CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mrs_salvatore

Share pengalaman org berhutang tak bayar

SayangAnakku replied at 24-5-2017 09:39 AM
Kadang - kadang orang  yang diberi dugaan meminjam wang ini adalah ujian untuk diri kita jugak... se ...

Hakak orang yg suka berhutang ni kalau ade inisiatif nk byr balik xpe.  Ni tak,  hutang buat buat lupa.  Hutang ngan org tp leh mewah melancong sana sini mewah mewahan.  Pastu nk hutang sbb malas nk berjimat pastu pakaila alasan sbb anak kecik la nk tanggung family bla bla bla la.  Takde maknenye bukak aib org ke ape  ke. Kalau dh perangai tu mmg keji mmg jenis nk duit pree je mmg la kene maki. Dahla berpura pura buat muka kesian masa nk meminjam tp bile nk mintak byr balik dibuatnya mcm kita ni jahat sgt.  Pastu kuar la dalil mcm2 kuar sentimen agama plak. Sapa tak menyampah kalau gitu?

mrs_salvatore replied at 24-5-2017 04:32 PM
Hakak orang yg suka berhutang ni kalau ade inisiatif nk byr balik xpe.  Ni tak,  hutang buat buat  ...

suka ati kau la dik nak cakap apa.... kadang kadang bahasa melambangkan diri... apa apa jelah asal kau bahagia...

SayangAnakku replied at 25-5-2017 09:50 AM
suka ati kau la dik nak cakap apa.... kadang kadang bahasa melambangkan diri... apa apa jelah asal ...

berdasarkan statement akak yg panjang lebar tu pun leh melambangkan yg akak ni pun agaknye jenis suka meminjam tapi takde usaha nak membayar kot? ujung ujung harapkan orang tu halalkan. baik akak mintak sedekah je dua dua dapat pahala

Edited by SayangAnakku at 25-5-2017 11:04 AM
mrs_salvatore replied at 25-5-2017 10:42 AM
berdasarkan statement akak yg panjang lebar tu pun leh melambangkan yg akak ni pun agaknye jenis s ...

apa apa lah... nak masuk forum minta pandangan ..bila dah bagi tak leh terima...so amacam??. jenis yg suka menuduh tanpa bukti nie... salam ramadan... tak lama lagi puasa... semuga tuhan buka hati tu utk  memahami apa yg disampaikan.. terima kasih

Orang yg suka berhutang ni selalunya kuat menunjuk.. bagi dia tebal muka mintak duit kat orang lain tu kira mcm usaha la & kepuasan dpt show off tu is some kind of achievement.

So kalo suruh byr balik of course la ego.. ibarat mcm orang yg bagi pinjam tu pulak yg rampas hak dia

Edited by eileen80 at 18-7-2017 03:38 PM

bila cite bab hutang nie, sampai bila2 pon xkan habis. dr luahan si pemiutang sampai lah luahan si phutang.

xslh jika pemiutang dok tuntut wang yg telah dipinjamkan sbb di awal2 ketika wang tsebut b'tkr tgn, mmg kisahnya adalah pinjam. so kene la byr blk. xblh la tibe2 nak dihalalkan plak sbb ketika memberi pinjam, kita dijanjikan dengan byrn blk pd tempoh sekian.. tarikh sekian...

pengalaman i m'beri pinjam ade mcm2.
1) anak sakit tenat, perlu pembedahan, gaji lmbt lagi. kalo dpt pinjam, janji byr blk.
2) family ade mslh, perlukan duit segera, hjg bln byr blk.

kite sbg manusia biase, kdg2 perasaan kesian tu ade. mmg ade yg pnh ckp 'bodohnye bg duit suka2 kat org'. actually bende nie jd bkn sbb bodoh atau ape, ianye lbh kpd perikemanusiaan. mane tau jika kite permudahkan urusan org, Allah permudahkan urusan kita.

kite xkan tau jika die btl2 mharapkan bantuan. kite jgk mane sangka yg org tu xmo byr semula slps mdapat duit tsebut... sbb ade jgk yg meminjam & byr spt yg dijanjikan. so kat sini, janji tu yg perlu ditepati.

Follow Us
ada sorg kawan aku ni manjang tkde duit dlm poket dia..kalau dia ada cash 500 haritu..ssepanjang jalan dia tgk org susah ke kawan nk pinjam..derma ke itu duit dia abis..ada skli tu dia nk makan tkde duit sebab habis dia sedekah dan pinjam kt org.

aku pulak skrg je dh jadi hati kering..kalu tk dulu smpi tk ingat sapa2 berutang sbab terlalu bmurah hati. anggap je sedekah.

btw..kawan tu yg pemurah sgt tu..rezeki dia mcm hujan hari2

Me 2 thn org tu x byr2.lost trus.ntah hidup or dh mati
Mmg xhalal pon:

Aku plg xsuka org bhutang ngan aku..plg2 aku bg rm50 as sedekah jer

Org yg minta hutang selalunya lebih daring dr org yg bg hutang. Kita plak naik segan to say no. Pandai jer diorg memikirkan harta benda kita.
Dan selalunya mmg liat nak bayar.janji sebulan tu selalunya xkan dpt sebulan.. sampai tahun pon ader. Lepas tu jenis dah dpt duit....diam. lagi sakit hati tgk penghutang guna duit kita utk bermewah:

time nak pinjam kemain ayat manis, 2 3 hari bayar balik, ni dah masuk setengah tahun haram nak bayar.. time minta senyap membatu, wasap blue tick..

Ustaz aku cakap dulu,  selagi orang tu berhutang, maka selama tu lah pemberi hutang akan menerima pahala.  Jadi aku redha sajalah, walaupun myvi kau dah bertukar honda, sambil terus berdoa Tuhan buka pintu hati kau untuk melunas tanggungjawab.  Lagipun syukur,  so far rezeki aku masih belum terputus tuk menampung hidup.

sekarang tengah sakit hati dengan adik, hutang tak nak bayar. 2 tahun lepas dia pinjam duit rm900 untuk downpayment beli keta second hand, sampai sekarang tak bayar. pernah minta tapi dorang laki bini buat muka toyo je sambal sengih2 macam kerang busuk, dorang minta saya jadi penjamin beli kereta tapi tak boleh sebab kena ibu/bapa atau isteri je boleh jadi penjamin. kereta dah x ada, alasan konon bagi balik sebab sebab tak mampu nak bayar, saya rasa bank dah tarik.

tahun ni saya bodoh lagi sebab bagi pinjam pulak 4k untuk beli kereta second hand kancil. mula2 minta saya belikan dorang kereta atas nama saya, tapi saya tak nak, janji bulan 8 bayar habis sebab dapat duit kutu. baru bayar 1k, sampai sekarang balance tak bayar lagi, rupa2nya duit kutu belum ada, baru nak cari orang, campur2 dengan hutang lama mo 4k jugalah. saya dah cakap duit tu duit dari tabung haji, tolong bayar balik, nan hado, WhatsApp tak reply, janji tinggal janji. bila fikir2 balik bodohnya kenapa lah saya x serik2 bagi pinjam duit pada orang yang liat bayar hutang.

kalau orang nak hutang, aku  tak bagi jumlah yang dia nak, tapi jumlah yang aku tentukan.  Jumlah yang kalau dia tak bayar2 pun aku masih boleh go on tanpa pening kepala fikir kenapa dia tak bayar.

Aku pun setuju, halalkan saja.

hawa1957 replied at 11-9-2017 11:19 AM
sekarang tengah sakit hati dengan adik, hutang tak nak bayar. 2 tahun lepas dia pinjam duit rm900 un ...

sama.. baru je nak tanya kalu adik bradik hutang nk kira camne... ingat akak je kena camni.. 4k gok kes nak kawin... last x bayar kata abang (suami akak) bagi free...

huhuhu.. nak x nak terpaksalah telan.. x mintak2lah lepas dari tu.... redho yang x ikhlas...

aku pun halalkan jelah dunia akhirat org yg berhutang dgn aku..adalah rezeki lain nti Allah ganti..yg meminjam tu jenis yg buat tak fhm lepas meminjam ni.. kata nak bayar tapi sampai ke laaa.. ni ..takde pun..

aku kesian kt makcik aku ni. keje gomen. tp bangga sgt kalau buat loan. kekonon, sebab dia ni banyak duit la bank senang nk lepaskan loan die.

makcik aku ni lesen pun xde, tapi kereta atas nama dia berderet2. sbb orang pakai nama die buat loan. termasukla anak dia yg sulung. sekali tu, nama die naik kt bank, kes tak bayar kereta. makcik aku gi cari adik dia, tuduh adik dia la yg tak bayar tu. pdhal adik dia tu dah habis dah bayar loan kereta dia.  so weols suspek ni mesti anak die yg tak bayar loan kereta tu. sbb anak die dah tak bawak kereta baru dah, kereta baru dalam pagar rumah je. bile tanya, kereta tu rosak. dah rosak tu bawakla pegi bengkel, motep tersadai dalam rumah?

tu blum lg, makcik aku bangga, pegi courts mammoth ke sen heng ke, nama dia lepas je kalau nk buat loan beli perabot. weols pun peliks ada jugak org mcm ni?

Aq nk orng yg BHUTANG ngan aq tu bayar balik duit yg di PINJAMKAN SEPERTI DI JANJIKAN kan hujung bln october ne tapi Ne dah masuk bln baru dah,
bln ne bayar semua
kate PHUTANG ne ade 3 prinsip yg ke 3 - JNGN PENGKHIANAT
so sila2 byar blik duit yg dipinjamkan tu ye kate hujung bln ne kan ,

cmf_premierleag replied at 11-7-2016 04:50 PM
Tp bab2 pinjam duit ni....kawan aku ni andartu
Financial dia mmg stable sbb dia pun ada good career ...

hahah leps tu esok lusa  minatk duit kata "ko tak paham ko tak kawin"
"ko tu takde org anak" , "aku ni laku awal ", " ko takde anak"
WTF !!!!