kepada para isteri yang membawa maksud: Isteri menanggung kewajipan terhadap suaminya yang wajib dilaksanakan dengan cara yang baik, suami juga dikehendaki melakukan kewajipan yang serupa (al-Baqarah: 228).

Ini bermakna suami isteri sama-sama mempunyai tanggungjawab terhadap satu sama lain. Itu je yg aku faham dari ayat tu. takde menyentuh specifically apa tugas2 suami isteri.

Bagi aku, apa yg diterangkan fatwa kebangsaan tu cukup simple dan senang kalau nak bagitahu pada lelaki2 zaman sekarang yg layan isteri macam orang gaji. Kenapa tak boleh terima? Sebab tak sama dengan apa yg diajar sejak kecik kan?

Aku tak tolak pendapat ko, tapi ko pun takleh terima apa yg aku bagi tu, siap cakap tugas isteri apa? Mengangkang je? Is that all wife can do? Zzzzzzzzzz!

btw kita nak cerita pasal rumahtangga aku pulak ke sekarang? No, my husband is very loving, dia yg tak bagi aku buat kerja rumah, tapi kitorang saling tolong-menolong buat kerja. Saling tolak ansur, sorang buat kerja tu, sorang buat kerja ni. Bahagi2. Dia tak layan aku macam orang gaji. Tapi bila dilayan baik, kita pun appreciate dan berikan yg terbaik. LOL! And dia tahu apa tanggungjawab dia. So far, no complain. Hehe.

fynnkakiblock replied at 8-10-2015 07:27 PM
Namun, sekiranya suami meminta isteri memasak dan ia tidak bercanggah dengan mana-mana hukum Islam,  ...

maybe sebab masa tu edel tak berduit dan royani yg kena hulur duit kat dia nak gi training.. rita lak tuntut nafkah dia kan, so i guess edel tak bagi nafkah, so tak wajib la masak tuk edel kalau laki tak kasi nafkah. nak masak pakai apa? pasir?

armin replied at 8-10-2015 07:27 PM
Allah berfirman kepada para isteri yang membawa maksud: Isteri menanggung kewajipan terhadap suami ...

bukan 228, 288.

“Dan para wanita mempunyai hak yang seimbang dengan kewajibannya menurut cara yang ma'ruf”.(al-Baqarah:288).

aku kata terpulang nak ikut yg mana satu. in the end, dosa dan pahala tuhan tentukan. tapi perempuan yg buat kerja2 tu tetap ada kelebihan di sisi islam. sbb tu nabi tak bagi fatimah tak ambil pembantu dan kemudian larang saidina ali kawen lagi sbb fatimah buat semua tu.

Santeira replied at 8-10-2015 07:18 PM
apa benang aku yg basah tu? setau aku aku bagi ko fakta berdasarkan firman. Tapi ko tak terbalas s ...

san... hal mask je dipebesarkan ... pdhal ada bnyak lagi hujh -
hujah lain yg dibentangkan yg x melayakkan 300k... jaja rumahtgga... xda pla yg hailait kihkih...

patut artis tu besukur .. semua org yg dia gaduh... xyg mbalas mcm dia... dia ja yg mnyalak xhenti2

Santeira replied at 8-10-2015 07:18 PM
apa benang aku yg basah tu? setau aku aku bagi ko fakta berdasarkan firman. Tapi ko tak terbalas s ...

Aku takde kata takleh terima, mana post aku yg kata aku takleh terima pasal ayat tu? LOL

Ko yg tak puas hati kot. Ko cakap 30k je yg rita layak. Kan aku dah cakap memang standard prosedur mahkamah mintak sebanyak mungkin tp tak semestinya dapat. Penat gak ulang point nak kasi ko paham. Aku cakap pasal ansuran tu sbb logik la,  sape je mampu bayar lumpsum banyak tu weh?? nak suruh aku ulang lagi ke. Common sense kot. Aku rasa ko yg karat.. karat edel. Kemain tak habis2 kata aku karat rita. KAH!

armin replied at 8-10-2015 07:29 PM
maybe sebab masa tu edel tak berduit dan royani yg kena hulur duit kat dia nak gi training.. rita  ...

Masa bahagia tu royani cakap edel mmg ringan tulang membantu buat kerja rumah n jaga anak, edel tak berkira. N edel minta royani berhenti berlakon sebab dia mampu tanggung rita tapi rita nak hidup mewah biasalah retis. Rita tetap nak berlakon sebab edel tak mampu tanggung kehidupan mewah rita. Bila dah tak bahagia cakap semua dah sebaliknya.

Tolong bagi fatwa n firman pasal kewajipan berbuat baik dgn keluarga mertua boleh tak? Tq