CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: HangBuah

Perlu ke ada anak ramai? Jangan jadik mak bapak yg SELFISH!!!

brilliant la topik ko ni.... skrg aku pecaya yg ko ni ensem sebenarnyer.......

ok back to the topik......

aku rase ni rezeki dan usaha masing2... ade gak yg anak 1-2 org pon x menjadi gak..... tp mmg aku setuju sgt laaa pasal no.5

Anak I seorang je dan x nak tambah lagi. Tapi, i kekadang risau gak dgn adik2 i yg income bracket diorg is so much low than myself and they have children between 4 and 6. To me, 2 is enough, 3 is tolerable but above 4 is too many.

Now, the eldest nephew is in Form 3 and my concern is once they left school do their parents have enough cash to put them in university. So what i did was, i buy an education insurance and i will make a withdrawal should they need some assistance in the future. Besides that i also told my sibling to stop making babies.

TT concern is more general towards the society and i can't agree more with him.

Merancang keluarga sudah ada sejak zaman Rasulullah SAW lagi.  Ini berdasarkan hadis yang diriwayatk ...
aLieNzDaToR Post at 23-12-2010 08:22

setuju..justeru itu islam tidak menggalakkan @ melarang perncangan keluarga tetapi membenrkan menjarakkan kelahiran.. wallahualam..

seronok jugak dok thread nih. sekali sekala topik mcm ni kat FD best gak...
tp aku hanya tumpang seronok baca je lah....

tertarik ngan topik ni tapi taklah agree or bantah..
kun fayakunn...
aku dah 3 tahun kawen.. nak beranak satu pun Allah masih belum anugerahkan.. takkan berani aku nak sangkal bab bilangan anak nih..nanti katakan lah aku mengungkapkan kata2 yg mengundang murka Allah yakni yg membuatkan orang lain turrut serta dalam buah pandangan aku yg mungkin salah.. silap2 satu anak pun sampai bila aku tak dapat.. hehee
cuma bagi aku.. kun fayakun.. lawan la mcm mana pun its HIM who decide...

tertarik ngan topik ni tapi taklah agree or bantah..
kun fayakunn...
aku dah 3 tahun kawen.. nak b ...
eniliana Post at 23-12-2010 09:35

setuju dgn pndgn ante..aminnn...moga dpermudhkn dpt bb..

Follow Us
Dalam kubur nanti kita harapkan doa anak2 yang soleh. Contoh anak sikit; sorang lelaki sorang pompuan.

esok kita dalam kubur...waktu subuh.  both anak miss subuh. kita tak dapat doanya.
waktu zohor....mereka sibuk meeting, lepas solat terus blah,tak berdoa.
waktu asar...yang pompuan period/haid. harapkan doa anak lelaki je.

kalau anak ramai dan SOLEH...tiap2 waktu solat ibubapa dalam kubur dapat pahalanya, dilapangkan kuburnya. kalau anak tahfiz Quran, Allah dah janji satu takhta di syurga untuk kedua ibubapa.

kalau ikut teori probability...kena beranak ramai di zaman cyber mencabar ni. kalau semua tak menjadi sebab pengaruh;
rempit
ah long
cyber
rasuah

adalah sorang yang menjadi...boleh bangun malam lagi solat tahajud.

anyway, janganlah sampai menyusahkan orang lain, meminta sana-sini...mereka pun ada tanggungjawab jugak.

setelah membaca beberapa perdebatan antara HangBuah & fieda07, saya rasa lebih bersetuju dengan HangBuah...

tapi..
aku tgk patten org melayu..kebanyakan la..bukan semua.
kalo org susah, musti anak berderet-deret.
tapi org yg sng, mesti buleh bilang je anak nye.

kalo yg anak berderet ni..aku tgk BERSAMAMU smlm..yg akak2 or abg2 ni , mesti dikerah utk menjaga adik2 yg masih baby tuh..
aku tgk jiran umah aku pong cam tu gak..akak yg sulong (tgktn 2) laa duk jaga adik nombo 2 bongsu, lam 1-2 thn la, yg adik bongsu, bawah setahun mak nye plak jaga. aku dulu pon cam tu jgk, akak aku penah cite, die yg jaga aku masa kecik, mak aku keje.

aku ada gak terdedik di hati (jahat nye haku)...mak2 dorang ni, pandai beranak je ramai2, jaga nye tak n harapkan anak2 yg dah besar utk jaga..

Reply 49# silica_SiO2

aku rasa ni soal pendidikan/pengetahuan lah...
mungkin mereka x tahu bagaimana nak 'merancang keluarga' kerana ilmu sedemikian x sampai kepada mereka...
kalau ikutkan... ada mcm2 cara boleh dibuat...
boleh jek pi klinik kesihatan tu mintak advise...mcmana nk 'merancang keluarga'

tp yer lah.... x boleh nak salahkan mereka...
mungkin mrk hanya fikir... bagaimana nk mengisi perut (utk semua yg ada) utk hari ini
x sempat pun nk fikir mcm TT ni berfikir...

Reply 48# heidi04

Setuju juga dengan Hang Buah + kagum dengan Hang Buah yang join NGO membantu orang susah...tak macam sesetangah orang yang pandai NATO aje - No Action Talk Only..hanya tahu melepaskan diri masing-masing aje..bila ada masalah nak humban semua masalah kat orang lain yang beringat dari awal - sedangkan orang yang beringat nih pun nak guna simpanan untuk diri sendiri bila tua ditambah tak ramai anak untuk membantu...

Reply 43# fieda07
justeru itu islam tidak menggalakkan @ melarang perncangan keluarga

ustazah..
tidak mengalakkan/melarang n haram tu sama ke?
tengkiu.

tt bercakap mcm orang takde iman :re:

zaman skrg ni memang zaman yg mencabar nak membesarkan anak2. Mcm wany sendiri cukuplah dgn 2 org anak.

Kite citer pasal sekolah cukuplah..Pagi sekolah kebangsaan. Pastu balik skolah pukul 1. Balik je rumah mandi, makan then terus ready nak gi sekolah agama. Balik sekolah agama dlm kul 5. Pastu balik rumah. Lepas maghrib gi mengaji pulak. Habis mengaji sebelum Isyak. Balik rumah ulangkaji pulak. Then tidur..

Kesian kat anak2..Belajar, belajar, belajar, belajarrrrrrrrrr....kadang2 wany terpikir sendiri, kalau semua anak2 ni masuk universiti, kerja bagus2..sape pulak yg nak keje jadik mekanik, keje kat kedai dobi, keje kerani?? Wany sendiri rasa mcm tertekan tgk anak2 tak de life sendiri...

Cukuplah dgn anak 2 org je sebab wany nak bagi yg terbaik utk anak2 wany. Wany tak nak bila anak ramai wany tak mampu nak jaga diaorg. Then wany tak mampu nak sekolahkan diaorg, wany tak mampu nak bagi sesuatu yg selesa utk diaorg.

Ini pendapat wany. Kalau ade yg tak suka wany mintak maaf.

Reply 23# fieda07

Ana tahu kita semua sudah islam, tapi masih belum diberi kekuatan iman dan ihsan yang sebaik-baiknya di sisi Allah.kecuaian juga adalah makhluk Allah yang berlaku akibat beberapa faktor secara teori, walupun manusia diberi pilihan dan kekuatan untuk berusaha namun, sifat ihsan saling memberi,tolong menolong, bersedekah adalah ibadah yang dianjurkan oleh nabi..

ustazah fieda..
er susah betol nak baca karangan anti ni..haha..next time buleh tolong wat perenggan dak?
lagi 1..nak tanya ni..ayat yg kat atas tuh...ai rasa sume org buleh cakap camtu...soalan mudah...cemana?? macamna cara, method, kaedah utk menguatkan iman dan ihsan ni? cemana nak ubah jadi masyarakat islam yg berkualiti?

Want pun setakat ni 2 org jer baru... sian jgk ... sbb kasih syg tu terbagi 2 .. tu tak masuk gaduh lagi .. slh sorang mesti kena tiaw lebih sikit.. kdg2 dua2 kena... huhuu bila nak tmbah yg ketiga tak tau la.. tgk org tambah anak kita pun nak tamabah.. tapi mamapu ke kita ikut depa tu yg mmg mampu tapi ada maid lagi... go slow la eh.. ikut la kemampuan kita ... tapi dari segi rezeki.. mmg anak2 ni memeberi rezeki pada kita... want masa ngandung yg kedua tu.. dpt adjustment gaji byk giler... huhuhu ...

kalau aku kaya... aku ok je kalau anak 20org sekalipun...
selagi anak2 aku mampu aku antar belajar ke sekolah yg terbaik...
n aku mampu bagi pendidikan sampai peringkat yg tertinggi...
buleh makan minum cam org lain...sesekali makan mewah...
cukup makan pakai cam anak org lain... n pakai pakaian yg baik2...
aku tak kisah berapa pun anak yg Allah nak kasik...

tapi disebabkan aku pun bukan la kayos...
dapat sorang anak pun aku dah syukur sesangat...
aku nye target... nak beranak setahun sorang kalau buleh...
sblm umo cecah 35...kalau mencapai target...ade la 4 org anak...
kalau tak mencapai target... syukur la dengan apa yg ada...

n angan2 aku... kalau laki aku mampu...
aku nak benti kije...jaga anak sendiri kat umah...
aku tanak antar pengasuh... aku tanak kasik mak aku/mertua jaga...
harap2 murah la rezeki laki aku...

sebagai manusia kerdil kita hanya mampu merancang.. yg menentukannya hanya Allah Taala..

pertikai? camna pulak merancang keluarga itu dikatakan sebagai mempertikaikan rezeki Allah?

...
HangBuah Post at 22-12-2010 23:11

hangbuah brp org anak skrg?

sebagai manusia kerdil kita hanya mampu merancang.. yg menentukannya hanya Allah Taala..
lil_bratz Post at 23-12-2010 11:31

ye aku setuju dgn yg ini...jgn takbur sgt yea...