CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Hiven

Susah Senang Perit Pahit berniaga sendiri

salam....
lagi nak tanya pendapat forumer sekalian.... apa pendapat anda semua klau berbisnes ni klau relative (sedara mara, adik beradik even parents) pun terlibat sama. i mean selain daripada spouse kita (bagi saya the best partner is my hubby). banyak buruk atau baik????

salam....
lagi nak tanya pendapat forumer sekalian.... apa pendapat anda semua klau berbisnes ni kl ...
siti2109 Post at 19-10-2010 11:24

bagi saya tak kesah nak partner dgn siapa pun  tapi make sure nakhodanya tetap sorang jer

apa pendapat anda semua klau berbisnes ni klau relative (sedara mara,adik beradik even parents) pun terlibat sama. i mean selain daripadaspouse kita (bagi saya the best partner is my hubby). banyak buruk ataubaik????
siti2109 Post at 19-10-2010 11:24

pada saya.. nak invest mungkin boleh
tapi nak jadi partner.. susah sket laa

buat bisness perlu buat keputusan dgn cepat
paling mudah kalau bleh buat keputusan sendiri
kalau ada partner, perlu dapat persetujuan sumer partner
akan ada masa nanti partner tak berapa nak setuju tapi proceed jugak
jika berlaku sesuatu.. akan timbul pulak kisah ungkit mengungkit

sebaik nya buat lah bisness sendiri
walaupun kecik takpe...

besarkan ikut kemampuan dan kekuatan kita sendiri  

buat bisness per ...
aarie Post at 19-10-2010 14:08

betul...ada kekurangan dan ada kelebihan...

modal besar...untung besar..
modal kecil..untung kecil...

Saya pun boleh di katagorikan sebagai peniaga juga , tetapi perniagaan saya ini menanggung risiko kalau tidak kena caranya.

buat bisness per ...

mmg betul sebenarnya susah klau kita yang baru nak start berniaga ni klau berpartner2. saya pun ada pengalaman cam ni nak start berniaga kongsi ngan member.. mula2 pakat sorang kerja sorang lagi berenti kerja... modal 50-50.. tapi bila dah start berniaga ni memerlukan komitmen yang besar jd mulala kita terasa hati kat partner kita ni bila x turun padang, padahal profit nak 50-50... sblm menyusutkan lagi keadaan... partner saya mengundurkan diri dan modalnyer saya bg blk...

skang ni alhamdullilah bisnes is catching up still continue growing up... and my partner is my hubby... cuma skang ni bila kita berniaga my in-law kerja bawah kita... which is sometime jd keadaan x brape best skit.. maklumlaa kita bos and my in-laws tolong skali... paham2 jelaa...

klau pasal duit ni adik beradik, anak beranak or kawan2 pun jadi gaduh besar tul x?.. cuma skang berdoa kepadaNYA supaya kita ni tabah menghadapi segala dugaan dan tetapkan iman.... AMIN..

Follow Us
Reply 963# aarie

nak cari investor pun kena tengok orangnya dulu..
alamat kalo x paham cara meniaga habis la kita kena push
bila dia boleh dapat duit ngan untung dia..

pernah tekena masa dpt projek MPBJ dulu..
member nie iye2 nk invest..kenkonon dapat duit bonus..
kita nie pun ok jek la..
kalo dh pbt tu biasalah..payment musti makan bulan punya kan..
manalah nak tau..sekali baru nak sampai sebulan..
dia dh mengelejat mintak duit dia balik..dh kita terangkan kalo pojek ngan
gov..pbt..payment mmg lambat..idok nya dia peduli..
pastu dh start hantar sms..maki2..kata kita menipu la..
itu la..inila..sampai ugut nak kabo kat mak bapak..mmg mcm &*&^
last2 kitorang bayar kan gak..
and now sampai sekarang putus sahabat..
maki makian nyer memang terasa sampai ke tulang hitam..
padahal tu bestfren tu..

tu lah jadi tokey ni hati kena kering.......bisz adalah bisz. Takder masa nak manja2. taknak keja balik  tak kira lah bini ke adik ke sedara ker.....

akhirnya saya abis kan jugak membace thert nie..seminggu saya bace kat ofis sampai x wat pape smate2 nak abis kan bace....saya mmg baru thn nie memulakan pniagan nie tapi just on9 nie.....semua pgalaman nie sgt2 memberikan saya semangat tuk terus bis walaupun saya bputus asa.....tq kepada sinar dgn pengalanman dan nasihat encik sinar....saya akan datang ke seminar cik sinar mby pada 30hb kot. tapi saya x reg lagi.......saya nak jadi anak didik encik sinar..harap2 nanti dpt jumpa secara pesenal dgn encik sinar ye......
disini saya nak mintak kebenaran kepada semua pnulis di thert nie nak masuk kan pengalaman2 encik/puan2 skalian dlm blog saya nanti saya dh masuk kan saya akan update kat sinie ye..bagi tahu mane blog saya,,,,

sampai skrng aku berbiznes.. aku masih berpartner.. sebelum ni pun aku ada partner.. 2 kali pecah partner.. tp alhamdulillah kami tak gaduh..mungkin ada haluan masing2.. sama2 ada peningkatan kejayaan...

ye.. sememangnya dugaan dalam bisnes berlainan situasi setiap orng walaupun jenamanya sama... perasaan yang berlainan...

ada juga berpartner sesama suami isteri... alhamdulillah aku ada tgk bebrapa orng rakan bisnes yang sangat bagus suami isteri.. ada yang berpartner rakan2 dan alhamdulillah juga.. ada juga menggunakan pekerja dan memberi gaji yg setimpal tp tak de partner juga berjaya...

insyaALLAH sedang kumpulkan 20 orng usahawan yang semakin berjaya dan ramai orng biasa mampu utk capai seperti percapaian mereka..sehinggakan jualan mereka ada ketika mencecah ratusan ribu ringgit sebulan.. dan puratanya hampir seratus ribu ringgit sebulan.. aku kumpul menjadi satu buku .. bagaimana mereka mendaki sehingga mencapai tahap sedemikian..

ia sangat mengujakan.. sebab percapaian seperti itu pun sudah mencukupi bagi kita sebagai usahawan micro ini..

semoga buku ni nanti akan memberi inspirasi kepada anda semua utk menjadi usahawan yang berkeliber.. aku tak tulis cerita tentang syed mukhtar.. atau otai2 yang sudah masuk  paper.. sebab mungkin ramai yang tak mampu utk capai seperti itu..  

aku hanya cukupkan sekadar kemampuan dalam tempoh tidak berapa lama.. tunggu kemunculan buku2 itu...

insyaALLAH sedang kumpulkan 20 orng usahawan yang semakin berjaya dan ramai orng biasa mampu utk capai seperti percapaian mereka..sehinggakan jualan mereka ada ketika mencecah ratusan ribu ringgit sebulan.. dan puratanya hampir seratus ribu ringgit sebulan.. aku kumpul menjadi satu buku .. bagaimana mereka mendaki sehingga mencapai tahap sedemikian..

encik sinar saya nantikan buku tue.......sbb setiap pengalaman tue amat berharga....

Reply  aarie

nak cari investor pun kena tengok orangnya dulu..
alamat kalo x paham cara meniaga habis la kita kena push
bila dia boleh dapat duit ngan untung dia..

anne_kronix Post at 20-10-2010 16:13

yang mudah sekali.. partner dgn bank jer..

Salam,

buat bisness per ...

Sokong penuh,

Saya dah ada pengalaman canggini. Masa decision making agak sukar jika tak sehaluan pemikiran. Masa yang diluangkan untuk perniagaan akan menjadi isu utama bila pembahagian keuntungan atau keperluan pengumpulan dana. Adalah lebih baik sebagai investor.

Salam....

saya selalu baca disini..di board usahawan,
tapi takut nak reply maklumlah kita hanya kecik-kecilan (kecik pun xlayak di panggey lagi)
saya ngan kakak buat bridal (makeup kawen, baju nikah dsb) & cake house secara part time (bermula dirumah dan secara on9)

saya fokus dalam bridal, my sis fokus dalam cake & coklat
buat secara part time sebab masing2 terikat dengan kerja makan gaji
kadang-kadang kalo ada panggilan @ tempahan di dalam waktu bekerja
kami akan amik cuti..kami buat atas dasar minat berniaga...

sebenarnya bercita-cita jugak untuk jadikan ini sebagai family bisnes,
tapi kami x nampak hala tuju yang pasti lagik..
baru nie mmg berhajat nak amik alih kedai cake yang dijual pada harga 18K..
tapi bila fikir nak cari pekerja, siapa akan jaga cash..dan masing-masing belum bersedia untuk tinggal kerja makan gaji (sebab kerja dengan gomen, kalo brenti sekupang pun xdapat) maka hajat tue terkubur saja...

cat bercita-cita juga untuk berniaga porcelain..tapi xtahu untuk bermula...

tapi bila fikir nak cari pekerja, siapa akan jaga cash..dan masing-masing belum bersedia untuk tinggal kerja makan gaji (sebab kerja dengan gomen, kalo brenti sekupang pun xdapat) maka hajat tue terkubur saja...

saya pun gomen..tapi klu bis maju 3-4 thn lagi plan nak tingal je keje tue nak keje sdiri tuk kepuassan sdiri....tpulang lah diri sendiri..klu upah pekeje pun x pe rasenya...saya pun baru lagi dlm dunia bis...

http://www.akademiusahawan.com/ ..

akan diceritakan bagaimana kami bermula.. dan bagaimana kami meneruskan perjuangan walaupun halangan pelbagai.. sehinggakan halangan itu sebagai "mainan" kami..

dibantu oleh PAKAR ONLINE bisnes.. bagaimana utk menjual produk tru internet dan offline..

insyaALLAH perkongsian ini memberi faedah utk semua

semangat nak pi hari nie siap dak booking dah bayar ..tapi ari nie saya x dpt gak hadir  pagi2 dh hujan lepas tue pi lah lambat2 tunggu hujan reda kul 9 pagi saya pi gerak pastu sesat sampai kul 12 x jumpa pun pdb siap dh ade map tapi sesat gak..awal2 je jumpa pastu x tahu dh kat mane dh...ehhehhe..x pe lah bukan rezeki saya....

Bisnes komputer aku serah pada orang lain. Cuma masuk bab2 tender jer. InsyaAllah jika urusan kelapa ...
minahrock Post at 21-5-2007 09:12

Bestnye ada tanah luas. nk tanye sket la kat minahrock, macam mane nk tau & dapatkan tanah pajak ni? mesti kene cari dgn orang2 kg ke?

Reply 972# aarie

yess..that is sooo true..semua implication adalah terletak dibahu sendiri..
tak melibatkan orang lain..kalau kena black list pun xde la telinga berdarah
nak dengar cakap-cakap orang neh...

pagi tadi 7.30am. kat ikim, rcancangan motivasi pagi... just to share...

apa nak buat bila ditimpa ujian, bala, musibah dsbnya...

Selalulah bersangka baik dengan Allah SWT. Allah Maha Pengasih dan Penyayang  dan tidak pernah kejam... (tapi ada juga momen2 bila kita hambaNya terlalu tension kita akan rasa macam....eee... tak tahannya...bilalah nak dimakbulkan doa.. ect ect ect)

disebukan juga 3 cara bagaimana hendak bersangka baik dengan Allah SWT apabila menghadapi saat getir..tetapi tak ingat sangat... among the things...

anggap dugaan itu sebagai -

- kafarah - utk cuci dosa2 kita,  kita kan selalu berdoa "Ya Allah, aku bertaubat, ampunkan dosa2 hambaMu ini..) so one way Allah makbulkan doa kita, yelah memberi kita kafarah (ujian - cth sakit - utk cuci dosa2 kita)

-  tidak istikraj - maknanya, bila kita diberi kesenangan, kita mula lupa untuk bersyukur kepada Allah, kita anggap kesenangan itu adalah hasil usaha kita, bukannya krn Allah yang beri kenikmatan tersebut - so Sebab Allah sayang kita, diberinya ujian dgn ambil semula kenikmatan tersebut - dan kita pun dekat semula kpd Allah

yakin bahawa ujian itu adalah untuk menyediakan kita menjadi lebih bagus

emm... byk lagi.. ada juga ambik nota, tapi kat rumah lak..

selalunya ada ulangan between  magrib to isya - memang recommend sangat u all dengar - elok dijadikan panduan bila perlukan motivasi masa tengah susah...

pun nak share - bila sedang hadapi ujian tu - selalulah berlapang dada.. sebab dengan berlapang dada - kita mudah redha, dan bila kita redha kita akan mudah jumpa jalan penyelesaian, dan bila kita jumpa jalan penyelesaian, at the end - kita akan jumpa kenikmatan..

tetapi - bila kita termenung fikir nasib, kita akan tension, dan bila tension, spiritual kita akan lemah - dan walaupun kita duduk beribadah - dengan spiritual yang lemah - benda2 tak elok pun mula meresapi jiwa kita dan membisik2 untuk kita terus menyesali nasib kita - dan kita pun buang masa menangis, termenung ect - so bila pulak kita ada masa nak mencari jalan positif utk selesaikan masalah tersebut yer... ini lah hasil perbincangan saya dgn senior2 usahawan yg dah 20-25tahun dalam dunia berniaga...semoga dapat membantu..

hazel123
info yg bagus....pendekata,sebgai usahawan,gunakan pendekatan bersederhana dalam apa jua..andai kata ada duit lebih, jgn bermewah2,kongsi2kan dgn mereka yg kesusahan.....dan juga kena beringat2 ,sebab kenikmatan dan rezki yg melimpah ruah tu akan ditarik oleh Allah bila2 masa je,tanpa kita duga...

Andai kata ada yg jatuh terduduk,kembalilah pada fitrah,semua dugaan Allah tu ada sebabnya, mgkin kita alpa,leka,jarang tunaikan solat,tidak bersedekah,menipu dalam urusniaga dan pelbagai lagi.....

Allah tidak akan menduga hambanya selagi hamba Allah tidak terdaya....