CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: saayang79

kromosom study....plssss...nak info

so tak payah risau la.buat kromosom study ni bukan murah .dah tu amik masa lak tu.banyak yang perlu kita timbangkan .masalah psikology parent dan macam macam masaalah lain lagi.
asalakan anak tu normal tak yah risau

awang..per contoh chemical yg leh buat gitu ek?lgk satu tuh kalo tak salah telingaku mendgr kat radio(ms nih haku kat dlm kedai,not full concerntration) merokok leh menyebabkan genetic defect???iyo ko?aku tanya balik nih sbb aku tkt aku salah dengar...

merokok ni memang boleh jadi macam macam .bukan takat genetik defect malah  boleh sebabkan sperm count kurang yang akhir nya boleh menyebabkan kemandulan

cayalah awang bok..paed bergerak ni.....

cuma sayang.....rasanya tak ambil sample mak bapak sbb mungkin tak mengaitkan factor genetic kot..... so dia hanya check kromosom defect pada baby u sahaja.....

rasanyala....

Originally posted by awangbok at 5-4-2006 10:49 AM
merokok ni memang boleh jadi macam macam .bukan takat genetik defect malah  boleh sebabkan sperm count kurang yang akhir nya boleh menyebabkan kemandulan

selain itu pemakaian cosmetik mengandungi merkuri dan hidrokuinon juga boleh sbbkan kecacatan bayi..

yg ambik blood/specimen  tu bukan ke utk DNA testing?...  different from kromosom study kan?..

saayang, w/pun doc2 yg lain kata takde apa2.. no harm kan pegi jugak buat testing.. at least for your peace of mind.. if she's turns out to be OK, alhamdulillah... if not, it is better to know now rather than terkejut di depan hari... equipped youself with knowledge on how to help her.....

saayang, aku pandai je cakap.. kalau jadik kat aku, mau meraban aku susah hati... kena byk bersabar.. ni dugaan utk ibu2...

Follow Us
kakcik This user has been deleted
betul kata mias_2004

tak salah kita buat testing tuh.klu ok alhamdulillah.klu ada prob, kita leh prepare awal2 kan.

erk..td aku dok ngap2 chewing gum..skali terpandang ingredient:aspartame..yg aku tau aspartame tak baper elok utk org pregnen..huhu..sib lom pregnen lagk...berhati2 biler nak telan,ngk label,tanda halal...

saayang79 This user has been deleted
Originally posted by mias_2004 at 7-4-2006 11:18 AM
yg ambik blood/specimen  tu bukan ke utk DNA testing?...  different from kromosom study kan?..

saayang, w/pun doc2 yg lain kata takde apa2.. no harm kan pegi jugak buat testing.. at least for y ...

memang sy gi sume apponiment...tak pernah tak gi...
:pray:

buat sayaang.. tabahkan ati ok.. insya'allah x de apa2 tuh..

awangbok.. ada apa2 info yg berguna. .. jgn segan silu utk kongsi dgn kami di sini..

hmm just ask kat mana mana topik  if i baca i akan jawab mana yang tau.jangan risau no consultation fees kat sini

azilea This user has been deleted

Reply #54 saayang79's post

masa sy baru bersalin pun doc ada kata baby sy ada problem sikit.pas tu dia terus buat test dan sahkan baby sy turner sindrom.
sy rasa nak marah sgt kat gynae sy coz tak kata apa2  tgk pelik sikit time scan every month tu. dia cuma kata ada cecair kat bawah telinga baby.cecair tu lebih besar dr kepala baby.kalau tgk mmg ngeri.dia suruh gugurkan.sy marah sgt coz dia tak buat apa2 test pada janin masa dalam perut dan tak kata pun apa penyakitnya. bila sy tanya dia kata ala2 tak tahu aje.bukannya murah2 saya bayr fee dia tu.kononnya pakar, tapi langsung tak nampak pakar.so sy gi hospital lain.gynae tu kata ok nanti cecair tu akan surut by the time delivery nanti.mmg susut time lahir.tapi ada lebihan kulit kat tengkuknya.gynae pun sama tak buat apa2 test kat saya.so,saya pus pasrah aje.maklumlah kandungan pertama,tak ada pengalaman.baby saya membesar mcm kanak2 lain.now nie dia dah berumur 3 tahun dan saya dah hantar dia ke tadika.next week sy nak bawa gi check up.saya selalu pantau segala perubahan dia supaya senang ambil apa2 tindakan.org turner sindrom nie boleh jalani kehidupan mcm org lain kalau kita usaha utk berbuat sesuatu.

[ Last edited by  azilea at 30-8-2007 11:27 AM ]