CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kakilicious

pembedahan gigi bongsu

kakilicious posted on 13-12-2012 12:03 PM
koranggg.. ekceli aku kene buat operation gigi ni last week jumaat.. tapi ntah kpd sebelum dua har ...

ko tk pyh ckp la weyhhhhh....aku skrg tgh mnderita.n aku tak g lagi hspital even ptotnye dah kna operate!
mane nya drh tak naik tinggi sbb takot weyhhhhh!!
aku ngeri bile pkir

reddots posted on 13-12-2012 12:31 PM
wehhh brani ke nak buang 4 sekali gus?
aku baca pun kecut gigi... buang 1-1 la, jarak 1 bulan se ...
mane aku berani nk buang serentak.ni dah hold setahun ni
aku tahu doc dah explain kat aku psal psangan2 gigi tu tuyg kena advice buang empat2!! tapi aku ngeri ni weyhhh
aku tak tahu nk pkir camne??
sebab kena buang gak kan.....

myfish posted on 13-12-2012 02:16 PM
mane aku berani nk buang serentak.ni dah hold setahun ni
aku tahu doc dah explain kat aku psal psan ...

alahai..sian nya.. x perlu takut la myfish.... masa doc nak injek tu, pejam je mata.. jgn tengok jarum masuk mulut....x sakit mana pun masa cucuk tu.. lepas cucuk jarum, kena rest kejap, pastu masa dok operate, relex jer.. sbb bius kita x rasa apa pun...
tau2 dah selesai... yg buat sakit tu biasa la.. lepas abis bius, so telan je la ubat yg dok bagi untuk mengurangkan sakit.. pastu pandai2 la jga pantang...

seriously ni..kalau makin lama simpan, makin byk sakit lak..ye la.. dah la sakit berdenyut sbb gigi tu tunjuk gagah nak keluar, sampai2 kacau kawasan gigi lain.. dah tu, gigi bongsu tu pun rosak kat inner side, tempat yg x tercapai leh berus gigi... hitam tau gigi yg x kena berus tu... haaa.. tau la kalau dah hitam + sisa makanan yg x terbuang, bakteria mmg aktif la..pastu mulut pun berbau...

reddots posted on 13-12-2012 02:25 PM
alahai..sian nya.. x perlu takut la myfish.... masa doc nak injek tu, pejam je mata.. jgn tengok j ...

huhuhu...takot nye weyh!!!
cmne ni aku ngeri cmne nk kuat kan semngat?ade solat tuk kuatkn semangat tak?

reddots posted on 13-12-2012 02:25 PM
alahai..sian nya.. x perlu takut la myfish.... masa doc nak injek tu, pejam je mata.. jgn tengok j ...

salam,
berapa lama dentist operate? sure dlm 3-4jam? tak lenguh buka mulut?
i pun sepatutnya buang gigi ni 7 tahun yg lalu. Dah register dippum, mereka dah xtray dan check gigi tu but sampai sekarang tak dipanggilnya.

aku ari tu sebatang gigi bongsu doc operate dlm 30 minit jer...dia bungkus tutup mata ku tinggal nganga je mulut...lps bius nanti doc ptg gigi aku...dengar la bunyi mcm org potong pokok n berbau mcm terbakar skt...lps tu doc tarik gigi separuh dl...n tarik lagi separuh...dah kuar semua doc jahit balik n ckp dah siap...nie gigi u n nanti i bg u antibiotik n ubat thn skt yer...lg 5 hari dtg jumpe i nak tgk ada infection atau tidak n boleh bukak benang....taraaa dah siap leh balik umah tuk nangis2 kat umah... Last edited by ina_na on 13-12-2012 04:21 PM

Follow Us
uda posted on 13-12-2012 03:43 PM
salam,
i pun sepatutnya bua ...

wslm... citer dah lama, x ingat sangat.. tp x lebih dari 1 jam... (rasanya la.. sbb seingat aku,masa tu ramai gak yg tunggu turn.. macit dekat aku duduk memula injek 4kali.. dia dah mengerang2 kesakitan..bila aku cakap aku kena 6 injek...hahahahah tau diam..)
rasanya kalau nganga 4-5 jam x trasa kot..yela..kan kena bius tu..

operation ni derang buat waktu pagi saja...

*baru prasan, gambar yg di tepek TT tu, mmg menyeramkan.. gigi bongsu tumbuh melintang... huhuhuhu. masa aku dulu, gigi tumbuh senget je, 45 darjah...

uda posted on 13-12-2012 03:43 PM
salam,
i pun sepatutnya bua ...

uishh...... ni bukannya operation jantung ke, liver ke. orang c-sect pun sekejap je.

macam kes saya, dia takde potong apa2 pun, maybe sebab gigi tu agak tenggelam, sama level dengan gusi. Jadi, dia hanya guna playar je. Jenuh la si nurse tolong pegang kepala aku dari dok goyang. Dah la tak larat nganga, bukannya ada benda dia guna nak tahan mulut kita dari tertutup.

Layan je la, bukan sakit pun. bayangkan ala-ala korang cuba bukak skru karat yg besar. Korang cari la doktor yang muscular sikit, kuat sikit kot dia pegang playar n tarik gigi keluar.

Yang lama tu nak tunggu ubat bius takes its effect. Tapi tu la, doctor saya tu laki, ada muscle w/pun dia gay. Adala kot lebih sikit setengah jam dengan settle bil dan dia bagi advise itu ini.

nak bagi tak takut, korang pikir macam ni lah.

betapa heavennya hidup nanti bila masalah sakit gigi/gusi dah takde. Saya ni bahagia sungguh semenjak dah takde bengkak gusi. Dulu masa bengkak asyik tak selera nak makan je, atau sedih tak boleh makan puas-puas. Sekarang ni......heaven gilaaa.

Gigi i ni tengelam, timbul sikit aje so kena belahlah. Berap kos? Kat klinik shah alam ni nak rm500.

Salam,

TT dan forumer, last year saya buang@operate 4 btg gg geraham bongsu. Sebelum tu dah hampir 2 thn saya simpan gg ni selepas doktor buat surat soh refer ker hospital kerajaan.. takut punya pasal saya buang surat tu sehingga la awal tahun lepas dah x larat nak tanggung sakit. so saya g semula klinik gg tu minta buat semula surat tu.. saya xray dan dapat tahun gg geraham ni ada problem di Klinik gg norsha bangi.. pastu saya terus refer ke hospital putrajaya. First time g tu cuak juga... tapi sakit punya pasal nekad je la.. bila turn giliran saya.. doktor chck n terus soh set appt. Saya proceed aje dgn appt tu kena admit hospital.

Hari pertama admit doktor chck dulu condition saya, lepas so turn saya yang ketiga pagi esoknya sbb ada patient lain.. budak lagi... kena pose mlm tu. Masa operate mmg x sedar sbb doktor bius abis kira pengsan la. saya x ingat brp lama masa operate tu bila sedar dah masuk dlm wad.. masa tu baru rasa berdenyut2 atas n bawah sbb saya buang 4 btg gg, 2 atas dan 2 bwh nak simpan pun x guna. Dalam 3-4 hari juga baru recover so far doktor yg buat tu doktor pempuan mmg ok..

Pada yg kena buat tu saya advise g la buat jgn simpan lama sangat mcm saya dulu... dah sakit baru nak wat huhuhu..
Insya allah x de apa-apa..

TT

Nak share experience pasal buang gigi bongsu. Saya pny gigi bongsu ni memang tak pemalu... dah kuar 4-4 dan semuanya telah selamat dibuang. 3 daripadanya boleh cabut biasa sbb kedudukannya senget tp tak akar tak melintang dgn gigi sebelah. Free la 3 gigi yang dicabut tu. 2 cabut masa study, cabut kat klinik Uni. FREE. Pastu 2010, cabut office cover.

Yang last sekali cabut last April terpaksa la belanja RM500. Sebab kali ni mmg doctor kena wat surgery x boleh extract biasa. Dah berlubang gigi tu..dan seksa tanggung sakitnya dah lama. Tapi gigih la tahan. Sampailah masa pegi Umrah bulan Mac lepas, jd makin sakit. Paling tak tahan, sakit gigi datang masa nak balik. Rasanya sepanjang flight 8 jam tu berdenyut kot. jadik...balik mmg nak tanak kene la buang. Saya cabut kt Klinik Dr. Joon (Taipan USJ). Sape2 ddk kt area Subang Jaya leh ah g doktor neh, recommended. Puas hati dgn Dr neh.

Masa dah bius dan dia nak mula cabut tu, muka saya dh kerut2 dah. Ye la dah bunyi kuar pastu dgn memacam tools dia lalu atas muka, dia tny saya nak eye cover ke tak. laju je nak. hahaha! so sepanjang procedure tu mata sy ditutup... saya pon serah diri jer lah. tau2 siap dah! Pas operate tu dia tunjuk dgn lukis balik apa yg dia buat. After a week cmtu, saya dtg balek utk buang benang jahit tu.

Seminggu la jugak MC.. hmm! sbb mmg mcm bertelur pipi masa tu. bengkak! sehari la jugak yang rasa teruk susah makan. hari ke-3 tu saya dah sarapan Chicken McMuffin McD dah. hehe! Tapi Dr. joon tu pesan, once dah stop bleeding, makan mcm biasa cuma jgn le pi makan steak ke apa2 yg liat kene kunyah bersungguh. Dia siap pesan jgn la makan bubur je seminggu tuh, dia kata takut nnt gusi & jaw kita jd manja lambat nak baik. Pas operate ni mmg mouth opening kita terhad, so dia kata kene kasi mulut eksesais sket supaya dpt nganga dgn normal.  

Apepon... kalo dah teruk wisdom tooth tu pi la buang. jangan le pi simpan. sama ada akan sakit gigi sbb dia dh rosak berlubang atau takut infect gigi geraham sebelah. Tak pasal2 dua2 gigi kene buang! Pesanan terakhir untuk yg bakal mencabut gigi: Jangan takut. Lek jer! Dan paling penting.... sila makan kenyang2 sebelum cabut gigi. hehe!

my operation this 7th Jan. Nk buang yg bawah belah kiri. X selesa.

cmf_sakuragi posted on 18-12-2012 04:40 PM
Salam,

TT dan forumer, last year saya buang@operate 4 btg gg geraham bongsu. Sebelum tu dah hampi ...

tol ke tak sakit weyh???klo g klinik kerajaan kat putrajaya ke?
mase ko bgun dr bius tu ape perasaan ko?
bpe hari ko mc?plz jwb

hehehe ms doc operate tu tak la rs skt kan...dah kene bius lps abis ubat bius tu...adoiii skt nyer...hehehe tp aku sehari jer mkn roti...hari kedua dah aku mkn nasi...tak thn lapo aku...walaupun mulut leh bukak kecik sgt2 tp gigih la aku sampai teleng2 kepala nak msk kan nasi ke dlm mulut...pengalaman...

myfish posted on 28-12-2012 02:45 PM
tol ke tak sakit weyh???klo g klinik kerajaan kat putrajaya ke?
mase ko bgun dr bius tu ape peras ...

Sorry myfish... lambat replied.
Sakit tu tetap ada, mana ada operate gg yg x sakit... aa g hospital bukan klinik kerajaan.. sbb dah ada reference letter dr klinik gg.
Hospital putrajaya cuma terima yg ada kes sahaja n bukannya chck gg biasa mcm kat klinik.

Masa bangun dari bius.. rasa mulut bengkak je.. kena makan bubur je, cuma kena mkn slow2 takut mknan tersangkut kat tempat yg kena operate tu. Bila kesan bius abiis rasa sakit juga.. MC dapat seminggu..

cmf_sakuragi posted on 25-1-2013 10:14 AM
Sorry myfish... lambat replied.
Sakit tu tetap ada, mana ada operate gg yg x sakit... aa g hospit ...

huhuhuuu takotnyeeeeeeeeee
ko jadi kurus tak time tu?hihi

myfish posted on 25-1-2013 10:58 AM
huhuhuuu takotnyeeeeeeeeee
ko jadi kurus tak time tu?hihi

x yah nak takutla.. heheheh.. mana ader kurus bila baik je mula la makan mcm2.. cuma jgn mkn benda panas nanti lambat baik, mkn aiskrim utk kecutkan gusi tu...

cmf_sakuragi posted on 25-1-2013 02:03 PM
x yah nak takutla.. heheheh.. mana ader kurus bila baik je mula la makan mcm2.. cuma jgn mkn benda ...

ko buang empat2 btang serentak kan???ke satu2?

myfish posted on 25-1-2013 02:11 PM
ko buang empat2 btang serentak kan???ke satu2?

aa... yg atas  x teruk sgt, cuma yg bawah tu gg dekat ngan urat klinik biasa x leh wat sbb takut pendarahan.. tu yg dia soh buat kat hospital