CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 17963|Reply: 48

MAKANAN HALAL/HARAM BERKONGSI

Assalamualaikum..
  1. Aku nak tanya sape2 yang boleh jawab akan kemusykilan yang telah lama bersarang dalam kepala..
  2. 1.Kalau makanan yang tidak halal contohnya khinzir disimpan dalam peti sejuk bercampur dengan makanan halal kalau kita makan makanan halal tersebut, apa hukumnya?

3. 2.Kalau makanan yang tidak halal untuk makan contohnya ayam tidak disembelih bercampur dengan makan yang boleh dimakan(halal) dlm peti sejuk yang sama?..apa hukumnya kalau kita makan makanan(halal) tersebut..?!
Copy the Code

[ Last edited by  ibnur at 16-7-2007 10:28 PM ]

ini just pendapat aku jea...
tak tahu betul or salah....

hmm sebenarnya sama jea kalau kat pasar raya..
makanan halal dan haram duk sebelah menyebelah jea..
maybe jarak dier jauh sikit berbanding dalam peti sejuk........
begitu jugak kat pasar..
sebelah tue daging ..tuttt.........
manakala sebelah lagi daging lembu..........
tapi aku tak tahu lak jarak tue memainkan peranan dalam penentuan halal dan haram..
lagipun makanan haram tue bukannya ader aura yg boleh menyebabkan makanan halal kat sebelah dia tue turut menjadi haram......
maybe kita jea rasa kurang enak.......
tapi kalau dah tersentuh tue aku tak tahu lak kot2 telah menjadi haram...

hehehhe..kalau salah tulun betulkan

aku rasa di supermarket (kalau supermarket yg concern lah, biasanya mereka concern jugak bab simpan barang ni), diorang akan seperate peti sejuk ikut halal dan tak halal. tapi yg menyampahnya, hari tu aku nak beli onion rings, tiba2 jer dia letak kat peti sejuk non-halal. padahal onion rings bukan nyer dibuat pakai benda tak halal pun.

Originally posted by saie at 5-11-2006 03:47 PM
ini just pendapat aku jea...
tak tahu betul or salah....

hmm sebenarnya sama jea kalau kat pasar raya..
makanan halal dan haram duk sebelah menyebelah jea..
maybe jarak dier jauh sikit berban ...

aku rasa kalau makanan yg perishable macam ayam mentah dan daging mentah, mmg effect jugak halal haramnya. contohnya bila ayam sejuk beku disembelih halal diletak di atas daging babi, maka ia akan jadi haram kerana makanan perishable walaupun dia disejukbeku, ia tetap akan menyerap dan merembes air. dan mana tahu, peti sejuk tu diorang nak maintain, diorang tutup suis dulu ker utk kasik semua ais cair. maka waktu tu jugak ais dalam babi dan ayam tu akan cair jugak.

Originally posted by Muntz at 5-11-2006 03:49 PM

aku rasa kalau makanan yg perishable macam ayam mentah dan daging mentah, mmg effect jugak halal haramnya. contohnya bila ayam sejuk beku disembelih halal diletak di atas daging babi, maka ia a ...

Dlm peti sejuk tu kan ke ada kelembapan/basah..jadi kelembapan /basah itu jadi agen penghubung diantara yg najis dgn yg tak najis..maka jadi najis...mcm tangan basah pegang babi..maka tangan bernajis.

Wallahua'lam.

Salam............
Duapuluh tahun nan lalu saya bekerja sebagai salesman diwet market deparment diThe Store Subang Parade.  Chiller dia besar, masuk macam pegi ke ngara beriklim sejuk. Memang dalam chiller tu di saparatekan non halal punya room, macam small room in bigger room, tak de hal, tetapi kalo kite duduk serumah ngan non muslim, share fridge.......hmm...... fikir sendirilah, kalau saya, tak tergamak saya..............walaupun dibungkus rapi!

Follow Us
Kesimpulannya..memang tak boleh la ye..?!Bukan apa, kalau memang da terdesak kena kongsi peti ais dengan non muslim..Tapi `makanan` tu bukan terdedah..maksud aku dalam bungkusan..

aku rasa kalau ditutup rapat macam dalam tupperware, mgkin takder hal. pastu ko bungkus lah pulak dlm plastik lagi. tapi kalau serumah dgn non-muslim, suruh lah dia bertimbang rasa sikit supaya tak bawa pulang makanan haram especially babi. aku rasa kalau diorang considerate, shd be no problem lah.

emm..mayb susah skit la kalau nak bawa berbincang..Tapi makanan aku tu memang dah disalut rapi..dan aku YAKIN..:lebai:

Janji Yakin dan tak phisically bercampur....

aku rasa kalau dah tutup kedap rapat tu.... no problem lah.

Dia pulak kalau beli daging tu mesti dia habiskan sekali masak je..

yg penting lepas dia masak babi, ko samak ler. tak susah. sediakan jer satu bekas berisi tanah kat dapur kau.

ikut keyakinan korang la... halal tak halal ni lebih kurang mcm ni la..

ada seekor kambing dan sekawan babi duduk dlm satu kandang... korang nak ke mkn kambing tu? Walaupun kambung tu halal dimakan.. tapi dia dok satu kandang...

hmmm...ko telah mengajar aku erti kehidupan:lebai:

Bagus skali tips taruk dalam tupperware ni. kalo bungkus ngn  plastik je ok x? aku dah kongsi peti ais dgn non-muslims dah hampir setahun dah ni. Letak dalam plastik jer.

Originally posted by lamka_13 at 7-11-2006 10:21 PM
Bagus skali tips taruk dalam tupperware ni. kalo bungkus ngn  plastik je ok x? aku dah kongsi peti ais dgn non-muslims dah hampir setahun dah ni. Letak dalam plastik jer.

Buatlah apa yang patut. Janji ko kira Halal?

Bab berkongsi nie terpulang pada minda masing2. Tapi kalau dalam peti ais, biarlah bersih dan tak bercampur dengan benda2 Haram.

setau aku la kalau makanan yg kita simpan tu duduk dlm peti ais yg sama maknanya benda2 dah haram sebab ianya dah bercampur dgn najis berat......tp korang tergamak ke nak mkn benda yg dah bercampur dgn najis cam2.....

Bagi aku kalau dah terdesak sangat dan takde pilihan..YAKIN dan TAWAKAL:lebai:

yg penting, korang kena cakap dgn kawan korang.. jgnlar letak barang2 macam babi dalam tu. takkan tak faham2. bertoleransi lah sikit. kalau ada benda yg agama yg dia larang dia taknak kita buat, kita akurlah jugak. mutual understanding tu penting.