CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 10750|Reply: 72

risiko berhenti cepat

Edited by bravocharlie at 8-3-2018 12:43 PM

salam.ni cerita psal adik aku sdri.

dier berhenti kerja di sebuah tmpat dengan notis xsmapi seminggu..keje teknician jak tp dlm surat offer lter mesti 3 bulan bg klu nak benti.
die behenti atas sebab

1. tmpat keja dia hnya dia sorang sahaja yg bkerja..bos dia asyik push die wat keje,pdahal die sorang.die tertekan..xlrat.bos die kedek skit nk mengaji pekerja lain wlu ade pembantu yg tak tahu sgt skil2 keje teknician nih..

2. tempat kerja dia jauhhh dr tpt tinggal . kos ulang alik +  tol dlm 500 sebulan pdahal gaji ciput lebeh jek.. so die rase tak berbaloi..dan die hari2 anto bini anak die ..so balik mlm2 buta bru smpi umah...so penatt uolss..

so die behenti dengan bg notis xsmpai semingu ..(pekerja seblum ni behenti cmtu jek boleh je bos die wat tak tahu) tp adik aku dpt surat dr bos die , iaitu surat saman ganti rugi gaji 3 bulan iaitu rm6000. ko rase?adik aku bgtau,die mcm xcaya bos die wat cmtu sbb masa kerja adik aku buat jek ape bos die surh buat...benda xptut pon die buat wlu bukan skop kerja adik aku...bos die mcm xpuas hati kt adik aku..yelah..bos ckp tinggalkan keje cmtu jek...huhu..tp sapa suruh ko hire staff pngalamn sorang jek kan?

AND THEN

adik aku gaku salah..die jenis lurus..die wat behenti bg surat pon kene hentam wlu xsmpai 3 bulan..die tak sggup kerja katanya dngan duit abes ke minyak tol..die gaku slaah die...ingt bos die leh consider lah apa la..tp bos die nye ego ckp itu ini..n ckp JUMPA DI MAHKAMAH..
so nk tnya..

ape procdeure nye yek?
dpt surat mhkhamah tu bile?pastu kene naik mhkamah trus ke?mhkamah mcm mhkamah btol tu ke?sapa ade pengalaman?pastu bayaran mcne lak?

FYI
BOS die ade salah laku, n tak buat sesuatu as a bos...

so adik ni geram nk jek repot tp tkot jd membesarkan keadaan...

korang tlg lah..sapa pernah kene..die just nk tau..step by step jek...

kejamnya. mohon rakan2 bantu. ni kes orang dizalimi. usahakan solat hajat, doa, lepas tu buat aduan PPIM. mereka akan bantu. nak2 lg azmi yusuf, dato lawyer yang memang2 tak boleh tengok orang dizalimi.

Dia ada dapat surat mahkamah ker tak klu dah dapat susah sikit la tapi klu tak dapat pegi jahanam ler

Satu kes kat tempat keje aku ni budak tu berhenti tak cukup notice 2 bulan tapi tempat adik TT keje cam cilaker jer notice 3 bulan..  

Budak meols ni blah gitu so HR tak puas hati gi le buru budak tu rupa2 nya letter Of Demand tu selagi tuan punya badan tak dapat kes tak boleh diteruskan -klu salah sapa2 boleh betulkan statement aku sebab ni bos aku yang cerita- budak tu pun pandai bila surat nak diserah dia lari2 sampai last company aku tunggu dia depan pintu pagar tempat keje baru dia dengan support polis baru le dapat tapi lepas dapat keputusan budak tu bayar 2 bulan pastu tak payar yakde apa pun kene.. aku difahamkan patut nya company aku kene bagi warning kat pesalah...

Edited by sarahmirza at 8-3-2018 10:34 AM
buragazz replied at 8-3-2018 10:17 AM
Dia ada dapat surat mahkamah ker tak klu dah dapat susah sikit la tapi klu tak dapat pegi jahanam le ...

Company i sekarang pun kena bagi notice 3 month kalau nak berhenti kerja.
Kejam ke? Tak kot sebab awal2 dah di bagi tau masa interview & tertulis masa nak sign appointment letter.

Utk kes adik TT ni, susah nak kata dianiaya jika semuanya dah tertulis dalam surat.
Yang kasihannya, dia rasa dia kena buat banyak kerja, stress, terasa workload tak berbaloi dengam gaji yang diterima.

Biasalah, mana2 company pun... kalau kita performed dengan jayanya, boss pun suka dan kita la harapan dia untuk buat banyak kerja berbanding staff lain.

Jujurnya, sebagai bos kecik yang ada 4 staffs di bawah jagaan, ada staff yang jadi pilihan utama I buat kerja urgent.. I mesti  minta dia buat sebab tau, kalau bagi B misalnya, lambat. Bagi C, banyak tanya itu ini tak faham, bagi D, oh dia kerani..  So tiap tahun la A dapat rating tinggi utk PMS.

Company adik TT keje tu ada legal department ke?  Gila kedekut punya bos. Experience technician sorang jer nak kena buat mcm2. Adik TT tu dah brp lama keje kat situ? Dah konfim ke? Amboi ikat 3 bln notis tu dah tahap level manager tau.

Btw dulu i lg jahat, i x puas hati dengan bos yg asyik kerah tenaga pi sana pi sini i penat. I dpt job baru i bg notis 24 jam jer. Small accounting firm. Pastu surat sampai rumah mintak i bayar balik gaji or jumpa kat mahkamah. Epf i pun ada bln yg diorang x bayar langsung n lambat bayar. Tak der apapun lah sis sampai hari ni dah almost 7 tahun.

Nak  heret ke mahkamah tu byk procedure nya and very costly to the company. Kalau company kecik2 tu i dont thnk so diorang berani. Mebi saja gertak jer tu. Tapi kalau big company tu mungkin yer kalau kes tu serius.

sarahmirza replied at 8-3-2018 10:32 AM
Kejam ke? Tak kot seb ...

Company meols klu technician sebulan jer klu exec baru 2 bulan... tu yang meols terkojot bila tech 3 bulan..

Follow Us
buragazz replied at 8-3-2018 10:40 AM
Company meols klu technician sebulan jer klu exec baru 2 bulan... tu yang meols terkojot bila tech ...

Company i, kerani, driver pun 3 bulan notis sis.

Huhuhu

sarahmirza replied at 8-3-2018 10:42 AM
Company i, kerani, driver pun 3 bulan notis sis.

Huhuhu

Oo gitu... lama gak ekk

kalau dah notis kena tiga bulan, ikut je la tiga bulan..
kalau tak nak ikut, then bayar balik 3 bulan gaji..
simple as that..
so pilih la.. tunggu tiga bulan or bayar 3 bulan..
kalau dah setuju bayar balik 3 bulan gaji, then bos tu takde hak nak halang pekerja berhenti..
tapi sebelum tu, sila check agreement letter..
kalau ada state syarat berhenti macam tu, then kena ikut..
kalau tak ada syarat berhenti 3 bulan segala, then bos tu tak boleh buat apa..
kalau dia nak teruskan saman, awak cakap je awak akan mengadu ke pejabat buruh..
silap-silap dia balik yang kena saman nanti..

ada kawan saya.... notis 6 bulan.. lagi hazab..

CiliPadiSedap replied at 8-3-2018 10:14 AM
kejamnya. mohon rakan2 bantu. ni kes orang dizalimi. usahakan solat hajat, doa, lepas tu buat aduan  ...

ye mmg adik silap tp jgn lah smpai bwak court..stel luar sudah..tp bos die lupe kot..yg adik aku ni tahu kerja3 hitam die ..pstu tak potong kwsp/socsp (xingt yg mana satu)..

buragazz replied at 8-3-2018 10:17 AM
Dia ada dapat surat mahkamah ker tak klu dah dapat susah sikit la tapi klu tak dapat pegi jahanam le ...

bos di bg gmbar surat kt email ..surat tu leter head sykt dia bukan mhkahh...pastu cmne step strusnye yek?

sarahmirza replied at 8-3-2018 10:32 AM
Kejam ke? Tak kot seb ...

ye mmg adik silap tp jgn lah smpai bwak court..stel luar sudah..tp bos die lupe kot..yg adik aku ni tahu kerja3 hitam die ..pstu tak potong kwsp/socsp (xingt yg mana satu)..

iwan007 replied at 8-3-2018 10:36 AM
Company adik TT keje tu ada legal department ke?  Gila kedekut punya bos. Experience technician sora ...

compny kecik..ade tehcnician sblum ni 2/3 org tmsuk adik..tp ramai cabut..sbb gaji ciput kot..n sblm ni warga asing jd techincian...die xde dept legal..just hr jek... mmg adik slah tp die kene pk ape adik i buat...contoh mcm ko wat keje cleaner,pstu bos surh p masak lah,.p buat keje kerani la...saggup?tp adik aku sggup buat semua sbb die kata bos die ade jugak tolak ansur... (and yes aku pon tgk sblum ni adik aku selalu cite bos die byk tolak ansur spt dtg lmbat , cuti selalu (sbb yg munasabah), bos die bg duit minum etc (tp potong gaji)..ni semua kebaikan bos die..tp tu lah..bos die mcm kedkut jek nk hire lagi sorg staff...yg die amek pkerja as membantu yg xtau pasal techinican...so cmne adik nk wat keje dengan belambak2 tu sorg2?
bila adik aku jelaskan semua ni kt bos die..bos die leh nafikan..malah maki2...adik aku yg jntan tu masa jupe aku , berair mata die...yelah..nk kene bayar rm60000 pstu tak sgka bos die leh kata mcm3....smpai die nk rpot sprm sbb bos die wat salah laku dulu...ermmmm

prettyuglybabe replied at 8-3-2018 11:10 AM
kalau dah notis kena tiga bulan, ikut je la tiga bulan..
kalau tak nak ikut, then bayar balik 3 bul ...

kalau dia nak teruskan saman, awak cakap je awak akan mengadu ke pejabat buruh..
silap-silap dia balik yang kena saman nanti

mcm sis ckp kt atas...die da p gadu..tp org pejabat buruh tu mcm leweh jek...i p teman aritu p pejabat buruh...ckp "kene terima la saman tu..tp leh bincang2 gan majikan nti bila dpt surat" org tu ckp...so cmne lah...i yg nk tye step by step pon jd spoil sbb pegawai yg die interview tu mcm leweh..mcm penat kot..tah lah...hermmm ....tp pretty rase apa step setursnya yek?

sy just nk tau step step..

1. dapat surat (mahkamah/company kerja) pstu? g pejabat buruh kene soal siasat ke ape?pstu naik court mcm mahkamah btol2 tu ke ape? pastu if adik xdpt bayar mcm mana la kisahnye?ke masok lokap ke?pstu cos guaman semua tu cmne lak?

bravocharlie replied at 8-3-2018 11:41 AM
bos di bg gmbar surat kt email ..surat tu leter head sykt dia bukan mhkahh...pastu cmne step strus ...

Tu surat dari syarikat kot... klu LOD mesti letter head peguam syarikat...

bravocharlie replied at 8-3-2018 11:51 AM
si ...

pergi pejabat buruh minta officer lain incharge..
kalau masih sama, then cari agensi untuk buat aduan pejabat buruh tak membantu pulak..

company tu akan kena nanti, adu dkt pejabat buruh, i pernah ada experience berhenti 2 day notice walau dlm agreement kena bagi notice 3 months, tp i deal dgn boss i, its mutual thing, sbb time tu i dah nak kahwin sbb lepas kahwin i mmg nak relocate, i nak berhenti a week before kahwin, tp sbb time tu mcm2 nak kena handle, and i ckp dkt dia nicely, its better for him to lepaskn me mutually so heol did that.

company tak nak deal dgn pejabat buruh, lagi2 company mcm uoll stated, unless company tu a huge one dan ada all the documentation, ok je, tp nmpk gaya mcm tak terurus, silap2 dia yg kena denda

lilpurplelady replied at 8-3-2018 12:22 PM
company tu akan kena nanti, adu dkt pejabat buruh, i pernah ada experience berhenti 2 day notice wal ...

yeke ?aritu g pejabt buruh dah..pegwai tu ckp nti dpt surat,adik i kene dtg....aku mcm tkjut gak...xkn tros naik mhkamah...sy tye pedpt cmne nk menghadapi situasi mcm ni, die mitk segala surat..pstu die ckp " kt surat ni dah tulis 3 bulan...so majikan mmg ade hak nak mitk gantirugi 3 bulan
nti awk dtg la sini balik bincang gan majikan bila dpt surat tu " << ni pegawai bruh tu ckp..lebih kurang la ayat gitu..xsbijik pon
so how?ehh pening acik haa