CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: zadzamusa

BERKONGSI belanja hantaran.

Reply 159# akula203

hantaran iols rehsia semampunya bakal somi

Reply  john_pablo

mudahkan.. lelaki zaman sekarang
zadzamusa Post at 1-11-2011 13:24

apa lh uat...bukan mcm zaman hang tuah dh...hahahaha

Reply  Hana

haiyoooo selama ni saya respek sama kaka hana... tp ini posting sudah jadik 2x5  ...
fcl29 Post at 1-11-2011 13:51

setujuuuuu...jgn sesedap rse nk ckp pompuan tu xbermaruah,..ingt sume pompuan tu nk sgt ke ek hulu hilir ngan lelaki/pasangan (belom bkahwin) kalo bkn snag lelaki yg mngajak..kalo xkua bersama mula la lelaki crik pompuan lain yg boelh di ajak kua bersama walaupon tiada ikatan kekasih...pastu bising/mngamok sbb kekasih sbenar tuduh curang gsn pompuan lain {:4_194:}

aku pulak insyaAllah x kene share dengan bakal asben tapi kene share ngn mak pak aku jah

Reply 111# zadzamusa

betul.....bersederhana dituntut..aku sokong! tapi kene ingat manusia ni ada banyak jenis......jangan ingat semua orang pikir sama macam kita pikir...

dan kadang2 tafsiran SEDERHANA itu sendiri dah berbeza bagi setiap individu.....

Rate

1

Reply 27# faraway1

sama la pendapat dengan aku..cuma 'olahan ayat' je berbeza... ...anyway thnks for reply..mean ada jugak orang baca post aku...

Follow Us
sape yg bwk kuar pompuan tu? maksud ko bakal husband die? ayat aku tadi agak keras sket ...
wanigoku Post at 1-11-2011 12:57 AM

ha, so tak perlu sebut pasal tak bermaruah
sebab agak agak jantan tu sebut, tak payahlah dating,
duk rumah aje, lepas 5 tahun saya kumpul duit,
nanti saya masuk meminang yea, camnilah afdal kan,
kita tak buat dosa

belanja hantaran mengguna kan wang hantaran kan?? tgk le jugak gaji bakal suami tu...kalo berlaki kan tan sri...mungkin la..tapi kot setakat rakyat2 biasa ni...ye la...psangan masing2..pepandai la diskus...kot awal2 dah tak bole nak diskus2...dah rasa berat hati bagai...awal2 dah rasa kecewa...baik takyah langsung

ini baru nak masuk belanja kawin..tu blom belnaja besok lepas kawin...utk mak pak mentua...itu lagi jadik "i perang besar u see" tu

Rate

1

Paling senang jangan kenakan hantaran tinggi, jadi takda masalah nak kongsi2 atau buat personal loan , buat majlis ikut kemampuan, lepas kawin hati senang..... dulu aku kahwin hantaran memang malu nak cakap sebab memang rendah kl ikut rate masa tu..... walaupun kitorang ni graduate tp hantaran lebih murah dri orang yang keja biasa2 tp nasib baiklah family dua2 pihak tak kisah.....

Rate

1

bile aku bace2 sini, lain org lain istilah wang hantaran tu... istilah belanja kawin lagi...

Reply 85# tightcherry

manusia2 kaya pon hantaran riban ribun no sharing ade jugak yg dihanjingkan secara diam2 ......ada baca kt board sebelah pon suami bertaraf eksekutif duk kawal gaji bini...ape cer...
apa yang penting KEBERTANGGUNGJAWABAN, KEIKHLASAN & KERJASAMA dlm rumahtangga...

Reply 169# KayuBatu

setuju!!..yg pening xpyh pikiq org lain..lantak pi lah...lepas kawin banyak lagi yg harus dipikirkan....kalo xbuat loan fuhh leganya kan xdek rasa dibelenggu....

Pendapat peribadi:

Sekiranya saya masih berkeadaan sederhana macam sekarang ni dan bakal suami pun orang yang sederhana aje maka kalau dia mampu, saya nak dia yang tanggung 100% duit hantaran. Sekiranya dia tak mampu, insyaAllah saya takde masalah nak berkongsi 70% - 30%. Takmo half2.

Sekiranya bakal suami saya seorang yang kaya raya maka saya nak dia tanggung semua kos perkahwinan dari awal hingga akhir + honeymoon.

Sekiranya saya pun kaya macam bakal suami, saya nak dia tanggung kos hantaran utk pihak perempuan + cincin + honeymoon. Kos hantaran utk pihak lelaki & kenduri untuk kedua belah pihak dengan senang hatinya saya akan tanggung.

Sekian, terima kasih.

Scenario zaman sekarang ni ibu bapa mesti kena bantu anak lelaki dalam hal duit hantaran. Tak banyak pun mesti diorang akan dulukan duit sikit. Kalau tak anak tu tak kawen la gamaknya sampai tua. (yang ni kes bukan dari golongan yang kaya).

Anyway, saye tak perasan lah abang saye kongsi duit hantaran ke tak? Tapi yang saye ingat ayah ade bantu abang. Lepas abang kawen, abang bayar balik kat ayah secara beransur2. Alhamdulillah, dah dekat 7 tahun kawen rumahtangga diorang masih ok.

Ni cite pasal abang saye la yek. Dia kawen muda. Umur 21 kot, SIL pulak 4 taun lebih tua. Tapi SIL datang dari broken family. Tak kaya pun. Anak sulung drpd 8 adik beradik + macam anak terbuang lagi. Abang dgn SIL jumpa time diorang masuk keje. So, abang ni selalu hantar SIL balik rumah naik motor.

One day, ayah tanya nak tunang ke tak? Lepas tu dia kata nak. Then, beberapa hari kemudian ayah tanya kalau kawen terus nak ke? Dia kata ok je. Yelah, ayah kata x manis tengok dia hantar SIL ulang alik. Rupanya diorang dah siap amik kursus kawen. Tebaboom sangat. Tapi dia cakap lah tak mampu nak buat besar2 kena minta bantuan ayah jugak. Hantaran dia time tu 5k je. Majlis buat depan rumah je panggil sedara mara. Sedara mara kitorang plak ramai gila dekat 200 gitu. Pastu panggil kawan abang sikit. Majlis berjalan dengan sangat lancar. Alhamdulillah.

Lepas kawen, seriously murah rezeki dia. Walaupun dia tak kaya, tapi boleh la sewa rumah yang kecit cenonet, beli kereta, dan tanggung anak isteri. Dan, dengan kuasa Allah kan...bila SIL kawen dengan abang, hubungan SIL dengan keluarga kembali terjalin. Adik beradik dia yang duk bersepah2 semua dapat duduk 1 rumah.

Yang penting kat sini, jangan buat pinjaman bank/ah long untuk urusan perkahwinan. Dan jangan la gila letak hantaran bukan2 sampai kering kontang duit kat bank tu semata nak puaskan nafsu yang menginginkan nombor2 yang cantik utk hantaran.

Sebab kehidupan yang paling penting bagi saya bukanlah sebelum kawin tu tapi kehidupan selepas berkahwin. Sanggup ke nak tunjuk mewah masa bersanding bagai tu tapi lepas kawen jadi macam ayam. Kais pagi makan pagi, kais petang makan petang. Lepas tu bila terberanak ingat murah ke nak beli barang2 baby semua tu. Kos nak masuk sepital lagi. Kos belanja rumah, persekolahan anak2, kos hari raya etc.

So, berpada-padalah. Tak tercalarnya maruah wanita sekiranya membantu meringankan beban owner tulang rusuk kiri kita tue.

Kalau kita ikhlas, berlapang dada..insyaAllah ade ganjarannya walaupun kita tak dapat kat dunia ni maybe kat 'sana' kita dapat ganjaran tu. Yang penting, marilah kita sama2 doa agar semua jadik kaya raya - so, xde masalah bab hantaran nie

Pendapat peribadi:

Sekiranya saya masih berkeadaan sederhana macam sekarang ni dan bakal suami pu ...
cinta_ungu Post at 1-11-2011 10:59 AM

cincin ni memang patut laki kasi, janganlah nak baik hati
beli cincin sendiri lepas tu berpura pura cam belah laki yang kasi
kalau adik ppuan me kena camni, mamat tu, nak ngaku sebagai adik ipar pun me malu.

cincin ni memang patut laki kasi, janganlah nak baik hati
beli cincin sendiri lepas tu berpura  ...
faraway1 Post at 2/11/2011 01:27

kannnn...kannnnn...pernah dengar yang pompuan nak cincin mahal gila tapi laki x mampu. so, dia top up duit sendiri.

walau saya kaya raya macam mana nanti pun cincin tu nak suami jugak yang beli..kalo xde duit nak beli cincin toksah kawen

bile aku bace2 sini, lain org lain istilah wang hantaran tu... istilah belanja kawin lagi...
fcl29 Post at 1-11-2011 21:56

a'ah, rasanya berbeza ikut negeri.

kalo mengikut pemahaman aku, hantaran ialah wang utk buat kenduri kawen

Reply 163# paola

ala dating seminggu 3 kali pun, kalo lelaki nak mencurang simpan spare part sana sini......dia buat gak

wah jujurnya puk...
noursuci Post at 1-11-2011 15:16

realistik gitu weols hanya insan biasa..mak pak tak kaya...suami pon keje biasa2..iols pon keje biasa2...so kaki harus jejak ke tanah..bukan ke langit ala2 sommersault gitu

Reply  siputsedut

penjelasan yg sgt terbaik
fcl29 Post at 1-11-2011 13:58

itu pengalaman