CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: mann3288

Soalan: Membaca Yasin [merged] - dhani

salam

terima kasih kerana sudi menjawab dan memberi pandangan
sebab jika hanya satu pihak berkata mungkin TAK AKAN BETUL
dan hendaklah kita semua masuk dlm JEMAAH

kalau saudara tanya saya
maka saya terpaksalah bertanya kepada saudara kembali
ttg % SUNNAH NABI
agak agak saudaralah berapa peratuskah SUNNAH NABI
yg dikerjakan oleh seseorang manusia atau sekumpulan manusia
yang BARU NABI terima sebagai umatnya???????
saya sendiri masih tertanya tanya
sedangkan KITAB HADITH SHOHEH berbuku buku
dan selain dari itu banyak berbuku buku lagi
terus terang saya katakan, saya tak mampu
nak MENDAPATKAN dan MEMBACA dan seterusnya MENGAMALKAN kesemuanya
dan saya akui saya UMATNYA yg paling HINA

bab bacaan YASSIN pada malam jumaat
SATU ISTILAH yang NABI tak pernah BERPESAN ATAU BERKATA
sepengetahuan saya
sekiranya saudara ada terjumpa ttg ini, diharap POSTkan agar kami dapat pelajaran darinya
jadi saya ambil jalan SELAMAT dan MUDAH
APA YANG NABI TAK AJAR/BUAT, saya pun tak buat dan tak nak lebih
sebab apa NABI BERKATA:
SEGALA SESUATU YANG DIADA ADAKAN SELEPAS KETIADAAAN AKU ADALAH BIDAAH
BIDAAH ITU SESAT DAN SESAT DALAM NERAKA

jadi saya berterus terang yg saya tak ikut sesiapa
kecuali KATA TUHAN dan RASULNYA
semoga saudara memahaminya

Originally posted by orangbesi at 23-6-2006 09:29 PM
salam

saya merujuk kpd post straycat #63
sebab termiss mungkin tengah dok tengok
percakaran dua HAMBANYA
sampai lupa ada persoalan yg masih tak berjawab
jadi tak salahkan
dan tak suka sanga ...

:hmm:  saya rasa ada soalan sama sebelum tu, ingat yg tu...   sori silap....

salam

tak mengapa
sebab KATA TUHAN: DOSA ANTARA KAMU DENGAN AKU DAH KUAMPUNKAN
DAN SESAMA KAMU, MAKA BERMAAF MAAFANLAH
DAN MASUKLAH KEDALAM SYURGAKU

Originally posted by orangbesi at 25-6-2006 10:42 AM
salam

tak mengapa
sebab KATA TUHAN: DOSA ANTARA KAMU DENGAN AKU DAH KUAMPUNKAN
DAN SESAMA KAMU, MAKA BERMAAF MAAFANLAH
DAN MASUKLAH KEDALAM SYURGAKU

saya jumpa soalan tersebut, bukan thread ini tapi thread amalan anti hadith.  saya terkeliru sebab orang-ornag berbincangan semuanya sama.

assalamualaikum semua...
saya tak arif ttg topik ni, takut pulak salah ckp, tapi semasa kat Mekah, ustaz pernah ckp bacaan yassin ni hanyalah amalan kite org2 melayu or org2 kite...org2 arab tak buat pun...sori kalau tak berkenaan...

salam

terima kasih kerana sudi MENEGAKKAN KEBENARAN
dan tegakkanlah kerana TUHAN dan RASULNYA
semoga ramai menambil pelajaran darinya
WAHAI MAKHLUK YANG DIBERI AKAL FIKIRAN

Follow Us
assalamualaikum orgbesi,
nak tanya skit, apa pandangan anda mengenai bacaan yassin hajat...dan kalau anda tahu mengenainya, bolehkah anda terangkan sikit mengenainya...maaf, saya ni jahil bab2 agama nih...harap2 boleh blaja skit sebanyak dr cni...
TQ

salam

minta maaf, sebenarnya saya pun TAK TAHU APA APA
mungkin lebih teruk dari saudara
tetapi saya cuba belajar dan mengamalkan
APA YANG DITURUNKAN SEBAGAI RAHMAT KEPADA MANUSIA
DAN APA YANG DIPESAN OLEH KEKASIHNYA

banyak riwayat ttg amalan BERHAJAT
dan diantaranya, apabila NABI ditanya ttg itu
SEKIRANYA KAMU BERHAJAT KEPADA TUHAN KAMU
MAKA PUJILAH DIA (al fatehah)
DAN PUJILAH SIFATNYA (al ikhlas)....
dan mengerjakan SOLAT HAJAT
dan BERDOA:
MINTALAH KEPADAKU NESCAYA AKU PERKENANKAN PERMINTAANMU

(minta maaf, saya tak pernah jumpa ttg persoalan saudara
mana tahu ada di kalangan saudara disini pernah JUMPA???)

f@uzi This user has been deleted

Surah Yasiin....

Surah Yasiin mendapat jolokan 'Hati Al-Quran' kerana ia merupakan kesimpulan seluruh Al-Quran... Rasulullah meminta agar surah yasiin ini berada di dalam setiap hati muslim... namun persoalannya kini.... adakah kini kita benar-benar telah menghayati isi kandungan  Surah Yasiin ini..... bukan sekadar membaca....

salam

memang benar
apalah guna hanya tahu   membaca
cam burung tiong aje
atau budak kechik aje
tapi tak tahu apa yg diucapkan
(adakah termasuk dalam kategori mabuk??????)
dan menjalankan dalam kehidupan

harith_hadi1204 This user has been deleted
Kemusykilan anda dijawab.
Mohd. Yussof Abas

baca Yasin pd mlm Jumaat

soalan: Telah menjadi kebiasaan/kemestian kpd masyarakat Islam Malaysia mengadakan majlis membaca surah Yasin dan tahlil pd setiap mlm Jumaat. Menurut sesetgh golongan, membaca Yasin dan tahlil pd mlm Jumaat dianggap bidaah?

jawapan: Membaca surah Yasin dan tahlil pd setiap mlm Jumaat telah menjd kebiasaan umat Islam di Malaysia. Membaca Yasin dan tahlil juga disunatkam sepanjang masa. Amalan dan adat kebiasaan yg dilakukan ini sebenarnya ada fadilatnya. ia x dikhususkan pd waktu2 tertentu spt yg diamalkan skrg, ttp sesuatu perkara yg baik itu boleh dilakukan mengikut masa, penjadualan, dan kesesuaian suasana utk kita aturkannya.

penjadualan ini telah berlaku pd zmn Rasulullah s.a.w yg telah mengatur jadual pembelajaran utk kaum wanita di mana mereka boleh menghadiri majlis agama yg ditetapkan oleh Rasulullah pd hari tertentu(khamis). Ini untuk menyenangkan masyarakat pada zaman itu supaya kaum wanita tahu waktu-waktu untuk mereka mempelajari dan menghadiri kelas-kelas yang dipimpin Rasulullah. Demikian juga amalan bacaan Yasin yang memang disuruh dan digalakkan oleh agama apalagi pada malam atau hari Jumaat yang merupakan penghulu segala hari.

Perkara ini juga boleh dilakukan dan dijadualkan pada hari-hari lain dan tidak tertakluk pada hari Jumaat mengikut kemudahan dan suasana masyarakat di sesuatu tempat malah ia juga bukanlah sesuatu yang dilarang oleh agama. Sebab itu sahabat besar Rasulullah, Abdullah ibnu Masu'd ada berkata: ?pa yang dilihat oleh umat Islam itu baik maka ia di sisi Allah juga baik.? Dan Rasulullah ada bersabda yang bermaksud: Orang Islam itu berpegang dengan syarat dan peraturan mereka ? (maksud hadis).

Daripada hadis inilah para ulama membuat kesimpulan beberapa kaedah dengan mengatakan adat (penjadualan sesuatu majlis yang baik itu) boleh diterima selagi ia tidak melanggari dan bertentangan dengan ajaran agama.

Ada pula sebahagian golongan yang mengatakan bahawa perkara ini merupakan bidaah kerana mengadakan majlis ini pada malam Jumaat sahaja. Sedangkan yang kita tahu, cuma itulah masa dan ruang yang ada, sudahlah masa-masa lain tak ada peluang untuk membaca al-Quran, jika malam Jumaat kita larang sebab dikatakan bidaah maka tiada sesiapa boleh membaca al-Quran lagi. Itukah yang kita mahu sedangkan Rasulullah menggalakkan kita berselawat, membaca al-Quran pada malam Jumaat kerana banyak fadilatnya berbanding dengan hari-hari yang lain sedangkan pada hari lain masyarakat kita mungkin banyak urusan dan sibuk dengan perkara yang lain.

Kalau kita mengatakan majlis yang diadakan pada malam Jumaat itu adalah bidaah dan mengadakan majlis ini pada hari lain tentulah ia lebih bidaah lagi oleh kerana Rasulullah tidak pernah menganjurkannya. Dan sudah tentunya al-Quran dilupakan dan ditinggalkan. Apakah itu yang kita mahu dan menurut kata mereka sahaja? Wallahualam.
(petikan Mingguan Malaysia, ruangan Kemusykilan anda dijwb. Mohd Yusuf Abas merupakan )

i come in peace.. :lebai: bkn nak provoke sapa..cuma nak sampaikan apa yg aku pnah cari ttg bidaah ni..keratan paper tu aku simpan lg..ada lg 2 persoalan bidaah yg aku simpan, iaitu sambutan Maulidur Rasul ngan bacaan talkin. dulu zaman skolah asrama dulu Ustaz aku pnah citer pasal bidaah hasanah ni.malahan kami dulu pun wat bacaan Yasin ngan sembahyans sunat Taubat dan Hajat.and then kami wat lak Tadarus lps2 majlis tu. napa mlm Jumaat? sbb aku dok kat negeri Kedah, skul aku kat Kedah, so esoknya cuti, kitorg xde klas preparation...mlm tu je yg free...mlm Sabtu plak ada ceramah agama..kadang2 ada penceramah jemputan.jd aku agak sependpt ngan ustz tu..andai kata kalu ustz2 aku sumer anggap bidaah, aku yakin aku ngan ramai lg kwn2 xkan dpt hafal yasin..kalu x wat majlis bacaan Yasin, konfem2 kitorg(yg masih berjiwa muda remaja) xkan nak baca Yasin and dpt belajar baca al-Quran ngan betul..sedang dulu aku ni gagap baca al-Quran..sebab dah jd amalan tiap2 minggu, Alhamdulillah aku dah jdkan habit.bkn menunjuk...tp nak bitau betapa berfaedah amalan tu.

aku x kata mlm Jumaat je kena baca...bila dah abih zmn skolah, aku masuk U, jd cuti aku pun bkn hari Jumaat and Sabtu lg.so, aku baca jee la mlm2 yg aku terasa nak baca.aku bkn kata Yasin je bagus n cuba nak membeza2kan ngan surah lain.Yasin tu pun sbhagian dr al-Quran, dan merupakan jantung al-Quran.xde bezanya amalan membaca surah Yasin ngan surah2 yg lain.cam surah al-Mulk, ayat Kursi,surah ar-Rahman,surah at-Thaubat yg selalu gak jd amalan2 student2.bg org2 yg pregnant plak digalakkan membaca surah Maryam, surah Luqman, dan surah Yusuf.

surah apa, hari apa dibaca, bkn persoalannya.tp yg penting penghayatan ke atasnya.andai amalan yg baik, eloklah dilakukan.Rasulullah x pnah mention hari apa kita ble baca al-Quran, tp suruh kita baca selalu.bila kita baca x semestinya pun diterima and berpahala.ble jd kita tersilap dlm makhraj,tajwid..(semoga Allah ampunkan kesalahan kita). tp kalu xbaca langsung tu lagila xbagus.sekurang2nya kalu kita baca jugak, and memohon pd Allah diterima amalan kita, insya-Allah kita beroleh rahmat..

p/s: teringat Ustz aku pnah ckp, bkn amalan kita yg menentukan kita dpt masuk syurga atau x, tp sebenarnya 100% berganung pd rahmat Allah.kita lakukan amalan yg disyariatkan kpd kita dlm mencari keredhaan dan rahmat Allah..jd jgnla persoalkan ttg dosa pahala secara berlebih2an,krn itu adalah urusan Allah S.W.T.

salam

terima kasih dgn penerangan itu tadi
tapi mungkin yg menjawabnya tu masih dlm kepompong malaysia
sedangkan SURAH YASSIN pun dianggap BIDAAH
oleh IMIGRESEN SAUDI ARABIA
(bayangkan surat yassin itu!!!!!!!!!!!!!!)
jadi apalah amalan yg berlebih lebih ini

saya rasa saudara patut jawab dulu soalan saya yg lepas
dah beberapa kali saya tanya
tapi tak PERNAH ada yg nak menjawabnya
jadi apa salahnya saya SOALKAN sekali lagi:
ADAKAH KITA SEKARANG INI MENJALANKAN SEPENUHNYA SUNNAH NABI
SEHINGGAKAN KITA MAMPU MENJALANKAN/BERLEBIH-LEBIHKAN AMALAN KITA
dan
BERAPA PERATUSKAH SUNNAH  NABI YANG PERLU DIJALANKAN
BAHARU NABI TERIMA KITA SEBAGAI UMATNYA

boleh saudara tolong saya tak?????
sebab saya masih tak tau lagi apa jawapannya??

banyak sunah nabi yg kita ble amalkan..yg simple2 pun ade.cara mkn, bacaan dlm solat.cam orangbesi tanya la kan adakah kita amalkan sunah nabi?sedang kita mengaku kita ni ahli sunnah wal jamaah...

tu individu la encik orang besi.kita hanya mampu ajak ke arah amar makruf nahi mungkar,ajak org berpegang pd kitabullah al-Quran n amalkan sunnah nabi.tp kalu individu tu degil,keras kepala,apa lg yg kita ble wat?sedara persoalkan ttg amalan sunnah yg org lain amalkan?camne ngan sedara?saya? adalah amalkan sket2 apa yg tau..cara mkn,bacaan2 doa amalan nabi,al-mathurat..tp xkan nak bitau sumer lak kat sini kan?bila melibatkan amalan kita biarlah hanya kita dan Allah je yg mengetahui...takut jd riya' plak bila hebah2kan...

di sini saya tidak menegakkan siapa betul siapa salah.saya juga pernah terbaca tiada istilah bidaah hasanah dlm Islam.tp bg saya,melabelkan org yg baca yasin mlm Jumaat tu bidaah,melampau sgt la sedara.camne lak kalu dia xde masa lain?camne lak kalu dia baca seluruh isi al-Quran tiap2 mlm,kena2 lak mlm jumaat tu turn surah Yasin?xkan bidaah jugak kot.stau sy, Yasin tu dibuat berasingan bg memudahkan org yg nak anjurkan majlis tahlil.tahlil ni jd amalan wali songo, yg sgt dihormati senusantara.

saya pun masih dlm kesamaran dlm isu ni.ilmu saya pun masih cetek...sket sgt2 yg saya tau encik orangbesi.

okla..kalu sedara rasa Yasin tu bidaah, kita stop baca Yasin mlm Jumaat,kita tukar dgn baca al-Kahfi.then,  jomla kita baca al-Mathurat tiap2 pg dan ptg k?yg tu confirm x bidaah...mari sahabat2 sumer..

assalamualaikum w.b.r..

jgnla kita jdkan hari sbg isu.drpd kita bertengkar ttg hari,ttg bidaah,baik sama2la kita terus menuntut ilmu.dgn ilmu marilah kita beramal.ilmu tanpa amal xde gunanya..tp amalan tanpa ilmu ble menjuruskan kita ke lembah kecelakaan...

pernah dgr ceramah agama dlm radio malaysia kedah..

ada 3 golongan manusia.
1.ada ilmu dan beramal.
2.ada ilmu tp xde amal.
3.xde ilmu tp beramal.

yg plg untung adalah golongan 1.yg rugi golongan 3.golongan 2 plak, andaikata dia insaf,dia masih dpt amal ilmu dia tu blk..sedang golongan3 akan berterusan amalkan sesuatu yg salah...

kalu saya ada terkasar bahasa sblm ni, mengguris hati sapa2, saya mohon maaf k?

salam

marah aje saudara
tapi tak mengapakan, kearah kebaikan
menegur sesama kita
saya terima yang baik dan menyangkal yg tak baik
senang gitu

kan saya tanya, kenapa tak jalankan SUNNAH NABI tuuu
dah habis SUNNAH tu nak beramal lebih tu, terpulanglah kepada diri sendiri
tapi kalau cam kita ni, entah 10 % pun tak sampai KOTTTTTTT!!!!!!!
dan saya tak salahkan sesiapa
asal KEMBALI kepada KEBENARAN, kalau dah NAMPAK

mungkin yg saudara hormati adalah wali bagi saudara
bukan bagi saya sebab saya langsung tak kenal dia
dan tak suka ambil tahu
TAKUT TIMBUL FITNAH
baik cakap pasal NABI
lagi baik kannnnnnnnnnnnnnn

assalamualaikum..
mana ade marah.marah tu sesuai bg yg emosional.amarah tu kan api dr neraka?saya penyokong keamanan encik orangbesi.saya xsuka bergaduh.saya takut kalu org2 bkn Islam tgk sesama Islam pun bergaduh,nnt pandangan dorg ttg kita makin x elok.Islam mean Peace kan?hehe...saya xde niat bergaduh pun.tp takut ade sesetgh individu yg sensitif terasa hati kot2la misunderstood ingat saya nak provoke.kot2la tanpa saya sedari,saya dah mengguris hati sapa2.sbb tu saya minta maaf.dosa dgn Allah leh minta ampun direct,tp bila melibatkan sesama manusia kena settlekan sesama manusia...

apa yg saya bg last td tu sbg cadangan bersifat umum..ajak sumer org amalkan apa yg makin dilupakan.saya pun sokong gak kenyataan encik orangbesi jgn kita nak lebih2kan apa yg Nabi xwat.jd saya ajakla kita sume wat salah 1 amalan Nabi.saya sorg yg optimist dan ble time teguran.saya juga ble time pendpt org lain yg mana btul.saya harap encik orangbesi x salahfaham ngan saya ye.

salam persaudaraan..

salam

terima kasih saudaraku
SESUNGGUHNYA ISLAM ITU INDAH
dan memang telah terbukti keindahannya
cuma RAMAI yg enggan menerima hakikatnya
dan JAUH BERPALING

dulu saya kerja makan gaji
dan tak tetap nak MENGAJI
jadi bila sendirian berhad, nampaknya LAPANG 24 jam
tak kira dimana, bila INGAT TUHAN maka INGATLAH KATA KATANYA

semoga saudara dirahmati hendaknya

f@uzi This user has been deleted
Originally posted by orangbesi at 18-7-2006 09:39 PM
salam

terima kasih saudaraku
SESUNGGUHNYA ISLAM ITU INDAH
dan memang telah terbukti keindahannya
cuma RAMAI yg enggan menerima hakikatnya
dan JAUH BERPALING

dulu saya kerja makan gaji
da ...

Alhamdulillah...  benar seperti yang dikata bahawa yang terpilih sahaja yang menikmati keindahan Islam itu ... usaha kita adalah untuk berdakwah kepada diri, keluarga dan masyarakat sekeliling untuk lebih mendekati Allah yang mencipta alam ini termasuk diri ini... kita mengharapkan redha dan berkat Nya... untuk itu perpaduan dan berkasih sayang adalah perlu... Al-Quran penunjuk arah... jadi... mari le kita beramai-ramai menghayatinya bermula dari surah Al-Fatihah.... dan tidak ketinggalan surah Yasiin ini...

BACALAH YAASIN

RASULULLAH s.a.w telah bersabda yang bermaksud:
"Bacalah surah Yassin kerana ia mengandungi keberkatan", iaitu:

1. Apabila orang lapar membaca surah Yaasin, ia boleh menjadi kenyang.

2. Jika orang tiada pakaian boleh mendapat pakaian.

3. Jika orang belum berkahwin akan mendapat jodoh.

4. Jika dalam ketakutan boleh hilang perasaan takut.

5. Jika terpenjara akan dibebaskan.

6. Jika musafir membacanya, akan mendapat kesenangan apa yang dilihatnya.

7. Jika tersesat boleh sampai ke tempat yang ditujuinya.

8. Jika dibacakan kepada orang yang telah meninggal dunia, Allah meringankan siksanya.

9. Jika orang yang dahaga membacanya, hilang rasa hausnya.

10. Jika dibacakan kepada orang yang sakit, terhindar daripada penyakitnya.

11. Rasulullah s.a.w bersabda: "Sesungguhnya setiap sesuatu mempunyai hati dan hati al-Quran itu ialah Yassin.
Sesiapa membaca surah Yassin,nescaya Allah menuliskan pahalanya seperti pahala membaca al-Quran sebanyak 10 kali.

12. Sabda Rasulullah s.a.w lagi, "Apabila datang ajal orang yang suka membaca surah Yassin pada setiap hari, turunlah beberapa malaikat berbaris bersama Malaikat Maut. Mereka berdoa dan meminta dosanya diampunkan Allah, menyaksikan ketika mayatnya dimandikan dan turut menyembahyangkan jenazahnya".

13. Malaikat Maut tidak mahu memaksa mencabut nyawa orang yang suka membaca Yaasin sehingga datang Malaikat Redwan dari syurga membawa minuman untuknya. Ketika dia meminumnya alangkah nikmat perasaannya dan dimasukkan
ke dalam kubur dengan rasa bahagia dan tidak merasa sakit ketika nyawanya diambil.

14. Rasulullah s.a.w bersabda selanjutnya: "Sesiapa bersembahyang sunat dua rakaat pada malam Jumaat, dibaca pada rakaat pertama surah Yaasin dan rakaat kedua Tabaroka, Allah jadikan setiap huruf cahaya di hadapannya
pada hari kemudian dan dia akan menerima suratan amalannya di tangan kanan dan diberi kesempatan membela 70 orang daripada ahli rumahnya tetapi sesiapa yang meragui keterangan ini, dia adalah orang-orang yang munafik.

Sesiapa yang menerima mesej ini tolong forwardkan kepada teman seagama yang lain.

Kandungan Yasiin yang utama adalah pemantapan akidah manusia mengimani Allah swt sebagai tuhan yang selayaknya disembah.  Melalui alam, manusia perlu membuar renungan agar lebih merapatkan diri dengan Allah swt.  Kisah-kisah lampau adalah satu peringatan kepada manusia supaya tidak engkar perintah Allah... sungguh benar... Al-Quran itu penunjuk jalan... jika manusia tahu betapa hebatnysa Kuasa Allah... hanya berfirma "Jadilah" maka sesuatu itu pun terjadi dengan izinnya....