CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mrs_salvatore

Share pengalaman org berhutang tak bayar

pengalaman aku penah la bagi orang pnjam...tapi tak ramai..entah, diorang tak pernah tanya pun..
tapi kalau setakat yang pnjam ratus2 tu..selalunya aku halalkan aje..lgpun aku tak rugi pe2..
nanti Allah ganti balik kan..
paling besar jumlah orang nak pinjam dlm 3k kot..itu pun adik aku..dia nak sambung master
aku pun dah lupa..tetiba je dia minta no akaun nak byar balik..ok la..

cuma ada cerita...sorang member baik aku pnjam dari aku..dalam 2k kot..
sbb de sangkut personal loan...dengan dia nak kahwin lagi...
de 2 tahun dia menyepikan diri..aku contect blk dia ok je...
bagus nya dia..dia bagitau yang dia tak mampu nak bayar..
penah gak aku sangkut sebab nak repair kereta..mntak la kat dia..tapi dah dia tak mampu byr lagi..
aku kata tak pe la..aku korek la tempat lain..
cuma aku tau yang dia pun dah mula segan..lama sangat berhutang..
penah gak terfikir nak halalkan..sebab member baik dari zaman belajar...dia pun baik je budaknya
in the end..dia sendiri start bayar sikit2...rezeki aku la tu
tapi aku sound dia awal2...kalau dia tengah sesak, hold la dulu hutang tu
aku tak pernah tak cukup makan lagi..so far..hubungan aku dengan dia ok sampai sekarang

ni cerita positif orang berhutang...

Dasat la ko bagi pinjam ribu2... Paling kuat aku bagi pinjm pon 500 je lebih dari tu aku tak berani. Yang meminjam tu pon aku tapis boleh percaya ke tak. Lagikan nak jadi penjamin loan..fuhhh..sori sangat2...tak layan

ai ni org dok berhutang dekat 20k....gaji beso pangkat beso..kenapa xmo bayar utang ai..?nak minta malu..

I mmg ada pengalaman pinjamkan duit pada orang... tp tak byk lah.. boleh dihalalkan saja... dlm 200-300 tu.. peminjam tu single mothers laa.. di mana ex derang mmg jantan dayus tak berguna. sorry to say.

org luar biasa nampak i mcm berduit.. sbb solo, kerja stabil & tak suka membazir

bila setel loan MARA, i cecepat p jumpa penjamin, tunjuk statement baki dah RM0.00.. bagi cenderahati set Corning Ware.. sbb penjamin ni mesti susah hati masa muda2 dulu i ciluk2 gak bayar hutang MARA (delay sbb sesak kekadang tu). mesti sheol legaaaaa..

so, tgk keadaan la.. kalau peminjam mmg ada track record liat bayar utang & suka buat utang.. bagi sikit jer.. yg kita sanggup halalkan. lelebih takyahlah nanti kita sendiri susah, buat apa.

orang yg tau kita ada menyimpan, fine, no prob.. kita kena hati kering, savings tu kita sendiri takleh usik so, jangankan nak kasi pinjam orang (yg belum terjamin dpt balik kat kita).

kalau ada duit lebih, i mmg masuk savings ... tabung haji.. mmg leceh nk withdraw sbb sengaja takmo buat ATM card. dpt gaji terus setel installment segala loans,  tinggal duit sara hidup je dalam bank utk makan minum, isi minyak kereta.

klu orang nak pinjam i ckp, tinggal duit nak makan jer. penyewa rumah i pun liat bayar sewa so i takde duit extra utk pinjamkan pada org (kes benar).

jamin2 orang pun is a no-no. umur dah byk, jgn jamin orang, nanti sampai ke tua kena menanggung kalau peminjam lari.

miz_butcher replied at 13-7-2016 10:31 PM
Dasat la ko bagi pinjam ribu2... Paling kuat aku bagi pinjm pon 500 je lebih dari tu aku tak berani. ...

samalah kita.... i tak kisah kalau orang kata kedekut ke apa.. sbb bila kita susah, tanggunglah sendiri

i pernah pinjam 13K dgn abang... nak tebus saham ESOS.. bila dah tebus & jual.. dpt untung .. i gantikan balik dlm 1 bulan jer... plus 10% profit sharing kononnya

ada abang lain nak meminjam dgn abang yg tlg i tu, bila ditanya bila janjinya nak bayar balik, dia takleh jawab (takleh gerenti bila dpt pulangkan la tu). so tak dpt la pinjam ..

Follow Us
akudansesuatu replied at 13-7-2016 09:41 PM
pengalaman aku penah la bagi orang pnjam...tapi tak ramai..entah, diorang tak pernah tanya pun..
ta ...

bgs betul la ko nie...

pengalaman aku laa...sampai cina pun berhutang dgn aku tak bayar2...sorang tu dlm 35k, ex dulu pinjam 10k tak bayar2

baru2 nie ada ex colleague pinjam 14k, dia ganti dgn tanah tapi tanah tu tak wujud...memula iols mintak jugak la dia bayar last2 malas nak mintak...

aku pun tgh kejar org baya blk utang kat aku
naik menyampah plk bila tanya asik belum ada duit

aku biasenyer kalau orang nak pinjam.. kalau tak dapat bagi amount full.. aku bagi half.. sebab nenek aku dari kecik da ajar camtu.. die kate susah camne pun.. kalu bole bagi.. bagi la walaupun half.. so aku da terikut..

ade sorang kawan aku ni.. memang selalu mintak pinjam.. biasenyer die bayar.. tapi macam slow.. last dier mintak pinjam tahun 2013.. time tu pun hutang lame dier tak habis bayar lagi.. tapi aku bagi la pinjam.. sampai sekarang hutang lame n hutang baru dier tak bayar.. sebab aku tau dier banyak berhutang ngan orang lain jugak.. so aku cakap kat dia bayar hutang aku lepas da habis hutang orang lain.. so aku assume hutang orang lain belum habis bayar lagi la tu.. tu menyepi je.. tapi aku da halalkan.. kalau dia bayar rezeki..

tak penah lak bagi hutang banyak2 kat orang.. paling banyak pun 80 -90 hengget je.. ni yg jenis dia tak bayar balik cash la.. tapi lama kemudian orang yang berhutang ngan ai tu belanja makan mahal2 kat hotel, makan dimsum.. so kira halal la hutang tersebut

mintala balik... klu u jnis x kisah xdenya nak buka thread cni.. mesti hati x tenang sampai xleh tido kan?

klu nak juga kna minta balik, suh dia bagi apa2 barang yg ada nilai utk jual or sbg pajakan ke apa..

hutang2 sana sini liat bayar, makin seronokla asyik org halalkan bagai..

Mulan replied at 14-7-2016 09:18 AM
I mmg ada pengalaman pinjamkan duit pada orang... tp tak byk lah.. boleh dihalalkan saja... dlm 200- ...

Bagusnya uols pi jmpe blk penjamin lps setel loan MARA
in my case....arwah bapak aku penah jd penjamin 2 pupu aku..loan mara
Mamat tu dh lama abih stadi..dah keje pun
And mmg x byr2 hutang
Then lps bapak aku dah takde pun.....still surat mara smpi kat umah
Aku sengaja pi cite kat sume sedara mara & kawan2 dia sbb niat aku mmg nak malukan mamat tu biar sume pulaukan dia (lantak ko lah..ada aku kesah)...dah kerja..bayar la hutang sendiri..takde maruah? Takde otak? Ko tu lelaki
Skang dh setel lps dia dah malu dgn sume org
W/pun cara aku agak kejam..tp aku rasa cara dia lagi melampau sbb menyusahkan mak aku (balu)
Rasakan!

chandrahusin replied at 14-7-2016 01:19 PM
aku pun tgh kejar org baya blk utang kat aku
naik menyampah plk bila tanya asik belum ada duit

Ko cakap je depan2 muka dia yg ko tak halalkan satu sen pun
Pastu tgk la apa reaksi dia
Kalo dia buat bodoh gak...mmg sah la takde otak

leylapple replied at 14-7-2016 10:17 AM
bgs betul la ko nie...

pengalaman aku laa...sampai cina pun berhutang dgn aku tak bayar2...sora ...

banyak nye duit momod

duit orang tak bayar utang...

kita nie keje bagai nak mati cari duit..org lain sesedap jer pinjam bagai kita berhutang nyawa pulak kat dia...

tu blm lagi sedara mara tmasuk partner in bed pinjam duit

mls nak pikir....berani bagi, berani tanggung risiko la

tapi, aku tgk org2 yang berhutang dgn aku nie tak jugak aman2 konsep hidupnya...

mcm cina yang hutang aku 35k tu, skrg dah kena kejar along...sedangkan time pinjam duit aku utk buat bisnes beli dmax sampai 4 buah.... siap sewa kedai lagi...

bila aku minta, dia blh ckp kat aku yg partner dia kata hutang sudah langsai...

skrg rasain lho, projek pun tak abis, kena kejar along.....

cmf_premierleag replied at 15-7-2016 12:31 AM
Bagusnya uols pi jmpe blk penjamin lps setel loan MARA
in my case....arwah bapak aku penah jd pen ...

dari awal mmg takde niat nak lari pun dari hutang ataupun jumpa penjamin..
masa sama2 dpt notis tunggakan, penjamin mmg lorat la dtg cari i.. i pergi rumah dia pun ada..

i cakap kat penjamin yg i akan bayar, tapi ikut ekonomi i la... i pun nak hidup gak ... bkn semua grads terus dpt kerja gaji lebat

so bila setel loan tu, mmg dgn lapang dada, ringan kaki melangkah pergi rumah dia

tak dinafikan mmg penjamin ramai yg teraniaya dek peminjam yg lari terus.

leylapple replied at 15-7-2016 09:52 AM
tapi, aku tgk org2 yang berhutang dgn aku nie tak jugak aman2 konsep hidupnya...

mcm cina yang  ...

biasa laa duit tak berkat.
orang yang bagi hutang aman2 je konsepnya walaupun mengalami kerugian.

Tuhan tu adil.

nak halal pun x sampai hati di non kalo hutang dia riban2
memang kenal spesis ni
yg kaki meminjam tak bayar ni masing2 kalau tgk gaya, kalah mak datin
dr make up, dressing, sume taknak kalah
padahal nak makan pun meminjam
siap raya sakan lagi tu
baju raya berpasang2 buat open house bagai
utang aku tak bayar
siap masa bulan pose boleh plak open table belanja org berbuka
amik berkat katanya.
sibuk buat menda sunat, menda wajib a.k.a bayar hutang tu x buat plak

ade kawan aku baru ni kawan dia meminjam 2K x bayar
ckp berbelit pulak tu
siap tukar no fon.
bila kawan aku dpt nombor baru dia, whatsapp, text call semua x berjawab.

sudahnye sebelum raya, kawan aku whatsapp ckp tolong bayar hutang
kalau x bayar dia akan viralkan dkt fb sekian2 ckp org ni penipu
sudahnye, esok pagi2 wakilkan sedara dia suruh whatsapp mintak nombor akaun kawan aku tu
and tadaaaaaa
petangnye selamat kawan aku dpt balik 2K dia tu
terus pegi beli gelang raya. hahahahah