CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: masrini

tidur tak lena, mummy and bb

Originally posted by ummimon at 7-11-2007 10:43 AM
sekadar berkongsi pengalaman saya.

penghujung 2005, anak kedua saya umur setahun. baru berpindah dari babysitter ke nursery. kena demam/selsema/batuk tak baik-baik. muntah2 jangan ceritalah. p ...

semua yg berlaku ada hikmahnya.. u all perasan tak, lepas anak sembuh dari sakit it's like ada perkembangan baru kat development derang.. pastu yg i perasan, selepas anak sembuh dari sakit ni i tgk anak dah membesar sikit ntah la pada u all.. i perasan mcm tu hehe..

Anak saya umur 4 bulan..baru fisrt time selsema 2-3 hari baik..lepas tu datangh balik Normal ke tuh?

Reply #20 tina^^'s post

kena ambik antibiotik, buat physio and sedut kahak. kalau sampai pneumonia tu, bukan benda remeh lagi dah. it can 'lemaskan' your child.

physio tu cam sadis sikit lah. cam debuk2 kat belakang budak tu then press the chest. jgn buat kat rumah ni, expert je boleh buat, kang jadi lain pulak! sedut kahak tu cam sadis jugaklah. jolok2 tekak dgn hidung then sedut. at times, sampai ada darah kalau luka. not for the faint heart lah ni. saya sedih jugak tengok anak saya kena memacam tapi for his own benefit jugak, kena lah tahan perasaan kan.

pneumococcal tu mmg nak ambik tp still tak berkesempatan lagi. better ambik lah.

Reply #21 paulinevoon's post

i've always believe that. not matter how bad things turn out to be. kalau nak bersedih-sedihan keterlaluan pun, it won't do us good.

Originally posted by ummimon at 7-11-2007 11:03 AM
kena ambik antibiotik, buat physio and sedut kahak. kalau sampai pneumonia tu, bukan benda remeh lagi dah. it can 'lemaskan' your child.

physio tu cam sadis sikit lah. cam debuk2 kat belakang ...

uhh.. gerunnya i dgr..

tu yg paed i dulu ckp.. pneumonical vaccination tu better amik la kalo kita nak anto anak ke nursery atau pun kalo anak dah start sekolah.. mahal gak injection tuh..

true - mahal. kalau under 2years, kena ambik jab tu 3 kali kalau tak silap. after 2, sekali je. but for the sake of anak2 kan, pejam mata ajelah membayornya. kalau handbag lagi mahal lagikan boleh beli.... apalah nak dibandingkan dengan kesihatan anak2, kan kan kan.

Follow Us
ermm, last nite my bb dah kurang ragam, i bg minum homeo path nyer madu, dia kerp buang air dan dah reduce heat bdn, selsema dh kurang, just batuk je yg ada, itupun dah jarang. pg td bgn dah boleh tersengih dn senyum mcam biasa, uhhh gumbiranya hati ibu ni liht nak dah riang..

Ya Allah berilah kekuatan bg insan yg lemah ini berdepan dengan ujian mu

ummimom pengalamn u sama dgn i...cuma anak i diagnos broncholitis but still kena debuk kat blakang n chest dia tok mudahkan kahak kuar bila dorg sedut. since then sy lbh suka bw anak sy ke paed dia sndr di shah alam. even jauh sket n mahal sket tp sy puas hati. lani umur dia dah 2 thn lbh kurang sket kena demam, batuk n selsema sbb sy bg dia healing gamogen. sy try bg scott's n vit lain dia muntah. but org tua2 kt budak b4 2 thn mmg akan alami perkara mcm ni but stil kita kena berhati2.

antibiotik ni byk jenis...dr yg mild sampai ler yg strong..kalau doc prescibe 2x sehari or 1x sehari ..yg tu memang kuat...like Zinnat, Augmentine .... tp my dotter tk leh ambik augmentine, sure cirit birit n sakit perut...memang certain budak tk leh tahan coz thts one of the side effect Augmentine.Antibiotik yg kuat biasanya dalam botol khas dia lah. Normally, GP akan kasi yg mild, yg isi dalam botol putih. Tp antibiotik yg sedap yg tk kuat sgt dan yg paed suka kasi is Soficlor...starwbery flavour, manis skit.  

utk batuk yang jangkamasa lama,..doc / paed akan kasi ventolin (ubat kaler putih) kalau dulu they said ubat asma, actually bukan utk asma ajer.. and side effect dia, denyutan jantung akan jadi laju skit...kalau kahak byk, waktu pagi suruh anak bongkokkan skit (kalau baby niarapkan dia atas peha kita) then tepuk skit kat belakang dia.. kalau dia batuk n keluar kahak, then, its good.

mm anak mek dulu pun mcm ni, bila tidur mlm bunyi nafas kuat..mek bg makan scott n gamar healen (perisan oren)..skrg syukurlah tak kerap mcm dulu bila selsema..tidur pun nyeyak je

betul la.... beza sangat kalau jumpa doktor gp ngan paed terus..
dengan paed explaination dia tue kita puas hati....
aritue bawak my baby pegi jumpa paed after tak puas hati nyer pasal la
iye lah...umo baru 3 bulan...selsema...batuk.... tido malam tak lena...
pi gp tak jalan sudahnya haku geram bawak pegi paed...
alhamdulillah la...cara rawatan aper seme memang kita puas hati..
baloi ngan duit yang dibayar la kan....

tak pepasal ... anak dara ku sorang tue pun doktor cek jugak..
rupanya mata dia tak normal..huhuhuhuhu....
kono wat minor surgery..tapi tak pegi2 lagik sepital...
bukan anak ngeri mak yang ngeri.... tapi memang kene pegi jugak
sebelah mata dia tue dok berair dari baby lagik....

Reply #19 ummimon's post

ummi, sama la kes kita masa anak sulung ajasu

mmg aku hangin dgn GP, bukan GP klinik biasa..GP medical centre
pegi 5 6 kali dia x detect pon pneumonia
last2 gi klinik biasa (klinik nih dr aku kecik mmg dh wujud,mak aku pon perasan baby lain macam masa tuh)
then dr tuh tgk jek terus refer ke medical centre lain terus jumpa paed

aku mmg setuju sgt cdgn tina tuh
terus jumpa paed kalau dh jumpa GP tak ok jugak

Reply #21 paulinevoon's post

polin, it's so true la kan
biasa kalau sakit2 lepas dh baik tuh ada perkembangan yang memberansang kan
my Dina yang sulung...selepas baik dr pneumonia
baru la aku perasan dalam 5 6 bulan duk sakit sebelum detect pneumonia tuh
gigi dia sempat tumbuh semua depan ...

------------------------------------- EDIT -----------------------------------------

[ Last edited by  alovera at 9-11-2007 09:41 AM ]

Anak saya sebelum ni pun selalu gak selsema, kadang2 dekat seminggu baru baik tapi biasalah batuk & demam sama naik .  Ada sedara ajar saya, bila budak cam nak selsema jer, tak payah bagi ubat klinik tu yg 3 x sehari sumer tu, terus bagi appeton infant drop (utk baby bawah 1 tahun) . Sekali sehari 1ml. Dalam tu cukup sumer vitamin. 2 hari saya bagi, dengan sendiri selsema dia hilang. Selepas tu saya bagi semingu sekali sebagai antibodi. Baru ni saya pergi org kawin, panas agaknya dia deman & tonsil.  Bila pergi klinik doktor asyik tanya ada selsema tak, ada batuk tak, bila saya cakap takde doc tu macam tak caya jer. Yer laa baby below 1 year mmg batuk demam selsema tu perkara biasa.

Originally posted by mekma at 7-11-2007 03:05 PM
mm anak mek dulu pun mcm ni, bila tidur mlm bunyi nafas kuat..mek bg makan scott n gamar healen (perisan oren)..skrg syukurlah tak kerap mcm dulu bila selsema..tidur pun nyeyak je

bb six mnth dah boleh bg ke makan scoot and gamat healin?

Reply #28 lindasam's post

nama pun paed kan.. dia lagi tau hal ehwal budak2 ni. my son dah 3 tahun dah pun. a lot better than he used to be. manja dgn saya toksah ceritalah. memalam kalau tak nampak muka mak dia ni nih, siap meraung2 lagi. ni nak dapat adik ni, nak kena renggang-renggangkan sikit.

sekarang dia makan scott emulsion oren dengan neurogain. saya pecahkan kapsul neurogain dan campur dgn scott tu.

Reply #29 mamalija's post

yes, soficlor tu sedap and side effect pun takde sangat.

my son tu, augmentin pernah ambik jugek.. cirit birit jadinya. ada sekali tu masa dia kena warded, semua antibiotik tak jalan. last2 terpaksa bagi tindem. mmg jenis kuat. he was put on drip so hopefully takde effect tak kidney dia.

Reply #32 ajasu's post

lagi tensen kalau jumpa dr yang sama berkali2 - jawapannya - BIASALAH TU.. budak2.. then bagi ubat yang sama jugek.. :@

Reply #32 ajasu's post

lagi tensen kalau jumpa dr yang sama berkali2 - jawapannya - BIASALAH TU.. budak2.. then bagi ubat yang sama jugek.. :@