CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: manjalara_01

Living with Depression & Anxiety: Jom Share pengalaman masing2

intanazlynna replied at 6-2-2020 12:56 PM
apa masalah kesihatan you dear?

hugsx, stay strong

prolonged and heavy menses.... tgh buat treatment kt hosp tp mcm xde hasil lg..
tertekan dgn pertanyaan bila nk preggy jgk..
bila lama xleh solat (15 hari), jiwa agak kacau kn tapi kuatkan hati utk zikir2...

rosasen replied at 6-2-2020 12:58 PM
tertekan dgn pert ...

awak ada endo or adenomyosis ke sis?

sehari berapa pad pakai...

i pun ada masalah kesihatan, constant lower abdominal pain

hugxxx

intanazlynna replied at 6-2-2020 01:00 PM
awak ada endo or adenomyosis ke sis?

sehari berapa pad pakai...

Doc xde sebut lak..cuma katanya dinding rahim tebal..
skrg on medication.. ubat stop period.. huhu.
pun ada kesan sampingan..lg la murung rasanya

rosasen replied at 6-2-2020 03:40 PM
Doc xde sebut lak..cuma katanya dinding rahim tebal..
skrg on medication.. ubat stop period.. huh ...

try cari support group, dalam FB ada banyak dear <3

support group really helps me!

you are not alone <3

honeyvanilla replied at 6-2-2020 10:37 AM
i feel you.. what you rasa exactly mcm apa yg i rasa.. i bila smpai tkleh kawal i akan cuba menuli ...

Alhamdullillah.. Good for you..

Kebetulan tadi dalam radio dengar tentang isu depression ni.  Tapi tak dgr penuh la.
Dr cakap,  mostly yg kena depression ni perempuan.. Perempuan ni banyak pikir..bnyak la punca depression,  perubahan hormon, persekitaran mcm suami tak beri perhatian,  semua beban kat atas bahu isteri je.

I pernah dpt student yg depression tahap kena ambil ubat dan treatment,  nampak mcm biasa je tapi sbnrnya bergelut dgn depresi.  Ada kes yg keluarga tak dpt terima kenyataan dan in denied yg anak dia ada depression. Bila dah teruk sampai tahap nak bunuh diri baru mak bapak gelabah.

Kes pelajar bunuh diri kat penang tu pun kemungkinan depresi.. Kat sekolah asyik kena denda sbb mslh disiplin,  kat rumah pun asyik kena push dgn parents suruh belajar sampai kdg2 depan rakan2 pun mak dia marah2.

Rate

1

Follow Us
takayama replied at 26-12-2019 11:54 AM
Tumpang baca utk tambah pengetahuan
Hugs utk semua, stay strong yea
Kaka doakan moga adik2 semua a ...

hugs kaka.. moga kita sama-sama kuat melawan..

rosasen replied at 6-2-2020 12:58 PM
tertekan dgn pert ...

Buat kat hospital kerajaan ke?

Kalau kerajaan dah berapa lama trtmnt? Ada buat hysteroscopy?

And one more,  dr kata dinding rahim tebal,  yg jenis atapia,  atau yg x da atapia?

CatMiow replied at 10-2-2020 06:28 PM
Buat kat hospital kerajaan ke?

Kalau kerajaan dah berapa lama trtmnt? Ada buat hysteroscopy?
...

byknye replies..hihi
ya hosp kjaan.. hysterocopy 2x tahun 2016 tp start all over again 2019 sbb heavy semula..

katanya w atypia tp bkn kanser lg

rosasen replied at 12-2-2020 07:32 AM
byknye replies..hihi
ya hosp kjaan.. hysterocopy 2x tahun 2016 tp start all over again 2019 sbb h ...

Bgus la, at least dh teropong,  jangan stress sangat,  kena juga amlkan hidup sihat,  makan seimbang dan senaman,  cari la masa.  

Cuba amalkan minum lemon panas,  mana tau dpt kurangkan atpia tu.  Tu sebab rasanya susah nak conceive.

Saya april 2018 heavy menses,  sampai warded.  dr tak terOpong, sebab alat rosak,  buat pipelle sampling je.
3kali ambil ubt hormon, untuk stabilkan balik dinding rahim, tapi last2 kna juga dr hntr g hospital utama kat luar daerah saya buat tropong.  

Saya buat,  tpi msa tu guna hospital panel insuran (ni pun kena ke luar daerah) .  Baru detect cancer.

hidup saya selalu stress.  Makan tak jaga. Sebab stress banyak masa nak tidur je,  untuk lupakan mslah.

Jangan la dok fikir orng cakap apa,  bila nak ada anak,  bila itu. Bila ini. Masyarakat sajm pun akan sibuk hal orng lain.

suami jauh pjj kalau buat awak bnyak fikir,  usahakan duduk sekali.  Saya, sebab suami asyik kerja la antara sebab buat tertekan.  Sekarang saya dh tak fikir sangat,  kalau dia nak kerja 450jam tak kisah dah..   saya just cakap jaga la kesihatan, kalau jadi apa2 kat dia,  majikan tak ada masalah nak cri ganti,  yg masalah kita nak cri pendapatan.

Rate

1

Edited by CatMiow at 12-2-2020 09:23 AM
rosasen replied at 12-2-2020 07:32 AM
byknye replies..hihi
ya hosp kjaan.. hysterocopy 2x tahun 2016 tp start all over again 2019 sbb h ...

Hahaha..  Entah la,  kadang tekan reply banyak kali jadi gini.

CatMiow replied at 12-2-2020 09:17 AM
Bgus la, at least dh teropong,  jangan stress sangat,  kena juga amlkan hidup sihat,  makan seimba ...

Terima kasih atas nasihat.. awk mcm kenal sy je..hihi

Saya stress jugak tp dgn persekitaran kerja je.. lain2 syukur alhamdulillah..
Berat badan naik mendadak, mungkin sbb sedap mulut mkn je..atau mungkin sebab pil hormon..atau kedua2 nya..

Pasal mulut org tu, saya mmg x hirau.. sy tau kemampuan untuk conceive.. tapi saya cuma mampu senyap.
kalau boleh elak, sy elak utk jumpa org tertentu. I don't have to explain to everyone.

Doakan penyakit saya sembuh dan dapat hadiahkan zuriat untuk keluarga ya..aamin...

Rate

1

rosasen replied at 12-2-2020 10:00 AM
Terima kasih atas nasihat.. awk mcm kenal sy je..hihi

Saya stress jugak tp dgn persekitaran ker ...

Sebab bila saya fikir2 balik,  tak mustahil sakit saya antra sebabnya adalah stress, dan gaya hidup tak sihat la,  of coz .

Saya perasan masa 2nd chemo,  something happen sblum saya jalan nak ke hospital.  Drama keluarga sikit.  So masa kemo ubat payah sikit nak masuk.

Masa tu baru sedar kita ni kalau sedih,  tertekN memang akan beri kesan pada diri.

Kalau boleh,  tempat kerja pun cuba la buat diri awak happy. Tukar snek2 tu kepada snek yg lebih sihat,  mcm buah atau salad.

Semoga kita semua dalam Lindungan Tuhan...  Dah apa harapan dan doa kita akan tercapai.....   

CatMiow replied at 12-2-2020 10:14 AM
Sebab bila saya fikir2 balik,  tak mustahil sakit saya antra sebabnya adalah stress, dan gaya hidu ...

Scary...mcm mana tau kt meja sy ada snek? hahahah
Cuba cerita mcm mana sakit awal2 sebelum detect kanser tu..

rosasen replied at 12-2-2020 10:22 AM
Scary...mcm mana tau kt meja sy ada snek? hahahah
Cuba cerita mcm mana sakit awal2 sebelum detect ...

Ala..  Tdi taip panjang2 hilang pulak.... Huhuhu..

CatMiow replied at 12-2-2020 11:18 AM
Ala..  Tdi taip panjang2 hilang pulak.... Huhuhu..

teringin nak tau...huhu

rosasen replied at 12-2-2020 11:41 AM
teringin nak tau...huhu

Saya agak awak ada snek,  sebab awak cakap mulut sedap je nak makan.

Saya memng ada mslah haid yg tak teratur dan prolonged,  yang mana normal je dalam keluarga belah mak. Sepupu mak,  sepupu saya,  dua pupu saya mesti ada seorng dua yg bermasalh haid.  Lagipun kami jenis bdn plus size.

Pada april 2018 haid saya tak berhenti,  tido pun guna plastik alas,  g klinik kesihatan (kk kkm),  ambil ujian darah, hemoglobin 7, kmudian warded hemo turun 6, tambah darah.

Before diachrge dr buat pipelle sampling,  followup kat klinik pakar kkm,  3 bulan (sebulan sekali),  dr bg makan pill hormon untuk nipiskan balik dinding rahim.  Bila tak puas hati dengan keputusan baru dr nak hntr buat hysteroscopy. Masa tu akhir bulan10, tapi saya g bulan 12 cuti sekolah.

Saya buat lambat hysteroscopy sebab
1)walaupun ada risiko kanser dr yakinkan saya dengan kata jangan risau, dengan keadaan puan. Tu pun dr tak metion yg saya ni complex hyperlasia with atypia . Dr just mention complex hyperplasia je. Saya Tahu with atypia pun bila jumpa dr kat panel hospital insuran.  Dia cakap,  ada kat report dri kp kkm.
2)sebab tak risau dan yakin bukan kanser,  saya utamakan kerja, sbb msa tu nak buat majlis penyampaian hadiah.  (saya kerja kat tadika swasta)
3) nak buat prosedur kena keluar daerah dan bermalam semalam,  paling kurang. Ni masalah juga ni,  sebab suami tak yakin kat tempat tu,  pluss budget lari,  nak kira tambang dan penginapan.  Nak bawa kereta tak berani,  takut sesat. Kemudian terkait dengan point 2) kat atas.

4)dah decide nak buat kat panel,  so ambil masa nak minta rekod perubatan kat kp kkm. Ni silap saya juga,  ingat minta terus dapat..  So mohon lambat sikit,  tengah bulan 11 nak dekat cuti sekolah. Dapat rekod awal bulan 12.

Nasib pakar kat panel hospital tu dapat buat cepat.  Result keluar awal jan 2019.a week after hysteroscopy,  dr cdng buat operation as soon as possible.  End of jan saya operate feb strt chemo.

Rate

1

CatMiow replied at 12-2-2020 01:03 PM
Saya agak awak ada snek,  sebab awak cakap mulut sedap je nak makan.

Saya memng ada mslah ha ...

Ya Allah..takut plak.. sbb cek kt gomen jgk ni. asyik amik sampel pipel tu kan..
smlm gi swasta, doc cpk kalo pipel tu just 4% je sampling..huhuhu

Next week next follow up kt hosp gomen... rasanya kena buat hysteroscopy lg ni..
Sepanjang tahun lepas, sy asyik kena mkn ubat stop period je.. pastu amik sampel..

rosasen replied at 12-2-2020 02:17 PM
Ya Allah..takut plak.. sbb cek kt gomen jgk ni. asyik amik sampel pipel tu kan..
smlm gi swasta,  ...

Kena juga teropong, untuk nampak semua...

Tu yg saya tanya awak bertubi2, mungkin juga kes awak tak sama dengan saya.  Tapi lagi baik buat hysteroscopy . Kalau dah buat sekali dr kata ok,  rasanya ok la tu.

Tapi kalau takat ambil sample je,  cuba usahakan untuk minta buat hysteroscopy.  

Kes saya hari tu,  dah makan pil hormon pun masih tak turun ketebalan dinding rahim masa scan.

Boleh juga usaha guna rukyah...  And again gaya hidup ubah la perlahan2.  Manage ur stress ....

Kadang kita stress mungkin mendorong makan banyak,  sedar tak sedar ambil mknn tinggi gula.. Tu yg bawa banyak penyakit.

TT, i am dealing with depression jugak.. tapi masuk forum to divert my focus to something less. Last week aku breakdown kau.. aku nangis over the phone kat kawan aku.. aku nangis je dia tanya kenapa... once done aku hangup hahahhaha.. anyway bottom line, stay strong