CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Cari-Zidni

Anak-Anak Bodoh Lahir Daripada Mak Bapak Yang Bodoh Dan Tak Reti Nak Didik Anak!

raya ni dah kena jugak dek budak2 perangai buas

mak bapak boleh senyum je duduk ruang tamu, biar anak2 main lari2 dalam rumah kitorang
lepas diorang balik je, tengah menyapu, nampak ada bulu2 bawah sofa

haaabiiissss sofa mak aku
sofa tu ada macam biji2 manik berbulu, ape mende ntah orang panggil
bergayut, terjuntai kat arm rest tu
sekali budak2 ni cabut weyhhh. diorang dah balik baru tau
nasib la mak aku penyabar beliau lain macam

masa budak2 tu main lari2 dalam rumah, siap jerit bagai
aku dah menyirap.. mak bapak dia, iaitu sepupu aku sendiri, diam je tengok tv kat ruang tamu
haruskah aku mencarut ke atas muka2 mereka sebab biarkan anak buas di rumah orang?

haruskah?
harus lah kan?
rumah kami kan?
mereka tetamu kan?
anak mereka menjerit-jerit, lari ke hulur ke hilir, ke depan ke belakang
rumah orang kut?
spoil the cane or spoil the brat?

kroit92 replied at 27-6-2018 12:31 AM
raya ni dah kena jugak dek budak2 perangai buas

mak bapak boleh senyum je duduk ruang tamu, biar  ...

Diorang tak nak malukan anak kot..entah lah weh i kenot brain lah mak bapak macam ni.
Korang reti main je ke, parenting failed? Stupid to the max

nuryakmal replied at 26-6-2018 09:20 PM
td pegi klinik. im having fever head ache snort. god! so super annoyed with 2 families there.

fa ...

pernah kena gak macam ni

kita dah lah tak sihat, nak bukak biji mata pun tak larat, lembik
tengah duduk menunggu giliran,
sampai satu family muda
mak pak sampai je terus duduk, main phone,
anak dia kecik, baru belajar jalan kut. ke hulu ke hilir tepuk orang kat kerusi
yes, memang comel,
yes, aku suka budak, comel gila

tapi aku tengah demam, tak larat, jangan tepuk2 aku boleh tak?
plus, gila apa parents dia biar baby dekat dengan orang sakit?? berjangkit nak?

nasib kasut dia tak berbunyi like tot tet tot tet tu
kalau tak memang haru. bising je, orang da la sakit

kay781 replied at 27-6-2018 12:33 AM
Diorang tak nak malukan anak kot..entah lah weh i kenot brain lah mak bapak macam ni.
Korang reti ...

memang stupid to the max
parents aku dulu, jegil biji mata je,
tak pun buat bunyi mulut, tch, lebih kurang camtu la kut eja nya
automatik 5 orang anak senyap, macam askar behave

itupun balik rumah still kena lagi

Cyempaka replied at 26-6-2018 09:41 PM
Aku benci bila org komplen mesti nak cakap jgn kata kat anak org.. Nanti berbalik la..kau xde anak n ...

Betoi sesangat... bila kita tegur dikatanya kita x faham sbb tak beranak... ehhh..tu anak kau bukan anak aku.. kau je la terima anak kau seadanya... apesal la aku terbabit sama terima anak kau..

Yes, budak budak tu memang tak tau apa-apa.. yang kau tu mak bapak dia tak reti- reti lagi ke nak mengajar.? Karang orang lain ajar, kau nak menyentap..

I wonder la kan... mungkin mak bapak zaman sekarang ni kategori mak bapak bbnu.. zaman muda tak cukup kenal dunia tiba-tiba galak nak menikah.. bila dapat anak tak tau tanggungjawab...

Ok... done beleter...

kroit92 replied at 27-6-2018 12:45 AM
pernah kena gak macam ni

Tu la jenis-jenis mak bapak bbnu... samada bbnu umor atau bbnu gadget....

Kite kalau kat tempat awak, kite terus panggil aje mak bapak budak tu suruh kawal anak dia... gila apa biar anak-anak merayap kat orang sakit... sayang anak ke tak  tu..otak letak mana dah la nama pun klinik tempat orang sakit...

Follow Us
memang patut pun dipanggil bodow. heleehhh... yg bajet2 suci pro makpak bengong tu pon kalau di tempat yg sama entah2 lg teruk mencarut

sikit2 dimomok takut berbalik dgn si pengecam. abis tu, sebelum ni parents yg dikecam tu pernah mengutuk anak org jugak la. apa punya reasoning daa...

dani-rox replied at 27-6-2018 04:51 AM
memang patut pun dipanggil bodow. heleehhh... yg bajet2 suci pro makpak bengong tu pon kalau di temp ...

I agree.. orang tegur tapi penerimaan mak bapak tu terus label kita ni mengecam yang kita tak faham budak-budak and takde rasa toleransi..

X dinafikan mmg geram n x patut budak2 tu buat mcm tu. Cume bagi saya , kalau kita buat rumah terbuka biasanya mak ayah akan sibuk bergaul dgn kawan2 yg dah lama x jumpa atau saudara mara yg dah lama x jumpa. Sgt faham situasi dimana anak2 akan dibiarkan bermain bersama kawan2 dlm rumah yg sama. So supervision drpd parents sgt2 minimum. So sy rase tidaklah parents tu membiarkan shj perkara tu terjadi tp mungkin diorg tak sedar n x tahu perkara tu terjadi.  Jd jika ade barang berharga, sila simpan dalam bilik tidur atau bilik wardrobe personal yg sesiapa pun xde access, mcm kita nk simpan emas n brg2 berharga yg lain. Sbb sy rasa maybe laci tu berada di kawasan tetamu berlegar2. Dan of course sentiasala kunci bilik2 yg kita tak mau tetamu access.  N like myself i did reserve one room to be kids playroom, diorg boleh freely main ape shj mainan dlm tu n sepah2 pun takpe n make sure it is safe enough for them. So tht the adults boleh bercakap dgn tenang.

Pengalaman i sendiri yg beranak 2 ni (toddlers 4&5 yrs old) mmg renyah bila kita bawak anak2 beraya or berjalan especially ke rumah org. Rumah i single storey so anak2 bila p umah org yg bertangga mmg seronok abis. So tips i, i kena invest sikit beli new toys setiap kali nk p beraya or berjalan. Anak2 i klu i bawak toys lama diorg cepat bosan. So i invest beli yg baru, x mahal pun xpa. Beli kt daiso tu apa2 ja toys baru pun depa meloncat2 hepi. So masa kt umah org tu anak2 mmg leka ngn toys baru. Sama gak klu nk bawak travel dlm kete or flight. Now anak yg sulung dh kurang main, i belikan coloring book ja. Sekian tips i yg x seberapa.

Teruknya disiplin anak2 sbb makpak pun x disiplin
Lama x buat open hse punca benda2 gini la

Pengalaman sendiri
1. Buai baby patah... stainless steel yg keras padu leh payah bayangkan... sib bek baby x der dlm tu... ramai2 panjat gayut2 tu psl patah... pffttt

2. Sofa L-shape patah tengah... dorang loncat2 mcm anak monyet... sedih giler sbb baru pakai setahun lebih... ingat beli yg elok rabak poket sbb nk pakai lama... malas tukar2

3. Hoverboard anak dah simpan dlm begnya... simpan dlm bilik tingkat atas... pun ada yg berjaya jumpa selongkar baek punyer... x pandai main jatuh terlentang padan muka.... grrrr

* X yah ngata haku x der anak lagi tu psl x faham... anakku 4 org (2 boys yg sgt lasak) tp x penah lak perangai bkn2 in public @ rmh org... sbb aku jegil bijik mata jer dorang dah fhm

macamana acuan,
macam tu la kuihnya..

Setuju cuma ibu bapa yang perlu main peranan bagi mempengaruhi tingkah laku anak-anak, bukannya membiarkan sahaja anak-anak membuat onar di rumah orang, dalam hal ini anak-anak jika masih di bawah 7 tahun tidak bersalah, tetapi ibu bapa lah yang perlu mengawal mereka {:childlike

Yg menegur tu pun xyah la membodohkan org sangat.. bahasa mencerminkan diri kita sendiri. Mmg mak pak perlu bertanggungjawab pantau anak2 mereka walau kat mana pon.
Penah alami sendiri anak sedara dtg umah terus masuk bilik landing atas katil main game. Ayah dia bising2 panggil jela.
Then satu lagi baby baru pandai berjalan tersepit kat pintu auto dobi. Iols yg panik sementara mak pak relaks mengadap phone

for me... mak pak kena main peranan utk didik anak..macam saya, dr rumah dan sebelum turun kereta dah pesan awal2 supaya behave kat rumah orang..kalau ingkar tau la nanti..siap pesan jugak..jang bukak sampul duit raya depan tuan rumah dan dan komplen berapa jumlah tuan rumah bagi..kadang saya perati dengan budak yang selamba badak bukak sampul duit raya sambil cakap..eee singgit je..dua hinggit je?? mak pak buleh senyum je...tolong ajar anak beradab dan erti syukur ye...saya pon ada anak..3 boys....macamana pon kita yang kena main peranan dan jangan sentap bila orang ngata anak kita sebab tu hakikat nya

#donekomen

Ada budak dtg beraya rumah aku. Siap minta duit raya utk adik dia kat rumah1.boleh gituu
Kalau 10rumah dia pi beraya..dah dpt rm10 or lebih utk adik dia..

kroit92 replied at 27-6-2018 12:45 AM
pernah kena gak macam ni

Iye pun.
I memang geram giler if bunyi kasut tek tot tu. Isy..anoying betul. Bising. Rasa nak rampas kasut tu and buang

Agaknya mak bapak sekarang terlalu manjakan anak2 mereka.

I pernah kena. Anak  my friend 2 orang naim lopat2 atas my brand new sofa dan end-up muntah, pustu muntahkan my photo album pulak. Habis gambar dalam tu rosak walaupun dah cepat2 kesat.
Habis kapet dan kerusi.
Mak dia boleh relax aje and I yang sibuk utk lapkan muntah sbb takut lagi lama akan jadi lebih masam.

Pastu ada juga orang yang datang rumah - nak beli kereta, bawa anak2 ramai and masuk rumah terus selongkar toys and jumpa satu bola (actually souvenir) and siap main baling2 bola.

I geram aje tapi sbb sibuk nak buat deal dgn bapa dia, so abaikan ajelah. Pastu dengarlah sorang anak tu menangis nak bawa balik bola tu. Tapi I buat dunno aje sbb bola tu I bawa balik dr US. mana ada kat sini
Pelik betul orang2 ni. Suka berjalan rumah strangers and angkut semua anak2 dia. Bukan kenal pun!

Kena belajar jurus enjit2 semut... Nakal je,  tetibe rasa sakit sebab kena cubit... Lepas tu behave la...

rumah aku ni takde la mainan ala2 hot wheels yg org buat collection tu. tp ada la sebakul kecil mainan untuk kalau anak2 sedara yg kecik2 tu dtg rumah. lepas tu dtg family kakak ipar beraya, dengan anak2 buah dia semua, sedap je pegi angkut mainan2 tu. siap kakaknya kata, kalau nk bawa balik mainan tu salam nenek dulu sebelum balik. ewah ewah entah siapa bagi kebenaran tah.

skrg ni kalau ada budak2 yg dtg beraya selain drpd anak sedara sendiri, mmg kitorg sorokkan. mainan tu untuk main, bukan bawa balik buat harta!