CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: HangBuah

Perlu ke ada anak ramai? Jangan jadik mak bapak yg SELFISH!!!

Mcm wany tinggal kat rumah flat. Adik-beradik 6 org. 3 lelaki n 3 pompuan. Ape yg wany rasa dari kecik sampai ke besar duduk bersama-sama 8 orang serumah (termasuk anak n parents). Sangat tak selesa. Dan wany rasa mak ayah wany tak berlaku adil kat kami adik beradik. Wany masa sekolah darjah 6 dah start tolong orang berniaga burger kat pasar malam. Dptlah RM4 semalam. Dgn duit tu wany guna untuk belanja sekolah.  Lepas tu mak cik jual nasik lemak kat pasar mintak tolong wany jual kuih dgn nasik lemak kat gerai dia. So bermulalah kehidupan sebagai penjual nasik lemak....seronok tu memang la seronok..tapi berniaga tu lebih kepada nak dpt duit utk sara diri sendiri. Yelah..adik beradik ramai. Abah cume keje menukang rumah. Mak tak keje. Duit belanja dapat masa sekolah rendah 40 sen. Sekolah form 1 n form 2 bawak 50 sen. Itu pun pakai duit sendiri. hasil dari jual nasik lemak. Pastu duit yg lebih2 tu bagi kat mak buat beli gula, susu, dll.

Masa tu Wany dgn adik pompuan wany berdua keje jual nasik lemak dari darjah 6 sampai la habis sekolah. Dlm pada kami sekolah menengah abah sakit pulak. Dia x boleh nak keje. Pastu terpaksalah mak  pulak keje cuci pinggan kat rumah  mak cik nasik lemak tu..Dptlah gaji RM7 utk belanja harian. Mak bawaklah adik bongsu wany umur 5 thn masa tu ikut dia. Sedih betul bila kenang balik saat2 susah dulu.

Banyak lagi citer sedih. Tapi alhamdulillah...wany dan adik2 mampu jugak la jadik orang yg berguna walaupun x de belajar kat Universiti. Sekurang-kurangnya jadik anak yg baik.  

Tapi bila adik-beradik ramai, dok pulak kat rumah flat yg 2 bilik. Bayangkanlah bilik yg kedua mak dgn abah tido bersama2 barang2 yg abah x nak pakai tapi x nak buang. separuh bilik penuh barang yg abah simpan.  Bilik kami kat bilik yg first tu. Kat situ  nak tido, kat situ nak salin baju. Kalau mandi tu siap2lah bawak baju yg pakai sekali masuk bilik air.

Rasa mcm..kenapalah adik-beradik ramai...mak dgn abah x pikir ke kesusahan kami...dari situ wany ambik iktibar kalo boleh biarlah wany ni mampu dari segi fizikal dan mental untuk menambah bilangan anak ni...

Rate

1

MANSTIR
  beringatlahkawan.. anak yg sorang(atau dua tiga) belum tentu dapat menjaga ko...sekurang2nya dalam ramai2 anak ko, ada sorang yg sanggup menjaga kosehingga akhir hayat dan ke siratun mustaqim....
bagi yg tak pernah tgk org sakit eloklah selalu ke hospital..tgk camneanak2 org menjaga org2 tuanya, susah senang... nabi pon pesan ingatmati sebelum ajal.
ingatan utk aku, isteri dan anak2ku dan manusia sejagat
  ...
MANSTIR Post at 27-12-2010 02:05

Saudara MANTSIR ada bercakap isu orang NGO tidak IKHLAS.
Saudara MANTSIR nak beranak ramai2 sebab nk cover tukang jaga saudara ms sakit/tua nanti?
ini tidak ikhlas  - sebab saudara mengharapkan balasan atas titik peluh saudara membesarkan anak-anak.
Anak-anak adalah amanah Allah, saudara sepatutnya menjaga amanah tersebut dgn ikhlas & tanpa mengharapkan sebarang balasan.  Beranak ramai-ramai, dgn harapan ada sorang yg akan membalas duit ringgit kita ...  ini tidak ikhlas.

hahahaha,tu yg susah tu anak ramai tapi x mampu nak jaga,konon kata rezki utk anak tetap ada walaupun kita x mampu,BETUL tu rezki anak mmg ade walau ko beranak seramai yg mungkin x kisah pun yg penting larat ke nak cari rezki utk anak2 yg ramai tu,mampu ke,rezki x dpt bergolek yg penting kena usaha,mampu ke nak cari nafkah utk anak2 yg ramai,kalau kaya xpe ini xde ape2 harta pastu ade hati nak anak ramai.last2 masuk bersama mu,rata2 kalau nengok org miskin kebanyakan dari diorg anak ramai sebab masing dah set kat kepala kalau anak ramai leh tumpang skit rezki anak,kalau anak tu lahir2 dah boleh kerja xpe ini kita kena cari rezki utk dia dulu hehehehehe

Saudara MANTSIR nak beranak ramai2 seb ...
reatt Post at 27-12-2010 13:42

yess ini aku setuju,kalau x berani tanggung risiko baik amik pembantu suh jaga kita sampai mati betul tak.anak tu amanah kita kena iklas demi allah bukan sebab wang ringgit,

selfish atau tak parents tuh bukan terletak pade kemampuan material yang die bleh bagi pade anak2 tapi pade kemampuan diorang mendidik and membesarkan anak2 menjadi orang yang berguna dan berkualiti. senang cakap..jangan menternak anak...

Follow Us
Post Last Edit by MANSTIR at 27-12-2010 15:35
Reply  MANSTIR
ayat2 ko membuatkan aku tambah percaya bahawa org nak anak ramai mmg selfish.
sb ...silica_SiO2 Post at 27-12-2010 11:25
Reply  MANSTIR
Ni dah sebut2 ni, ikhlas ke tak dulu jaga mak bapak kau ni? Kan ke kau  ...
Core Post at 27-12-2010 09:39
Saudara MANTSIR nak beranak ramai2 seb ...
reatt Post at 27-12-2010 13:42

ape yg aku mengungkit? istilah pernah jaga tu ape? kang aku kata bodoh sombong, marahlak.. takpela... senang mcm ni.. ko masih muda.. esok2 dh tua ko tahulah nanti.. tak takut ya... tak mengapa... org yg ckp lebih mcm ko  ni nanti mcm "ludah kelangit terpalit muka sendiri"... habis citer...
dh terkena nanti baru tahu... baru tahu langit tu tinggi ke rendah..
katalah byk2, esok2 dh kene barulah sedar...
wasalam,
MANSTIR
p/s-tanggungjawab anak kepada ibubapa apa? cuba cari? dh cari meh sini kita bincang2...ke aku nak bagi penjelasan ?

Perintah mentaatikeduanya jelas termaktub di dalam surah Lukman ayat 14:

Maksudnya : " Dan Kami wajibkan

manusia berbuat baikkepada kedua ibu bapanya; ibunya telah mengandungnya dengan menanggungkelemahan demi kelemahan dan menceraikan susunya dalam masa dua tahun; bersyukurlahkepadaku dan kepada kedua ibu bapamu; dan kepada akulah tempat kembalimu ".

http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&domains=http%3A%2F%2Fwww.islam.gov.my&sitesearch=http%3A%2F%2Fwww.islam.gov.my&q=tanggungjawab+anak+kepada+ibubapa&btnG=+%3A%3A+Cari+%3A%3A

selfish atau tak parents tuh bukan terletak pade kemampuan material yang die bleh bagi pade anak2 tapi pade kemampuan diorang mendidik and membesarkan anak2 menjadi orang yang berguna dan berkualiti. senang cakap..jangan menternak anak...

yg ni aku setuju..
mak2 muda zaman skrg macam takde pendidikan keibubapaan..
pendidikan skolah tinggi sampai PHD tu ada..
tapi skill parenting tu kureng..
tapi tatau la parenting skill tu buleh kutip time dah jadi makpak.
cam tu ke?

Yang sebenarnya, hukum alam ni seimbang, ada yang Allah kasi kemampuan untuk beranak ramai dan ada yang Allah kasi kemampuan untuk beranak sikit dan ramai juga yang mandul. Hidup ini Allah jadikan untuk kita saling melengkapi...

Perbincangan disini bgus,  tapi janganlah sampai kita mencetuskan idea how IDEAL family should looks like. Apa yg saya nampak hari ini, bagi SESETENGAH pasangan suami isteri, anak mereka tidak ubah seperti accessory. Mereka mempotraykan bahawa keluarga yang perfect ( tak lebih dan tak kurang) adalah suami, isteri, baby boy, baby girl, a kondo,  terrace or semi-d house, back to back insurances, japanese or conti car, makan minum @ franchaise resto, franchaise kinddy for their 2 children and annual trip to oversea ( plg koman bandung)...... Senario ini yang merbahaya dimana ia boleh mencetuskan idea bahawa org yang ramai anak ( more than 4, they say) ini tak fit dlm society.. selfish and such.... Idea sebegini mudah contagious dlm msykt..Tengok women these days yang makan mcm2 ubat kuruskan badan sbb nak jadi mcm IDEAL woman yang digambarkan oleh msykt.

Ya memang kita diberi pilihan, untuk ya atau tidak merancang keluarga, tak salah, tapi usahlah menulis  seolah2 anda yang menjaga alam semesta ni, istigfarlah saudaraku..jangan riak dengan Allah tanpa kita sedari.

Rate

1

Bagi aku plak, nak anak berape ramai pun kena tengok kemampuan diri dulu.
Dan satu yg amat penting bagi aku ialah cara didikan mak bapak tu jgk.
Walaupun gaji mak bapak tu besar dan ada anak sorang dua jer, tapi kalo dia ajar anak dia dengan kemewahan pun tentu tak cukup gak kan.
Anak nak hp yg mahal2 vs anak yg cukup sekadar ada hp sahaja.

Ada gak yg anak sorang dua, tapi still tak berkualiti dan terbiar sbb mak bapak sibuk dgn keje.
Bagi aku, ukur baju dibadan sendiri.
Dah tau hidup susah tapi mahu juga anak ramai sehingga keperluan anak2 terbiar adalah tidak wajar.

Anak2 merupakan amanah tuhan dan anak2 jugalah yg memberi suntikan semangat kepada ibubapa utk bekerja lebih keras utk mengubah kehidupan mereka utk menjadi lebih baik.

Sebagai contohnya adalah arwah ibubapa aku sendiri. Dulu bapak aku hidup susah tetapi disebabkan anak yg ramai jugalah maka dia bekerja lebih keras & berjaya dalam hidupnya serta mampu mengubah kehidupan kami kepada yg lebih baik.

Yg penting rajin berusaha utk membesarkan anak yg ramai. Kalo rasa tak sanggup, adjust ler sendiri. Tak yah ler beranak ramai2...

Just my seposen....

Yang sebenarnya, hukum alam ni seimbang, ada yang Allah kasi kemampuan untuk beranak ramai dan ada y ...
ev700 Post at 2010-12-27 15:55

hahaha IDEAL.. btul tu
gud point... kdg2 kita terpengaruh dgn kehidupan org lain, kehidupan "sempurna"  yg digambarkan dlm american soap opera cthnya

apapun ukur baju di badan sendiri, kalau rasa mampu fizikal & rohani apa salahnya
tapi kalau sampai nak mencukupkan keperluan asas pun tak boleh, pk pk lah sendiri, takkan nak Q masuk Bersamamu plak

kena ingat anak tu amanah, bukan assesori/trophy, bukan bekalan masa tua...tapi anak2 tu assignment dariNya, sekiranya kita mampu didik anak sebaik yg boleh ganjarannya tak terkira, antara 3 amalan yg ditinggalkan oleh manusia di muka bumi, salah satunya anak2 soleh

kena ingat jugak, dgn anak juga boleh mengheret kita ke neraka, sekiranya tak dididik dgn betul...so pk pk lah
tepuk dada tanya selera, mampukah kita?

tak menyediakan anak2 dgn kemewahan bukan bermakna org itu tak mampu, tetapi tdk menyediakan anak2 dgn didikan dan ilmu secukupnya adalah satu kesalahan besar ibubapa

dalam kes ni, beranak ramai semata2 kerana ikut org, trend, konon2 sebagai pelaburan tanpa mempertimbangkan hak anak2 itu utk hidup dgn sepatutnya adalah selfish & ignorance.
cuma kita jgn pukul rata, mengatakan semua org beranak ramai adalah selfish, tak patut.

Ya memang kita diberi pilihan, untuk ya atau tidak merancang keluarga, tak salah, tapi usahlah menulis seolah2 anda yang menjaga alam semesta ni, istigfarlah saudaraku..jangan riak dengan Allah tanpa kita sedari

good point.. sokong

Post Last Edit by entah_xtau at 27-12-2010 19:36

apa yg aku baca TT ni x puas hati dgn 5 alasan2 minor yg dia bg tu utk org yg nak anak ramai ni..lupa kot nak letak yg major??

gaknya org yg buat anak ni xfikir kot kesan nak anak ni tu yg suka2 mengandung, beranak..pentingkan diri btul la..suka2 je buat anak, mengandung & beranak..menyusahkan org je..

tang ni aku konfius TT suh merancang anak utk hadkn bil anak pada org yg da ada anak 4..kurang xpe tp jgn lbih 4..apa hukumnya yer???

gaknya org yg sokong dia terskip kot baca yg dia kata even ko ada kemampuan dlm semua sudut ko xbole tambah anak lg..sbb nti ko tetap susahkan org lain, masyarakat dan negara so ko tumpukan brapa anak yg ko dpt je..lps tu ko rncg jgn branak lg (rncg kekal) iaitu cukupla yg dpt tu asalkan x lbih 4, kalu ko berkemampuan lebih baik ko tolong org yg ramai anak tp jgn ko nak fikir tambah anak..sekalipun ko kaya dan berkemampuan harga brg akan naik, minyak naik, sumber alam akan habis kalu ko branak byk2..so akan menyusahkan mskt. rakyat dan negara serta selurh dunia akan merasa kesannya...suka2 je  mentang2 berkemampuan nak tmbh anak lg plak..pentingkan dirila tue..TT ni pandai ramal apa yg bakal terjadi akan dtg kan...hebat..cayala ni la mskt yg berkualiti..

so sapa yg trasa berkemampuan tu baik lawyer, eng, businessman dll dan org yg perasan bole jaga anak dgn baik, berkualiti dll xyahla fikir & berangan nak tmbh anak..cukup je 4 janji jgn lebih...pentingkan diri btul mak bapak ni..lu fikirla sndri

Saya  rasa bukan semua beranak ramai tu selfish..ada jugak terutamanya orang miskin , tak banyak pendedahan, so mereka tak didedahkan dengan cara nak merancang...so bagi mereka bila mengandung dan dapat anak redha ajelah..

Post Last Edit by entah_xtau at 29-12-2010 09:04

rasanya TT baik ko tye terus terang knape la manusia djadikan di bumi ini...beranak dan diberanakkan lagi...ada akal dan fikiran...kalu xde kan elok dan baik so sumber alam tak terusik, minyak xkan habis, xde org miskin @ kaya, xde yg kuat @ lemah, xde yg menyusahkan dll...aman je bumi ni... so jelas..dpd ko nak suh org rancg keluarga dgn mghadkn bil anak yg sah2 x dibenarkan oleh islam..

aku nak tanya kau, walaupun kau kaya dan mampu segala, apa tujuan ko nak anak banyak-banyak macam tu? Just bagi aku 1 atau 2 sebab yg munasabah.

sebabnya cuma satu kerana Allah...ko tyela umat islam seluruh dunia ni tu jwpn yg sbnrnya yg kadg2 dorg x ckp pn sbb dorg rasa ko tau..so xyah la dorg mention...knape manusia dijadikan, hidup, bernafas dsbgnya adalah keranaNya..yg lain2 tu cuma sokongan je mcm yg ko bg contoh alasan2 minor org awam tu..so kalu da jd minor mcm2 org bole bg alasan yg dorg fikir ok la..

Kenapa tidak setelah ko dah ada beberapa org anak,(TT ko xnak bg dia tmbah anak & nak suh dia hadkan bil anak ke??terang2 ko nak limitkan keinginan seseorng utk mempunyai anak kerana fahaman ko ) ko gunakan keupayaan & kemampuan ko tu untuk bantu ibubapa lain yg kurang bernasib baik utk membesarkan anak2 mereka dgn lebih sempurna?( ayat ni bole gak ditujukan utk org yg tidak berkemampuan tau sbb slalunya dorg ni xde harta tp dorg ni mudah menghulurkan bantuan kpd sesapa je yg memerlukan tak kira kpd org kaya @ yg senasib dgn dorg, walaupun bantuan yg dorg hulurkan bukan berbentuk wang ringgit, kebendaan dll)

Hanya kerana ko kaya, ko ada masa, ko ada tenaga, tidak bermaksud ko patut melahirkan ramai
anak atas fahaman ko bahawa ko tak susahkan sesiapa. Unless ko idup anak beranak di sebuah pulau yg takde penghuni lain, ko tak layak nak claim macam tu. Sebab dlm hidup ni, bila ko hidup dlm masyarakat, setiap
tindak tanduk ko akan mengalir kesannya kepada masyarakat.

idea ko ni sama cam teori yang dikemukakan oleh seorang ahli fikir barat yang bernama Maltus. Pada pendapat beliau, perkembangan penduduk dunia, jika dibandingkan dengan pertambahan pengeluaran bahan makanan adalah tidak seimbang. Perkembangan penduduk berjalan dengan kadar 2,4,6,8, sedangkan pertambahan bahan-bahan makanan dengan kadar 1,2,3,4. Jika perkembangan seperti ini terus berjalan, satu bencana kekurangan bahan makanan akan berlaku dan manusia akan menghadapi masalah kelaparan. oleh itu beliau ingin membataskan kelahiran..so pendapat ko org xbole ada anak ramai iaitu lebih 4 tp kurang xpe sekalipun org tu berkemampuan dr semua sudut secara langsung ko nak hadkan bil anak bg setiap keluarga..lainlah kalu ko bg suggestion suh org rncg keluarga dgn menjarakkan kelahiran sehingga tempoh yg sesuai bagi menjayakan usaha membaiki keadaan kesihatan, kebajikan dan kesejahteraan keluarga, masyarakat dan negara.barula btul niat murni ko tu dan org x salah ertikannya...

ni jakim bgtau http://www.islam.gov.my/e-rujukan/lihat.php?jakim=500

"Perancangan keluarga dalam pengertian menghadkan kelahiran anak tidak dapat diterima oleh Islam. Tetapi perancangan keluarga dalam pengertian memberi layanan lebih baik kepada keluarga, meningkatkan mutu kesihatan dan keselesaan hidup serta meningkatkan penglibatan terhadap amalan-amalan yang bermoral, adalah wajib di dalam Islam."

mak zla ank 5 org.
hurm, tp bgth kat zla awai2..
xperlu la ank ramai2..
4 org maksimum..
hurm. mungkin keperitan mak membesarkan
kami semdirian after bcerai dgn ayh buat mak nasihat cmtu..

org selalu kata yg penting kualiti bukan kuantiti
bukankah kualiti tu dtg dr kita sbg ibu bapa yg mencorakkan masa depan anak2 kita
kalau kuantiti sikit tapi kita pun x tau cr yg betul nak bg anak kita berkualiti pun x jd gak
so for me nak berkualiti atau tidak bergantung pd kita lah

salam kiroshell,
kau dh tanya ke kt hangbuah, atau kau assistant dia utk jawab semua persoalan  ...
MANSTIR Post at 27-12-2010 02:05

bang, aku x kisah la sakit pening kat rumah org2 tua or mati kat sepital ke, x kisah la anak2 tak sempat nak jaga aku ms sakit sbb dorang busy keje... even kalu aku mati ms aku buat misi sukarela tlg org2 yg dlm kesulitan i.e. mangsa perang, gempa bumi or apapun la bencana alam aku redha jekkk, yang penting aku mati dalam Islam....baik aku mati sendri2 dr mati ms dlm jagaan anak2 kendian anak2 aku harap dpt waris rete aku yg tak seberapa or dia dok citer2 kat porum perihal dia jaga aku mcm nk mintak kredit pujian/penghargaan or maybe nk mengungkit bagai.......

takpe la, anak ramai ka anak sikit ka, yg penting harap2 tua nnt aku tak susahkan anak2 aku dengan 'paksa' dorang jaga aku yg sakit......  moga2 aku tak jadik bapak yg terlalu mengharap anak2 membalas jasa aku menjaga dia org sedari kecik.... aku risau lerr bila aku harap sgt anak2 aku jaga sakit pening aku ms tua nnt, kot ditakdirkan anak2 aku x mampu tunaikan apa yg aku harap, tak sedar tetiba aku buat dorang jadik anak derhaka plakkk sbb dianggap x kenang budi, x hormat org tua etc........ so, berhenti terlalu mengharap..as parents, didik & besarkan anak2 dgn ikhlas, insyaAllah bila kita didik mereka sebaiknya, tanpa kita mengharap dorang tau tanggungjawab dorang pd org tua....

my 2 cent

bang, aku x kisah la sakit pening kat rumah org2 tua or mati kat sepital ke, x kisah la anak2  ...
BingkaUbi Post at 28-12-2010 02:46

salam bingkaubi,
aku bersetuju dengan pendapat kau tapi aku nak tambah sikit je, sahabat...kita kene paham... kita ni manusia biasa, kita sendiri tak tahu pangkal hujungnya ajal maut/sakit/bla..bla kita.. semua tu kuasa Allah... takdir bukan boleh dielak sbb itu sudah ketentuan illahi, klu boleh semua org takmo mati sakit or whatever u call it...
Cuma kita boleh mencegah dari mengubat...
wasalam,
MANSTIR
p/s-ibarat kepala disorongkan bantal...mesti lelapnya... pikir2kan...

Reply 179# Core

inilah sebenarnya kemelut yg melingkari golongan miskin yg beranak ramai...
kurangnya pendidikan dan ilmu pengetahuan
keterbatasan dari semua segi...

nampaknya isu pendidikan masih mendominasi.....
ni isu nasional nih...