CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: nsputeri

Wang / Belanja Hantaran...Memang Macam TU Ke? - MINTA PANDANGAN

saya sbg org Melaka menafikan bhwa ini adat org Melaka..sgt tidak benar...itu adalah kehendak  ...
chaintea Post at 17-2-2012 15:48

Dulu aku g majlis kat Melaka, dia orang sediakan pasu untuk salam kaut.  Takut aku.......

Reply 1# nsputeri

Aku dulu mcm tu .. duit hantaran semua bagi my mom utk kenduri
Duit sumbangan / org bagi masa kenduri pun aku bagi mak aku
Sewa baju, pelamin, gambar, hantaran aku pakai duit aku sendiri..
Tapi sebelum balik mak aku bg sikit duit yg dia dpt tu, w/pun aku x mintak
Dapat la aku beli fridge sebijik ... almost 10 yrs, elok lagi fridge tu
To me personally, kau jgn la pikir sangat pasal duit2 ni, bagi je la parents kau ..
Susah payah dorang arrangekan kenduri ...

duit hantaran bagi semua kat parent utk wat makan kenduri dan prepare apa yg patut...pelamin, bilik tidur, baju nikah, sanding...pakai duit sendiri...kad kawen pon guna duit sendiri...rynaf xnk b'kira dgn parent bab duit ni, ye la, sbb diorg la yg jaga, bagi makan minum pakai segala dari kecik sampai besar...lg pon bila tgk preparation yg diorg wat utk kenduri rynaf tue, rynaf tau belanjanya lebih tinggi dr hantaran yg rynaf dpt...yg penting mas kahwin tue adalah hak mutlak rynaf...

saya sbg org Melaka menafikan bhwa ini adat org Melaka..sgt tidak benar...itu adalah kehendak  ...
chaintea Post at 17-2-2012 15:48

saya kawin ngan orang SElangot, Jawa selangor...kat kampung somi saya di port klang pon dulu2 wat macam ni jugak....sampul siap tulis nama...tulis kat buku.....

skang ni tader dah tulis2 kat buku....tp masih ada jugak orang2 yg tulis nama kat sampul....tp kebanyakan tak tulis la....tp salam2 bagi duit ni macam dah jadik perkara wajib plak....w/p pada  asalnya niat nak bersedekah....sampaikan kalau ada orang yg tak mampu nak bagi duit tu segan nak bersalam tangan kosong....

mcm2 hal kenduri kawen nie.. kalau tak mampu buat yg simple2 jer TT..

dulu , time kawen.. 80% dr duit hantaran bg kat parents.. semuanya digunakan utk kenduri (makan).. yg lelain (hantaran, gambar, mak andam, door gifts.. guna duit sendiri). duit yg org sedekah semua parents ambik.. mmg tak mintak pun sebab nak cover duit khemah & apa2 yg tak cukup.. alhamdulillah makan sedap walau pun majlis simple jer, pelamin mmg takde.. just hias simple2 utk akad nikah & bergambar sekeluarga.. & yg penting takde hutang2 lps kawen..

moral of the story : buat ikut kemampuan.. yg penting dahulukan yg wajib & byk2 laa berbincang dgn keluarga.. kenduri kawen nie program sekeluarga.. sendiri2 mmg bukan kenduri namanya..

selamat pengantin baru ye TT.. jgn stress2... nanti hilang seri masa majlis ;-)

alahai,sedih tgk TT ni dlm dilema gitu..

gini lah,hari bahagia TT pun x lama lagi kan..

TT fikir yg elok2,yg baik2 sudah lah..

klu asyik fikir pasal duit,kenapa you x dpt sikit,you kuar jg duit and so on and on nnt x kan habis..

lagi teruk,klu you beritahu nnt parents you sure membentak,marah,tak puas hati..nnt timbul pulak soal ungkit mengungkit..x sedap lah kan..

you nk buat benda baik,jd fikirkan yg baik2 saja..

anggaplah rezeki you bukan pada duit hantaran tu..i know not easy,tp time macam ni bkn masa yg sesuai utk argue on duit,bla bla bla..

Insya-Allah,ke depan nnt ada lebih lg..tak yah sedih2 sgt..

jaga diri k..time tgh bertunang ni org tua2 kata byk dugaan,maybe ini lah salah satunya...

Follow Us
aku kawin dulu tahun 1996,masa tu stock  mkt   mmg tgh boom,kayo giler......,smua aku kluar duit,hubby aku yg malu,dia cuma kuar hantaran duit n barnag iringan,yg lain mak kluar tmpt aku la.....,tmpt dia ,dia kluar,..masa tu jgn ckp la opis mate aku byk yg remisier,most of them chinese..mak aku mmg bnyk dpt angpow...,paling sket pun rm400,.....yelah zama 96....,duit salam kaut jek nk dekat 20k ,mak aku dpt...,mak aku ckp nah ambila separuh...,x pyhla mak..,mak amik jek,.......aku kuar nk dkt 10k gak,naik keje ,contra profit dlm 30k,.....sia g honeymoon local n obersi lg...lgk n beijing..,masa tu makcikkk kayooooooooooooooooo..................

Kalau nak salam kaut riban riban sila ajak kawan kawan chinese

Kalau nak salam kaut riban riban sila ajak kawan kawan chinese
nuryakmal Post at 18-2-2012 00:43

kalau takde kawan chinese,tak merasalah gamaknya salam kaut riban2...hihihih....

kat tmpt iols ni,kalau nak gi kenduri kena tgk dulu kat kad jemputan tu..tulis walimatul urus atau pun kenduri kesyukuran..sebab lain2 caranya...kalau kad tulis walimatul urus,alamatnya kena hulur puluss...kat sini diorg panggil istilah ngele....kalau kenduri kesyukuran,blhlah bwk hadiah..org2 kampung bwk gula,susu,biskut...

memula dok sini, tekujat gak sbb kalau kena ngele,pas mkn terus salam dgn mak pengantin hulur duit...dah kira mcm kena paksa bayar pas makan la plak..ada kwn iols kalau ngele mmg dia takkan pegi kenduri tu.dia kata kita pgl org dtg utk mkn,bkn utk bayar bagai...hmmm....ikut kemampuan keluarga pengantintu jgk.kalau yg ok,biasanya diorg akan tulis kenduri kesyukuran aje....

sy lebih prefer kenduri belah pantai barat, hantaran hangus tuk kenduri..
taun lepas adik ipar sy k ...
ixaraalya Post at 16-2-2012 17:09

tanggung jawab pengantin lelaki adalah memberi mas kahwin... yang pihak perempuan apa kejadahnya nak mengharap pihak lelaki yang tanggung kenduri belah kamu? dia buat belah dia, kamu buat belah kamu la.. kalau tak mampu nak beli lauk pauk buat kenduri belah kamu, maka kamu jamu je tetamu yang datang tu biskut tawar cicah air teh... kalau kamu mampu, buat lah apa sahaja, wedding of the year tema pari2 turun dari langit sekalipon...

jgn pau duit lelaki untuk majlis belah kamu.. buruk benar pe'el nya.

Rate

1

Post Last Edit by MrsMoshi at 18-2-2012 19:16

Mas kahwin adalah hak pengantin perempuan seratus peratus. Even mak bapak pun tak leh touch. Wang hantaran pulak bukan diwajibkan dalam Islam. Sekadar gesture Dari pihak lelaki untuk membantu pihak perempuan. Kalau zmn dulu2, Wang hantaran ni diserah kan sblm berlangsungnya majlis but nowadays, utk jimat masa agaknya, wang hantaran Dah jadi part of hantaran masa upacara perkahwinan. So by right, since Wang hantaran ni cuma sekadar good gesture Dari pihak lelaki, sebaiknya pihak perempuan tak sepatutnya letakkan harga but terpulang pada pihak lelaki Bak bagi berapa yg dia mampu.

Berbalik pada question TT, IMO, Wang hantaran ni hak parents untuk digunakan utk majlis
perkahwinan. Kalau parents decide nak serahkan pada anaknya, then terpulang pada mrk. Depa penat2 bsrkan kita, sampaikan nak lepas an tanggungjawab pada orang lain pun takkan still nak menyusahkan depa? Think of it as jasa terakhir kita pada mrk sebum kita terbang sarang for good.

Apa2 pun, keep in mind, sebaik2 perkahwinan adalah yg Serba sederhana. When u start low, there is no where else to go but to go higher. Kalau dari mula kahwin dah razwan razwill bagai, jenuh lah maintain pakai razwan razwill forever ever. Ayway, bila Berkahwin the wedding part is actually the easy part, least important but maintaining the marriage, that's the real test.

Rate

1

door gift n kad kawen takyah buat grand2 sgt..sb nt org buang dlm tong sampah je..aku pon gi kenduri takdenyer nak amek doorgift pelbagai kalau bende2 ngarut..aku tggl or buang je pastu..so tak yah membazir bg yg bukan2..

ni pengalaman aku la ye..kawen thn 2008..
kos kawen semua aku tanggung..
dari duit hantaran tu la aku wat bayor duit catering, pelamin,hiasan bilik pengantin, mekap, baju sanding..
plus duit simpanan aku sendiri utk kompang, barang2 hantaran, bunga telur utk tetamu & pelamin, prof. photographer, karaoke, catering utk majlis akad nikah, duit belanja mkn2 sebelum majlis..pendek kata parent  aku tak kuar sesen pun..cuma diorg tolong uruskan la..
duit salam kaut mmg aku amik sepenuhnya..ala..bukannya dpt banyak sgt pun, lepas la utk cover sewa khemah..pastu aku bagi la sikit saguhati kat mak ayah aku..

yang ni pulak aku tgk belah somi aku handle majlis kenduri kawen anak pompuan diorg..duit hantaran tu ada la sebahagian kecik diberi kat mak ayah utk uruskan catering..tapi tu pun tak cukup sebenarnya...bayangkan kalau tetamu 1000 or...so baki utk kos katering tu, PIL aku take over la..doorgift semua, telur, goodie bag, belanja mkn2 sebelum majlis semua PIL handle..duit salam kaut mmg PIL amik semua sebab nak cover balik duit katering..ada la diorg bagi sikit kat anak yg kawen tu..mcm somi aku dulu PIL aku kasik RM1000..aku tanya la berapa collection hari tu..perghh..dekat RM10k ko....mmg pulang modal utk cover catering..

bebaru ni adik ipo aku kawen,collection pun dkt RM10k.aku lak tukang jaga beg simpan angpau salam kaut tu..yg tak berangpau tu aku nampak la ada yg bagi rm50...ada jgk yang bagi sampai rm300...pergghh..mmg pulang modal sesgt...

sebenarnya bab2 nikah kawin ni ikut pegangan agama masing2
ada yg anggap mak bapak tak layak amik duit tu, katanya duit utk si pompan
ada yg anggap anak kena tanggung semua
ada yg anggap mak bapak kena tanggung semua

jalan hidup dan nasib setiap orang berbeza2... ikut la penerimaan masing2 cemana
ada yg dapat laki kaya.. untung katanya
ada yg dapat parent in law kaya... untung katanya
ada yg dapat mak bapak kaya.... senang idoppp katanya
ada yg mmg diri sendiri kaya... lagi senang la kan

meh aku kongsi cerita aku sebagai orang tak kaya ni dan kawin lak dgn org miskin dan keluarga yg miskin... tak kaya buat cara tak kaya... dah la miskin, tapi sendiri berangan nak pakai baju Man Kajang (masa tu pemes giler dia)... tapi angan2 je  la kan
masa taun 2004 aku kawin, bapak aku mintak 17k utk wat kenduri kat rumah aku...
tapi laki aku bagi below 4k
so dgn duit less than 4k tu utk cover semua maknika kenduri, khemah, dj, segala bala la
dgn nilai tu, lengkap la majlis 3 hari 3 malam dgn jemputan hampir 2000 orang...
di antara yg aku jimat sbb mekap sendiri, baju sempoi, pelamin pakcik aku buat dia beli kain satin dgn letak kerusi meja makan je, doorgift buat sendiri less than 50sen nyer rate, kad kawin less than 70sen nye rate siap photostate bagai
salam kaut ada la dekat 6k aku tak amik sesen pun... dapatla mak bapak aku 2k belen2 diorang lepas tolak itu ini.. salam kaut pengantin je aku amik cukup la buat lepas belanja lepas kenduri dalam sebulan dua

kalau dari segi  ikutkan nafsu dengki dan irihati kat orang kiri kanan depan belakang, mmg aku sedih sbb tak mampu pakai baju Man Kajang dan tak mampu amik pelamin dari kak Sai
kalau dari segi sedar diri level org miskin mcm aku ni, aku rasa beruntung krn kehidupan aku takde sesen pun hutang.... Alhamdulillah... aku terima kehidupan aku seadanya ... what do u expect, takkan nak meroyan meratap bagai sbb lahir dari keluarga miskin lak kan... mak aku mmg tak reti nak ajar aku utk ngorat orang kaya... heheheheee.. nasib badan la kannnnn

so in future kalau korang ada anak, didiklah anak korang utk dapat kawin dgn orang kaya2... tak le nyusah kan diri nak kawin zaman skang ni nak kena pakai duit je... doorgift kalau tak cecah rm2 tu dah kira level koman adanya.. kad kawin kalau takde gamba2 cun2 tu mmg malu gile la nak bagi jemputan kat orang

so... pilihan ada banyak.. terpulang kat diri sendiri... ramai2 dah kongsi pengalaman... jadikan la mana2 sbg panduan utk diikut...

Rate

1

menarik topik ni. cara pembahagian hantaran berbeza antara negeri n famili. mcm famili sy memang semua duit hantaran dpt pd anak pompan+ mas kawen yg mmg wajib dptkan.mmg sejak dr zaman nenek lg. duit tu mak2 akan belikan barang2 kemas tuk pengantin pompan. tak kira le dapat satu barang pun jd lah. untuk kenduri, parens yang kluar duit n buat kenduri ikut kemampuan. duit salam2 tu, parens amik.
mcm kes sy, pelamin,baju2 kawen,nikah,photographer husband bayar (sebb kat sebelah dia tak buat pelamin), set bilik tidur pun husband bayar (set tu amik letak kat umah sendiri) bilik kat kg memg dh ade katil,almari lame. beli baru jus untuk kenduri. husband yang nak bayar semua barang2 tu walaupun famili sy tak nak. duit hantaran+mas kawen dpt le beli 2 gelang satu besar satu kecik,rantai n pendant (mak yg suruh). tu pun ade lebih lagi dalam 2.5k, husband suruh bagi semua kat parens.time tu ckp gak kat husband,parens yg suruh amik semua tapi dia suruh gak bagi.lepas kenduri belah husband, FIL bagi 3k lak kat sy.. alhamdulillah.. rezeki.

untuk TT, jangan risau..buat yang terbaik untuk wedding u ok(terbaik mengikut kemampuan u n famili) ikut saje ckp parens u psl pembahagian duit hantaran..insyaAllah ada la rezeki lain untuk u.  selamat pengantin baru TT

aku kawen dulu, hantaran org tua tak amik satu sen pon,
duit kenduri semua guna belanja diorang..
duit orang hulur2 tu siap berbahagi dgn adik beradik lagi..

Thanks semua sudi cerite pengalaman memasing dan pengentahuan anda tentang pembahagian hantaran ni.... Dalm kes sy...takper la...sy cuba pikir positif....pas baca pengalaman semua org kat sini mmg banyak membuka mata saya.... nasib manusia lain2.... hehe...try pikir positif...
Yang penting majlis lancar.....insyaallah...

lagi satu nak tambah. ada member sy dr kelantan.. couple pun dr sana. famili letak hantaran punya le tinggi tapi bahagi separuh2. 50%lelaki 50%perempuan. bila org tanya hantaran brapa..cakap 100%. tak paham betul cara ni.
bile ramai cakap wahh tingginye hantaran...tuan punya badn sendri yg buke cite.

aku kawen sume guna duit aku sendiri...
kalau mak bapak berkemampuan, sure dia tanggung semua....
nak 4 hari 4 mlm pun boleh...
mak bapak pendapatan sederhana maybe mampu sponsor separuh je kot...
tengoklah mak bapak kita kategori apa...
tak yah compare2 dgn org lain..