CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: BabeYSHa

~ BACA DOA / QURAN MASA PERIOD ~ [merged zulyusoff]

Originally posted by Normala17 at 18-5-2006 11:10 AM

[QUOTE]
Originally posted by kyas at 18-5-2006 10:33 AM
Originally posted by M5 at 17-5-2006 03:09 AM
Jika masih degil tak nak gunakan otak anda, usah lah membuang masa anda dan juga saya dan orang nak membacanya.

p/s: kekadang terfikir juga... kalau statement sebegini keluar... adakah bermakna org lain tak guna otak?... adakah org lain tak de akal sehebat kita? kenapa begitu? kenapa org lain tak setuju dgn kita? kenapa kita tak setuju dgn org lain? teringat pula... allahlah yg memberi petunjuk allah juga yg menyesatkan... harap2 kita semua tak sesat
setuju dgn sdr

To be fair to M5, kata2 tersebut keluar sebagai reaksi kepada posting yang sengaja mengundang pergaduhan.

Kalau saya, biarkan sahaja... kalau tak dapat perhatian dia akan penat sendiri...[/quote]

Peace Normala17, kyas, semua.

Reaksi awal saya hanyalah kpd back_hand dan ianya bersebab.  Lihat post2 beliau sebelum ini, dan lihat pula kenapa saya menyatakan bahawa jika beliau ingin berhujah, saya akan memberi pendapat saya, tetapi hujah mesti menggunakan akal dan bukan emosi.  Having said that, i tend to agree to Normala, kerana saya pasti Normala dah lebih lama kenal mereka2  dan perangai2 mereka diforum ini.

Berbalik kpd kenyataan kyas, bukan lah tujuan saya diforum ini untuk mengukur kehebatan akal sesiapa.  Akal adalah naluri asas dlm manusia yg dikuniakan oleh Penciptanya.  Tujuan saya hanya untuk membincangkan peranan akal dalam memahami konsep agama.  Apa yg saya utarakan berkaitan hukum agama diforum ini, diasaskan dgn panduan dari penerangan2 ayat2 al Qur'an.  Jika ini tidak tepat, sila kemukakan pandangan dan justifikasi untuk menyokong pendapat yg sebaliknya.  Kita perbincangkan bersama agar daapt memahami dgn lebih tepat pengajaran dari Kitab yg diberi oleh Pencipta kita.

Saudara kyas menyebut allahlah yg memberi petunjuk allah juga yg menyesatkan..., minta diterangkan dgn lebih lanjut.

Peace,

Originally posted by Normala17 at 18-5-2006 11:10 AM

setuju dgn sdr

To be fair to M5, kata2 tersebut keluar sebagai reaksi kepada posting yang sengaja mengundang pergaduhan.

Kalau saya, biarkan sahaja... kalau tak dapat perhatian dia akan p ...

saya pun setuju jugak dgn sdri.

hanya sekadar reaksi.begitu jugak reaksi kumpulan sister in Islam mcam normala's ni...
heheh.

-sister in Satan-

M5: Saudara kyas menyebut allahlah yg memberi petunjuk allah juga yg menyesatkan..., minta diterangkan dgn lebih lanjut.

kyas: sila nyatakan sama ada anda setuju atau tidak dgn kenyataan tu... kalau setuju - maka tak jadi hal... tak perlu bincang lagi... kalau tak setuju - sila terangkan kenapa supaya senang kita bbincang... saya akan cuba respon skit2 sbb tak byk masa...

Peace kyas,

Originally posted by kyas at 18-5-2006 03:44 PM
M5: Saudara kyas menyebut allahlah yg memberi petunjuk allah juga yg menyesatkan..., minta diterangkan dgn lebih lanjut.

kyas: sila nyatakan sama ada anda setuju atau tidak dgn kenyataan tu... k ...

Saudara membuat statement tentang Tuhan, semesti bersebab/ada fakta yg jelas. Dgn fakta yg bakal saudara jelaskan baru saya boleh katakan samada saya setuju atau sebaliknya.

Peace,

Peace gennosukesama,

Originally posted by gennosukesama at 18-5-2006 08:39 AM

M5 ni meragukan. pernyataannya berbelit-belit dan mengelirukan. sila berhati-hati.

Meragukan dari sudut mana?  Boleh perjelaskan?

Saranan saudara memang wajar, sila berhati2 juga dgn pegangan anda.

Peace,

Originally posted by M5 at 18-5-2006 09:22 PM
Peace kyas,

Saudara membuat statement tentang Tuhan, semesti bersebab/ada fakta yg jelas. Dgn fakta yg bakal saudara jelaskan baru saya boleh katakan samada saya setuju atau sebaliknya.

...

ini fakta saya, quran 16:93, 14:4, 13:27 anda tentu setuju dgn statement tu... sbb bukan saya yg buat.

sekian.

Follow Us
gennosukesama This user has been deleted
Originally posted by kyas at 19-5-2006 09:46 AM

ini fakta saya, quran 16:93, 14:4, 13:27 anda tentu setuju dgn statement tu... sbb bukan saya yg buat.

sekian.

bagus cara Kyas menangani M5 tu. tanya dia balik.

setahu aku boleh jer baca doa masa period. masa kes histeria tgh terjadi kat asrama aku dulu budak2 yg period baca ma'turat(hopefully the spelling is correct) jer

Originally posted by kyas at 19-5-2006 09:46 AM

sekian.

Fahaman secara literal dan tidak melihat context ajaran yg disampaikan didlm ayat2 al Qur'an akan merumuskan kpd pandangan yg mengatakan allahlah yg memberi petunjuk allah juga yg menyesatkan...,

Q16:93, 14:4, 13:27 menunjukkan Al Qur'an diberi sebagai petunjuk, dan jika anda memilih untuk mengikutnya, Allah akan memberi petunjuk kepada kebenaran ini, dan sebaliknya jiika anda tidak percaya, maka Allah akan menyesatkan fahaman anda.

The essence of the message dlm ayat2 tersebut adalah memfokuskan:
1.  Penerangan dan petunjuk bagi manusia sudah diberi dengan lengkap (Al Qur'an sebagai bahan bacaan/rujukan/panduan)
2.  Anda dipertanggungjawabkan keatas pilihan anda.

Lihat juga e.g Q16.93:

Khalifa
Had GOD willed, He could have made you one congregation. But He sends astray whoever chooses to go astray, and He guides whoever wishes to be guided. You will surely be asked about everything you have done.
Yusuf Ali
If God so willed, He could make you all one people: But He leaves straying whom He pleases, and He guides whom He pleases: but ye shall certainly be called to account for all your actions.
Pickthal
Had Allah willed He could have made you (all) one nation, but He sendeth whom He will astray and guideth whom He will, and ye will indeed be asked of what ye used to do.

Saudara boleh juga menyemak seterusnya Q14:4 dan Q13:27 yg menekankan konsep tanggungjawab yg terletak kepada manusia untuk percaya atau tidak setelah diberi penerangan2 dari Tuhan.  Dan tidaklah tanpa bersebab Tuhan menghukum mana-mana individu didunia ini.

Dengan mengambil fahaman yg mengatakan Tuhan menyebabkan manusia sesat adalah konsep yg tidak ada sandaran.

Diharap ini dapat membantu.

Peace.

Originally posted by gennosukesama at 19-5-2006 10:12 AM

bagus cara Kyas menangani M5 tu. tanya dia balik.

Saya tidak ada masalah dgn kaedah yg digunakan oleh kyas.  Since dia buat statement ttg Tuhan, saya minta sandaran beliau, dan kemudian beliau rujukkan saya pada ayat2 tersebut.

Ini lebih conducive, so I think u, gennosukusamma or whatever.. should learn this.

Peace

gennosukesama This user has been deleted
Originally posted by M5 at 20-5-2006 12:43 PM

Saya tidak ada masalah dgn kaedah yg digunakan oleh kyas.  Since dia buat statement ttg Tuhan, saya minta sandaran beliau, dan kemudian beliau rujukkan saya pada ayat2 tersebut.

Ini lebih co ...

takde masalah konon, setuju ke tidak? cuba ko menjawab sikit soklan, ni nak bagi info ko yang takleh pakai itu. macam pentafsir pulak dia.

[ Last edited by  gennosukesama at 22-5-2006 02:55 PM ]

apolaa korang dok pusing2.. sian member pembuka thread dok pening2 baca..

baby-- tiada masalah kalau nak baca doa.. sebab doa tak semestinya dalam bahassa arab.. doa ni boleh jadi bahasa2 lain.. bahasa malaysia pun buleh... so takyah laa dok pening2 layan depa2 ni.. depa ni kalau dok forum benda2 camni sampai sok pun tak abis2.. akhir sekali dok gaduh sapa yang betui sapa yang salah..

sekarang ni pendek cita kita berpegang sahaja laa pada AL-QURAN dan SUNNAH..

Originally posted by M5 at 20-5-2006 12:37 PM
Fahaman secara literal dan tidak melihat context ajaran yg disampaikan didlm ayat2 al Qur'an akan merumuskan kpd pandangan yg mengatakan allahlah yg memberi petunjuk allah juga yg menyesatkan.. ...

bagi saya begini...
tuhan beri pilihan... apasaja pilihan kita ada balasannya...

tuhan izinkan iblis menjalankan hasutannya... tuhan izinkan wanita2 menjadi ujian yg menggoda... tuhan izinkan harta benda menyesatkan... bukankah akhirnya semua itu dari allah juga... tapi tuhan juga berikan kitab dan rasul sbg peringatan... dari allah juga...

sbb kalau tuhan mahu sudah pasti dia jadikan kita semua makhluk yg taat...

macam nie lah...aper yang kite rasa kiter musykil,kita tanya lah pada ustaz,ustazah,para alim ulamak kerana mereka lebih mengetahui aper yang kita tak tahu..perlu di ingatkan di sini,sebagai Umat islam,kita di tinggalkan dengan 2 perkara Al-Quran dan Hadith/Sunnah untuk di jadikan pegangan hidup akhir zaman nie...kalo kita berpegang pada 2 perkara itu,insyaAllah hidup kita akan terpelihara..disamping tu jgan lupa peranan par ulamak sebagai pusat rujukan kita...

Thanks semua.. Haku pening2 gak baca tiap2 page..

ermm...kalo haku konpius sangat masa period, time nak tido haku hanya mengucap ngan selawat Nabi je.. ayat kursi,al-fatihah,3 qul  haku tak baca..

...eerrr...aku pon nak tau jugak...kenapa kita dilarang menyentuh alquran nie semasa kita dalam haid atau tanpa berwudhu...sedangkan...kalau aku tak silap...ayat2 alquran nie pernah ditulis di atas daun2 kering dan jugak kulit haiwan...it is only after mangkatnya nabi saw barulah potongan2 ayat nie di compilekan oleh sahabat2nya hingga terjadilah satu kitab - alquran...eerr...betul tak apa yang aku citer nie??..:nerd:

untuk tidak memeningkan kepala kita,baik kita rujuk pada yang lebih Arif...

Originally posted by M5 at 29-4-2006 06:48 PM
Salam semua,

Kenapalah sampai nak berdoa pun kena dapat approval dari ulama?  Doa adalah antara manusia dengan Tuhan.  Tak perlulah pening2 sangat dengan tafsiran ulama2.  Samada doa tu Tuha ...

saya sangat setuju dengan anda..cuba bayangkan secara logiknya..kalo wanita yang datang haid..puratanya 7 hari..bermakna, dalam 7 hari kita x boleh baca doa, kita x boleh mendekatkan diri dengan quran..quran hanya petunjuk yang diturunkan Allah kepada Rasulullah untuk disampaikan kepada kita..umat Muhammad SAW..Quran sebenar ada dalam dada kita...lebih teruk lagi, wanita yang selepas bersalin..44 hari? adakah bermakna dalam tempoh tersebut kita dilarang?? sudah la dalam keadaan tidak suci, maka dengan al quran la untuk kita mendekatkan diri dengan Allah dan minta dilindungi dari gangguan jin dan syaitan..wallahuaklam..

Originally posted by M5 at 13-5-2006 01:23 AM
Salam semua,

Dah confirm tak da kenapa perlu ditambah2 benda yg tak dilarang oleh Tuhan? Tak cukup dgn larangan yg ada dlm Al Qur'an?  Al Qur'an tak lengkap untuk dijadikan panduan hidup and ...

Sebelum Rasulullah wafat..Baginda bersabda..Kutinggalkan dua perkara(pusaka) yakni Al-Quran dan As - Sunnah..Siapa yang mengambil kedua-2 nya mereka tidak akan sesat...

ini janji rasulullah..jika ambil 1 saja?? jawapan ada pada diri anda..M5 mengajak kita berfikir..
As- Sunnah adalah geraklangkah Rasulullah dalam melaksanakan wahyu(Al-Quran)..fikirkan lah...Allah mengurniakan kita pancaindera..

[ Last edited by  speakerrosak at 25-5-2006 09:28 AM ]

Originally posted by blackmore at 24-5-2006 06:38 AM
...eerrr...aku pon nak tau jugak...kenapa kita dilarang menyentuh alquran nie semasa kita dalam haid atau tanpa berwudhu...sedangkan...kalau aku tak silap...ayat2 alquran nie pernah ditulis di atas ...

ye betul tu saudara/i..Al - quran yang kita nampak skarang hanyalah petunjuk yang dibukukan..Al - Quran sebenar adalah dalam dada kita.petunjuk dari pendengaran kita.penglihatan untuk penjelasannya...jika orang2 yang menghafaz al -quran di dalam dada mereka, adakah mereka diharamkan masuk ke dalam tandas? berwudhu untuk memegang al - quran hanyalah adab...bagaimana pula jika ianya ditulis diatas plastik, meja, tangan..adakah kita tidak boleh memegangnya??

wallahuaklam..

[ Last edited by  speakerrosak at 25-5-2006 09:42 AM ]