CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: horatio_macho

Hubungan Dgn Mentua

301# Labeaute KIta sama nasib.Aku pun sama suam2 kuku.MIL sbnrnya nk cari menantu yg kaya raya tp ank dia kawin ngan aku juga,itu yg dia rasa terhina.Dia pun bukan kaya tp perasan je.

Post Last Edit by Hana at 4-3-2010 10:06
aku tak pernah jmpa family mertua..
sbb dulu masa kawin father in law tentang sekeras-keras nya kami kawin..tak tau nape n FIL pun tak pernah ckp ngan laki aku..n aku belum berkesempatan jumpa In law ...
lovelyrose Post at 8-2-2010 10:52

aku penah jumpa kes mcm nie.
kawan adik aku punya adik. (ayat berbelit sket) - aku ada adik. adik aku ada kawan baik. kawan baik dia tu ada adik. haa..

aku attend wedding derang (kawan adik aku & adik dia - serentak punya kenduri)

dia tu (adik kepada kawan adik aku tu) bukan menantu pilihan or whatever. kiranya kawen tanpa restu langsung.
masa hari akad nikah, yang iringi pengantin lelaki tu, keluarga angkat lelaki itu. tiada sorang pun keluarga yang ada blood related pengantin lelaki tu yang hadir. sama jugak masa hari kenduri (hari ke besok kan nya).

derang (yang kawen tanpa restu keluarga tu) ada majlis bertandang. tapi, lelaki tu la yang uruskan dari A to Z. keluarga dia just sambut tetamu ajer. akan tetapi, bila keluarga perempuan ini datang (lelaki tu orang penang. keluarga perempuan orang kl. dari kl ke penang kan jauh), tiada sorang pun keluarga lelaki ini sambut baik. tiada layanan. keluarga perempuan tu mmg marahla sebab buat acuh tak acuh ajer.

adik aku yang cerita sebab kawan dia bercerita. derang nie kawan baik.

aku cakap balik kat adik aku - kalau kawen tanpa restu, kena terima la apa2 yang buruk2 akan berlaku. tak boleh komplen. tak boleh harapkan sinar bahagia/pelangi akan hadir. itu dalam citer tv boleh la. itu jalan dah dipilih, kena terima la. dah tau kawen tanpa restu, jangan la harap apa2 yang bagus akan dapat. mmg benda2 tak bagus ajer la akan dapat.
pastu, aku tambah lagi - ee..itu masa raya nanti, mcm mana laa. misti anak lelaki tu kena balik umah mak dia. teruk laa bini dia kena pendam rasa selama seminggu or 3-4hari tu. misti ada benda2 tak bagus akan berlaku.

aku kasi nasihat kat adik aku sahaja - biar la jadi andartua, jangan kawen tanpa restu. susah hidup. nanti asyik nak pendam rasa sini sana. sedangkan orang kawen dgn restu pun ada masalah, ini kan pulak kawen tanpa restu. susahnyaa nak hidup berkeluarga. kalau kuat hati, boleh la. kalau cinta sgt,bole la. tapi, jgn ngadu balik kat kakak. kakak tanak dengar citer sedih2 nie. tak suka nak dgr. gi ngadu dlm porem cari. kat situ ramai org nak dgr.   (adik aku mmg tau pasal porem cari ini). adik aku pun dah masuk usia "andartua". kalau komplen2 pasal being andartua, ok lagi la aku dengar. pastu boleh la kasi nasihat yang praktical sebab aku penah jadi andartua. tapi, kalau dok komplen2 pasal hidup pendam perasaan pasal keluarga mertua ke pasal laki ke..susah sket la aku nak dengar. aku tak suka sgt nak dengar. misti pasti aku akan fire balik - tu la. sapa suh pilih jalan tersebut kalau dah tau berliku liku?

322# Hana Betul dik,sokong sgt nasihat adik ni.Lebih baik"andartu"dr masalah kiri kanan depan belakang,at last makan diri.Kalau memang tak de jodoh terima takdir Tuhan dan reda.Byk cara boleh hiburkan hati,kalau ada laki pun bukan tentu bahagia.

322# Hana Betul dik,sokong sgt nasihat adik ni.Lebih baik"andartu"dr masalah kiri kanan depan belakang,at last makan diri.Kalau memang tak de jodoh terima takdir Tuhan dan reda.Byk cara boleh hiburka ...
nor7562 Post at 4-3-2010 10:32

sebenarnya, jadi andartu, tak best jugak.cumanya, jadi andartua ni, diri sendiri sahaja.
kalau dah berlaki, gaduh2 ke, pendam rasa dgn sesapa ke tup tup terkuar anak pulak. tengok2..ada 3-4 orang anak.
nak tanak..kena cakap "sabarrrr dik"
tu la. aku tak suka nak cakap "sabar" kat sapa2. sbb diri sendiri pun tak sabar. ada ati nak ckp sabar kat orang lain.

324# Hana Ada satu pakar motivasi ni nasihatkan akak,kita jgn guna perkataan sabar,guna perkataaan kekuatan sbb selagi sabar lg byk ujian dr Allah.Mintak la kat Allah agar beri kita Kekuatan hati utk terus beriman.Ingat mengingat antara satu sama lain.Ilmu perlu di kongsi agar bertambah ilmu kita.

324# Hana aku statement ni...related ngan keadaan kbnkan umahtngga.........

Follow Us
324# Hana  Ada satu pakar motivasi ni nasihatkan akak,kita jgn guna perkataan sabar,guna perkataaan kekuatan sbb selagi sabar lg byk ujian dr Allah.Mintak la kat Allah agar beri kita Kekuatan hati ut ...
nor7562 Post at 4-3-2010 11:27

baru tau. thanks ye.

ye ke pangkat akak nie? kita pun dah tua jugak nie.   jgn2 sebaya kot.

327# Hana Ye ke.Kita br memasuki era 40 an.Tak kisah adik ke akak ke,janji ilmu yg ada kita kongsi sama2...

buat masa ni aku tak der masalah.Alahamdulillah...
nak kata kawan baik nanti melampau tapi aku blh berkongsi apa saja dgn IBU MENTUA ku...

me dgn mak mertua mmg sgt2 ok..x nak ckp besar tp so far xde mslh lg laa..
kadang klu me x dtg umah dia akan call tanya nape..kadang me lewat smpi pun
dia call nape x smpi2..risau gak dia..mmg dah mcm anak sendiri laa..

myself kalau jumpa bertegurla, kalau x jumpa x contact pun.MIL pun x pernah peduli pasal anak2 sy so sy pun x peduli la pasal dia.but no heart feelings at all.biasa je, n hubby pun xkisah.

terbaca komen korang pasal MIL suka buat perancangn senyap2, sy pun teringt kisah sy dulu. MIL suruh my hubby belikn rumah baru utk dia.MIL dah ada rumah sbenarnya rmh teres lot tepi peninggalan FIL,tapi umah tu dah lamala dlm 20 thn.so dia nak umah baru.my hubby pn xbritau sy,sampai nk masuk urusan bank baru my SIL britau, dia tanya sy knapa x ikut MIL n hubby tgk umah.mmg tekejut BADAK la waktu tu tpi xdela mngamuk, simpan dlm hatije.last2 xjadi beli sbb rupanya my hubby dari awal mmg xnak, tpi xtau mcm mana nk tolak prmintaan MIL, last2 my hubby kata loan x approve.nasib baik MIL percaya so xjadi belila....my hubby kata nk beli umah utk anak2 kami.baru2 ni pun ada ura2 jugak MIL nk umah baru, tpi anak2 pujuk xpayahla so utk jaga hati MIL diorg pun renovate la rumah mak diorg tu.xsalahkn, rasanya kita sebagai perempuan jgnla tamak, kalau husband kita dah beli umah utk kita, biarla anak lelaki kita pulak beli umah utk isterinya.barula fair n square kan....sama2 merasa....

Alhamdulillah so far I ok jer dgn my MIL walaupun pada asalnya I ni bukanla menantu pilihan dia... mungkin setelah ada cucu2 baru dia dapat menerima saya seadanya..

Salam,
Aku sebenarnya nak mintak pendapat, since aku ni belum kawen lagi,
tapi bakal melangsungkan perkahwinan dlm masa tak sampai dua bulan lg..

Tunang aku ni come from broken family, dulu masa zaman kami bercinta, family dia ni selalu la bergaduh sana, bergaduh sini, lari rumah la.. macam-macam..

Since masa tu kitorg tgh study lagi, so takde la amik kisah sgt cuma kadg2 tunang aku ada la cite sket2..
Mak dia pulak jenis dah biasa hidup senang dan sangat boros berbelanja.. (ni anak dia sendiri yang kutuk.. aku tak tambah2.. hehe..) Tunang aku siap ckp, mak n ayah tiri dia ni masa senang tak pikir panjang.. Orang lain simpan harta bagi anak2, tapi diorg ni simpan hutang, bagi anak2 yang bayar.
Aku tak ckp ape, tak tambah tapi aku marah tunang aku balik, tak baik ckp kat mak ayah mcm tue..

So sekarang, bila tunang aku dah kerja, dia boleh la support family dia.. adik yang sambung belaja, adik yang dok melepak kat rumah, kerja tak tentu hala semua.. Dia punya support family sampai belikan kereta untuk mak dia sedangkan dia sendiri pegi kerja tumpang orang. Bayang kalau gaji RM3500, RM2000 dia habis tiap2 bulan untuk family dia.. bayar kereta, duit makan rumah, support adik belaja n top up tepon segala. Dah tu berapa sangat dia boleh saving untuk kitorg  nak kawen. Sah2 kena buat loan.

Nak jadi cerita, dua tiga hari lepas, mak dia sms aku ckp dia ada benda nak tanye, harap aku dapat jawab dgn ikhlas, n jgn bg tau org lain.. Aku dah debar2 dah, mende die nak tanye nih..
Mak die tanye ikhlas ke aku terima family die.. terima anak die, terima die n family.. nnt dh kawen jgn cemburu ke marah bile anak dia amik berat pasal family.. die tak nak family berpecah belah sume.
Aku pon sebagai bakal menantu yang solehah ni reply la yang aku paham n ready dah since dah tau dari dok bercinta dulu.. Aku ckp anak die mmg bertanggungjawab semua la..
Lepas tu boleh plak mak dia nih reply kata harap aku ikhlas.. die sayang anak dia la semua (mana tak sayang, dah bayar sume benda)

So, persoalannya disini:

1)        Apa maksud mak dia sms aku ckp gitu? Takut esok2 aku control duit anak die?

2)        Atau adakah dia takut lepas kawen nnt, aku kikis habis duit anak dia?

3)        Ade ke sape2 kat sini, before kawen dah kene warning gini? Benda biase ke mcm ni?

Banyak lagi aku tak puas hati nih. Bila beli2 brg hantaran, tunang aku nih semua tanya mak dia. Nak beli handbag, perfume kat aku siap call tanya ok ke tak harga nih. Pening aku mcm ni.. Report mcm duit mak dia pulak. Nak kata mak dia tak puas lagi nak merasa duit anak, dah dekat 4 tahun tunang aku nih kerja.. Masa study, duit scholar pon siap kenen2 yang anak punya. Serious, mmg aku sakit hati je menahan.. Belanja bukan main lagi family dia nih, lebih dari family aku yang Alhamdulillah, kira senang la jugak..
So, dalam hal ni, aku yang paranoid ke sbb nak kawen, ke mmg tak semenggah perangai MIL aku nih.. errr.. bakal.. hehehe..

p/s: Jgn tetiba bakal MIL aku nih baca forum dah.. eheheheh...

aku tak suka dgn perangai MIL, SIL & BIL.
aku dah cuba utk maniskan muka tapi takleh ar.
aku dah sampai tahap rasa nak minta cerai
aku rasa menyesal kawen...cemana ni?

Dah lali ngan perangai ibu mentua,  very the good actress.

kalo aku plak...aku rasa MIL n FIL aku org baik...sbb laki aku pun baik orgnya... tp ada kadang2 pe'el diorg ni buat aku nyampah kdg2...n malas nk ke rumah diorg.  Masa belum kawin, aku adalah pompuan pertama(dr kalangan awek anak2 bujang diorg) yg dibawa balik. masa tu aku student lg...tak pakai tudung, baju pun ranggi2...pastu kecoh....nape tak cari pompuan sopan sket...yg pakai elok2...tu la ni la.....abg2 laki aku pun sound mende yg sama. tp last2 laki aku jwb"saya mmg cari pompuan mcm dia, sy mmg minat  org mcm tu...". Bila nak kawen plak...sibuk nak kautim harga hantaran.pdhal aku hanya letak RM7777 je, mas kawen Rm777.Alasan kakak2 ipar dan adik iparnya murah...Bising sekampung...ckp aku bkn2...bila belah aku buat tak layan...diorg lagi la...Last2 aku tak sampai ati, laki aku ayik kena sound, aku krgkan mas kawen jd Rm100. hantaran sori!!
Aku bkn nk ckp la..yg ipar2 aku tu, keje biasa je..susuk tubuh semua kira square feet..rupa...boleh la...so-so je...(astargfirullah...x baik lak aku nih)
oh ya mulut2 macik2 laki aku ni pun mcm tuuuttttt............
Last year dua adik jantan laki aku kawin...dan aku sendiri yg peg masa risik merisik. Bila belah pompuan tu letak RM8000++++ tanpa rundingan terus setuju. Mujur laki aku tlg ckp dgn mak bapak dia.."aik mak..tak dek minta tawar2 ke...?...nk kata keje besar pun tak..rupa biasa2 je"....mak dgn bapak dia diam jek...hehhe kena seketul!!!
yg best nya bini adik dia sorg tu sampai skang x pakai tudung...pastu asyik pakai baju kecik...kleuar pun mcm tu....hmmmm kena korang dpt menantu mcm tu...

ok...tp cerewetnyeeeeeee........................huh. Tuhan je yg taw..da la cerewet, pastu bl cakap nk menang je wlupun kdg2 ape yg die cakap tentang ssuatu perkara tu salah..siap die sound lg "omi kalau sape2 nk cakap ngan omi, omi mesti nk monang. Memang omi macam tu..jgn harap la yg lain dapek lawan"----tu yg hubby asyik btekak je ngan mil..huhuhu

MIl aku pun kalau berlakon air mata memang kalah neng yatimah
bencik bencik !!!

ramai jg yg senasib....

x tau dah nk buat cm na...serba tak kena. nk cerita pn xreti. byk lakonannya.....