CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: virgomal

- S E G A L A_ M A C A M_ P E N Y A K I T -

matz_rockz This user has been deleted
Originally posted by deaf4ever at 7-5-2004 11:55 PM:

korang semua mesti selalu dah biasa dengar ayat ni....

satu mak bapak jaga sepuluh anak, takde hal punya.

sepuluh anak, jaga satu mak bapak, pun tak larat.

deaf very emotionally draining to the family...i kenal someone, adik beradik nak lepas tangan tak mau jaga mum dia orang yang kena stroke...then he and his wife selalu jugak clash pasal nak jaga mak...sedih ye.

Originally posted by matz_rockz at 8-5-2004 05:41 AM:

deaf very emotionally draining to the family...i kenal someone, adik beradik nak lepas tangan tak mau jaga mum dia orang yang kena stroke...then he and his wife selalu jugak clash pasal nak j ...

mak ai??  kesian ah aku dengar...:cry::cry:

benda2 cam gini boleh jadi kat sapa2 pun, dorang ingat dorang muda sihat sampai bila2 ke? besok tua pun nanti sama jugak...
kadang2 tak payah tunggu tua pun dah teruk sakit. bedridden sapa2 pun bleh kena...

lagipun ish sedih ah aku.. dah tak boleh taip pun, mak bapak tu jaga dorang dari dalam perut lagi,

stroke memang rabak , especially kalo severe punya..., pampers etc..
semoga family ni dilindungi Tuhan. Amin.

yang ada senility  nyanyuk.... pun teruk jugak....
baru mandi, lepas tu dikomplen belum mandi lagi,
baru lepasi makan, jumpa orang luar, komplen " orang tak kasi aku makan "

so kena banyak bersabar la bila hadapi time2 gini....:cry:

Originally posted by virgomal at 2004-3-12 14:12:
jom cerita sikit pasal penyakit  kronik/ tak kronik yang pernah korang alami selain dari demam flu biasa...
- camner keadaan korang time tu?
- sampai dok hospital tak?
- selain jumpa doktor a ...

tig ada asthma since baby.. inherit from mother.. my mom till now... all my 3 bro ada.. tig masuk spital year 2001.. my lungs doc kata bengkak... then demam then susah nak bernafas dahh.. tekak masa tu jgn cakap la.. tak leh nak cakap lagik dahh... (cam SARS gitu tapi tak la) then doc soh masuk spital.. tig siap tanya kat doc.. "kalau tak yah boleh tak?" hhaha... dah nazak camtuh pon tak nak masuk spital gik.. end up masuk jugak.. almost seminggu... every 4 hrs nurse datang bagi nebuliser.. seksa jiwa dan raga.. pas tu ok dah la.. now nie kena jaga abis...

then 2nd kronicnyer penyakit is tig allergic to seafood... so easy i cant eat seafood... hehhe.. kurang la cholestrol... ahaks...  allergic to seafood is due to the asthma... coz of asthma tig dapat atopic dermatitis... skin prob..

then now maybe developing sinus!!... arghhh....

Originally posted by tig_cun at 8-5-2004 10:12 PM:

tig ada asthma since baby.. inherit from mother.. my mom till now... all my 3 bro ada.. tig masuk spital year 2001.. my lungs doc kata bengkak... then demam then susah nak bernafas dahh.. tekak ...

few years back kan, ada sekali tu kerja ngan kawan ni. Dia bilang dia ada asthma. Tapi saya ingat tak serious la...

sampai satu malam tu dia telepon saya midnite, dia bilang besok dia tak masuk keja...dia nak gi jumpa GP. So ok la, tu jam dia belum tidor, tengah buat projek kerja.

Besok pagi betul dia tak datang, tapi tengahari gitu dia telepon saya cakap dia warded.

Rupa2nya, pagi tadi, asthma dia menjadi2, dia terus turun blok carik teksi, rush pegi hospital...sampai je, terus refer ICU. Dia lagi boleh cakap ngan saya, kalo dia lambat carik teksi...mungkin dia dah habis.

Dia kat hospital seminggu lebih, kesian tengok dia...tapi pasal dia ni geng "kepala hotak ingat kerja" dia cakap dia gunakan ubat steroid untuk cepatkan dia sembuh supaya boleh discharge...

jadi tu la...mungkin pasal dia stress sangat sampai kena asthma attack yang serious...

Matz..deaf.

korang ckp pasal orang tua kena stroke....
bikin aku nak jawab ah kat korang... aku pon eh time sekarang ni
ader mak mertua yg duduk dgn aku...tapi since dia kuar hospital dah lebih 2 bulan.... dia tak terus hidup kat rumah aku, tapi dok ruma anak dia kat sebelah blok aku sini... mak mertua aku ni kira sakit tua, dia dah tak boleh jalan seperti biasa... dok kat wheel chair jer.. jalan dari dapur balik kat bilik tamu.. terus mengah

Originally posted by virgomal at 13-5-2004 10:43 AM:
ader mak mertua yg duduk dgn aku...tapi since dia kuar hospital dah lebih 2 bulan.... d ...

mana ah sambung nya?  :hmm::hmm:

Follow Us
sabo ah ni... aku penat ah...

meh sini dengar akak ko citer.... ehem....ehem........

as long dia tak duduk samer aku, aku rasa life lebih lega ah.. syyyyyyyyyyyy... ni mukan bermakna aku halau dia ke haper ke.. cuma keadaan yang bikin dia tak bleh duduk samer aku.. sebab tarak orang mau jaga dia... kalau time sihat oklah.... tinggalkan dia sensorang, no hal punyer...

aku really respect anak

gitu ah ragam manusia kak V

orang2 dulu kata satu mak bole jaga berpuluh anak

tak tahu la kalau 1 anak boleh jaga 1 mak tu

kekadang Loli tgk my dad yang tgh sakit2 kaki terasa kesian pulak..walhal Loli dgn dia dah lama tak rapat...dulu lagi teruk gaduh sampai dia tak nak walikan Loli lagi..sedihnya hati time tu..majuk panjang sampai tak cakap pun dgn dia..

mintak2 bila kita dah tua esok kita ni taklah menyusahkan anak2...independent.

ps : kak V tanya sikit, apesal lama baru nak sambung..jauh ke toilet tu :nyorok: :nyorok: nyorok:

Woit....

hapo ler kamu ni tanyer soklan sensitip ni...
uish... malu aku nak jawab kat sini...
satu瞡yer penyakit batu karang ialah tahan kencing
ni ah... bahayer woo... selagi boleh buang... kita buang...:lol
lama ke cepat ke.... terserah pada kuantiti air yang kita minum...
banyak minum... banyak ler kuarnyer... tak minum... erk...
jgn harap aku berenti berporem....:cak:

erk sambung sat......

Loli... naper tak pi urut

Originally posted by virgomal at 14-5-2004 03:18 PM:
hapo ler kamu ni tanyer soklan sensitip ni...
uish... malu aku nak jawab kat sini...
satu瞡yer penyakit batu karang ialah tahan kencing
ni ah... bahayer woo... selagi boleh buang... kita buang.. ...

Errr...ok...too much information....

OK... kat bawah ni aku terima dari email... tak ingat tahun berapa... pernah gak aku amalkan. Tapi tak lama sebab asyik terkucil jer...

Diseases cured by Drinking water

6 glasses of water (1liters). Without spending on medicine, tablets, injections, diagnosis, Doctor fees, etc., just by drinking pure water, the following diseases will be cured. You can never believe before practicing. Let us see the list of diseases being cured by this therapy.
1. Headache
2. Blood Pressure / Hypertension
3. Anemia
4. Rheumatism
5. General Paralysis
6. Obesity
7. Arthritis
8. Sinusitis
9. Tachycardia
10. Giddiness
11. Cough
12. Asthma
13. Bronchitis
14. Pulmonary Tuberculosis (T.B.)
15. Meningitis
16. Kidney stones
17. Urgently diseases
18. Hyper acidity
19. Gastro-enteritis
20. Dysentery
21. Rectal Prolapsed
22. Constipation
23. Hostorthobics
24. Diabetes
25. Eye diseases
26. Ophthalmic Hemorrhage & Ophthalmic (reddish eye)
27. Irregular Menstruation
28. Leukemia
29. uterine cancer
30. Breast cancer
31. Laryngitis

How to do this water therapy?

1) Early morning after you get up from bed (without even rushing your teeth) drink 1.50 liters of water i.e., 5 to 6 glasses. Better to premeasure 1.50 liters of water. Let us all know that our castors termed this therapy as "Usha
Paana Chikitsa". You may wash your face thereafter.

2) Here it is very essential to note that nothing else - neither drinks nor solid food of any sort - should be taken within 1 hour before and after drinking this 1.50 liters of water.

3) It is also to be strictly observed that no Alcoholic drinks should be taken the previous night.

4) If required, boiled and filtered water may be used for this purpose.

Is it possible to drink 1.50 liters of water at one time?

To begin with, one may find it difficult to drink 1.50 liters of water at one time, but one will get used to it gradually.

Initially, while practicing you may drink four glasses first and the balance two glasses after a gap of two minutes.

Initially you may find the necessity to urinate 2 to 3 times within an hour, but it will become normal after sometime.

By research and experience, the following diseases are observed to be cured with this therapy within the indicated days as below.

Constipation 1 day
Acidity 2 days
Diabetes 7 days
BP & Hypertension 4 weeks
Cancer 4 weeks
Pulmonary TB 3 months

Note:
It is advised that persons suffering from Arthritis or Rheumatism should practice this therapy thrice a day, i.e., morning, midday and night, 1 hour before meals - for one week; and twice a day subsequently till the disease is
cured.

How does pure water act?

Consuming ordinary drinking water by the right method purifies human body. It renders the colon more effective by forming new fresh blood, known in medical terms as Haematopaises. That the mucous folds of the colon and intestines are activated by this method,is an undisputed fact, just as the theory that new fresh blood is produced by
the mucous fold.

If the colon is cleaned then the nutrients of the food taken several times a day will be absorbed and by the action of the mucous folds they are turned into fresh blood. The blood is all-important in curing ailments and restoring
health, and for this water should be consumed in a regular pattern.

We make an earnest request that the above method should be read and practiced carefully. Please spread this message to your friends, relatives and neighbours - it is a great service to the cause of humanity.

Originally posted by virgomal at 13-5-2004 10:43 AM:
ader mak mertua yg duduk dgn aku...tapi since dia kuar hospital dah lebih 2 bulan.... d ...

tengah cakap pasal stroke / angin ahmar ni, aku ceta sikit experience aku nengok a love one hadapi stroke dari peringkat sebelum , sedang dan selepas kena stroke ni..

- bila kita jumpa doktor pasal apa2 pun, dia mesti ambil pressure kita kan?
so bagi orang2 tua, mana2 yang doktor tengok tahap tinggi, doktor akan label mereka sebagai " high blood pressure sufferer " dan kasi prescription ubat.
- so kalo korang atau elders in the family dah kena prescription, anggaplah ni sebagai serious matter.
- terutama kalo generasi orang lama, dorang mana paham ni semua, mungkin ok la, mula2 bersemangat makan ubat tiap2 hari, ataupun pasal kesian ngan anak2 ke penat2 bawak pegi doktor, so dorang makan, lepas tu start malas.
- Ada pulak rajin makan, bila stok habis, dah mula makin lambat pegi klinik ambik stok baru... makin ada gap timing dia sampai mentaliti ni akan terbit kat kepala mereka " ala.... aku ambik ubat ni, aku tak ambik ubat ni sama je.... ala....ni semua ubat modern, dulu orang kampung takde doktor, sihat je..."..

so dorang pun dah buat bodoh walaupun mereka dilabel sebagai pesakit high blood pressure...

nanti ah sambung, jari2 cramp.:dia:

dah urut jari dah..:dia:

so stroke ni datang, bila high blood pressure kita makin shoot naik, dan akibatnye ada blood vessel/nerve kat otak kita rosak/meletup... ( sorry ah, ni apa aku paham tentang sakit ni ).

jadi bila stroke ni datang...lain2.

Aku ada dengar rumah orang lain, stroke victim ni terus cam terkulai gitu, dah tak bermaya terus...maybe separuh badan dia terus paralyse atau seluruh badan cam lumpuh...
Ada kalo kena atas katil atau tengah duduk, kira ok jugak, tapi kalo ada tengah mandi kat bilik air licin, atau tengah jalan bawah blok, kalo kena serang, bila jatuh tu hentakan kat kepala teruk woo..

kalo kita nampak gini, reaksi kita terus panggil ambulans kan?

Tapi ada kena pulak sikit2, cam tiba2 sengal separuh badan, atau nak jalan dah tak kuat kaki sebelah, atau angkat pinggan dah tak kuat,
ah yang kena sikit2 ni cam minor stroke ni, ada take it seriously, terus pegi hospital,

tapi ada pulak, lagi boleh hegeh2....relaks macam takde apa2....

so kalo relaks cam takde apa2, lagi boleh cakap " ala besok ah jumpa doktor " ah ni yang kes problem...

Pasal besoknye, dah terduduk atau terbaring, serangan stroke tu dah teruk, korang imagine la, badan kita separuh hidup separuh mati...
kalo kena stroke otak kanan, seluruh kiri kita habis dan vice versa...so kira kalo jalan pun, dah cam one legged man la...pasal kaki kiri dah habis la . takde daya.

so tu jam baru rush hospital, terus warded, doktor mesti confirm mengamuk punya...pasal dorang mesti heran simpton semalam kelmarin dah nampak tak kuat, tapi masih hegeh2 lagi, lain la kalo pesakit tu secara mendadak stroke sampai terus paralyse.

so kalo dah kes gini, kalo warded dua minggu pun dah kira bagus la...

siksa wooo..  at least kalo yang kena separuh badan tu, masih jugak kita tahu walau eg kaki & tangan kiri dah rosak, tapi sebelah kanan masih ok..

yang kesian kalo the whole body kena, cam gini, cammana nak pegi toilet?

pasal pada aku, as long as kita boleh take care of ourself in the toilet, boleh mandi sendiri, ni dua benda, kita patut bersyukur kat tuhan..

so that time teruk ah....kalo nak pegi toilet, kita kena pimpin, pasal half the body is gone...tapi syukur pasal lagi half masih ok, jadi at least, setakat mandi, atau basuh diri sendiri, masih boleh buat in privacy, kita tunggu luar, dah settle, kita pimpin dia balik pegi katil.

So ni part, hospital ada therapist la...
datang, tiap2 hari exercise, tengok exercise dia torture la...
mungkin kita tengok senang la, angkat tangan , henjut kaki, tapi kat orang tua dah kena stroke, cam torture rabak...

tapi therapist cakap senang je " ko nak baik ko kena buat ni semua exercise" mudah2an, kita dapat retrieve penggunaan seberapa yang boleh...At least kalo dapat recover 50% of normal strength pun dah syukur dari terus 0% kan?

so lepas nak masuk tiga minggu semua dah ada improvement, boleh jalan sendiri, pakai tongkat...  slow cam mana pun tak kesah...janji boleh diri dan move about. Cuma pegi bilik air je kena jaga pasal licin.

Tangan satu tu tak kuat takpe...kalo dapat ikat kain sarung sendiri, dah bersyukur la.

so lepas tu discharge. balik rumah.

so balik rumah,

paling important, bilik air.

korang kena tengok bilik air ok tak untuk pesakit mandi, buang air, ambik wuduk.
so mungkin korang plan ah, cam aku, aku beli je kerusi plastik yang majlis orang kawin pakai tu tapi ada arm rest punya $15. So boleh duduk kat bilik air dan mandi pakai shower head.

So kat rumah, tak boleh malas ah, ada time kosong takde kerja ( memang takde kerja la cuma sampai waktu solat je kan ), selalu buat exercise...

at same time, pegi ah jalan2 kat korridor ke, bawah blok ke...

slow cam mana pun tak kesah, tapi mesti independent...

walau jalan dan macam senget cammana pun, nampak katun pun tak kesah. Asal pesakit tu ada freedom, dia nak gi mana pun dia masih boleh pegi...
Dia boring kat rumah, dia nak gi mana pun dia boleh pakai baju sendiri, keluar sendiri walau slow cam hapa pun tak kesah... pasal independence very important.

sebab tu pada aku, kalo stroke patient, tak boleh kasi manja kecuali kalo the whole body dah severely damaged ( bedridden ) atau kedua2 kaki dah tak function.
Other than that, please avoid wheel chair. Lagi orang tu tak gerak2 kan muscle dia, muscle dia makin layu dan terus give up, dan ngan tu hilang independence dia untuk buat sesuka dia..

Tak lupa jugak, selalu ah doa kat tuhan, mintak diringankan beban pesakit..

Originally posted by virgomal at 14-5-2004 02:10 PM:
sabo ah ni... aku penat ah...

meh sini dengar akak ko citer.... ehem....ehem........

as long dia tak duduk samer aku, aku rasa life lebih lega ah.. syyyyyyyyyyyy... ni mukan bermakna aku hala ...

Ni ceta pasal arwah ni....  yang tadi tu lain ni lain la...

arwah ni memang masa hidup dia, ramai sedara mara, berebut jemput arwah tidor rumah memasing..
ye la ada teman, arwah pun dah tua, sebatang kara.

tapi bila arwah kena stroke, tiba2 takde sapa2 yang come forward.

so temporary tu duk kat rumah aku ah...

so korang bayangkan la....
mandikan baby, ah cam gitu la....air taruk kat besen....tak bleh ensure sejuk sangat, kena stabilise temperature

kena bawak pelan2 ke bilik air mandi kan.
bila time makan kena suapkan....  
korang tahu perkataan Lost World tak? ah begitu la arwah tu kadang2.. Lost World, diam je.... pasal dah severe stroke kat kepala dia... walau kadang dia boleh cakap2 sikit..
cuma syukur la, dia masih boleh signal bila nak gi toilet, bila kita tanya. So tak yah pakai pampers.

wa cakap la... tu jam aku tak kesah ah.... bila aku ada kat rumah tolong buat2 benda ni semua...

tapi bila arwah tu dah takde, aku dah fikir balik, boleh nangis ah....

pasal tak tahu besok giliran kita tua cammana...atau mungkin kita belum sampai umur 60 ke atas kita dah kena lalui benda sama pasal accident ke apa ke..

ni tadi aku jumpa member aku ah, dia ceta pasal blood dia baru early 20s accident motor teruk....kesian woo....wa tengah syok2 makan tu Delifrance punya sandwich dan tak boleh telan ah...pasal story touching sangat..
nanti aku ceta kat korang ah....kejap lagi ke besok ke

ni jari wa sakit la..

hmm... bercakap pasal stroke nie... my dad penah sekali... masa tu tig tengah la nak amik SPM ( malaysian nyer xm) dia kena subuh... masa tu dia hentak hentakkan kaki dia kat atas katil.. at 1st my mom ingat tig yang buat camtuh... sekali je bila dia masuk bilik tengok my dad nyer bibir dah senget sebelah.. tangan kiri dia cam dia genggam kuat.. kitaorg panic la jugak.. dia dah tak leh nak cakap sangat.. then sib baik selang beberapa umah tig ada tukang urut from indonesia... panggil dia pepagi tu... paksa my dad jalan from his room to the hall... masa dia kena urut tu tig rasa cam nak nangis... menjerit dia.. after dah urut tu thari baru anta gi hospital... then warded la... alhamdulillah... dah buat fisio and all.. now nie dia dah leh jalan cam biasa... cuma kaki kiri dia sampai skang nie kebas jeee...

cayang my dad!

DEAF!!!

the first 4 posting kau tu macam ko lecture aku jer...
naper pulak aku terasa yer..:hmm:

oit... ko tak bleh sabar ke sampai aku belanjer ko delifrance tu...cheh...

k....... cara kau buat kat arwah tu samer jer macam kawan keje aku kat sini
arwah ayah dia tak kena stroke tapi lepas satu sekali dia terjatuh kat masjid, dari situ terus dia mulai sakit

Originally posted by tig_cun at 2004-5-15 01:39 AM:
hmm... bercakap pasal stroke nie... my dad penah sekali... masa tu tig tengah la nak amik SPM ( malaysian nyer xm) dia kena subuh... masa tu dia hentak hentakkan kaki dia kat atas katil.. at 1st my ...

tu lah tig... tu kalau ader orang sekeliling yang perihatin... lagipon ur dad kena tu sudden sangat... syukur ia berlaku kat rumah... n ader orang pulak tu.. tapi for those yg amik lewa jer hal ni...uish...