CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: easy81

bile sesuai buat adik kecik..

Reply #8 spidernfly's post

spid, anak2 spid rapat, rapat kembar... huu no choice tuh.   

Ada baik, dan tak baiknya anak rapat nih. Yg tak baik anak rapat ni, anak mungking tak dapat tumpuan mencukupi. Mak ayah pulak tak menang tangan nak layan. Satu lagi, dia punya serak, fui... sorang je cam tongkang pecah, kalau ramai lagi lah...
  Yg baiknya, ada gang lah nak ajak  main. Bila besar pulak semua besar sama, meriah tak de lah sorang adik tinggal terkontang kanting kat umah sensorang bila yg lain dah kawin kerja dok asing. Lagi apa ek? Oh ya, mak pak boleh releks cepat sikit dari menjaga anak yg masih kecik lagi.

Dapat anak jarang2 ni lak, pun sama, kalau gap banyak org kata nak2 yg first tu cam lone ranger, manja over nanti dapat adik jeles pun over gak.   Kalau gap jauh, tak leh lah nak anak ramai. Dah tua pun ada lagi anak yg masih sekolah.

Baiknya pulak, anak dapat attention yg diperlukan. Baca dari artikel katanya kalau ibunya berumur sikit selalunya dapat anak yg lebih bijak. Yg ni not sure betul ke tak, mungkin pasal ibunya dah matang so boleh ajar anak lebih kot.. entahla... apa lagi??

Reply #16 DARSITA's post

saya nak lagi 2. Gap 4-5 thn sorang. :bgrin:

for me, ia bergantung kepada setiap invidu..

cam my friends, dia nak jarak anak2 dia dekat2 so that dia leh jaga anak2 kecil nie sekaligus, sb jaga baby nie kan remeh dan memenatkan sikit...bila dah besar sikit, senang..

cam norsha lak...tak larat nak handle small kids at the same time, sakit kepala otak...itu yg jarak my kids jauh2...dalam 4-5 years..kira dah independent, baru try srg lagi..

spidernfly This user has been deleted
Originally posted by aryssaharris at 21-4-2007 02:33 AM
wah..wah..muda lagi si dar ni..nak marathon lagi 3 org before 30..mmg kene rajin2 buat produksila si dar ni gamaknya..my plan to stop production by 35..tapi rasenya dgn 2 org ni pon macam tak larat ...

hu hu hu.... tepat sekali

by the end of the day, ku sudah lembik dah.......

kalau i nak try again pun maybe kena tunggu bujangs ku 4-5 tahun gi tu..... ok ke?

Reply #21 sultana's post

ekekeke

Reply #16 DARSITA's post

Kak Yan pun fikir macam tu...now 34 dah ada 4 kids ...ingat nak tambah sorang lagi sblm 35...puas dah pujuk cik abangku itu...sebelum sampai sakit macam2...sementara tenaga masih kuat ni..

Follow Us

Reply #14 spidernfly's post

4 orang ni memang dah cukup ..dah lengkap dapat boy lagi...cuma Kak Yan dah biasa family besar...meriah bila besar nanti...

Reply #27 yantisa's post

mcm my hubby adik beradik mmg 3 org je. semua lelaki.

then on my side..... im the only child.
(except if i jumpa my real mum balik, then i would have 3 sisters.... which i dont live with)

hubby mmg tak nak ramai sgt anak ....... and not to keen about having a girl

Originally posted by yantisa at 4/20/07 15:21
4 orang ni memang dah cukup ..dah lengkap dapat boy lagi...cuma Kak Yan dah biasa family besar...meriah bila besar nanti...

Setuju sangat part meriah tu kak Yan. Tak tergambar dek perkataan. Saya ada 5 orang adik beradik, kalau kami ramai ramai balik Malaysia mcm mcm cerita keluar dan paling seronok tengok muka mak dan pak yang senyum memanjang melayan kami (maybe for them .. ini lah balasan susah payah mereka membesarkan kami kecik kecik dulu).

Saya tak boleh bayangkan kehidupan tua kalau ada dua orang anak sahaja. Yang paling tak best kalau anak anak saya cuma ada satu anak sahaja   Waktu tua saya kalau boleh nak ada cucu 10 orang (dari 5 orang anak) --- kalau dia orang nak suruh saya jaga pun no prob.

Pesanan penaja: Post ini tidak bertujuan utk menyakiti hati sesiapa pun. Kalau terkasar harap maaf. Ini cuma pendapat saya bagi diri saya sahaja

Originally posted by spidernfly at 4/20/07 15:53
mcm my hubby adik beradik mmg 3 org je. semua lelaki.

then on my side..... im the only child.
(except if i jumpa my real mum balik, then i would have 3 sisters.... which i dont live with)

...

Saya ada 4 abang. Abg satu, abg dua dan abg tiga lahir 60,61 &62. Emak saya tanya abang abang saya nak tak adik? abg2 saya ckp nak -- so dptlah abg no.4 tahun 70. Jauh gap sampai abg no.4 ni tak ada kawan bila besar sbb abg satu,dua & tiga dah pergi oversea. So emak saya bagi my abg no.4 adik baru (eden lah tu) jarak gap memang besar. Sebenarnya my mum tetap nak anak perempuan tu pasal dia tak putus asa utk mencuba walaupun masa tu umur dia dah 41 yrs old. Alasan ''adik baru'' tu cuma alasan picisan sahaja

Reply #30 DARSITA's post

walaaaa... musti DAR ni teramat amat amat manja dgn mummy you....

coz dah la youngest... only girl lak tu.... ish ish... so sweet la!!

Reply #27 yantisa's post

my husband pon plan nak anak 4-2 boys&2girls..tapi dua ni pon cam tak larat..me kalu bule nak anak selang bunge..laki-pompuan-laki-pompuan..

anak kak yan sume beza berapa tahun setiap satu? kak yan ade pembantu tak? challanging juga nak layan kerenah anak ramai2 ni..

Originally posted by aryssaharris at 21-4-2007 12:36 AM
aah..me tgk my fren yg beza setahun anak dia..nampak macam kawan2 plak..cume soalannya, laratke nak beranak kerap sgt?

kalau saya...mmg tak larat...yg 1st and 2nd tu sebab kes eksiden..hehehe.......mmg letih.....adoi....hubby balik kijer tgk kiter cam rilek jerr.....nyusukan anak.....padahal dia tak tahu baru lepas berperang....hehehe......tu la pasal yg 3rd ni mmg rancang bebetul.......saya  plan nak anak dalam 5 orang......lagi pon skang ni 3,3 tu girls...so kalau bulih nak ler boy at least sorang......saya plak sendri mmg from a big family...so dah biasa ramai2...meriah gitu.....mcm my parents....nama jer anak ada 10 orang...tp yg tinggal kat umah skang ni sorang jer....tu pon nasib baik dia kena posting kat my hometown....kalau tak mmg berdua jer la my parents.....

Reply #33 hairanaz's post

yelakan..kalu fikirkan letihnya nak melayan kerenah anak2..rase macam 2 org tu pon dah cukup..tapi bile fikir dah tua2 tak berteman...rase mmg wajib kene tambah lagi 2 ni..

berapa beza anak 1,2 dgn yg ke-3? macamana u handle anak 3 ni ye? u bekerja atau housewife? kalu bekerja tu camne agaknya ye..dr segi kos nak jaga anak tu sume camne?

Reply #28 spidernfly's post

Hubby kita pun memang cakap dah cukup 4 orang ni...memang penat nak handle diaorang ...tapi kalau rezeki baik , anak2 akan tinggalkan kita bila ke sekolah menengah .....tinggal la mak dan ayah berdua...sedih tengok parents hubby dok rindu dendam kat anak2...dah tinggal berdua sekarang.....kalau loving couple takpe...ini tak sorang ke hulu , sorang ke hilir...selalng 2 hari , call anak2...

My side pulak...abah dah takde...tinggal mak je...masih ada anak yg tinggal dengan mak..sebab kami ramai 8 beradik dan mak jenuh bertandang rumah anak2...puas layan cucu..sekarang makin kerap datang KL...Rabu lepas balik ...minggu depan mai pulak....sanggup naik bas dari jauh...

Jangan la pulak terasa...ni Kak Yan punya pendapat..even my hubby pun tak sama.

Reply #29 DARSITA's post

Kak Yan sejak kawin dok plan anak ramai...hubby senyap je masa tu...sekarang dia pulak cakap dah cukup..frust la kita...takpe...kak Yan akan cuba jugak pujuk dia...kalau boleh nak 5 kids before 35...next year la tu...

Kak Yan anak sulung dr 8 beradik...kami 8 beradik semua rapat...dan 7 tinggal di KL n Bangi...selalu buat gathering...memang happening la....tu yang best ramai2 ni...

* just pendapat kita jugak

Reply #32 aryssaharris's post

Anak sulung Kak Yan 9 thn ,  kedua  8 , ketiga 5 dan yg bongsu 2  1/2 tahun...Kak Yan tak ada maid..sendiri la jadi maid tak bergaji ...quarters polis kecik...lagipun tak de privacy..keja sekerat hari ..cikgi...memang penat layan diaorang...memang kena cargas selalu ...tapi hubby memang rajin tolong kat rumah..terutamanya bab layan anak2..tu yg dia pun penat & tak nak tambah lagi..

Reply #34 aryssaharris's post

anak2 saya omo 6,5 dan yg kecik ni nak masuk setahun bulan 5 nanti....

saya tak kejer....tu yg saya tak kisah sgt anak2 berapa pon sebab saya yg jaga sendiri....memandangkan yg sulung and nombor dua rapat so diaorang membesar pon lebih kurang.....skang ni dua2 dah masuk tadika....so bila diaorang gi sekolah tinggal la saya dgn adik yg paling kecik....boleh la di harap on simple things.....macam tgk2 kan adik yg kecik nie...but biasala....budak2 kan....

masa saya pregnant yg 3rd saya mmg involvekan anak2 sekali...biar diaorang ready....and know what to expect....tmbh2 pulak diaorang pon dah besar jugak kan....tu Si Sophea (sulung) dah mintak adik lagi.....hehehe...dia kata dia nak adik ramai.....

kak Yan...mcm kak yan utg adik badik dok dekat2.....boleh buat gathering sentiasa...mcm saya adik beradik...sumer dok jauh2....(kampung saya di KB)...Kuantan, KL, Singapore....Sabah (saya dan adik)....Australia.....adoi...so tiap kali nak berkumpul....mmg kena plan tarikh betul2.....supaya sumer dpt jumper....hehehe....tp mmg syok...my parents pon tak kisah kami dok jauh2...dah rezeki kami kat situ......tak apalah...dia plak bulih jenjalan tempat orang....kat mana tempat anak2 dia duduk ...sumer dia dah pegi....kalau yg dok KL tu...mmg selalu la sangat....bagi la can dekat my parents (esp. my mom) jalan2 plak kan....

Anak aku dari no. 1 hingga yang tengah preggy 3rd baby ni semua gap 3 yrs..
1st 2001
2nd 2004
3rd 2007

Semua aspek kena ambil kira sblm nak tambah baby..each baby perlukan xtra kewangan dar keperluan baby, monthly medical check-up, delivery etc...

Skrg ni x apa yang murah..bila susu/nappy susah nak dapat stok je..datang balik mesti naik harga reason..new packaging

Another matter aku ambil kira QUALITY anak buklan QUANTITY..
Aku make sure anak aku tak ketinggalan kasih sayang, kesihatan terjaga, keperluan cukup, boleh manage diri..jadi bila dah ada baby tak der la busy nak urus semua sekali at the same time.

Another matter aku ambil kira QUALITY anak buklan QUANTITY..

betul jugak .....tp bagi saya quality tu bergantung on how the parents nurture anak2 nyerr...kdg ada anak 2 jer pon....tp everything lepas dekat maid.....bila anak buat hal di sekolah.....tuding jari dekat cikgu2.....benda mcm ni mmg byk berlaku zaman sekrang.......

kalau la saya pon bulih buat mcm my parents kan bagus.......dapat QUALITY and QUANTITY at the same time......Hehehe....proud to be their children...