CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: gdah

[Belanja] Berapa saving korang setiap bulan>

penting sgt saving termasuk insuran . dah brp kali kena admit ward..kadang x semua dpt cover semua..ada jugak kena top up, klu smp 2 anak admit..ha byk juga. last kena top up dlm 950. so simpan la buat masa kecemasan. pengalaman keluarga baru bln lps bila nenek masuk hosp..byk sgt. GH utk kes simple bole la..klu dah kronik susah juga

Biarpun kita hidup x kayaraya, cukup makan, cukup pakai, ada lebih sikit tu kita sedekahkan pd makabah, sedara yg susah atau sedekah kat masjid...even sebungkus nasi utk pak guard pun.
Nak menyimpan tu x kira, wpun RM20 boleh aje simpan dlm tabung
Bila dah banyak, bolehlah masuk ASB ke.  Ini bagi yg dpt gaji biasa.
Bagi orang gaji besar, tentu perbelanjaan pun banyak. Tp kalau husband/wife sama2 gaji banyak, tentu menyimpan pun banyak, investment dll. Namun yg kita cari adalah keberkatan dlm rezeki yang kita dapat.

Jangan lupa lhdn bulan nih

nuryakmal posted on 12-4-2013 12:17 PM

aku dh dpt blk refund dr lhdn, 2 minggu lepas.

nuryakmal posted on 12-4-2013 12:17 PM

iols dah dapat refund dah...alhamdullilah..dapat lah buat saving sebab awal bulan tadi korek duit saving beli set bilik tdo..

p/s dah 5 thn kawen, anak dah masuk 2 baru terhegerh2 nak beli set bilik tdo..apekah motip???!!!

leylapple posted on 14-4-2013 07:29 AM
iols dah dapat refund dah...alhamdullilah..dapat lah buat saving sebab awal bulan tadi korek duit  ...

lagi best, me sampai sekarang guna katil masa laki bujang tau, err lebih
10 tahun kot, tilam aje kami beli baru....

ni dah masuk rumah baru baru pikir nak beli set katil yang baru

Follow Us
Berapa banyak saving setiap bulan bergantung kepada berapa banyak pendapatan anda setiap bulan. Ada orang kata sekurang-kurangnya menyimpan 10% dari gaji bersih setiap bulan. Simpanan pula ada banyak jenis, simpanan aktif & pasif. Simpanan aktif I katakan seperti simpanan dalam ASB, ASD, akaun bank biasa. Simpanan pasif seperti simpanan berbentuk insurance, SSPN, barang kemas (emas).  Yang penting ada simpanan, jangan bergaya sakan tapi langsung tak menyimpan. Atau bergaya sakan tapi makan bersukat.

sarahmirza posted on 15-4-2013 12:38 PM
Berapa banyak saving setiap bulan bergantung kepada berapa banyak pendapatan anda setiap bulan. Ada  ...

hohh tu dia.... ramai pulak yang mesej aku pasal unit trust ..pasif ka aktif cikpuan???

faraway1 posted on 15-4-2013 07:04 AM
lagi best, me sampai sekarang guna katil masa laki bujang tau, err lebih
10 tahun kot, tilam aje  ...

Kalau hantar kat muzium, tentu fetch harga yang tinggi rangka katil hang itu kan PAR, kan,kan,kan????? Ada. Sentimentel value........

Rate

1

KALAU ORG TANYA AKU ADA SAVING TAK.. DGN SEDIHNYA.. AKU JAWAB .. TAKDE.. JGNKAN SAVING... INSURANS PUN SETAKAT YG COM.. PUNYA JAH...  ORG BOLEH TERLOPONG.. SBB MMG TAKDE... SYUKUR ALHAMDULILLAH.... ANAK2.. MAK ABAH.. TAKDE SAKIT KRITIKAL...   DUIT YG ADA BYKNYER BUAT BACK UP..   ADA KALANYA MMG LA DAPAT DUIT BONUS TU BERANGAN NAK BELI ITU INI.. TP MEMIKIRKAN SALLU ADA KECEMASAN TU.. ME PEJAM MATA.. KDG TU BELI JGK YG MURAH,,, CAM PAKAIAN KE.. EMAS? NOOT IN MY LIST... YG ADA PUN DAH GADAI.. TOLONG SUAMI..  HARAP DIA PANDAI LA KENANG KEBAIKAN BINI DIA NI... SEKIAN...

anyone yg mencari saving with protection??? blh pm saya...

besar periuk besar lah kerak kata org tua2 kan...dulu2 masa baru keje gaji tak sampai 2k...boleh jer aku saving bebanyak. baru setahun lebih keje dah bole bayar d/payment keter dekat 10k.

Now, nak simpan 2k berjanggut kay....amek masa...banyak sgt bocoran almaklum family makin besar, harga BARANG MAKIN NAIK, semangkuk tomyam pun dah RM8.

harga emas tgh turun ni....mmg rasa nak shopping bling2 tapi raya pun dah nak dekat....so, semua nak kena masuk dlm budget, dah lah tahun ni plan nak tukar langsir......cemana nak saving bebanyak....gaji 6-7k sekarang ni serupa gaji 2-3k 10 thn dulu. Income tax saja dah beratus.....achaner tu, rompak bank bole ke?

Ada la jugak saving... tapi mungkin sebab hidup aku sangat sederhana... Rakan sekerja aku pakai crv, estima,... tapi aku masih lagi pakai proton wira 1999...dgn tak membeli kereta baru, at least duit yg tuk bayar bulan2 keta (kalau aku beli keta laa) dapat la aku simpan.. keta tu pun elok lagi, cuma tak berseri sangatla bila kat parking lot... tapi tak lawan kawan aku sorang lagi ni, lampu belakang siap boh selotape ... walaupun aku tau dia berduit...

off topic pulak... anyway, itulah salah satu sebab aku dapat menyimpan... kurangkan loan.. kredit kad pun tiap2 bulan aku pastikan habis bayar... Last edited by pelicano on 17-4-2013 01:00 PM

tina^^ posted on 30-7-2012 12:16 PM
dear,

cuba buat 2 things:

Betul tu..saya setuju sgt..dua benda ni mmg penyumbang rezeki yang berkat dan melimpah ruah...bagi mak bapak dan bayar zakat tiap bulan...

Errr...

want2bhappy posted on 17-4-2013 11:00 AM
KALAU ORG TANYA AKU ADA SAVING TAK.. DGN SEDIHNYA.. AKU JAWAB .. TAKDE.. JGNKAN SAVING... INSURANS P ...

Mohong kerjasama supaya tidak berforum menggunakang CAPITAL FONT... Sekiang... Terima kasey...

Jizzz... Klong! Klong!

AceHand posted on 17-4-2013 09:17 PM
Mohong kerjasama supaya tidak berforum menggunakang CAPITAL FONT... Sekiang... Terima kasey... ...

Alamak sorry... kerja saya mmg guna font besar .. tu yg kejap bukak forum terus taip jer... sorry sesgt.. takutnya dpt reply dari acehand...

Aku student lagi. Kerja part time jer. Memandangkan bila waktu kuliah aku duk dengan makcik aku sebab free of charge, dia selalu warning aku, duit tu simpan. dapat gaji 20% at least simpan pejam mata. Aku dapat tak tentu, biasa 3k++ kalau rajin sket kadang2 12k++ Takde apa nak bayar, kereta pun ayah aku yg bayarkan. Cuma aku dapat la apa yang aku nak beli, takde nak mintak2 parents aku lagi. Tapi dorang bagi duit aku ambik la haha.

Untuk ASB aku buat standing instruction dari Maybank. Walaupun aku rasa rugi kena caj RM1 (setahun dah RM12 kannn), mengenangkan aku ni student hari2 kelas nak cari parking lagi memang tak berbaloi nak pergi bank semata-mata nak masuk duit. Bila aku update buku akak kaunter mesti tanya aku kerja mana, aku jawab kerja kilang jer. hoho.

org beli emas ber-gram2 setahun tu kan..
mana dorang simpan ye?
macik ni jenis nyanyok...brg letak merata..
so cemana nak simpan emas berkilo-kilogram ni?
nak setat beli emas la plak...

ASB aku dgr2 katanya haram
macik yg jual insuran takaful ikhlas pon kata haram
aku dgr dari skolah lg katanya haram
so aku da kuar sume duit ASB masuk tabung haji
tabung haji ade zakat kata nya...

mana2 yang berasaskan riba semuanya harammm....
waima term yg digunakan berbeza...
kadar faedah..kadar keuntungan...