CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: KLKnight

Patutkah MARA dibuka 10% quotanya kepada non-Malay?

Close [Copy link]

Reply #298 totokameno's post

Mamak tu Bumiputera ka? Setau aku dari dulu diorang yg dari PEKEMA ker aper tu, mintak status Bumiputera dan jadi orang Melayu, tak dapat2 pun?

Btw, kalau aku PM, siapa2 yg ada campur Cina/India atau orang asing walau setitik darah pun, aku takkan anggap dia Bumiputera... termasuklah aku sendirik . Biar adil kepada mereka yg betul2 Bumiputera.

Reply #300 Acong's post

Di Sabah, kalau ko kawin bumi non-Muslim, automatik anak ko akan jadi Bumi sepenuhnya.

Tapi di Sarawak, kalau kawin bumi non-Muslim, kalau ko non-Bumi, tetap anak ko jadi non-Bumi. Namun begitu, sebagai anak Sarawak, walaupun non-Bumi, privilege nya lebih banyak daripada Bumi di Semenanjung. Satu lagi, walaupun Bumi di Semenanjung, bila datang Sarawak, automatik status jadi non-Bumi. Maksudnya, Melayu atau org Asli Semenanjung kalau masuk Sarawak, diorang tak dianggap sbg Bumiputera di Sarawak. Gituhhh...

Reply #295 Muntz's post

mana dapat senarai nama bumiputera ni muntz??? banyak jugak nama2 tu tak pernah den dengar  Yang gah tetap Melayu~India~cina (MIC)

Kalau nama keturunan mereka pun kita jarang dengar ..apatah lagi status ekonomi mereka kita tak tahu setanding 3 bangsa utama (MIC) ni ke? kena pk jugak nasib bangsa lain ..jangan dok melalut ingatkan Melayu sajork.

Kalau orang melayu bersedia buka jalan untuk non-bumi , adakah yg lain pun mampu bersedia jugak????

Reply #301 Muntz's post

kalau aku jadi PM,aku hapuskan terus perkataan bumiputra dgn non-numiputera...termasuk dlm kamus dewan bahasa sekali...Allah tak ajaq aku utk bezakan status manusia,Nabi aku pun tak ajaq utk asing2 kan manusia...

Originally posted by Muntz at 14-8-2008 12:39 PM
Mamak tu Bumiputera ka? Setau aku dari dulu diorang yg dari PEKEMA ker aper tu, mintak status Bumiputera dan jadi orang Melayu, tak dapat2 pun?

Btw, kalau aku PM, siapa2 yg ada campur Cina/Ind ...

betul tuh ko kata... itu yg aku berminat pada mereka yg perjuangkan ketuanan melayu tuh, sapa yg benar2 melayu di malaysia ni.. mereka yg benar2 melayu adalah orang asli tanah melayu yg benar2 melayu.... walau aku sendiri pun moyang aku blah patanni, dan mak aku cuit belah arab, tapi aku kat sini sebagai org melayu bumiputra... dan baba nyonya dan chetti yg datang tanah melayu sejak zaman hang tuah, still pendatang...

dan yg menariknya mamak ader pekema adalah sebagai hidden issue sahaja, sebagai penutup mata walhal mereka sendiri memang mendapat priority sebagai bumiputra dan mengaku melayu....dan bleh jadi PM pun walaupun bin ayahnya terang2 ader nama bapa dia mmg berasal dari india-kutty.

aku teringat bekas bos aku seorang mamak yg gelapnya mmg sebiji india dan orang penang dan sedara mara masih ramai lagi di india, tapi dia aktif dalam umno dan memang mengaku melayu walaupun muka dia dan cara dia bercakap, 80 kali ko jumpa pun ko cakap dia india....

Rate

1

Reply #303 babybueno's post

I get it from all over internet dan jugak from my experience. Kalau baby rajin pergi pedalaman Sarawak, u will discover more and more 'strangely named' ethnic. Malah ada yg cuma tinggal 10 orang, 20 orang... they are now slowly absorbed to mainstream races. Sbb itu kerajaan Sarawak bahagikan Bumiputera Sarawak ikut 5 bangsa utama (mainstream races): Melayu, Melanau, Iban, Bidayuh dan Orang Ulu supaya lebih mudah dalam proses identifikasi.

Contohnya saya pergi Tatau last time. Saya baru tau ada satu bangsa Bumi bernama "Tatau". Sbb itu bandar Tatau dinamakan Tatau kata mereka. Last2 bila ditanya mana kampung mereka... rupa2nya mereka sudah ramai mixed married dgn org Iban menyebabkan skarang virtually 0 people yg 100% bangsa Tatau.

Krn itu makin ramai bangsa2 kecik nie pupus. Mereka sudah mixed marriage dgn mainstream races.

Follow Us

Reply #301 Muntz's post

PEKEMA tu persatuan pengimport kereta Malaysia muntz

Originally posted by totokameno at 14-8-2008 12:48 PM

betul tuh ko kata... itu yg aku berminat pada mereka yg perjuangkan ketuanan melayu tuh, sapa yg benar2 melayu di malaysia ni.. mereka yg benar2 melayu adalah orang asli tanah melayu yg ben ...

ko ade nampak org jakun..batak...sakai dipinggirkan....dorang pon masuk U ikut kuota bumi...xde ape pon yg pelik...prrrfffffttthhhhh

patut je bg kuota tuh kat bukan bumi...melayu nih asek tak sedar diri...dapat ptptn memanjang tukar henpon...belaja tah ke mane....pegi clubbing memanjang...biar melayu nih sedar sket bukan melayu je idop kat mesia nih...bile dah dapat ptptn berat lak nak membayar....lg pon kualiti pelajar melayu kurang...org lagi suke amek cina keje sbb care derang keje lebeh efisyen...melayu nih dah la malas...asek mc, pas tuh kalu keje pejabat kerajaan suke sgt makan suap...lagi2 kalu pejabat tanah...itu ke malayu yg kite sanjung2.....org bagi peluang main2....bile nak bg kat bukan bumi mula la menyalak cam hanjeng......

Reply #306 Muntz's post

yup salah satu kaum minoriti yg hampir pupus ialah bangsa 'kiput' ...muntz pernah jugak dengar ke?

Di malaysia sape2 yg islam pon leh apply U...automatically bumiputera,,its the other around of surviving the moslims generation...

baru nak jawab thread ni.. tapi dari smalam aku dah nulis...
i'm totally agree semua institusi kat negara ni... semua (bukan uitm shj).... kene ada pencampuran kaum...

Originally posted by opie5662 at 14-8-2008 12:55 PM
patut je bg kuota tuh kat bukan bumi...melayu nih asek tak sedar diri...dapat ptptn memanjang tukar henpon...belaja tah ke mane....pegi clubbing memanjang...biar melayu nih sedar sket bukan melay ...

org cine x pegi clubbing ke...ade satu kelab kat Jalan Bukit Bintang hanye cine saje dibenarkan masuk..kwn cine aku budak UKM penah masuk...minum XO lagi.....

perangai ni very subjective sayang oi....sape2 leh jadi jahat leh jadi baek...

Originally posted by Acong at 14-8-2008 12:36 PM

ada dua cara utk jadik bumiputra.........

1. convert jadik muslim, kalu takmo convert
2. kawen dgn bumi non-muslim......

kalu gege nak pilih no. 1 @ 2???

Originally posted by piqa666 at 14-8-2008 11:46 AM
huk aloh.....poyo je budak2 uitm...pd haku elok la diorg ni bergaul dgn org bkn melayu...tak de la otak sempit mcm longkang!!!melayu!melayu!melayu!nnt da keje culture shock tgk tempat keje penuh  ...

mcm mane plak ngan org kelantan yg bersikap asabiyah....x suke campo ngan budak2 negeri laen..mu ckp molek skek...

Reply #305 totokameno's post

Betul ko cakap, aku ni dah menyampah dengar pasal2 perkataan MELAYU ni, sape sebenarnya yang diistilahkan melayu pun dah tunggang terbalik, yang aku nampak asal jadi nak je masok umno, apa bangsa, keturunan, kaum dan dari mana asal usul suma dah tak kesah,  pun boleh dijadikan/diperakukan melayu

Originally posted by ibujarikaki at 14-8-2008 10:32 AM
Aku blaja kat UTM dlu ada je cina india..xde masalah pun...

derang ni tak ramai...tp kat derang ni la aku cilok ilmu/note..

derang pun mcm kita..x semua kaya.. especially for the indi ...

ko x reti buat notes sendiri ker....sampai nak tompang notes cina..india....lecturer bagi ilmu sama rata...selebihnye usaha kite...ko yg malas bergantung pade bangsa laen....wat malu je org cine india tgk

Originally posted by rempo at 14-8-2008 12:59 AM

Aku tanya bagi satu negara ada sekolah perkauman lu tak jawab sampai sekarang pun

Kebanyakan negara2 maju teda sekolah perkauman contohnya Singapore, Norway Australia ... bayangkan kalau Australia ada satu sekolah untuk setiap bangsanya ( skolah Jerman , Skolah Russia, Sekola Bugis, Sekolah Cina, Seolah Melayu Malaysia, Sekolah Itali, dan banyak lagilah ) hahaha

selama nih tanah rizab melayu tergadai kat tangan cina takde sape pon nak kecoh....berpuluh2 tahun dah jadi....mane pemimpin yg bela melayu tuh tak bersuare pon....yg kes nih sebab PR yg bukak mulot..maka jadila isu besar...cubala Pork Lah yg bukak mulut...mesti sume melayu bodo sokong jugak.....mmg bangang...aku makin malu ngan bangsa melayu yg makin ketinggalan.

Originally posted by batunilam4a at 14-8-2008 12:55 PM

ko ade nampak org jakun..batak...sakai dipinggirkan....dorang pon masuk U ikut kuota bumi...xde ape pon yg pelik...prrrfffffttthhhhh

ader aku kata dorang kena pinggir ker.. cuba letak skit kat sini statement aku kata dorang kena pinggir

dan untuk pengetahuan ko, aku dah kata kat atas tadi, kaum asli adalah betul2 pure bumiputra bukan macam melayu yg dah bercampur aduk memacam bangsa. kalau ko orang melayu bumiputra asal. ko mmg kaum asli la....